Jump to content
XXX ZLOT

NOWY TEMAT - NOWY OŚRODEK

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

https://forum.vectraklub.pl/forum/329-xxx-zlot-vkp-20-23062019/

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
ner0

Wypowiedzenie umowy OC

Recommended Posts

Witajcie,

Piszę tego posta, aby przestrzec Was przed pewnymi papierkowymi koniecznościami w przypadku kupna sprzedaży samochodu.

Ostatnio szef w pracy miał nieprzyjemną sprawę. Kupił auto od gościa, który miał ubezpieczenie w mbank (hestia). Po zakupie _właściciel_ wysłał wypowiedzenie do mbank. Nowy wlasciciel (szef) nie dostal jeszcze kalkulacji od mbank, wiec pozostal przy ubezpieczeniu nie pisząc wypowiedzenia. Prawo mówi tak, że nabywca jeśli w ciągu 30 dni nie złoży umowy wypowiedzenia oc, to ubezpieczenie OC "przechodzi" na kolejnego właściciela.

Po trzech miesiącach wysłali mu rachunek do zapłaty na składke - 2200 zł za 4 miesiące ubezpieczenia !!! nie policzyli żadnych zniżek.

Nie miał wyjścia musiał zapłacić

Polecam artykuł

Please login or register to see this link.

,

streszczając:

1. Chcesz zmienić ubezpieczenie jak Ci się kończy termin?

- wypowiedzenie minimum dzień wcześniej

2. Sprzedajesz auto

- wypowiedzenie do 30 dni, bo inaczej mogą przysłać Ci rachunek. Nie płać OC nie za swoje auto

- dostaniesz zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia 1/12 za każdy miesiąc.

3. Kupujesz auto

- wypowiedz OC właściciela. Jeśli zostajesz przy ubezpieczeniu - poproś o rekalkulacje tak abyś miał czas na rezygnację.

Pozdrawiam, warto to mieć na uwadze.

Wystarczy poczytać forumprawne.org :/ ile z tym problemów...

Edited by ner0

Ad. 2

Jeśli kupisz samochód to masz 30 dni na wypowiedzenie, jeśli nie chce kontynuować polisy poprzedniego właściciela a zwrot dostanie SPRZEDAJĄCY jeśli kupujący złoży wypowiedzenie w ciągu tych 30 dni

Ad.3

Jeśli poprosisz o rekalkulację to przeliczają składkę na twoje warunki i jesli musisz coś dopłacić to dopłacasz, jeśli nie to masz za darmo do końca okresu ubezpieczenia. Jeśli przepiszesz polisę na siebie to możesz ją wypowiedzieć dopiero z końcem jej trwania.

Nie dziwię się że twój szef dostał takie wezwanie bo prawdopodobnie została wzięta pod uwagę składka naliczona na poprzedniego właściciela dlatego że właśnie nie przepisał na siebie polisy z rekalkulacją składki

Ja miałem kiedyś pewną przygodę z OC gdy ubezpieczałem pierwsze autko.

Poszedłem do doradcy porównał kilka ubezpieczalni i wyszło w najlepszej opcji 1250 zł

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_ohmy.png" alt=":o" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/ohmy@2x.png 2x" width="20" height="20"> (Mondeo MK1 1.6, ja prawko ledwo parę miesięcy i nieco ponad 22 lata czyli +20%)

Poprzedni właściciel miał ubezpieczenie w Hestii, ważne jeszcze 10 miesięcy i chyba max zniżek, bo polisa była na kwotę chyba 360 zł. Doradca zaproponował mi, żebym przedłużył to ubezpieczenie i napisał prośbę o nieprzeliczanie składki, więc tak zrobiłem, efekt? dopłata 180 zł na 10 miesięcy ubezpieczenia OC

/emoticons/default_cool.png" alt="B)">

Edited by pawelekkbz

Tzn, zwracam uwagę na to, że często towarzystwa ubezpieczeniowe kuszą,

Nowa składka (samochod firmowy) wychodziła mu 1400 pln za rok, a dziwnym trafem niecałe pół roku było przeliczone na 2200 :-)

btw. przez mbank jest drożej.

// swoja drogą przestrzegam przed niską składką ubezpieczenia

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

albo masz zaświadczenie o zniżkach, albo podpisujesz oświadczenie. Jeśli skłamiesz mogą odmówić wypłaty odszkodowania.

