Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

SIG_MAN

Lusterka składane elektrycznie

Polecane posty

Cześć,

na forum poruszano już jak zrobić to samemu, ale temat się rozjechał więc postanowiłem zrobic nowy, przejrzysty ze wszystkimi szczegółami.

Jeżeli któryś z moderatorów uzna to za powtarzanie tematu proszę usunąć całość ale a ja podczepię się pod temat "zrób to sam".

Do rzeczy:

Wielu z nas chciałoby móc naciskając magiczny guzik składać lusterka, tak jak na filmie:

- dodam tylko, że to moje Signum.

Od razu Wam powiem, że nie trzeba wymieniać kompletnych lusterek za 700zł plus moduły za 500 zł każdy- jest inny sposób.

Mając już oryginalne lusterka, możemy wymienić ich wnętrzności.

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć image

Na dole zdjęcie lusterka bez możliwości składania elektrycznego a na górze wersja o która się rozchodzi.

Różnica polega na tym, ze jedno jest plastikowe a drugie metalowe i właśnie w metalowym można zamontować (w fabryce) silniczek elektryczny.

Tak, tak, wystarczy wymienić ramię na metalowe z silniczkiem a nie kupować całe lusterko.

Na allegro możemy kupić lewe lusterko za od 450zł do 600zł a prawe od 250zł do 300zł.

Cena jest skandaliczna i nie zawiera jeszcze ceny modułów ;(

Dla pełnego efektu możemy zastosować lusterko fotochromatyczne 100-200zł (zasada działania tak jak w lusterku wewnętrznym).

Szkło fotochromatyczne o którym mowa występuje TYLKO w wersji od strony kierowcy (no chyba że powalczymy z wersją angielską i zrobimy z 2 stron, ale tego jeszcze nie przerobiłem).

Różnica jest widoczna z dwóch stron lustra, od tyłu wygląda tak:

fotochrom.jpg

Wyraźnie widać, że wersja fotochromatyczna posiada dodatkową złączkę.

A od frontu szkło posiada grubą ramkęramkam.jpg.

Zamieszczam zdjęcia modułków (po lewej ten, który nic nie może a po prawej ten który obsługuje skłądane lusterka).

W wymaganych modułach jest inny procesor oraz dodatkowo kilka układów scalonych, które odpowiadają za funkcję składania (serwo silników, fotochrom itp).

Od razu powiem, że pamięć o zalogowaniu w innym aucie jest zawarta w procesorze i to by było na tyle

sterownikif.jpg

13193366 - strona kierowcy.

13193367 - strona pasażera.

Zaczynamy od wymiany ramienia - bez tego się nie obejdzie.

Są dwa sposoby zdjęcia obudowy lusterka - drugiego nie znam

Ja opanowałem do perfekcji wyjęcie szkła (można je wyjąć w 3 sekundy nawet z zamontowanego na aucie lusterka).

Pod szkłem mamy 4 zaczepy, które po wepchnięciu do środka uwalniają obudowę.

Wtedy nasze ramie pozbawione jest już szkła oraz tylnej obudowy i wygląda tak:

zamocowanelusterkobezob.jpg

Lusterko jest zamocowane do auta na 3 śrubach, 2 z nich są pod plastikiem w którym znajduje się głośniczek wysoko tonowy a ta pozostała pod małą czarną zaślepka.

3otwory.jpg

Niestety ten plastik jest "przyplastikowany" na stałe i konieczna jest tu wiertarka, która usunie zgrzany plastik.

Okrągłe otworki są już po usunięciu plastikowych zgrzanych mocowań i w to miejsce zastosujemy małe metalowe wkręty, które połącza całość.

Można tez kupić nowy plastik i go zaspawać na gorąco, ale wkręty w 100% wystarczą.

nieprzykrcone.jpg

Na czerwono oznaczyłem miejsca w których były plastikowe zgrzewy i w które wkręcimy wkręty (1cm, nie większe)

plastikjednorazowykolor.jpg

Po wkręceniu wygląda to tak:

rubymocowanie.jpg

Wiertarka potrafi się wkręcić w metal, więc trzeba uważac bo jak nie to:

arhv.jpg

Mało brakowało i miałbym duże kuku.

Element sterujący szkłem demontujemy po odkręceniu (3x torx 10).

Mówimy o tym okrągłym elemencie:

regulatorszka.jpg

UWAGA, SILNICZKI REGULACJI SZKŁA (OKRAGŁY PLASTIK MOCOWANY NA 3 TORXY) WYSTĘPUJE W 2 WERSJACH.

