Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Guest Aktal

Stukanie zaworów/popychaczy na zimnym - błagam pomocy.

Recommended Posts

Guest Aktal

Vectra B 1.6 16V benzynka, przebieg licznkowy - 184 000 km.

Po zakupie auta wymieniłem olej, poprzednia naklejka była z Elfa 15W40, więc na taki wymieniłem, zmieniłem także uszczelkę pokrywy silnika, niestety schrzanili robotę mechanicy i wywyaliło mi prawie cay olej z silnika, więc na resztkach dojechałem do warsztatu, (kontrolka oleju się jeszcze nie zapaliła). Naprawili, wymienili na nową uszczelkę i ponownie zalali olejem. Po krótkim czasie po odpaleniu zaczeły walić popychacze/zawory.

Sytuacja jest taka:

- po całej nocy postoju zazwyczaj nie stuka,

- walą gdy postoi kilka godzin, (ale nie zawsze), po odpaleniu przez około minutę, następnie przestają i silnik chodzi cichutko i idealnie,

- dziś zauważyłem, że gdy dam 2000 obrotów to przestają, jak zdejmę nogę i jest 1000 - 1500 obrotów to walą dalej, aż do momentu jak chwilę pochodzi silnik i same przestaną.

Co robić? Jaki może być tego powód? Przed wymianą oleju nic takiego się nie działo, czy zostałem nabity w butelkę przez sprzedającego?

Ps. Oleju nie bierze, spalanie w normie i wszystko inne idealnie, tylko ten niesamowity klekot przy starcie.

Guest KUBA13

jeżdziłeś na oleju mineralnym pytanie brzmi co wlali mechaniory??

Guest Aktal

Za 2gim razem Wlali ELF'a mineralnego 15W40 który jest obecnie w silniku na 100% - specjalnie sam kupiłem butlę aby nie był z beczki i byłem przy zalewaniu.

Please login or register to see this quote.

Właściwie, to sam odpowiadasz na pytanie: olej mineralny później dociera do popychaczy i wtedy przestaje stukać. Niestety jest to olej niezalecany do naszych furek.

ps. 184 000 przy twoim roczniku - mało prawdopodobne, a do tego przy tym przebiegu nikt raczej nie wlewałby mineralnego...

Guest Aktal

Zasugerowałem się naklejką na silniku z poprzedniej wymiany, była z elf'a 15W40. Zmienić teraz na pół-syntetyk? Może pomóc i czy będzie to bezpieczne i nie rozszczelni silnika?

A skoro olej później dociera to dlaczego po całej nocy tak mocno nie stuka jak w przypadku gdy postoi np. 4h ? Przecież po całej nocy jest całkiem zimny i ma wiele godzin aby spłynąć z silnika?

Na tym mineralnym 15W40 jeżdzę około 2 miesięcy i zrobiłem około 2000 km.

Edited by Aktal

Guest lukas0022

tak wlasnie mineral niezalecany do silnikow z hydraulika... bylo gdzies na forum ze chlopaki zmieniali z mineralu na polsyntetyk i nic sie nie dzialo:) oleju teraz nie bierze zbyt duzo bo masz mineral zalejesz polsyntetykiem to zacznie brac go napewno i duzo wiecej przypadlosc 1.6 16v

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_huh.png" alt=":huh:"> ja mialem wymieniane popychacze zawory i wiele innych pol roku mialem spokoj z waleniem i znow sie zaczelo heh wiec juz bardzo sie tym nie przejmuje

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:"> a pamietaj ze wymiana popychaczy/zaworow to nie tania operacja pozdrawiam i powodzenia

Guest Przemcio

Kolego Lukas0022, jaki miałeś objaw zanim wymieniłeś popychacze (szklanki) - poza tykaniem. I jaki był to koszt? Moj mechanik mowi, że prawdopodobnie jedna szklanka nie przepala do końca, stąd nierówna praca silnika - trzęsie się na wolnych obrotach