Jump to content

W dniu dzisiejszym od 22 nastąpi przerwa w działaniu forum związana z pracami serwisowymi.

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

SIG_MAN

Lusterka składane elektrycznie [Vectra C, Signum]

Recommended Posts

Lusterka składane elektrycznie [Vectra C, Signum]

Please login or register to see this link.

Cześć,

na forum poruszano już jak zrobić to samemu, ale temat się rozjechał, więc postanowiłem zrobić nowy, przejrzysty ze wszystkimi szczegółami.

Jeżeli któryś z moderatorów uzna to za powtarzanie tematu proszę usunąć całość, ale a ja podczepiam się pod temat "zrób to sam".

Do rzeczy:

Wielu z nas chciałoby móc naciskać magiczny guzik składania lusterka, tak jak na filmie:

- dodam tylko, że to moje Signum.

Od razu Wam powiem, że nie trzeba wymieniać kompletnych lusterek za 700zĹ plus moduły za 500 zł każdy- jest inny sposób.

Mając już oryginalne lusterka, możemy wymienić ich wnętrzności.

Na dole zdjÄcie lusterka bez moĹźliwoĹci skĹadania elektrycznego a na górze wersja o która siÄ rozchodzi.

RóĹźnica polega na tym, ze jedno jest plastikowe a drugie metalowe i wĹaĹnie w metalowym moĹźna zamontowaÄ (w fabryce) silniczek elektryczny.

Tak, tak, wystarczy wymieniÄ ramiÄ na metalowe z silniczkiem a nie kupowaÄ caĹe lusterko.

Na allegro moĹźemy kupiÄ lewe lusterko za od 450zĹ do 600zĹ a prawe od 250zĹ do 300zĹ.

Cena jest skandaliczna i nie zawiera jeszcze ceny moduĹów ;(

Dla peĹnego efektu moĹźemy zastosowaÄ lusterko fotochromatyczne 100-200zĹ (zasada dziaĹania tak jak w lusterku wewnÄtrznym).

SzkĹo fotochromatyczne o którym mowa wystÄpuje TYLKO w wersji od strony kierowcy (no chyba Ĺźe powalczymy z wersjÄ angielskÄ i zrobimy z 2 stron, ale tego jeszcze nie przerobiĹem).

RóĹźnica jest widoczna z dwóch stron lustra, od tyĹu wyglÄda tak:

WyraĹşnie widaÄ, Ĺźe wersja fotochromatyczna posiada dodatkowÄ zĹÄczkÄ.

A od frontu szkĹo posiada grubÄ ramkÄ

Zamieszczam zdjÄcia moduĹków (po lewej ten, który nic nie moĹźe a po prawej ten który obsĹuguje skĹadane lusterka).

W wymaganych moduĹach jest inny procesor oraz dodatkowo kilka ukĹadów scalonych, które odpowiadajÄ za funkcjÄ skĹadania (serwo silników, fotochrom itp).

Od razu powiem, Ĺźe pamiÄÄ o zalogowaniu w innym aucie jest zawarta w procesorze i to by byĹo na tyle

13193366 - strona kierowcy.

13193367 - strona pasaĹźera.

Zaczynamy od wymiany ramienia - bez tego siÄ nie obejdzie.

SÄ dwa sposoby zdjÄcia obudowy lusterka - drugiego nie znam

Ja opanowaĹem do perfekcji wyjÄcie szkĹa (moĹźna je wyjÄÄ w 3 sekundy nawet z zamontowanego na aucie lusterka).

Pod szkĹem mamy 4 zaczepy, które po wepchniÄciu do Ĺrodka uwalniajÄ obudowÄ.

Wtedy nasze ramie pozbawione jest juĹź szkĹa oraz tylnej obudowy i wyglÄda tak:

Lusterko jest zamocowane do auta na 3 Ĺrubach, 2 z nich sÄ pod plastikiem w którym znajduje siÄ gĹoĹniczek wysoko tonowy a ta pozostaĹa pod maĹÄ czarnÄ zaĹlepka.

Niestety ten plastik jest "przyplastikowany" na staĹe i konieczna jest tu wiertarka, która usunie zgrzany plastik.