JEDNA WERSJA MA 8 PINÓW DRUGA 3 PINY

Demontujemy też ten magiczny kawałek plastiku.

Najlepiej demontuje się wszystko na ZAMONTOWANYM JESZCZE RAMIENIU

Ten plastik się wrednie trzyma i trzeba machać ramieniem by go sprawnie wyjąć, pamiętając o jednym zatrzasku.

blokadazatrzask.jpg

zdjtamaskownica.jpg

Po przykręceniu zakładamy obudowę (zatrzaski ładnie wskakują) i NA KOŃCU ZAKŁADAMY SZKŁO.

Zanim przykręcimy już na stałe ramie sprawdzić trzeba czy aby na pewno wszystko wskoczyło na swoje miejsce i czy lusterko będzie płynnie się składało.

Trzeba wszystko bardzo dokładnie spasować by potem nie rozbierać i poprawiać.

Przyszła pora na wymianę modułu.

Moduły powinny być wylogowane z auta (inaczej nie odpalimy pojazdu i nie zalogujemy ich w naszym aucie).

Możemy zakupić lusterka NIE WYLOGOWANE ale musimy mieć albo PIN (wtedy kasujemy ECU na tech2) lub VIN dawcy. Na 99% otrzymamy za 100-150zł od serwisu potrzebne kody i GRA MUZYKA.

Wiązka, która łączy moduł z ramieniem lustra jest pięknie opisana niżej (zacytowałem słowa Tadzia - raz jeszcze dzięki)

Koszt wiązki to 50zł na allegro a ja nie mam wiązki niepełnej by porównać z pełną.

Jeżeli jednak macie trochę pojęcia o elektryce można wiązki samemu uzupełnić o brakujące piny.

Dzięki TADZIO'wi instrukcja instalacji została dokończona.

Tadziu wrzucam Twój opis na samym początku, Ty możesz tą część skasować

"Jeśli ktoś ma pełną wiązkę, tzn. we wtyku do lusterka ma przynajmniej 10 pinów to nie dla niego te bazgroły.

Jeśli ktoś nie ma wiązki pod składane elektr. lustra to musi dołożyć 5 przewodów. Jak zawsze jest parę możliwości

1. Pobrać je z jakiejś wiązki podstawowej, w której jest dokładnie tyle pinów-przewodów ile nam potrzeba, tzn. 5, czyli standardowa wiązka z drzwi gdzie są zwykłe lusterka z grzaniem i regulacją. Wada: wyciąganie pinów z wtyku przy module wymaga wprawy i cierpliwości. Zaleta: pasują idealnie.

2. Zrobić sobie samemu takie przewody. Ok. 80-90cm przewodu 0.5mm2, najlepiej takiego do instalacji samochodowych bo mają cieńszą izolację co ułatwia montaż, 5 pinów żeńskich typu mini-ISO, 5 pinów żeńskich FAKRA. Wady: jakość wykonania zależy od umiejętności manualnych. Zalety: chyba koszt i ...

W obu przypadkach trzeba najpierw lekko rozbebeszyć wtyk przy module. W miejscach gdzie wejdą nasze nowe piny są wsadzone gumowe białe zaślepki, korki, które trzeba wypchnąć do środka i usunąć.

Przełącznika nie trzeba wymieniać bo zwykły działa tak samo jak ten z namalowanym składanym lusterkiem.

A teraz piny:

moduł------lustro

3------------9

4------------10

13----------5

19----------3

12----------1

07 sierpnia WPROWADZIŁEM PARĘ ZMIAN, i to chyba już koniec.

Edytowano przez SIG_MAN
  • Like 1
  • Upvote 1

Krzychu, jak będę miał za dużo czasu i gotówki to z miłą chęcią wezmę się za robotę i napewno sie do Ciebie "uśmiechnę"!

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć quote

Z przyjemnośćią, ale mam nadzieję, że w czwartek się widzimy!

Pozdro!

powoli dojrzewam do tych lusterek ,ale nie moge znależć na allegro tych modułów ,a lusterko raczej kupie kompletne z fotochromem za 380 ,jutro zadzwonie jak będzie aktualne to wezne , a prawe znalazłem za 230 dam je polakierować a moje będe mieć na zapas ,często jeżdze wąskimi drogami i często właśnie tam lecą lusterka ,a wracając do tych modułów czy masz mozliwość ich skąbinowania ?

Edytowano przez dare40

no to poczekam

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Jako, żem właśnie skończył to dorzucę parę małych uwag.

