Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

[Z20NET] Wymiana płynu. Jak wymienić? Ile płynu przy wymianie?

Recommended Posts

Zabrałem się za wymianę płynu chłodzącego w silniku Z20Net. Wg. książki "Sam naprawiam Vectra C", ilość płynu przy wymianie to 7,4L. Przy spuszczaniu wyleciało około 3L. Co może być nie tak? Korek ze zbiornika wyrównawczego odkręcony. Generalnie robię tak jak w książce. Czy ktoś może poradzić co mam zrobić. Niby prosta sprawa - odkręcić kranik, ale jednak.

Reszta płynu pewnie została w przewodach,silniku(trzyma go tam zamknięty termostat) i w nagrzewnicy.

Trzeba było podjechać do jakiegoś warsztatu i zmierzyć temperaturę zamarzania płynu.

Gdy by okazała się za niska spuścić trochę płynu a w jego miejsce nalać koncentratu i zima bez zmartwień.

Kolego tutaj nie ma miejsca na słowa "pewnie", "chyba", "gdyby", "może". Jest wymiana płynu i tyle. Książka podaje 7,4L, to tyle ma wyjść. Jest napisane tu i tam odkręcić, to tak zrobiłem.

Kolego tutaj nie ma miejsca na słowa "pewnie", "chyba", "gdyby", "może". Jest wymiana płynu i tyle. Książka podaje 7,4L, to tyle ma wyjść. Jest napisane tu i tam odkręcić, to tak zrobiłem.

Wymiany dokonuje się przy rozgrzanym silniku bo inaczej reszta zostanie zatrzymana przez zamknięty termostat.Sam to przerabiałem to wiem... ;)

Książka podaje 7,4L, to tyle ma wyjść

To ze do układu wchodzi 7,4L to nie znaczy ze tyle spuścisz.

Co innego gdybys silnik wyjął z auta i potrząsał nim "do gory nogami" ;)

Do układu wchodzi 8.4L (całkowita pojemność), przy wymianie jest 7.4L (tyle ma wypłynąć) - dla silnika Z20NET. Zmieniałem też w Accordzie. Powinno wylecieć 4.2L, a wyszło 3.9L, gdyż pewnie w reduktorze LPG zostało (najniższy punkt układu to reduktor). Robiłem to na zimnym silniku, bo tak mówi instrukcja. Zero problemów. W Vectrze może faktycznie trzeba to zrobić na ciepłym.

temperatura nie ma znaczenia, przecież jest jeden termostat a rury do chłodnicy dwie. Płyn powinien wyjść powrotem płynu do bloku silnika bo przecież tam nie ma żadnego termostatu. najlepiej ściągnąć dolny wąż od chłodnicy i odkręcić korek od zbiorniczka ewentualnie odłączyć wężyk biegnący do nagrzewnicy i dmuchnąć.

OK info od właściciela innej Vectry C. W bloku silnika jest dodatkowa śruba do spuszczania płynu. Tak więc sprawa rozwiązana.

Opisz może gdzie to innym się przyda...

• 3 years later...

przede wszystkim odkręć korek zbiornika wyrównawczego, a kranik lubi się przyciąć i trzeba go delikatnie wyciągnąć

Dokładnie, jak go przekręcisz to poruszaj nim delikatnie.

W ostateczności możesz odkręcić dolny wąż od chłodnicy.

• 2 weeks later...
  • 10 months later...

Chyba lepiej robić to na zimnym/letnim silniku. Dostęp do kranika będzie lepszy jak lekko uniesiesz prawą stronę auta, ale i tak jest szansa że płyn nie poleci po kranik się przycina.

• 2 years later...

Tak, to jest ten kranik.

Musisz przekręcić o ok. 45-60 stopni i powinno lecieć. Mi od razu nie chcialo, więc musiałem się trochę posilowac z nim, musiał przeskoczyć.

Podłącz sobie jakis waz do niego bo będzie ci płynęła po osłonie i sankach - robi się niepotrzebna kałuża.

PS. pamiętaj też o odkreceniu korka w zbiorniczku.