OkrÄgĹe otworki sÄ juĹź po usuniÄciu plastikowych zgrzanych mocowaĹ i w to miejsce zastosujemy maĹe metalowe wkrÄty, które poĹÄcza caĹoĹÄ.

MoĹźna tez kupiÄ nowy plastik i go zaspawaÄ na gorÄco, ale wkrÄty w 100% wystarczÄ.

Na czerwono oznaczyĹem miejsca w których byĹy plastikowe zgrzewy i w które wkrÄcimy wkrÄty (1cm, nie wiÄksze)

Please login or register to see this image.

/applications/core/interface/imageproxy/imageproxy.php?img=http://a.imageshack.us/img150/9008/plastikjednorazowykolor.jpg&key=768fcd70bfd7812af136364bc55ec9f86b101f5c2ec269417a06b1b15dbda5b7" />

Po wkrÄceniu wyglÄda to tak:

Wiertarka potrafi siÄ wkrÄciÄ w metal, wiÄc trzeba uwaĹźaÄ bo jak nie to:

MaĹo brakowaĹo i miaĹbym duĹźe kuku.

Element sterujÄcy szkĹem demontujemy po odkrÄceniu (3x torx 10).

Mówimy o tym okrÄgĹym elemencie:

UWAGA, SILNICZKI REGULACJI SZKĹA (OKRÄGĹY PLASTIK MOCOWANY NA 3 TORXY) WYSTÄPUJE W 2 WERSJACH.

JEDNA WERSJA MA 8 PINÓW DRUGA 3 PINY

Demontujemy teĹź ten magiczny kawaĹek plastiku.

Najlepiej demontuje siÄ wszystko na ZAMONTOWANYM JESZCZE RAMIENIU

Ten plastik siÄ wrednie trzyma i trzeba machaÄ ramieniem by go sprawnie wyjÄÄ, pamiÄtajÄc o jednym zatrzasku.

Po przykrÄceniu zakĹadamy obudowÄ (zatrzaski Ĺadnie wskakujÄ) i NA KOĹCU ZAKĹADAMY SZKĹO.

Zanim przykrÄcimy juĹź na staĹe ramie sprawdziÄ trzeba czy aby na pewno wszystko wskoczyĹo na swoje miejsce i czy lusterko bÄdzie pĹynnie siÄ skĹadaĹo.

Trzeba wszystko bardzo dokĹadnie spasowaÄ by potem nie rozbieraÄ i poprawiaÄ.

PrzyszĹa pora na wymianÄ moduĹu.

ModuĹy powinny byÄ wylogowane z auta (inaczej nie odpalimy pojazdu i nie zalogujemy ich w naszym aucie).

MoĹźemy zakupiÄ lusterka NIE WYLOGOWANE ale musimy mieÄ albo PIN (wtedy kasujemy

• Dodano
    2012.10.27
  • Kategoria

•  

Edited by SIG_MAN

Krzychu, jak będę miał za dużo czasu i gotówki to z miłą chęcią wezmę się za robotę i napewno sie do Ciebie "uśmiechnę"!

Please login or register to see this quote.

Z przyjemnośćią, ale mam nadzieję, że w czwartek się widzimy!

Pozdro!

powoli dojrzewam do tych lusterek ,ale nie moge znależć na allegro tych modułów ,a lusterko raczej kupie kompletne z fotochromem za 380 ,jutro zadzwonie jak będzie aktualne to wezne , a prawe znalazłem za 230 dam je polakierować a moje będe mieć na zapas ,często jeżdze wąskimi drogami i często właśnie tam lecą lusterka ,a wracając do tych modułów czy masz mozliwość ich skąbinowania ?

Edited by dare40

no to poczekam

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Jako, żem właśnie skończył to dorzucę parę małych uwag.

Ramiona mam od Krzyśka. Ładne i prawie nowe-polecam.

Jeśli ktoś ma pełną wiązkę, tzn. we wtyku do lusterka ma przynajmniej 10 pinów to nie dla niego te bazgroły.

