Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

kijana79

Czujniki parkowania

Polecane posty

gdzie znajduje się ten głośniczek?

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć quote

na podsufitce za lampką pasażera

Mam problem z systemem czujników parkowania w mojej Vectrze. Po wbiciu biegu wstecznego pojawia się kontrolka od Parktronica na desce i znajomy około 1 sekundowy dźwięk najprawdopodobniej informujący o niesprawności całego układu. Sprawdziłem wszystkie czujniki z przodu i z tyłu palcem, ale niestety nie czuje żadnego pulsowania. Sprawdzałem tylne OMomierzem i wyszło mi, że dwa są sprawne, a dwa do wymiany. (sprawdzenie według instrukcji wally80 

Niestety nie mam op-coma i nie mam do niego dostępu. Chętnie bym go kupił, ale cena 3299 trochę mnie odpycha. Chyba, że ktoś ma tańszy, używany lub jest z okolic Gdańska i mógłby za przysłowiową flaszkę podłączyć do swojego op-coma i mi coś więcej powiedzieć na ten temat.

Mój plan jest taki, żeby wprawić w działanie nieuszkodzone czujniki z tyłu (żebym wyczuł pulsowanie pod palcem), wtedy wymienię uszkodzone czujniki na nowe. Żeby do takiej sytuacji doprowadzić powinienem sprawdzić podłączenie przy module czujników parkowania, bezpiecznik oraz buzzer.

Pytania:

1. Czy jak mam Parktronic przód/tył, to mam dwa moduły czujników parkowania? Gdzie one się znajdują?
  2. Czy jak słyszę dźwięk sygnalizujący niesprawność układu po wrzuceniu biegu wstecznego, to czy mam sprawdzać głośnik? Czy to jeden i ten sam głośnik i ewentualnie czy czujniki przednie mają swój osobny głośnik ?
  3. Czy ktoś z Was posiada schemat elektryczny systemu parkowania przód/tył?
  4. Który bezpiecznik dotyczy Parktronic przód, a który tył?

Ad 1. Jest tylko jeden moduł. Znajduje się z tyłu przy tylnej centrali elektrycznej w bagażniku z lewej.

ad2. głośnik jest w podsufitówce jeden a drugi w cimie.

Ad 3 tak posiadam.

ad 4 Z racji że jest jeden moduł jest jeden bezpiecznik. Znajduje się on w REC (tylna centrala elektryczna) F28 (7.5A) Prawy rząd tych małych drugi od dołu. Jednak obstawiam że masz dobry bezpiecznik skoro nie masz błędu natychmiast po włączeniu zapłonu.

Bez odczytania błędów ciężko to zdiagnozować. Napisz skąd jesteś może Ci podpowiem gdzie jest opcom. Też pochodzę z Pomorskiego.

Jestem z Gdańskiej Moreny, ale nie ma problemu, żeby podjechać kilka-naście, czy dziesiąt kilometrów :)

Mógłbyś wysłać mi te schematy tutaj, na priv lub maila ? Będę bardzo wdzięczny.

Pewnie któryś z zewnętrznych czujnikow padł.

One są najbardziej uwalone błotem i wodą spod kół.

kup dwa czujniki, wymień tylne skrajne, one wytrzymują 3-4 lata max (te skrajne w kombi), na 90% temat będzie rozwiązany

Podjedź do kogoś na Op-coma i sprawdź. Nie kupuj w ciemno czujników,

Odgrzewając kotleta - czy zepsuty czujnik może powodować popsucie kolejnych? 

Czy po wymianie czujników aby działały muszę skasować błąd? 

+ czy na postoju działa czy nie działa?

Edytowano przez StriK3r

nie

nie

Podłączyłem VC pod Autocoma: B1000 - Głośnik, Napięcie zasilania zbyt niskie, Stale. Innych błędów brak. Po wrzuceniu wstecznego pojawia się pojedynczy dźwięk z Cima z info o usterce i ikona awarii parktronika pomiędzy zegarami. Przed wrzuceniem wstecznego, info o awarii się nie pojawia ale przód i tak nie reaguje na przeszkody. Bezpiecznik w Rec-u sprawdzony - jest ok. Odłączyłem ten głośnik (buczek, buzer) od taśmy i sprawdziłem czy dochodzi tam jakieś napięcie i jak włączę zapłon to jest 0,08 V jak wrzucę wsteczny lub włączę system to nadal jest 0,08. Wie ktoś może jakie tam powinno dochodzić napięcie? Czy ten Autocom nadaje się w ogóle do VC? W którymś z wcześniejszych postów ktoś miał bardzo podobny opis błędu tylko z innym nr i wymiana na nowy głośnik nic nie pomogła. Ma ktoś jakiś pomysł na ten przypadek?

a jak robisz odczyty błędów po próbie użycia parktronika to nie ma więcej błędów?

