Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

Gość ArturL

Rozwiązanie Problemu Trudnego Odpalania Nie Tylko Rano - Dth, Dtl

Polecane posty

pompa siada -była pełna regeneracja?

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć quote

Na potwierdzenie @drano pompa do roboty.

==============================================

Wyświetlacz testera Pożądany początek wtrysku :Instrukcja
Silnik pracuje na biegu jałowym, w temperaturze roboczej
Wszystkie odbiorniki wyłączone
Wartość wymagana 3 ... 6 °OWK
================================================
Wyświetlacz testera Rzeczywisty początek wtrysku : Instrukcja
Silnik pracuje na biegu jałowym, w temperaturze roboczej
Wszystkie odbiorniki wyłączone
Wartość wymagana 2,8 ... 6,2 °OWK
Wskazówka:
Wartość nominalna i obecna muszą być zgodne

==========================================

Przynajmniej taki.

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć image

Nie sądze żeby to byla pompa, Tutaj na zdjeciu powyzej widze ze masa paliwa tez nie pokrywa sie z żądana. Ogolnie zapomnialem dodac ze problem z odpalaniem zaczol sie po remoncie głowicy, robilem wtedy uszczelke, docieranie zaworów, komplet uszczaelek, i regeneracja wtrysków. Rozrząd mi siadł na znaki, ale mimo tego auto zaczeło zle odpalac... Musze jeszcze sprawdzic ten kąt wtrysku. Chyba że macie jeszcze jakies suestie?

pozdrawiam.

a przelewy, trójniki?

Czas na moją historię .... wymienione wtryski, trawersy (a co), uszczelniacze trawersów, obudowa filtra, przelewy z trójnikami ...... Pompa regenerowana (co prawda z innego powodu więc looz) i .... nic, zapowietrza się niemiłosiernie, wystarczy nawet na rozgrzanym pare minut i już widać ze trzeba pokręcić ze 3s, jak poczekamy do rana to potrwa to naprawdę długo zanim zakręci. Jakieś sugestie może przychodzą Wam do głowy, szczerze samochód jest żony ale jest bliski zezłomowania bo brakuje już sil na takie g.... a najgorsze ze to pewnie pierdoła tylko nie można dojść co ....

Z tego co nie jeszcze nie wymieniłem w układzie to pozostaje jedynie przewód do filtra od pompy i te przewody od pompy do wtryskiwaczy ale za nic tam wycieków nie widzę ...

Jeśli chodzi o parametry pracy pompy (przyznam ze to już druga bo najpierw myślałem ze mi źle zregenerowali więc reklamowałem) v to początek dawki mam na 21-22 stopni po rozgrzaniu, wtrysk na 5 stopniach i trzyma się zadanemu, to samo z dawką - trzyma się wartości zadanej.

Będę naprawdę wdzięczny za wszelkie sugestie chociaż po 178 stronach obawiam się ze wszystko co było do napisania w tej kwestii ....

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Akumulator dobry?

Rozrusznik?

Bo jeśli odpala, choć po dłuższym czasie to sprawdziłbym i to.

Rano w obudowie filtra brakuje paliwa?

Więc nic tu ani aku ani rozrusznik nie są winne a tylko brak paliwa i też bym nad tym bym się zastanawiał bo jak by nie było paliwa to musi być powietrze i wtedy pompa się zapowietrzy i tylko plak pomaga.Sprawdził bym dławik przelewowy możliwe że nie trzymie niskiego ciśnienia i pompa musi mocno się napracować żeby odpalić.Jest też inna możliwość mikro pęknięcie na filtrze dalej oringi na dolocie i wylocie z filtra paliwa.

Dławik przelewowy ? a które to ustrojstwo ?

No dobra, wymienilem dzisiaj ten dławik, niestety dołącza do listy wszystkich innych rzeczy które zostały wymienione i nic nie pomogło, włącznie z czujnikami temperatury i wału o których nie wspominałem. Straciłem już koncepcje. Jedyne co teraz przychodzi mi na myśl to to ze te pompy są regenerowane wcale nie na stole probierczym (regeneracja za 1299zł) tylko powymieniane uszczelnienia, naprawiony sterownik oraz tłoczek przestawiacza. Co oznaczałoby ze w praktyce nie są w stanie ustawić później pompy tak jak na stole probierczym i w praktyce jeśli ustawi się pompę na blokadę to nie musi oznaczać ze jest to rzeczywisty początek wtrysku ....

I teraz pytanie do obytych .... moje wskazania na rozgrzanym silniku (80stopni) to początek dostawy 23stopnie, a rzeczywisty kąt wyprzedzenia wtrysku (równy z żądanym) to 5stopni.

Czy to nie jest przypadkiem za dużo ? po innych postach widzę ze inni mają w granicach 2-3 stopnie a początek dostawy nawet około 19-20. Co to w praktyce oznacza ? czy mam za wczesny zapłon teraz ? moglo by to troche mieć sens bo rozrusznik na rozgrzanym jakby miał naprawdę ciężej kręcić ... jak zmienić położenie pompy względem wału żeby otrzymać 2-3 stopnie w takim razie ?