Jeśli ktoś nie ma wiązki pod składane elektr. lustra to musi dołożyć 3 lub 5 przewodów (5 w przypadku wersji z pamięcią - elektryczne fotele z pamięcią). Jak zawsze jest parę możliwości

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

1. Pobrać je z jakiejś wiązki podstawowej, w której jest dokładnie tyle pinów-przewodów ile nam potrzeba, tzn. 5, czyli standardowa wiązka z drzwi gdzie są zwykłe lusterka z grzaniem i regulacją. Wada: wyciąganie pinów z wtyku przy module wymaga wprawy i cierpliwości. Zaleta: pasują idealnie.

2. Zrobić sobie samemu takie przewody. Ok. 80-90cm przewodu 0.5mm2, najlepiej takiego do instalacji samochodowych bo mają cieńszą izolację co ułatwia montaż, 3 lub 5 pinów żeńskich typu mini-ISO, 3 lub 5 pinów żeńskich FAKRA. Wady: jakość wykonania zależy od umiejętności manualnych. Zalety: chyba koszt i ...

W obu przypadkach trzeba najpierw lekko rozbebeszyć wtyk przy module. W miejscach gdzie wejdą nasze nowe piny są wsadzone gumowe białe zaślepki, korki, które trzeba wypchnąć do środka i usunąć.

Przełącznika nie trzeba wymieniać bo zwykły działa tak samo jak ten z namalowanym składanym lusterkiem.

A teraz piny:

moduł------lustro

3------------9

4------------10

7------------11 bez tego połączenia też działa ale lepiej podłączyć bo daje informację o utknięciu lusterka

13----------5 [wer. z pamięcią]

19----------3 [wer. z pamięcią]

12----------1 [wer. z pamięcią]

lustra ze ścimnianiem mają jeszcze piny 13 i 14 (podłączenie do instalacji to oddzielne zagadnienie - ktoś już to ładnie gdzieś opisał)

modudrzwiwtyk.jpglustrozewwtyk.jpg

Edited by Tadzio

.

Edited by SIG_MAN

mam takie pytanie odnośnie ilości pinów Tadzio pisze że 10 wystarczy a według TIS wychodzi że jest 13 jak to właściwie jest

2 są do grzania

3 do ustawiania

2 do fotochronu

2 do składania

4 do jakiś 2 potęcjometrów

i jak to właściwie jest bo jeśli jest w sprzedaży lustro full na 10 pinów to ściema

Edited by dare40

Pisałem o wiązce a nie o lusterku i napisałem także "przynajmniej", czyli zbiór otwarty...

Ściemnianie mnie akurat nie interesuje stąd też ja nie użyłem określenia "lustro full".

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Tak czy siak Twoje uzupełnienie na pewno ucieszy zainteresowanych, choć także nie jest precyzyjne i można się przyczepić do jednego szczegółu.

/emoticons/default_cool.png" alt="B)">

jakiego szczegółu

/emoticons/default_ohmy.png" alt=":o" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/ohmy@2x.png 2x" width="20" height="20">

Krzysiek_Signum sory jak to mówisz za zaśmiecanie tematu ale myśle że to się przyda jutro sprubóje skopiować z TIS rozkład pinów w lusterku narazie próbowałem ale nie chce się dać

a np. taki, że jeden pin z "4 do jakiś 2 potęcjometrów" jest wspólnym także dla grzania lusterka, więc występuje również w lustrach bez elektrycznego składania.

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

ps. z TIS'a wklejam np. przez printscreen potem paint'em przycinam i gotowe

Edited by Tadzio

sory przeoczyłem to

ale widzę żę uzupełniłeś kostke i teraz się zgadza że 10 pinów wystarcza jeśli 1,3,5 to do pamięci

Please login or register to see this attachment.

Edited by dare40

dzięki Tobie spojrzałem na swoje wypociny i poprawiłem nieścisłości

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

.

Edited by SIG_MAN

Hmm...

czyli co, mozna twierdzic, ze ktos kto ma opuszczanie szyb z pilota na inne moduly czyt. przystosowane do skladanych lusterek?

Warto by to sprawdzic

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Za dobrze by było... Niestety tak nie jest. Ja miałem tą funkcję na "najgolszych" modułach.

Musiałbym pracę mgr napisać na temat tych modułków aby wszystkie możliwości opisać

Guest pawelek2828

Mam takie pytanko. Mam VC myślę że w niezłym wyposażeniu. Lusterka są fotochromatyczne i jak ktoś napisał, jest rysunek lusterka na tym "joysticku" od lusterek, więc powinny być składane. Może muszę je jakoś zaprogramować. Bo miałem podobny przypadek z szybami ( tylko jedna się sama domykała i jeden z forumowiczów napisał jak je zaprogramować ) i może z tymi lusterkami jest podobnie?

