Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Guest markimarkviki

Dym z rury

Recommended Posts

Guest markimarkviki

Witam.

Mam pytanie. Dymi mi delikatne na czarno z rury. Na wolnych obrotach na postoju po około 2 minutach jest ślad na ulicy czarnego nalotu. Jak wejdę na wysokie obroty to mam za sobą chmurę dymu. Czy to oznacza że moja Viki jest do remontu ?

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Opel Vectra A 1.7 DR 93/94.

Proszę o pomoc. Z góry dziękuje.

Guest krzycho2.0

Czarny dym z rury wydechowej to domena silników wysokoprężnych. Pojawia się najczęściej przy dużym obciążeniu i przy wysokich obrotach. Niewielkie dymienie jest dopuszczalne i nie musi świadczyć o zużyciu układu wtryskowego. Jednak jeśli nawet niewielkie dodanie gazu skutkuje kłębami dymu to świadczy o poważnym niedomaganiu układu wtryskowego. Do regulacji lub wymiany mogą kwalifikować się końcówki wtryskiwaczy, pompa wtryskowa lub uszkodzony może być układ recyrkulacji spalin. Koniecznie należy przeprowadzić szczegółową diagnozę, gdyż naprawa układu wtryskowego jest bardzo kosztowna, zwłaszcza, jeśli jest to nowoczesna konstrukcja z pompowtryskiwaczami lub układem common rail.

Czarny dym może pojawić się także w silniku benzynowym, jeśli nastąpi uszkodzenie w układzie sterowania silnika i do cylindrów będzie napływać bardzo bogata mieszanka paliwowa. Dymienie nie będzie duże, ale widoczne nawet na biegu jałowym.

Guest markimarkviki

Nie wiem czy to coś pomoże. Ale wczoraj zapaliłem moją Viki. Na "biegu jałowym" jak dobrze rozumiem - ruch silnika na luzie, podczas postoju. Podłożyłem białą sztywną kartkę z kartonu pod rurę w odległości około 30 cm. Na tekturze pojawiały się maluteńkie czarne kropeczki, jakby chlapał pędzelkiem zamoczonym w smolistym roztworze. Rozmazuje się palcem i jest podobny do oleju, w dotyku też jak olej.

Guest krzycho2.0

Ja w sumie odpowiedziałem ustami mojego ojca

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> on miał diesla zresztą zawsze jeździł dieslami ,ale na pewno ktoś ci pomoże jest tu trochę osób co maja taki model jak twój.Jednak wygląda to poważnie i chyba bez warsztatu się nie obędzie

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Ja mam diesla od miesiąca i na razie jestem ciemny w pracy tego motoru. Codziennie dojeżdżam nią do pracy i się wsłuchuję jak co pracuje. Nie wiem jaki masz dokładnie silnik, czy ten 1.7 D oplowski czy tak jak mój 1.7 TD - isuzu ? Ja mam ISUZU, słyszałem, że jest głośniejszy ale mniej awaryjny. Okaże się w użytkowaniu

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Co do tego, co opisujesz, to wygląda na wtryski - kumpel, który na co dzień lata dieslami, mówił mi kiedyś, że jeśli dymi w granicach "rozsądku" to tak już jest. Natomiast przy dłuższym dodawaniu gazu i redukcji biegów kopcenie nie ustaje, to końcówki wtrysków do wywalenia, względnie pompa do przejrzenia....

Guest Krupski

kolego sprawdz cisnienie sprezania . ile ma przebiegu ten silnik

Guest markimarkviki

Witam ponownie.

Moja Viki jest z 93r, przebiegu ma 202 tys. Nie TD tylko zwykły Diesel, ma jakieś dziwne oznaczenie DR. Mam go rok. Od 2 miesięcy zaczął mi bardzo dymić i na postoju jak dodam dużo gazu na jakieś około 3 sekundy to jest za mną jedna duża czarna chmura.

Nasłuchuj czy czasem wtryski Ci nie dzwonią. Jeżeli dzwonią to teraz szukasz który to wtrysk-po kolei, po jednym wtrsyku poluzowujesz nakretki, tak po jednym nei wszytskie od razu, jezeli przestanie dany wtrysk dzwonic to wiesz który sie zawiesił.

Powodów opcenia moze być duzo ale najcześciej wina andmiernego kopcenia sa wtryski.

Nie no nie róbcie paniki

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Dobry diesel może , a nawet musi pościć dymek,

Ja też jak walne mu nagle w palnik lub redukcja i strzał to czarno za mną

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Na ale dla jasności czarna chmurka przez 2 sekundy a potem spokój

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

A nie masz przypadkiem uszkodzonych uszczelek ? Kiedy miałeś wymieniane uszczelki ? Na dislach się nie znam bo mam pb, ale może cośdostaje się do silnika, i może ci go zalewać dlatego wydech pluje kropkami. ;-)

Guest zenobiusz

Please login or register to see this quote.

Mialem podobnie ale ja mam turbo diesla i przyczyna byla peknieta rura od turbiny pompujacej powietrze do kolektora a potem do komory spalania. Brak cisnienia powodowal, ze mieszanka byla slabo wzbogacona powietrzeb i paliwo bylo niedopalane. Z wydechu wlasnie czarny dym i sadza w postaci takich kropoczek jak to nazwales. To nie olej kopci na czarno. To niedopalone paliwo. Tak jak kolega wyzej pisal sprawdz wtryski bo moze juz sa zajezdzone.

Masz tu wskazowke:

"Sprawdź wtryski czy otwierają się przy odpowiednim ciśnieniu dla silnika 17DR i 17D to jest 130 atm, czy czasem niesą przekręcone, na wtryskiwaczu są takie garby a na głowicy jest prasowany punkt, sprawdź czy tez nieleją jak ktoś wcześniej pisał, ja to robiłem i kosztowało to 50 PLN, jeśli się okaże że leją to końcówki do wymiany i proponuje kupić jakieś markowe bo podróby długo niewytrzymóją."

Please login or register to see this link.

Edited by zenobiusz

Witam posiadam Viki z silnikiem 3.0 CDTI 2005 rok . ostatnio w trasie na autostradzie jechalem 120 km/h i w pewnym momencie przyspieszylem skrzynia automatycznie zmiejszyla na miejszy bieg i poczulem takie sekundowe dlawienie sie silnika i w pewnym momencie samochud przyspieszyl a za mna pojawila sie ogromna czarna dym z tlumnikow az nic nie bylo widac . . Podczas postoju nie wydobywa sie czarny dym ani przy niskich obrotach tylko podczas naglego przyspieszenia .

Jaka przyczyna moze byc?? moze ktos pomuc

Kolego, odgrzebałeś temat sprzed 5 lat, i do tego w niewłaściwym dziale...

Pisz w tym dziale:

Please login or register to see this link.