Przestawianie ręczne zapłonu działa tylko przy pompach "jedno wtykowych PSG15". W PSG16 dwu wtykowa elektronicznie się przestawia czyli w twoim silniku tylko elektroniczne się ustawia.

Mam właśmie zwykłą jednowtykową pompę. PSG16 to chyba były w Vectrach C mi się wydaje, w moim trupku zwykła siedzi.

możesz korygować na Techu2.

Owalne otwory zaznaczone na zdjęciu do ustawiania zapłonu.
Na pompie są dwa niezależne koła zębate. To pierwsze ma otwory zwykłe, a to pod nim ma te fasolki które służą właśnie do przestawiania kąta zapłonu. Przy czym to "przestawianie" działa tylko przy pompach "jednowtykowych".

Jak zwykłą to masz tu troche informacji foto.

bxlj0j6.jpg

OAXp87V.jpg

Chyba jasno co i jak.

No przestawiłem troche w jedną, drugą stronę ale musze przyznać ze pogarsza to tylko sprawę, niezależnie czy pójdę do przodu czy do tyłu to kąty mi wzrastają po odczycie na kompie.

Ale ..... nie wiem czy to będzie strzał w sedno jednak pojawiła mi się w głowie zupełnie nowa koncepcja całkowicie przypadkiem jak mialem łańcuch górny na widoku przy przestawianiu zapłonu.

Zauważyłem że łańcuch jest słabo napięty, Jeśli kręcę wałem w prawo to wszystko idzie dobrze, jednak jak zacznę kręcić wałem w lewo to potrzeba z jakieś 15-20mm obrotu wału zeby łańcuch od wałka rozrządu też zaczął się kręcić. i tu zapalila mi się lampka ... co prawda napinacz w tym silniku jest hudrauliczny i zapewne spelnia swoje zadanie przy zapalonym silniku (co potwierdza dobra praca już zapalonego silnika) to przy probie uruchamiania przy tak luźnym łańcuchu prawdopodobnie wałek rozrządu w pewnych niestety kluczowych momentach wyprzedza wał (korzystając z luzu na łańcuchu i dość dużych sił działających na wałek przez popychacze zaworów). I to przynajmniej teoretycznie ma dla mnie sens dlaczego ....

1. Rozpalanie mojej vectry jest tak ciężkie

2. Dlaczego przy rozgrzanym silniku ma cięzej zakręcić

3. Im dłuższa przerwa od ostatniej pracy tym ciężej urchomić (olej w końcu całkowicie wypływa z napinacza, który ma niby zawór zwrotny w postacji kulki ale jest już nieszczelny a rozgrzany olej robi się jeszcze bardziej rzadki dlatego przy rozgrzanym mocno silniku objaw niemożności uruchomienia pojawia się po krótszej chwili).

Panowie, czekam na napinacz, jeśli to się potwierdzi to warto by to dopisać do początkowej listy, a ja pójdę się napić czegoś mocniejszego

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Nie wiem kto ci wymieniał te elementy ale jak przesunął koło zębatke względem wału to tam jest problem bo podczas odkręcania kola zębatego należy zrobić punkty odniesienia na wałku jak i na zębatce.

Popatrz.

Sam to robiłem i pilnowałem tego i jest ok.

Szczerze to ja robiłem to już tyle razy w tym silniku że naprawde tych blokad w ogóle nie potrzebuje, jedyne co się przydaje to wiertło do blokady pompy, pozostałe blokady są zbędne, mówię z własnego doświadczenia. Pwnie mnie niektórzy zhejtują ale szczerze, jak zrobisz to kilka razy to zauważysz ze bez blokad też można to spokojnie robić, oczywiście wał na znaki, na wałku rozrządu mam zaznaczony znak zebym widzial ale też zadna blokada nie potrzebna.

Edytowano przez rgrosiak

Rutyna gubi.

I ten luz łańcucha z tej strony 15-20mm

No człowiek nieomylny nie jest ale ustawiasz, zakręcasz 2 razy wałem i jeśli sie zgadzają znaki to znaczy ze wszystko OK, a luz na łańcuchu, no sorry ale po to napinacz zeby go nie było, ewentualne złe ustawienie łańcuchów względem siebie nie miałoby tutaj znaczenia przecież.

Ale luz łańcucha po stronie napinacza po drugiej stronie łańcuch napięty i punkty się zgadzają.

Zgadza się, dokładnie tak jak pisałem, obracając wałem w prawo luz łańcucha wałka rozrządu na napinaczu będzie ale po prawej stronie łańcuch będzie napięty, Jesli teraz wróciłbym wałem troche w lewo to wałek rozrządu zostanie przez chwilę w miejscu bo po lewej jest luz na napinaczu (dlatego pisałem że przy próbie uruchomienia prawdopodobnie wałek w pewnych momentach wyprzedza wał stąd moja trudność w odpalaniu trupka), jesli napiąłbym teraz ręcznie napinacz to wszysko się ściśnie i wałek wróci na swoje miejsce, troche w lewo tyle co wał. Podejrzewam ze po wymianie napinacza (modle sie zeby to tylko napinacz byl bo mi sie nie chce zdejmowac tej pokrywy zeby wymieniac też sanki) nie będę musiał w ogołe zmieniac ustawień, Nic, jutro przyjdzie napinacz i sie zobaczy.

