Jump to content
XXX ZLOT

NOWY TEMAT - NOWY OŚRODEK

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

https://forum.vectraklub.pl/forum/329-xxx-zlot-vkp-20-23062019/

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Guest Tomaszu

Zamek centralny od podstaw.

Recommended Posts

Guest Tomaszu

Witam,

Zakupiłem ostatnio dość popularny na allegro zestaw uniwersalnego zamka centalnego z pilocikiem.

Zestaw to kompletny zamek + sterownik wzbogacający o opcje osobnego otwierania klapy bagażnika, podłączenia pod kierunki itd...

Do zamka dołączony jest taki oto schemacik:

Please login or register to see this image.

...i wszystko wygląda niby na proste.

Jednak chciałbym używać dołączonego sterownika. Schemat:

ster.jpg

Pytam, bo może ktoś z Was robił już coś takiego...

Jak połączyć sterownik z zamkiem? --> Myślę by użyć sterowania minusem z rysunku nr 3 na schemacie sterownika, wtedy biały i białoczarny dawałyby sygnał zamknij/otwórz do centralnego. Tylko gdzie się nimi wpiąć w centralny?

Ma ktoś pomysł?

Edited by Tomaszu

Please login or register to see this quote.

Jesli zamierzasz polaczyc oba sterowniki razem, to ten "lepszy" laczysz tak jak w rys. 3, bierzesz kabelki czarny i bialo-czarny, i podlaczasz do bialego i brazowego w pierwszym sterowniku od silownikow. Ale musisz sprawdzic czy bialy jest zamknij czy otworz. To samo z brazowym.

Edited by Janus

Guest Tomaszu

To chyba potwierdzasz moje przypuszczenia.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Może ktoś zakładał to się wypowie...?

Potwierdzam przedmówcę Janusa

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Łączyłem centralkę marki AMPIO i ma identyczne wyjścia. Obadaj czy masz impuls masy 1 sek i do przodu Tomaszu.

Guest Tomaszu

Dam znać jak poszło w sobotę wieczorem.

Dzięki Panowie za wypowiedzi i zainteresowanie tematem. Pozdrawiam!

Guest Tomaszu

Hm... no to odświeżam...

Centralny działa.... i z pilocika i z mastera. Są jednak problemy z tym sterownikiem... z podpięciem go do centralnego.

Na schemacie centralnego biały i brązowy to 'direction light' czyli wyjście na kierunki. Stąd i dioda i bezpiecznik na każdym z nich. <-- zgodnie ze schematem nie dałoby się więc w ogóle podłączać tego sterownika z centralnym. Czy dobrze myślę?

--> Skoro nie da się zgrać sterownika z centralnym to pewnie dałoby się połączyć przewody siłowników bezpośrednio do sterownika w konfiguracji sterowania plusem. A czemu plusem?? Tak pomyślałem, że: po pierwsze primo, łatwiej wtedy podłączyć inne siłowniki np w klapie - masa z klapy, plus ze sterownika; drugie primo to podłączenie kierunków - mam dwa przewody podające +12 do kierunków(lewy i prawy) w instalacji samochodu więc wystarczyłoby przez diody się w nie wpiąć. (Którą nóżką diody, w którą stronę by sygnał przy włączeniu kierunków/awaryjnych się nie cofał do sterownika?)

Mam nadzieje, że w miarę zrozumiale napisałem. ??

Edited by Tomaszu

Silownik klapy mozesz podpiac jako trzeci silownik slave bezposrednio do centralnego zamka. Nie mozesz brac "masy" z klapy, poniewaz do kazdego silownika ida dwa przewody w ktorych naprzemiennie pojawiaja sie +/- lub -/+. Kierunki zalecam podlaczyc przez dodatkowy przekaznik i bezpiecznik. Dioda w samochodzie do zasilania kierunkow (prad okolo 4A) to malo fajny pomysl.

Guest Tomaszu

Klapa: OK, no to dalej sterujemy minusem i mój sterownik ma opcje otwierania osobno samego siłownika właśnie np klapy. Rzuć okiem na schemat. W tym wypadku chyba nie będzie to zmienny +/- tylko stały + i sygnał - potrzebny w chwili otwarcia?

Podpowiedz, jak podłączyć kierunki przez przekaźnik? Chciałbym podłączyć do tego sterownika... na schemacie wyjście ma brązowym kabelkiem.

