Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Shinneko

Czujniki parkowania

Recommended Posts

Witam.

W poniedziałek oddaję samochód na zrobienie tylnego zderzaka (poprzedni właściciel go uszkodził) i przy okazji zdejmowania chcę założyć czujniki parkowania (VALEO 632000). Gdzieś widziałem kiedyś na forum opis montażu w VC, ale szukam teraz i nie mogę znaleźć. Czy ktoś jest w stanie mi napisać na jakiej wysokości powinienem zamontować czujniki? No i do czego podłączyć zasilanie aby nie wywalało błędu?

Na allegro jest taki opis i nie wiem czy spełniam przedstawiane warunki:

Please login or register to see this quote.

Jak zdejmiesz zderzak to od wewnątrz masz krzyżykiem zaznaczone miejsca montażu czujników. Już nawet poliftowe zderzaki w VB miały takie ułatwienie, ostatnio montowaliśmy czujniki w VC Hassana i też obyło się bez żadnych pomiarów

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Jak to nie było problemów....a przełamanie się aby wywiercić dziury w nowo polakierowanym zderzaku to co !!! A zdechnięty akumulator bo się muzy chciało słuchać na maxa

A w temacie to tak jak Jabolkq piszę, po zdjęciu zderzaka są miejsca dokładnie wskazane gdzie wiercić.

Ja zamontowałem Valeo na przód i tył, od razu żonka zaczęła jakoś lepiej jeździć i parkować Vikibusem

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Z napięciem to u mnie fachowiec w postaci Redmana rozpruł całą skrzynkę bezpieczników i tam się wpiął, sam sobie bym nie poradził.

Przy montażu uważaj na oznaczenia czujników, jest tam wyraźnie wskazane gdzie jest góra czujnika.

Jeżeli nie jesteś pewien lepiej daj elektrykowi do zrobienia.

W tej sprawie należy kierować pretensje do obserwatorów z ramienia ONZ, którzy nie dość, że nie dopilnowali sytuacji to jeszcze przytargali nienaładowany sprzęt do odpalania awaryjnego

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Sprawne czujniki to jednocześnie koniec poobijanych zderzaków

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Ale przynajmniej mieliście frajdę po raz pierwszy popchać szklarnię ze mną kruszynka w środku

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> aby Hapko wspomógł prundem

Jeśli masz kombi to czujki możesz spokojnie założyć w czarnej listwie pod zderzakiem tak jak mają oryginały. Ja wierciłem w zderzaku i wydaje mi się, że są za wysoko (ale zgodnie z instrukcją VALEO), bo nie widzą z tyłu nawet 15 cm krawężnika (w sumie to zderzak od kombi i tak go nie dotknie). W każdym razie, jeśli montowałbym 2-gi raz założył bym je w czarnej listwie pod zderzakiem. Podłączenie w kombi:

Please login or register to see this link.

Przeglądnij jeszcze ten wątek zanim zaczniesz zadawać dalsze pytania:

Pozdrawiam

no dobra ale czy te otwory znajdują się na wysokości 45-65 cm nad ziemią?

I jak ktoś wie to jednak prosił bym o podpowiedź co do podłączenia zasilania.

EDIT:

moja VC jest pięciodrzwiowa.

Edited by Shinneko

kolego - krzyżykami zaznaczone jest miejsce pod czujniki parkowania...ktoś nad tym czuwał w fabryce aby to było w takim a nie innym miejscu nie sądzisz?

w tym i tylko w tym miejscu montuje się czujniki - dużo osób ma tak założone i jeżeli masz opinie że działają jak powinny to po co szukasz dziury w całym ??

Jeszcze raz napiszę - po zdjęciu zderzaków będziesz miał miejsca zaznaczone gdzie wiercić - Ja mam VIKI z 2004 roku i tam były takie miejsca zaznaczone.

Przy montażu czujników tylko z tyłu - podłączasz się pod światło wstecznego i masz już prąd - na instrukcji VALEO ładnie to jest opisane.

Jednak gdy zamontujesz jeszcze przód , musisz się podłączyć pod centralkę samochodu aby czujniki nie działały Ci cały czas - i dlatego polecam Ci aby oddał to w ręce osoby która się na tym zna.