Nawet przycisk bez namalowanego lusterka na tym jak to nazwales "joysticku" sklada lusterka jesli masz taka opcje.nie jest to zalezne od wersji przelacznikow na drzwiach kierowcy.(sam sprawdzilem przy okzji naprawy mojego.przez przypadek kupilem zly

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> ). Wiec jesli to autko z drugiej reki to moze ktos wymienial zestaw tych przelacznikow lub cos z nim jest nie tak.Z tego co wiem to raczej sie nie programuje.moze sie myle?

Mylisz się

Za składanie odpowiadam MODUŁ zamontowany w drzwiach !!! oczywiście w drzwiach MUSI BYĆ KOMPLETNA WIĄZKA !!!

Nie czytamy tematów i piszemy głupoty

Rozmumiem i wybaczam.

Hmm...

Tematy czytane wszystkie!co do glupot to bym podyskutowal

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

SIG wiem ze jestes autorytetem w elektrycznych lusterkach bo sam mi pomagales z moimi,choc nadal nie dzialaja :)Pawelek2828 pytal o programowanie na zasadzie programowania szyb!!!Tak ich sie napewno nie programuje!wiec gdzie te glupoty?

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20"> Koledze chcialem tylko uzmyslowic ze nie ma co sie sugerowac zbytnio tym ze jest namalowane skladanie lusterek na przelaczniku!mialem problem z opuszczaniem szyby,podmienilem caly przelacznik i odziwo bez namalowanego znaczka na nim tez skladalo lusterka!raczej ciekawostka.z namalowanym znaczkiem zawsze sa drozsze,a jesli nie ma roznicy...

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> W kewstie modulow i wiazek nie wnikam bo temat dla mnie ciezki i sam swojej viki ogarnac nie moge.kolega moze nie miac wiazki i modulu,ale przelacznik ktos wczesniej wymienil na taki od skladanych....mozliwe prawda?

czasami najprostsze wyjasnienia sa najlepsze

wracajac do mojej viki... wykluczylem przetarty kabelek.w lusterku wymieniony caly na nowy.kilka razy dziala,a pozniej zlozy ale rozlozyc juz nie chce(tylko strona kierowcy).czy to moze byc problem z modulem?po podlaczeniu napiecia bezposrednio do silniczka dziala bez problemu.

Edited by remi27

A co do domykania tylnych szyb:

1 - musi być to wpisane w wyświetlaczu

2 - musi być to wprodramowane w modułach w drzwiach

Co do lusterek, to chyba masz rację, coś źle zrozumiałem

Idąc śladami kolegów zapragnąłem mieć elektryczne składane lusterka. OP-COMem sprawdziłem, że w drzwiach mam moduł 13193371, ponieważ w sieci nie udało mi się znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat ww. przystąpiłem do operacji otwarcia drzwi. To co zastałem trochę mnie zdziwiło. Piny 3,4,7,12,13 oraz 19 były obecne w złączu modułu, ale przewody z nich wyprowadzone biegły nie do złącza lusterka, lecz do złącza drzwi (tego łączącego drzwi z resztą pojazdu). Przynamniej piny 2,3,12,13 – reszty nie śledziłem. Dodam dodatkowo, że OP-COM „nie widzi” modułu drzwi pasażera, czy to możliwe, że go nie ma i ten w drzwiach pasażera obsługuje wszystko? Ktoś wie o co chodzi, da się z tym coś zrobić?

kierowca:

- KM: 9 227 565

- AN: 13 111 458

- EP: 13 170 134

- JN: 13 193 366

pasazer:

- KQ: 9 227 563

- AP: 13 111 459

- EQ: 13 170 140

- JP: 13 193 367

AMEN

Moduł OK, da się dokupić, ale co z inną instalacją? Nie założę przecież modułu do niepasującej do niego instalacji. Chyba, że któryś w wymieniowych zastępuje bezpośrednio mój i ma inaczej wyprowadzone sygnały niż te opisane w tym temacie.