Wielkie dzieki! Już leci pomocnik.

Hmm, masz wyjście jedno sterujące kierunkami, a kierunki - Prawy i Lewy

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> zatem potrzebujesz trzy diody. Jedną między centralką a kierunkami a drugą między obiema kierunkami aby na przemian włączając lewy nie działał prawy i odwrotnie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> A także by włączając kierunek "prąd" nie cofał się do centralki. Na logikę biorąc, musisz patrzeć na kierunek zaporowy i przewodzenia diody by niczego nie uszkodzić. Tak jak ktoś pisał, na kierunki przychodzą dwie żarówki po 21W każda. Zatem masz 42W przy 12 V to jakieś 3,5~4A - stąd taka dioda ma być. Pamiętaj, by dać mocniejszą, gdybyś podpiął się z hakiem - wtedy z przyczepy dochodzi jeszcze jedna 21W

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> 6A powinna wytrzymać.

Guest Tomaszu

nie kapuje...

łopatologicznie: mam trzy kable do kierunków. Jeden to masa pozostałe dwa to plusy po jednym na stronę samochodu, lewą i prawą.

Jeśli ze sterownika mam wychodzący minus... no serio nie czaję...

wszystkie niezbędne kable mam wzdłuż progu od strony kierowcy... prawda?

[EDIT PO KILKU GODZINACH: ]

Dobra, chyba w końcu wiem o co biega

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Poszperałem po necie i w końcu doszedłem do wniosku, że źle interpretuje schemat.

Przecież sterownik podaje + a nie jak myślałem do tej pory minus...

Skoro plus, to wystarczy w ten sposób podłączyć kierunki i powinno być ok? :

kierunki.jpg

Czy tak?

Pawełku? Jak i gdzie Ty chciałeś lutować trzecią diodę?

Edited by Tomaszu

Tak, dobrze kumasz. Chyba mi się coś pomyliło. Kurcze miałem kiedyś jakiś schemat, który był na zasadzie trzech diod - ale z tego co narysowałeś, to dobrze. Tak powinno być. W ten sposób odseparujesz oba kierunki i będzie prąd płynął z centralki do kierunków. Tak, przewody masz w lewym progu, ale nie pamiętam kolorów przewodów. Jak masz schemat, to zajrzyj a jeśli nie, to na mojej stronce www.paluki.pl/vectra w dziale literatura masz schemat instalacji w pdf do pobrania.

Guest Tomaszu

Wystarczy zajrzeć do lamp

Z tego co pamiętam to bało-czarny i zielono-czarny.

O ile uda mi się dzisiaj kupić diodki, to myślę że poprawie to wszystko dzisiaj

Pozdro i dzięki wszystkim zainteresowanym.

Nie ma za co, kup dobre diody przynajmniej 5A, koszt do 1.50/szt co by wytrzymały. Jak masz zamiar jeszcze ciągnąć przyczepę, to może nawet mocniejszą.

Guest Tomaszu

... diodki jak się okazało w mojej okolicy to towar unikalny.... kupiłem w warsztacie RTV i hula...

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Wszystkim zainteresowanym tematem dziękuję za wypowiedzi.

Można zamykać. I zostawić na przyszłość dla innych??

Zawsze chętnie podzielę się doświadczeniami

Podepne sie w temat zeby nie zakladac nowego

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

A, jesli ja nie mam oryginalnego c\z i mam chec kupic z cala wiazka, to czy tylko polozyc wiazki popodlaczac silowniki itp. a w aucie bede mial gdzies gotowa kostke do podlaczenia zasilania od sterownika?

Czy musze kombinowac?

Edited by cineek25

chyba bedziesz musial kombinowac

to mnie nie pocieszyles.

a do tej centralki to tylko 12 v idzie i z niej idzie dalej na wszystko?

Teoretycznie tak, zerknij sobie na schematy, dostępne w klubie lub na mojej stronie

Please login or register to see this link.

w dziale literatura. Generalnie do podstawowego działania centralnego to Ci wystarczy +12V oraz masa

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Ale popatrz na schemat

Guest Tomaszu

kostki miał nie będziesz, ale sprawa jest na tyle prosta, że wystarczy wyciągnąć puszkę bezpieczników i wpiąć się w czerwony przewód idący do bezpiecznika F8. Tak podłączony przewód ciągniesz tam, gdzie zainstalujesz centralkę zamka. Masę podłącz najbliżej z blach auta. Pamiętaj by na kablu z puszki bezpieczników do centralki dołożyć bezpiecznik(15A starczy).

a co myslicie o c\z z augi np. 80?

na powietrze?

czy beda silowniki pasowac?