No niestety, napinacz wymieniony, łańcuch napięty, wszystko na znakach pięknie ustawione a jak nie chciał dobrze palić tak nie pali ,aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Witam!

Dołączę się do tematu jako że jest to kopalnia wiedzy o DTI. Co prawda nie mam już swojej Vectry A 2.0 PB + LPG ale jestem na razie szczęśliwym posiadaczem Zafiry A Y20DTH

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Ostatnio zamontowałem sobie oszukiwacz czujnika temp ECU, aby wymuszał wcześniejsze grzanie świec. Oczywiście zdaje egzamin - nie ma kręcenia po 10 sek w temp 5-10oC na zewnątrz przy wilgotnym powietrzu. Przy 9oC na zewnątrz, po nocy, kontrolka świec zapala się na 5 sek. i auto odpala po 1-2 sek kręcenia. I o to chodzi.

Ale ja nie o tym. Chciałem tylko napisać, że mój oszukiwacz nie jest sterowany przyciskiem. Uruchamia się tylko do momentu odpalenia silnika, ponieważ masa do jego sterowania jest brana z czujnika smarowania silnika. Natomiast aby oszukiwacz nie grzał świec na ciepłym silniku, użyłem dodatkowego wyłącznika bimetalicznego umieszczonego tuż nad termostatem. Oszukiwacz działa zatem przy temp płynu chłodzącego do maks 30oC - potem się dezaktywuje. Ponownie wraca do pracy, gdy płyn schłodzi się do 15oC

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> na razie działa perfekt

Kolego świece żarowe grzeją 19sek rano np przy 9' po odpaleniu silnika przechodzi w stan podgrzewania zmiennego świec żarowych i tak podgrzewa aż temperatura silnika nie przekroczy około 40' potem do 50' podgrzewa w momencie otwarcia egr.

Przeczytaj moje posty i obejrzyj filmiki z testów i zastanów się po co ten oszukiwacz, bo dla mnie lepszy byłby oszukiwacz (regulator) ale długości czasu świecenia kontrolki bo my patrzymy na kontrolke i nie widzimy co się dzieje ze świecami żarowymi chyba że mamy coś nie tak z układem podgrzewania.

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć link

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć link

Edytowano przez Dziadek vec

Ja wiem po co oszukiwacz - głównie po to, żeby ECU widziało inną temperaturę silnika i przestawiło parametry wtrysku. Dłuższy czas grzania świec to efekt dodatkowy, konsekwencja zmiany odczytu temperatury przez ECU.

Ile grzeją świece u Ciebie - nie wiem, nie dyskutuję. Wiem ile grzeją u mnie przed rozruchem. W ciepłym garażu przy +12oC, letni silnik, przed rozruchem nie załączają się nawet na chwile. Nie mierzyłem, ale widać to jasności kontrolek na tablicy rozdzielczej (świece żrą prąd jak ta małpa kit...). Po dodaniu dodatkowej rezystancji 2kohm w tych samym warunkach zapala się kontrolka na około 5 sek. , ale tak jak mówisz - świece grzeją dłużej. To słychać przy podniesionej masce kiedy wyłącza się przekaźnik. U mnie wyłączył się jakieś 7 sek. po zgaszeniu kontrolki. Pewnie jak rozpocznę jazdę to świece będą grzały dłużej - bo jak się doedukowałem z twoich postów i z netu - świece do DTI są 3-fazowe z fazą dogrzewania po starcie silnika. Tak więc na pewno żarzą jeszcze po uruchomieniu.

Nic trudnego podpiąć kontrolkę świec na tablicy rozdzielczej żeby świeciła razem ze świecami. Tylko kiedy będziesz włączął rozrusznik? Po 5, 10 czy 25 sekundach grzania? A w instrukcji jest napisane, aby uruchamiać silnik po zgaśnięciu kontrolki żarzenia

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edytowano przez Janus

Ludziska, pojawił mi się problem w moim DTI. Bez grzania świec auto odpala idealnie, problem pojawia się jak zaświeci się kontrolka od świec, mimo jej świecenia świece mi nie grzeją i auto ciężko pali. Wykręcałem świece, są sprawne, podmieniałem też moduł grzania świec i nic.Gdzie szukać problemu? VC Y22DTR

Nie wiem jak w VC, ale w Zafirze A jest jeszcze bezpiecznik 80A zasilający grzanie świec i filtra oraz przekaźnik główny załączający zasilanie do modułu oraz do paru innych czujników/elektrozaworków. Rzuć okiem na schematy elektryczne VC

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.