Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

Gość amon14vb

Viki do Chorwacji

Polecane posty

Pytanie powtarzają się co kilkanaście stron tego tematu.

Większość czyta wstecz trzy , cztery strony i daje sobie spokój zadając znów te same pytania.

Powtórzę to co na pierwszej stronie :)

W moim przypadku jazda odbywało się ze Szczecina

Jazda via Czechy nie odbiega od normy Polskich dróg ale pamiętajcie o winietach !!!!

W Austrii i Czechach  kroją niemiłosiernie za brak winiet więc darujcie sobie "A może się uda". 10 dniowa winieta na Austrię kupicie na pierwszych stacjach benzynowych zaraz po przekroczeniu granicy albo na stacjach dojazdowych do Austrii to samo z winietami na Czechy.

Ograniczenia prędkości, mandaty przychodzą już z całej Europy - szybko i drogo :) W Austrii fotoradary umieszczane są w betonowych murach przy drodze - zobaczysz jak błyśnie :(

Pamiętajcie o sprawdzeniu akumulatorów, przy temperaturach rzędu 60-70`C pod maską przy postoju na parkingu, akumulator parują bardzo szybciutko. Zabrać ze sobą kable rozruchowe aby później nie szukać.

Zaopatrzyć się w ekrany odblaskowe na przednią szybę (albo na wszystkie),chyba że lubicie wracać do domu ze "świerszczami" :) Kolega zapomniał swego razu to "troszkę" mu zdeformowało z przodu plastiki......a trzeszczało aż miło :D

W Chorwacji każdy wysiadający na autostradzie MUSI mieć kamizelkę odblaskową w innym przypadku mandacik.

Nie ma czegoś takiego jak nasze podciwe suszarki......na Chorwacji przeważnie niebieskie stoją na przelotach ponad autostradą ,robią swoje a parę kilometrów dalej przy pierwszym parkingu są zwężki i od razy wyłapują delikwentów :(

Nie parkować pod zakazami parkowania !!!! Chorwaci się nie pierdzielą od razu laweta i później szukasz auta a i mandaciki nie są małe.

Jak jest strefa płatnego parkowania także wyskubcie Euro na opłatę bo zdjęcie kapselka z koła słono kosztuje.....a robią to bardzo szybciutko.

Na Chorwacji na autostradach opłata normalnie kasą lub kartą którą polecam, jednak musicie uważać ponieważ zjazdy do bramek płatnych kartą są znacznie wcześniej niż pozostałe. Nie płaćcie na bramkach Euro, wymieńcie kasę na granicy i płaćcie w Kunach,lepiej wyjdziecie na przeliczeniu i nie zostaniecie oszwabieni co się często niestety zdarza.

Wszyscy wjeżdżają na dowód do Chorwacji . Pamiętać o karcie EKUZ z NFZ

Najlepszy przelicznik walutowy jest na granicy

W ubezpieczeniu zagwarantować nocleg dla rodziny, holowanie do kraju nie ma sensu bo cena jest astronomiczna ubezpieczenia.

Nie unikajcie autostrad na Chorwacji, może kosztują ale za to szybko i wygodnie. Jadranka to koszmar drogowy jak i boczne drogi, wąsko i kręto !!!

To takie najważniejsze uwagi o których trzeba pamiętać

Miłego wypoczynku !!!

A ja mam inne pytanie odnośnie Chorwacji :) Pomału zbliża się wyjazd i Viki właściwie na podróż gotowa. Zostało mi tylko wymienić olej i filtry. Ale znajomy troszkę mnie zaniepokoił. Mianowicie cały czas jeżdżę na oleju 5W30 i podobno to taki średni olej na takie klimaty? Prawda to? Jest sens zmieniać na 5W40, tym bardziej, że świeżutka bańka 5W30 stoi i czeka na wymianę :) ? W sumie to jadę na wakacje nie na wyścigi ;) 

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć quote

Olej 5W40 jest nieco bardziej lepki w wyższych temperaturach, co oznacza, że będzie on lepiej smarował silnik w podwyższonych temperaturach w porównaniu do oleju 5W30.  W HR jest na pewno cieplej niż u nas, no i silnik będzie troszkę więcej cieplejszy. Zależy jak będziesz jeździł. Może zalej teraz 5W40 a tamtą bańkę trzymaj do zimy.