Dzięki za zainteresowanie. Odczyt był robiony bezpośrednio po podjechaniu pod warsztat i próba załączenia przed też była. Tylko, że to warsztat raczej mechaniczny, więc nie wiele mi pomogli. Innych błędów nie było.

rzadko sie zdarza by centralka była uszkodzona. 

któryś z czujnikow może być uszkodzony i jak robi zwarcie to też będzie taki błąd 

Podlaczenie pod Kts moze pokazac cos wiecej, np wejscie w bloki pomiarowe?

nie wiem, ale przypuszczam że tak. Jednak jeśli system jest niesprawny niewiele pokaże. jakie masz nadwozie i ile czujnikow? Jeśli kombi to łatwy dostęp jest.

Czujniki przód i tył, nadwozie kombi, polift. No to Kolego miałeś nosa do tych błędów, z KTS-a wyskoczyło łącznie 10 błędów: B1350 - Napięcie zasilania czujnika dystansu, Zbyt małe zasilanie napięciem, B1000 - Nadajnik systemów ostrzegawczych, Zbyt małe zasilanie napięciem i 8 błędów od B0954 do B0961 dotyczące otwartego obwodu czujników lub za niskiego napięcia (choć nie udało mi się zrobić fotki akurat tych i ten opis to tak z pamięci podaje). Te błędy były przy pierwszym odczycie. Po skasowaniu błędów i ponownym odczycie pojawił się najpierw tylko błąd B1000 a po wrzuceniu wstecznego doszedł B1350 i zero innych. Ogólnie pomiarów żadnych nie dało się wykonać, na czujnikach napięcie 0V zamiast 5, na przeszkodę przed pojazdem i za nie było żadnej reakcji, przy czujnikach pod palcem też nic nie dało się wyczuć, zresztą też tak wcześniej sprawdzałem i nic. I tak sobie myślę, że może te błędy od poszczególnych czujników to zostały od czasu kiedy jakieś 2 tygodnie temu rozłączałem wtyczkę w przednim zderzaku, przed demontażem był podłączony Autocom i ten jeden błąd był B1000. A ogólnie to wymieniałem zderzak bo kupiłem VC z pękniętym dołem zderzakiem, no i zauważyłem, że jeden z kabli został wyrwany z wtyczki i zrobiłem obejście na wsówki i połączyłem poza wtyczką z drugim końcem przewodu. Ale nic to nie zmieniło. Więc co szukać nowej wtyczki kompletnej, czy szukać winowajcy wśród czujników?

Edytowano przez sozo

kup jeden lub dwa czujniki najlepiej używane. Podróbki nieraz nie działają. W kombi to skrajne lewe i prawe tylne często broją 

Na czujnikach jest oznaczenie: GM 12787793 Bosch 0 263 003 208 produkcja 06.2008. Pytanie czy będzie pasować jedynie czujnik z tym nr, czy mogą być też inne z wtyczką na 3 piny, oczywiście o tym samym kształcie? Na jednej z aukcji znalazłem takie nr porównawcze: GM: 25721125 i Bosch: 0 263 003 217, a także Bosch: 0 263 003 172, 0 263 003 231 , GM: 93172012, Opel: 6238242.
Sprawdziłem wszystkie czujniki miernikiem. Prawy tylni ma zwarcie między 1 i 2 pinem oraz pinem 2 i 3. Pozostałe czujniki w porządku.

Edytowano przez sozo

Siema.

Czy błąd B1350-02 " Napięcie zasilania czujników parkowania Napięcie za niskie "   może oznaczać że jest uwalony któryś z czujników czy to jakaś grubsza sprawa ?

Siema, może tak być. U mnie (kilka postów wcześniej) też ten sam błąd + B1000 i 8 innych od samych czujników. Wcześniej błędy z czytane Auto-comem i tylko błąd B1000 a z KTS-a oryginalnego 10. Ja u siebie znalazłem z tyłu jeden czujnik skrajny, który na mierniku pokazuje zwarcie. Zamówiłem już z allegro używany, tylko coś jeszcze nie dotarł. Jak wymienię to dam znać czy to ten jeden czujnik był winowajcą.

Któryś robi zwarcie/odłączaj po koleii/ lub centralka padła/rzadko się zdarza/

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

Wymienilem czujnik tylny prawy (na uzywany org.), ktory na mierniku pokazywal zwarcie i dalej nie dziala. Na zalaczonym zaplonie na tasmie do glosnika w podsufitce dalej jest napiecie, ktore zmienia sie skokowo od 0,08 do 1,3-1,5 V. Co jeszcze moze byc nie tak?

jakie są błędy?

Dalej te same błędy: B1350, B1000 i 8 błędów od B0954 do B0961 z samych czujników, ale to pewnie z rozłączenia wtyczek. Po skasowaniu błędów, od razu wraca B1000, natomiast B1350 pojawił się dopiero po którymś tam odczycie, po próbie sprawdzenia parametrów czujników. Same czujniki nie reagowały na ruch przy zderzakach, na wszystkich pokazywało 255 cm. Kolega kompa ma od niedawna i nie sprawdzał wcześniej czujników, więc nie wiedział czy coś tam jeszcze dałoby się posprawdzać.

Edytowano przez sozo

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.