Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Maniek_Bristol

Termostat czy czujnik temperatury???

180 posts in this topic

Witam mam pytanie,mam vectre 2.2dti GTS ,w czasie jazdy na trasie temp jest w granicy od 80do 87,natomiast gdy zatrzymam sie i silnik pracuje ogrzewanie ustawione auto 21stopni wskaznik temp po około 5min spada do zera w pojezdzie jest goraco,byłem u mechanika podłaczył komputer który wskazywał 75stopni,a wskaznik zero,wymieniłem czyjnik wskaznika i jest to samo,powiedział ze to nie jest termostat,termostat zabudowany cena ok 170zł.

0

Please login or register to see this quote.

z tego co wiem diesel na biegy jałowy to stygnie, ja równiez w trasie czy po mieście mam temp jak u Ciebie ,ale jak sie zatrzymam to temp. spada gwałtownie do 70st. wskaźnik pokrywa sie z temp na ukrytym menu, ale wystarczy że rusze i temp. szybko wraca do 82-86 st. nadmieniam fakt,żę mam nowy termostat

0

W VC skala zaczyna się od 70 więc zera nie zobaczysz. Mogło pokazywać 70 a te 5 stopni to przekłamanie wskaźnika (norma -zdarza się). Pomimo to do 70 spadać nie powinno. Mam ten sam silnik i jak już się nagrzeje to ponizej ok.82 nie spada.

NIe twierdzę że mechanik nie ma racji ale na jakiej podstawie stwierdził, że to nie termostat?

0

Sprawdzał przewody z termostatu do chłodnicy,wtedy temp była ok -13,wczoraj jechałem do warszawy i temp była cały czas 90, mysle ze to przez niska temp,a gdy u mechanika wyłaczyłem ogrzewanie temp wzrastała

0

Witam,

mam mały problem, może ktoś już taki miał.

w każdym razie potrzebuje waszej pomocy:)

A więc do sprawy na zegarach nie pojawia mi się temperatura silnika, ciągle wskazówka leży.

Nie wiem czy to jakiś czujnik, czy coś innego.

Jestem nowym posiadaczem VC i nie potrafię sobie z tym poradzić.

Czy ktoś potrafi mi pomóc:)

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Z góry dziękuje pozdrawiam Piotr

0

Przeczytaj ten temat i bedziesz znac odpowiedz na Twoj problem. I sprawdz wskazania w ukrytym menu.

0

MAm pytanie ... czy po wymianie termostatu spadnie mi spalanie kore teraz jest tragiczne ?? na pelnym zbiorniku po miescie 500 km

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> vectra c 2.0 DTI.. strasznie dlugo sie nagrzewa ... jadac do 2tys na kazdym biegu po 20 km skazowka sie zaczyna podnoscic ?? chyba ''ciut'' za dlugo ?? nigdy nie mialem temperatury 90 stopni ... jak ja przeciagne do 4-4.5tys to zlapie 85 ale pozniej przy spokojnej spada ... hmm ?? HELP ME

0

Mnie to wygląda na termostat - u mnie było podobnie, w lato potrafił się w miarę nagrzać ale na jesień wskazówka prawie nie potrafiła się ruszyć. Po wymianie termostatu wszystko wróciło do normy, temperatura pracy silnika to około 85-87 *C - nie zauważyłem alby spalanie jakoś znacząco spadło.

0

Jeżeli masz padniety termostat, to bedziesz miał wieksze spalanie, jak silnik ma niska temperature, to automatycznie dostaje wiekszą dawke paliwa.