Jeżeli nie chcesz płacić za całość to powierć dziury, poukładaj kable i tylko z podłączeniem pojedź do kogoś kto się zna na tym.

U mnie Redman tak zrobił że mam bezpiecznik w skrzynce z resztą bezpieczników, nie widać że coś robione ręcznie było

Będą mi to zakładali podczas przeglądu corocznego ale wolę wiedzieć gdzie powinno być zamontowane. Uwagi co do tego żebym nie kombinował i nie poprawiał fabryki są nie na miejscu bo jak ktoś pisał nie wszyscy mają zaznaczone i lepiej się przygotować na tą ewentualność. Ja może nie zabieram się samemu za naprawę bo nie mam na to czasu ale, chcę wiedzieć jak powinno być zrobione aby było dobrze i w razie problemów w warsztacie pokierować ich odpowiednio a nie później się zastanawiać co z tym zrobić. Lubię mieć wszystko dobrze zrobione w samochodzie i jakieś półśrodki i niedoróbki mnie strasznie denerwują.

PS. może ktoś ma do sprzedania oświetlenie wnętrza z lampkami do czytania?

Rozumiem Twoje obawy mam tak samo lubię jak wsio jest OK i bez kombinowania.

Na pewno będziesz miał zaznaczenie na zderzakach tego możesz być pewien

A moglibyście podrzucić Wasze zdjęcia z czujnikami w Vikiusie?

Nigdzie nie mogę znależć...

Z tylu ? Tu masz fabryczne rozstawienie....

a na ilu srubach jest mocowany zderzak z tyłu w VC hath i gdzie one są?

A czy może fotkę z tyłu VC kombi mogę kogoś prosić?

Dzięki Kalixt i za to "pomagier"!

Edited by gall.wa

To masz poglądowy rysunek:

A do mocowanie masz:

1. Po dwie śruby pod tylnymi lampami (musisz je zdemontować).

2. Cztery śruby pod pokryciem nad zderzakiem (ta osłonka na poziomie skrzyni ładunkowej)

3. Dwa zaczepy pod zderzakiem

4. Po trzy zaczepy/śruby łączące z prawym i lewym błotnikiem.

Edited by woloo

....i w realu....

Wielkie dzieki

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

W kombi nie trzeba nawet zderzaka ściągać. Ostatnio zakładałem czujniki u siebie. Miejsca na czujniki są zaznaczone od wewnątrz na tej listwie pod zderzakiem. Otwór na przejście kabli do bagażnika też jest, wystarczy zrobić otwór w gumowej zaślepce. Przewody od światła wstecznego są po prawej stronie bagażnika w centralce tylnej, wystarczy zdjąć kawałek izolacji i podpiąć centralkę od czujników parkowania. Kabelek od wyświetlacza idealnie prowadzi się prawym progiem aż pod samą przednią szybę, chyba że zestaw czujników nie ma wyświetlacza tylko brzęczyk.

Kolego jaki ma kolor ten przewód od wstecznego u Ciebie??

a u mnie juz wszystkie czujniki zamontowane, zajęło mi to 2h , ale myslałem ze bedzie dłuzej i pod górke ale było spoko

w hb również nie trzeba ściągać zderzaka żeby wiercić na znaki fabryczne, wystraczy lusterko, mała latarka i Dremel z końcówką 90st.

w combi też założone

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> i też bez ściągania zderzaka, jest zaślepka przez którą można poprowadzic pzewody, wychodzi pod pierwszym schowkiem w podłodze (przedkołem zapasowym)

Edited by madein7

A jak to jest w sedanie - trzeba ściągać zderzak? A jak z lakierowaniem czujek, robiliście to sami sprayami? Czym?

Mam chrapkę na Valeo:

...bo z tego co piszecie spisują się dobrze.

w sedanie jest pewnie tak samo jak w hb, ja swoich nie malowałem, jedne były czarne a teraz zakładałem srebrne i też odcień się nie różnił

Ja jestem z nich zadowolony, ale podczas deszczu są piknięcia których nie powinno być. Nie wiem jak to jest przy czujnikach innych firm w takich warunkach.