Prawda jest taka, że mając auto z ciemnymi szybami, z niefabrycznym xenonem hid itd, ubezpieczyciel może się wypiąć tyłem do wypłaty zarówno OC jak i AC.

Edited by ner0

A kto ci powiedział że przy OC ma prawo odmówić wypłaty? zobowiązuje go do tego ustawa co zresztą było już kilka razy opisywane na forum. Z AC też to różnie bywa. Trzeba tylko najpierw czytać ogólne warunki ubezpieczenia żeby potem nie było zdziwienia. Jeśli przyszło aż tyle do zapłaty to trzeba było się dowiedzieć dlaczego, bo błędy się zdarzają. Może mają np. takie wysokie stawki na firmę. Tam gdzie ja pracuję np. nie ma zniżek za bezszkodowość w OC jeśli nie ma zawartego AC na dany pojazd

Guest Mari1977

Tak jak napisał cichy117, ubezpieczyciel w żadnym wypadku nie może odmówić wypłaty OC.Zarówno ubezpieczenie jak i maksymalna kwota odszkodowania jest gwarantowana przez ustawę (bez względu na wysokość składki jaką zapłacimy). Jeśli chodzi o AC to różnie może być, w umowie ubezpieczenia mogą być jakieś wyłączenia odpowiedzialności więc każdy przed podpisaniem polisy powinien dokładnie przeczytać OWU aby potem uniknąć niespodzianek.

Witam, mam pytanie dot. ubezpieczenia OC.

Czy jest jakaś możliwość, żeby przepisać (przejąć) ubezpieczenie samochodu z męża na mnie, bez żadnej umowy kupna-sprzedaży? Zaznaczam, że oboje mamy pełne zniżki. Myślałam, jeszcze o czymś takim: czy mąż może zrezygnować z ubezpieczenia, a ja wtedy zawieram nowe?

Jeśli ma ktoś jakiś rozsądny pomysł, to będę wdzięczna za pomoc.

Edited by Paulinea

mąż ma ubezpieczenie a ty nie tak? chcesz aby na ciebie było? czy jesteś współwłaścicielem samochodu?

Edited by Darek.G

Jestem w trakcie rozwodu, samochód zostaje pod moją opieką i dlatego chciałabym to ubezpieczenie przejąć. Nie jestem współwłaścicielem, no i z wiadomych już przyczyn tej opcji nie bierzmy pod uwagę

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

musisz samochod przerejestrowac na siebie skoro go przejmujesz po rozwodzie

...i zrób to jak najszybciej.

Właśnie szykuję auto do rejestracji, bo do tej pory było na belgijskich blachach. Na tychże tablicach było ubezpieczone na męża. Teraz wszystkie dokumenty (do rejestracji)są już na mnie. Jakie papiery będę potrzebowała do firmy ubezpieczeniowej, jeśli zarejestruję samochód na siebie? Wystarczy tylko dowód rejestracyjny?

Please login or register to see this quote.

Dowod rejestracyjny, twoj dowod prawo jazdy i jak wczesniej maialas auto na siebie to polisa zeby znizki udokumentowc.

A mąż musi wypowiedzieć obecne ubezpieczenie, tak?

Tak on wypowiada i dostanie zwrot kasy za nie wykorzystany okres.

A Ty koleżanko ze względu na bezieczeństwo twoje powinnaś zgłośić to do tamtego ubezpieczyciela i potwierdzić wypowiedzenie męża. Ja nie wiem w jakich stosunkach jesteście ale może zrobić tak że powie że wypowiedział OC a tego nie zrobił.

Samochód będę ubezpieczać w tej samej firmie, dlatego też myślałam, że może jest jakiś sposób na to aby poprostu przejąć aktualne uzezpieczenie. Ale skoro nie ma takiej możliwości to mąż wypowie swoje, a ja podpiszę nowe. Na szczęście stosunki mamy w miarę poprawne i nie będzie mi robił problemów. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Ja mam takie pytanie. Na początku grudnia kupiłem auto w komisie. Dostałem fakturę vat-marża. Auto pochodzi z polskiego salonu wiec miało polskie blachy. Zarejestrowałem je na siebie i ubezpieczyłem oc.