0

Posted (edited)

Spalanie na "luzie" po przejechaniu 150km ( czyli silnik cieply ) 0,7-0,9l/h

Spalanie w miescie 5,6-6l/100km

Spalanie w pozamiejskim cyklu 4,2-5,5l/100km

Na zegarach temp silnika jeszcze nigdy mi nie wzrosla do pierwszej kreski. Autko kupilem na poczatku stycznia. W cieplejszy dzien ( +4stopnie C )

odnotowalem pierwszy ruch tej kreski do polowy odleglosci od pierwszej podzialki. Mechanik cos tam probowal mi tlumaczyc, ze termostat jest jeszcze okej. Tlumaczyl, ze jak dziala nawiew ( 4 stopien - zawsze + 21 stopni na przod i na tyl ) to silnik nie jest w stanie generowac tyle ciepla, zeby grzac kabine i unosic ta kreseczke, ale cos to naciagane. Moze Tu znajde odpowiedz, czy musze wymienic czy moze tak zostac. Parametry spalania chyba OK. Co prawda na biegu jalowym chyba ciut duzo, zwlaszcza, ze kumpel w GOLF V 2,0TDI ma spalanie 0,5l/h.

Nie wiem czy to jest istotne, ale autko nie stracilo na mocy...

Pozdro

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by Manhir
0

Przeczytaj wątek od początku to rozwieją się wszelkie Twoje wątpliwości. 5 raz pisać o tym samym nie wypada.

0

Posted (edited)

No cóż...... mamy całkiem przyzwoitą zimę a co za tym idzie silnik nagrzewa się dużo dłużej- może 20 km to przesada- powinien się nagrzać wcześniej. Co do spalania....niestety jeżdżę po mieście na krótkich odcinkach i spalanie mojej Viki na poziomie 10-11 litrów to w tej chwili norma. Zaznaczam że używam też codziennie webasto. No i gratuluje koledze Menhirowi katalogowego spalania- pozazdrościć

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">. Co do spadania temperatury to ten typ tak ma- diesel generuje mało ciepła jak nie jest obciążony- jestem po wymianie termostatu w ASO i też w jakimś tam zakresie wskazówka mi się wahluje... . Sprawdź cały ten temat-jak pisał Radeq- mam na myśli ukryte menu komputera- to będziesz wiedział jak temat ugryźć

Edited by Przemek33
0

10 -11 litrow -- hmm nie moze tak byc ja rozumiem ze zima itd ale poprostu nie (mam audi 1.9 TDI i nawet w te najwieksze mrozy nie spalila wiecej niz 6 lit) JAk juz sie nagrzeje jest oki .. tylko to nagrzewanie zbyt dlugie .. juz zamowilem termostat tzn wklad tylko teraz kkwestia jak sie do tego zabrac?? moze ktos wymienial sam wklad ?? .... (33 zł wkład)

PS: Dobre jest to forum naprawde pomocne ..

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20"> Juz dwa razy dzieki niemu uniknalem wizyty u "pana Józka" hehe

0

wymienialem sam wklad i niepolecam nawet roku nie wytrzymal zamowilem u stachowiaka termotat wahlera z przesylka 175zl.po 7 km temp 88 stopni . mam ten sam silnik i jezdze po miescie krotki odcinki do 3 km spalanie 10 11 litrow .te silniki tak maja sa za slabe do tak duzego samochodu jak jest vectra . wymienialem termostat sam zajelo mi 3,5 godz , zaden ze mnie mechanik

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> ale dalem rade

0

a mozesz napisac gdzie jest wogole ten termostat i jak sie go wymienia ?? na co zwrocic uwage ?? Wiadomo zimny silnik duzo pali a zagrzewa sie za dlugo... Juz zamowilem to wymienie sam wklad zobacze co z tego bedzie .. moze zime przelata

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Teraz jak nie ma takich mrozow (-1 dzisiaj) to po jakis 12 km zagrzala mi sie do 85 i spalanie juz w normie ... ok 6-7 lit