Ramiona mam od Krzyśka. Ładne i prawie nowe-polecam.

Jeśli ktoś ma pełną wiązkę, tzn. we wtyku do lusterka ma przynajmniej 10 pinów to nie dla niego te bazgroły.

Jeśli ktoś nie ma wiązki pod składane elektr. lustra to musi dołożyć 3 lub 5 przewodów (5 w przypadku wersji z pamięcią - elektryczne fotele z pamięcią). Jak zawsze jest parę możliwości

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

1. Pobrać je z jakiejś wiązki podstawowej, w której jest dokładnie tyle pinów-przewodów ile nam potrzeba, tzn. 5, czyli standardowa wiązka z drzwi gdzie są zwykłe lusterka z grzaniem i regulacją. Wada: wyciąganie pinów z wtyku przy module wymaga wprawy i cierpliwości. Zaleta: pasują idealnie.

2. Zrobić sobie samemu takie przewody. Ok. 80-90cm przewodu 0.5mm2, najlepiej takiego do instalacji samochodowych bo mają cieńszą izolację co ułatwia montaż, 3 lub 5 pinów żeńskich typu mini-ISO, 3 lub 5 pinów żeńskich FAKRA. Wady: jakość wykonania zależy od umiejętności manualnych. Zalety: chyba koszt i ...

W obu przypadkach trzeba najpierw lekko rozbebeszyć wtyk przy module. W miejscach gdzie wejdą nasze nowe piny są wsadzone gumowe białe zaślepki, korki, które trzeba wypchnąć do środka i usunąć.

Przełącznika nie trzeba wymieniać bo zwykły działa tak samo jak ten z namalowanym składanym lusterkiem.

A teraz piny:

moduł------lustro

3------------9

4------------10

7------------11 bez tego połączenia też działa ale lepiej podłączyć bo daje informację o utknięciu lusterka

13----------5 [wer. z pamięcią]

19----------3 [wer. z pamięcią]

12----------1 [wer. z pamięcią]

lustra ze ścimnianiem mają jeszcze piny 13 i 14 (podłączenie do instalacji to oddzielne zagadnienie - ktoś już to ładnie gdzieś opisał)

modudrzwiwtyk.jpglustrozewwtyk.jpg

Edytowano przez Tadzio

.

Edytowano przez SIG_MAN

mam takie pytanie odnośnie ilości pinów Tadzio pisze że 10 wystarczy a według TIS wychodzi że jest 13 jak to właściwie jest

2 są do grzania

3 do ustawiania

2 do fotochronu

2 do składania

4 do jakiś 2 potęcjometrów

i jak to właściwie jest bo jeśli jest w sprzedaży lustro full na 10 pinów to ściema

Edytowano przez dare40

Pisałem o wiązce a nie o lusterku i napisałem także "przynajmniej", czyli zbiór otwarty...

Ściemnianie mnie akurat nie interesuje stąd też ja nie użyłem określenia "lustro full".

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Tak czy siak Twoje uzupełnienie na pewno ucieszy zainteresowanych, choć także nie jest precyzyjne i można się przyczepić do jednego szczegółu.

/emoticons/default_cool.png" alt="B)">

jakiego szczegółu

/emoticons/default_ohmy.png" alt=":o" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/ohmy@2x.png 2x" width="20" height="20">

Krzysiek_Signum sory jak to mówisz za zaśmiecanie tematu ale myśle że to się przyda jutro sprubóje skopiować z TIS rozkład pinów w lusterku narazie próbowałem ale nie chce się dać

a np. taki, że jeden pin z "4 do jakiś 2 potęcjometrów" jest wspólnym także dla grzania lusterka, więc występuje również w lustrach bez elektrycznego składania.

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

ps. z TIS'a wklejam np. przez printscreen potem paint'em przycinam i gotowe

Edytowano przez Tadzio

sory przeoczyłem to

ale widzę żę uzupełniłeś kostke i teraz się zgadza że 10 pinów wystarcza jeśli 1,3,5 to do pamięci

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć attachment

Edytowano przez dare40

dzięki Tobie spojrzałem na swoje wypociny i poprawiłem nieścisłości

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

.

Edytowano przez SIG_MAN

Hmm...

czyli co, mozna twierdzic, ze ktos kto ma opuszczanie szyb z pilota na inne moduly czyt. przystosowane do skladanych lusterek?

Warto by to sprawdzic

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Za dobrze by było... Niestety tak nie jest. Ja miałem tą funkcję na "najgolszych" modułach.