I teraz pojawiają się moje wątpliwości. Auto w momencie zakupu miało polisę OC w PZU bodajże do lipca 2012. Ja wykupiłem OC na siebie w Warcie ale nie wypowiedziałem tamtej polisy w PZU. Co teraz w takim wypadku zrobić?

zadzwonic do PZU i wypowiedziec umowe

jak tego nie zrobisz to bedziesz placil dwa ubezpieczenia na jedno auto

tzn. wyczytałem że na wypowiedzenie umowy oc kupujący auto ma 30 dni, minęły już 2 miesiące dlatego Was pytam jak to jest bo może ktoś ma jakieś doświadczenie w tym zakresie

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

11 lutego 2012 zaczyna obowiązywać znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach ale nie wiem czy Ciebie to obejmie.

- jeżeli nie obejmie to ZTCP miałeś 30 dni od daty zakupu auta na poinformowanie PZU o rezygnacji z polisy i teraz może być z tym problem - mimo złożenia rezygnacji (pisemnej a nie tak jak radzi gawlak telefonicznej) polisa może obowiązywać do lipca 2012 a PZU może Ci przeliczyć składkę i jak się okaże że masz mniejsze zniżki niż poprzedni właściciel to może zażądać dopłaty

- jeżeli obejmie to będziesz mógł wypowiedzieć polisę (pisemnie) w PZU w dowolnym momencie ale PZU i tak będzie mogło przeliczyć Ci składkę

Wiem o tej nowelizacji ustawy, ale do polis podpisanych przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy będą jeszcze stosowane stare zasady.

A czy nie jest przypadkiem tak, że sprzedający auto w terminie do 30 dni po sprzedaży auta, przenosi tą polisę OC z siebie na kupującego i ubezpieczyciel zwraca mu nadwyżkę kasy? a uregulować to musi nowy właściciel auta?

Nie jest tak - zbywca miał tylko poinformować TU o fakcie zbycia pojazdu i podać dane nabywcy - to było po to by w razie gdyby nabywca był sprawcą kolizji bez problemu można było ustalić kto, za co i od kiedy odpowiada.

Ustawowo prawa i obowiązki wynikające ze polisy przechodziły na nabywcę beż żadnej ingerencji (czy też zgody) sprzedającego. Nabywca w ciągu 30 dni decydował czy chce korzystać z polisy którą zawarł sprzedający. Jeśli nie powiadomił TU o rezygnacji to polisa przechodziła na niego i TU mogło przeliczyć składkę uwzględniając zwyżki/zniżki nabywcy i wystąpić o dopłatę. Jeżeli nabywca powiadomił TU że rezygnuje z polisy sprzedającego to wtedy sprzedający mógł się zgłosić do TU po niewykorzystaną część składki (TU same nie paliły się by informować sprzedającego że może odzyskać kasę

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> )

Pisz do PZU że masz polisę w Warcie i chcesz rezygnować z ich polisy którą zawarł poprzedni właściciel. Jeśli się zgodzą to plus dla Ciebie jeśli nie to módl się żeby nie przeliczyli Ci składki bo skoro nie chciałeś w PZU to pewnie była sporo wyższa.

Ok dzieki za wytlumaczenie

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> czyli rozumiem ze w takim razie polisa OC w PZU jest caly czas ważna do lipca 2012, a dodatkowo mam drugą w Warcie

czyli w takim razie nie mógłbym po prostu wypowiedzieć umowy w PZU? po prostu rezygnacja z dniem wygaśniecia tej polisy

Możesz tak zrezygnować ale:

- podwójne ubezpieczenie i tak nic Ci nie daje - w razie szkody i tak dostaniesz tylko jedno odszkodowanie

- PZU może przeliczyć składkę według Twoich zwyżek/zniżek i wystąpić o dopłatę - a to jeszcze 6 m-cy ubezpieczenia więc dopłata może być spora.

Lepiej spróbuj rozwiązać tą polisę teraz.

Jak kiedyś kupiłem auto ubezpieczone w MTU to dopłata za niecałe pół roku polisy OC w MTU była wyższa niż nowe ubezpieczenie OC+AC w Compensie na cały rok

/emoticons/default_lauh.gif" alt=":lauh:">

Jak kupowałeś VC to było jeszcze sporo ponad połowa okresu polisy do wykorzystania. Czy polisa była opłacona na cały rok?