0

korzystalem z ksiazki sam naprawiam vectra c gdzies jest link na forum. ogolnie duzej filozofi nie ma tak z pamieci to odkrecic zaworek w chlodnicy zeby spuscic plyn ktory znajduje sie stojac przodem do samochodu z lewej strony pod spodem auta z boku chlodnicy.odkrecic korek od zbiornika wyrownaczego plynu chlodniczego i czekac az zejdzie plyn .demontujesz rure gumowa od turbo ktora idzie pod plastikowa pokrywa silnika (pod pokrywa idzie metalowa apotem jest gumowa ja demontujesz bedzie dostep do termostatu)na silniku patrzac z gory tak w lewym dolnym rogu bedzie czujnik cieczy chlodzacej ktory odpinasz i ponizej jego jest termostat dochodza do niego dwie rury grubsze i jedna ciensza. potem przyda sie tobie mala grzechotka ktora ulatwi i skroci prace.odkrecasz 3 sruby i zdejmujesz 3 gumowe przewody dwa grubsze i jeden cienszy. kiedy odkrecisz termostat przeczysc powieszchnie styku termostatu i silnika , uszczelka jest metalowa jak nie masz nowej to mozesz uzyc tej samej tylko daj troche silikonu. wklad demontujesz specjalnym kluczem ktory powinienes miec razem z wkladem taki w ksztalcie litery U , w obudowie termostatu musisz przeczyscic powierzchnie styku wkladu termostatu z obudowa termostatu(tak jak pisalem wczesniej wyrabia sie obudowa termostatu dlatego wymienilem na nowy caly termostat za 175zl)a skladanie w odwrotnej kolejnosci. jak wszystko zlozysz zalej plyn i niech samochod popracuje troche pogazuj go troche tak bez przesady i dolej plynu chlodniczego do poziomu wymaganego na zbiorniczku wyrownawczym. przejedz sie autem az sie zagrzeje i obserwuj temp. czy termostat sie otwiera. jak cos pisz pomoge

0

Reasumujac:

Nie rozwialo

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Sprobuje nagrzac dziada bez nawiewu. Jak sie podniesie temp to jest OK. Potem bujana w jakis korek miejski ( we wrocku tego pelno ), albo zostawie na jalowym biegu - i obserwacja, czy opadnie do symbolicznego 0 (70st C), jezeli nie - nie trzeba sie przejmowac. Jezeli tak to dla spokoju ducha wymienic.

Do tego obserwacja temp. w ukrytym menu.

Jezeli dobrze Wasze dywagacje rozumiem...

Dzieki b. wielkie.

0

To jeszcze uzupełnię to o pomacanie węży od chłodniczy przy temperaturze wg ukrytego menu poniżej 70 stopni. Jeśli będą gorące - termostat do wymiany. Przy obecnie panujących temperaturach (minimalnie poniżej 0) nagrzewnica chyba nie jest w stanie odbierać więcej ciepła niż produkuje silnik w czasie jazdy. Co innego jak na dworze jest -20. Ale o tym wszystkim było już napisane w tym wątku

/emoticons/default_rolleyes.gif" alt=":rolleyes:">

0

witam panowie mam pytanie czy ten termostat jest warty uwagi

Please login or register to see this link.

0

Posted (edited)

Oryginał (może nie każdy) jest właśnie tej firmy tylko w opakowaniu GM i 100pln droższy. Od ok 6000km jeżdżę na takim ale GM bo akurat innego nie było (250pln sklep), wszystko OK, temperatura pracy silnika ok. 85-87 *C

Edited by OKO50
0

to znaczy że nozna go brac za tę cenę

0

Posted (edited)

Poczytaj jeszcze, inni montowali tez te termostaty. Ja jeszcze za krótko jeżdżę aby coś więcej napisać - do tej pory działa jak należy (niby GM).

Na pierwszy rzut oka różnic nie ma możne jakieś w materiale albo producent czujników inny - ciężko powiedzieć.

Edited by OKO50
0

To chyba optymalny stosunek cena/jakość. Pewności prawidłowego działania dopóki nie zamontujesz mieć nie będziesz, ale z tego co się orientuje Wahler ma najmniej walniętych na dzień dobry termostatów.

0

Wahler i Behr ida na pierwszy montaz. Lepszych termostatow nie idzie wsadzic do tego silnika.

/emoticons/default_happy.png" alt="^_^" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

dzięki termostat zamuwiony mechanik czeka

0