Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Geometria, a zawieszenie -20...

baQus
 Share

Recommended Posts

Mam mały problem z Vectrą, mianowicie po założeniu opon letnich (jakieś pół roku temu) miałem robioną geometrię zawieszenia. Geometria była zrobiona pod standardowe zawieszenie, a ja mam -20 (wersja sport). Teraz przekładając opony na zimówki zauważyłem, że na tyle opony bardziej zużywają się od zewnątrz. Dodam, że w tym tygodniu robiłem przegląd i z zawieszeniem wszystko jest w porządku. Moje pytanie jest takie, czy to większe zużycie na zewnątrz może być spowodowane tym, że była ustawiona geometria dla wersji standardowej, czy szukać raczej usterek w zawieszeniu? Ewentualnie na co konkretnie patrzeć? I czy jechać ustawić geometrię pod moje zawieszenie, czy zostawić?

Geometria była robiona na seryjnym a potem założyłeś sporta?

Jeśli tak to po założeniu sportowego zawieszenia powinieneś znowu zrobić geometrie i ustawienie zbieżności. Powinno się to robić po każdej ingerencji w zawieszenie.

Nie, miałem sporta, ale o tym nie wiedziałem i była ustawiona geometria dla wartości seryjnego zawieszenia, chociaż w rzeczywistości siedziało -20 :).

mam ten sam problem tyle że mi bardziej zużywa z wewnątrz opony jak i z przodu tak i z tyłu :huh:

Właśnie jak przeszukiwałem forum, to spotkałem się już z większym zużyciem od wewnątrz i wtedy zazwyczaj były winne tuleje, ale o moim przypadku (od zewnątrz) nie znalazłem nic :P

• 4 months later...

Trochę odświeżę temat.

Oglądałem wczoraj moje letnie opony.Opona przednia prawa jest jakby delikatniej starta od strony wewnętrznej.Opona lewa i tylne są bez zarzutu.

Trochę o tym czytałem na forum.

Geometria,zbieżność,tuleje wszystko jest ok.Drążki kierownicze i końcówki też.

Nurtuje mnie jedna rzecz.Od jakiegoś czasu właśnie podczas ruszania w prawym kole czuję jakby szarpnięcie (pisałem o tym już kiedyś na forum) i czuję,że właśnie prawe koło jakby było mniej dociskane do powierzchni.

Tzn podczas ruszania prawe koło potrafi mi się obrócić traci przyczepnoćś a lewe trzyma się ładnie asfaltu.Czy powodem ścinania opony moze być uszkodzony amortyzator?

Czy za ścinanie opony od środka moze on być odpowiedzialny ?.Porąbało się coś z geometrią czy zbieżnością właśnie przez ten amortyzator?

Oczywiście na szarpakach od 3 lat mam wzorowe amortyzatory.

Guest zdzis27

Ja bym radzil wszystkim pojechac w inne miejsca i zrobic cala geometrie jeszcze raz.

Skoro tnie opony od zewnatrz to ewidentnie wskazuje to na ,ze kola sa ustawione zbyt zbieznie ,jesli od wewnatrz ,to rozbieznie.

Skoro zawieszenie jest wporzadku ,nie ma luzow ,wachacze i inne elementy sa proste ,to przy poprawnie zrobionej geometri nie powinno ciac opon.Ewentualnie od wewnatrz ,bo przy nizszym zawieszeniu katy z tylu sie zwiekszaja ,ale to przy obnizeniu rzedu -40 ,-50 ,a nie -20.

U mnie dodatkowo jeszcze jest problem tego typu ,ze z prawej strony mam wiekszy o ponad pol stopnia kat ,niz z lewej ,bo mam cos pop....... w zawieszeniu ,ale ze zbieznosc zrobiona mam dobrze ,to nie zauwazylem zeby cielo opony i jezdzi sie tez dobrze