Musiałbym pracę mgr napisać na temat tych modułków aby wszystkie możliwości opisać

Gość pawelek2828

Mam takie pytanko. Mam VC myślę że w niezłym wyposażeniu. Lusterka są fotochromatyczne i jak ktoś napisał, jest rysunek lusterka na tym "joysticku" od lusterek, więc powinny być składane. Może muszę je jakoś zaprogramować. Bo miałem podobny przypadek z szybami ( tylko jedna się sama domykała i jeden z forumowiczów napisał jak je zaprogramować ) i może z tymi lusterkami jest podobnie?

Nawet przycisk bez namalowanego lusterka na tym jak to nazwales "joysticku" sklada lusterka jesli masz taka opcje.nie jest to zalezne od wersji przelacznikow na drzwiach kierowcy.(sam sprawdzilem przy okzji naprawy mojego.przez przypadek kupilem zly

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> ). Wiec jesli to autko z drugiej reki to moze ktos wymienial zestaw tych przelacznikow lub cos z nim jest nie tak.Z tego co wiem to raczej sie nie programuje.moze sie myle?

Mylisz się

Za składanie odpowiadam MODUŁ zamontowany w drzwiach !!! oczywiście w drzwiach MUSI BYĆ KOMPLETNA WIĄZKA !!!

Nie czytamy tematów i piszemy głupoty

Rozmumiem i wybaczam.

Hmm...

Tematy czytane wszystkie!co do glupot to bym podyskutowal

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

SIG wiem ze jestes autorytetem w elektrycznych lusterkach bo sam mi pomagales z moimi,choc nadal nie dzialaja :)Pawelek2828 pytal o programowanie na zasadzie programowania szyb!!!Tak ich sie napewno nie programuje!wiec gdzie te glupoty?

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20"> Koledze chcialem tylko uzmyslowic ze nie ma co sie sugerowac zbytnio tym ze jest namalowane skladanie lusterek na przelaczniku!mialem problem z opuszczaniem szyby,podmienilem caly przelacznik i odziwo bez namalowanego znaczka na nim tez skladalo lusterka!raczej ciekawostka.z namalowanym znaczkiem zawsze sa drozsze,a jesli nie ma roznicy...

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> W kewstie modulow i wiazek nie wnikam bo temat dla mnie ciezki i sam swojej viki ogarnac nie moge.kolega moze nie miac wiazki i modulu,ale przelacznik ktos wczesniej wymienil na taki od skladanych....mozliwe prawda?

czasami najprostsze wyjasnienia sa najlepsze

wracajac do mojej viki... wykluczylem przetarty kabelek.w lusterku wymieniony caly na nowy.kilka razy dziala,a pozniej zlozy ale rozlozyc juz nie chce(tylko strona kierowcy).czy to moze byc problem z modulem?po podlaczeniu napiecia bezposrednio do silniczka dziala bez problemu.

Edytowano przez remi27

A co do domykania tylnych szyb:

1 - musi być to wpisane w wyświetlaczu

2 - musi być to wprodramowane w modułach w drzwiach

Co do lusterek, to chyba masz rację, coś źle zrozumiałem

Idąc śladami kolegów zapragnąłem mieć elektryczne składane lusterka. OP-COMem sprawdziłem, że w drzwiach mam moduł 13193371, ponieważ w sieci nie udało mi się znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat ww. przystąpiłem do operacji otwarcia drzwi. To co zastałem trochę mnie zdziwiło. Piny 3,4,7,12,13 oraz 19 były obecne w złączu modułu, ale przewody z nich wyprowadzone biegły nie do złącza lusterka, lecz do złącza drzwi (tego łączącego drzwi z resztą pojazdu). Przynamniej piny 2,3,12,13 – reszty nie śledziłem. Dodam dodatkowo, że OP-COM „nie widzi” modułu drzwi pasażera, czy to możliwe, że go nie ma i ten w drzwiach pasażera obsługuje wszystko? Ktoś wie o co chodzi, da się z tym coś zrobić?

kierowca:

- KM: 9 227 565

- AN: 13 111 458

- EP: 13 170 134

- JN: 13 193 366

pasazer:

- KQ: 9 227 563

- AP: 13 111 459

- EQ: 13 170 140

- JP: 13 193 367

AMEN

Moduł OK, da się dokupić, ale co z inną instalacją? Nie założę przecież modułu do niepasującej do niego instalacji. Chyba, że któryś w wymieniowych zastępuje bezpośrednio mój i ma inaczej wyprowadzone sygnały niż te opisane w tym temacie.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.