Może i będą, ale pewnie pompki, mocowanie, sterowanie trzeba będzie przerobić. Kup oryginalny oplowski zestawik ze szrotu, siłowniki, wiązki masz na wymiar.

Guest Tomaszu

z tego co, widziałem w Audi 80 B4 1.9TDI, to pewnie nie zmieszczą się w drzwi... i problem z wężykami... centralka ogromna, nie wiadomo gdzie ją ukryć...

Witam serdecznie wszystkich użytkowników Vectra Klubu.

Kolego @Tomaszu mam do Ciebie prośbę mógł byś opisać co i jak podłączyłeś bo chce kupuić identyczną centralkę jak twoja czyli taką

Please login or register to see this link.

Z tej centralki kiker wychodzi sporo kabli i za bardzo nie wiem jak podłączyć nową z tą starą centralkę .

W Viki centralnym steruje masa czy plus?

P.S Dobrze się sprawuje ??

Edited by Blesso

Guest Tomaszu

Hej witam,

Właściwie, to śledząc ten temat dowiedziałbyś się wszystkiego, ale szybko i konkrety:

Sprawa wygląda w sumie dość prosto.

Na początku musisz odszukać w przewodach, które idą do siłownika MASTER (takiego, co to możesz z niego wszystkie drzwi z klucza otworzyć), takie które odpowiadają za otwieranie oraz zamykanie zamka (po jednym na daną czynność, a więc dwa przewodziki)

Umieść ten sterownik możliwie blisko puszki bezpieczników i kolejno czytając ze schematu podłączaj:

przewód pomarańczowy: utnij, zaizoluj.

przewód biały: podłącz do przewodu z sygnałem zamykania, który znalazłeś przy masterze.

przewód żółty: połącz z żółto-czarnym i tak zlutowane przewody podłącz do możliwie najbliżej usytuowanej masy(blachy samochodu na przykład).

przewód pomarańczowo-czarny: utnij, zaizoluj.

przewód biało-czarny: podłącz do przewodu z sygnałem otwierania, który znalazłeś przy masterze.

przewód brązowy: odpowiada za miganie awaryjnymi. [ opiszę za chwilę ]

przewód czerwony: podłącz do zasilania +12V zza bezpiecznika F8.(stały prąd z aku).

przewód czarny: masa z możliwie najbliższego miejsca.

przewód czerwono-czarny: osobny impuls do otwierania bagażnika. [ opiszę za chwilę ]

Miganie awaryjnymi przy otwórz/zamknij:

Potrzebujesz dwie diody prostownicze minimum 6A ( ja użyłem 10A) które wlutujesz w układ w ten sposób:

Przewody do kierunków znajdują się lewym progu. U mnie był to zielono-czarny i biało-czarny. W nie właśnie wlutuj końcówki diód.

Diody prostownicze są po to by prąd działał w jednym kierunku, więc trzeba je wlutować w odpowiednim kierunku.

Impuls do otwierania bagażnika:

Sygnał jest minusem, doprowadzasz więc do siłownika stały plus. I ten własnie minus ze sterownika - tyle

Wiem, że jest opcja osobnego tylko otwierania samej klapy. U siebie tego nie praktykuje.

W zasadzie tyle.

Jak coś, to pytaj.

Mam dwa siłownika MASTER w lewych i prawych drzwiach do których idą następujące przewody patrząc na ,,podłączoną kostkę z góry".

LP patrząc z góry na podłączoną kostkę: 1 Czerwono-czarny, 2 Zielono -czarny, 3 Brązowo-czerwony, 4 Brązowo biały, 5 Brązowy, 6 Pusty(nie ma przewodu w kostce)

PP patrząc z góry na podłączoną kostkę: 1 Czerwono-czarny, 2 Zielono -czarny, 3 Pusty, 4 Brązowo-Biały, 5 Brązowy, 6 Czarno-niebieski

Do których przewodów się wpiąć tymi dwoma od sterownika czyli białym i biało-czarnym i gdzie ?? W drzwiach czy może gdzieś koło oryginalnej centralki ??

Tomaszu dzięki za post u góry sporo mi rozjaśnił

Edited by Blesso