Moim zdaniem bez przesady z tym olejem. Przecież nie jedziesz na urlop na pół roku tylko na 2/3 tyg. pewnie. Ja osobiście lałbym ten co już mam. 

dokładnie jak kolega pisze lej to co masz a w przyszłości zmienisz na 5w40

na Chorwacji nie ma aż takich upałów ;) no chyba ze jedziesz do Dubrovnika :P

większość drogi pokonasz nocą a jak wiadomo temperatura jest niższa;) zresztą smigam juz 11 lat na Cro i zauważyłem ze temperatura na bardziej tropikalną zmienia sie dopiero za tunelem Sveti Rok :D przed wjazdem będziesz miał np 16  stopni :D a z drugiej strony tunelu palma 27 stopni :D

Słynny tunnel, po wyjechaniu z niego człowiek czuję się jakby w ryj dostał :) ja za każdym razem wyjeżdżając z tunelu zastanawiam się po kiego grzyba się pcham ponownie w te upały :)

bo to lubisz panie:D

mi znajomi sie w łeb pukają że poraz kolejny Chorwacja zamiast jakiejś Turcji, Tunezji, Grecja itp. a mi sie wydaje ze wyjazd na Cro to taka delikatna przygoda itd sam przygotowujesz wyjazd, planujesz dla mnie jest w tym jakaś frajda zresztą sama droga super sprawa ;)

po powrocie znajomych pytając sie co widzieli to nie mają wiele do powiedzenia tylko " stary ile żarcia, stary wypiłem może alkoholu (rozcieńczonego do granic możliwości...:D:) a gdy zapytasz czy byli na plaży to odpowiadają nie bo 10 minut z buta :D lepiej na besenach.... a do  mmiasta 3 km ale bus co 10 minut :D

jak sie nasłucham tych historii super Last Minute to z uśmiechem na twarzy jadę do Chorwacji:D

Wczoraj dotarliśmy na Chorwację, ale bez przygód się nie obyło. Na dzień dobry kupno winiety w Czechach (pierwsza stacja ) przerwę sobie zrobili na godzinę. No to czekamy... myślałem, że mnie szlag trafi 😤. Ale jak się później okazało to nie był największy problem. Tuż przed granicą z Austrią, sarna samobójca prosto w nasze auto zalutowała której mogę zawdzięczyć rozbity reflektor i wgniecione drzwi pasażera.( soczewka jako tako cała - szybka wymiana żarówki i jedziemy dalej). Granica Słowenia- Chorwacja 3godziny stania bo sprawdzają wszystkim dokumenty... porażka 😖. A później to już tylko korki... Całe szczęście jesteśmy już na miejscu i cieszymy się morzem 😀

Jechałeś przez dzień ?

Kto może to polecam trasę przez Słowację i Węgry. Jechałem nocą i jedyna niedogodność to na powrocie mocna burza w okolicach Budapesztu. Reszta wszytko ok, bramki, granica Węgry Chorwacja stare przejście Letenye z marszu.

O 23 w piątek wyjechałem.

Ja z Bolesławca jeżdżę przez Czechy, Słowację, Węgry i Lendava (Słowenia). Na węgrzech stajemy w Csorna - Sárkány Étterem. Dobre jedzenie, dobre ceny, menu po polsku :) Za obiad dla 4 dorosłych 40euro.

Na przyszłość już w weekend nie pojadę. Zdecydowanie lepiej będzie w tygodniu.

Napisano (edytowany)

Ja też leciałem przez Słowację i Węgry tylko na Słowacji zjechałem z autostrady przed Bratysławą i przejściem w Komarom na Węgry, do Balatonu i autostradą przejściem w Letenye, bez problemu trasa także polecam.

Na Słowację kupiłem winetę przez stronę potwierdzenie na tel i do wydruku także też polecam takie rozwiązanie nie trzeba szukać i bez prowizji.

Edytowano przez xmorus

Jak najbardziej winiety na Słowację i Węgry można kupować przez internet.

Napisano (edytowany)

Jak próbowałem na Wegry ale nie poszła mi płatność kartą nie wiem czemu, kupiłem na stacji benzynowej za Komarno.

A leciałem przez Słowację i Węgry tak jak poniżej od przejścia z Zwadroniu.

Pobyt w CRO jak najbardziej na plus tylko ceny zwalają z nóg - ja byłem w Makarskiej.

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć attachment

Edytowano przez xmorus

My jesteśmy w Petrcane koło Zadaru. Ceny przypuszczam, że podobne jak u Nas nad morzem 😀.

Napisano (edytowany)

My byliśmy w Tucepi koło Makarskiej i tak jak piszesz ceny bardzo wysokie.

U nas nad morzem raczej taniej jest.

Edytowano przez juveadamo

Napisano (edytowany)

W makraskiej piwo Ozujsko czy Karlovaskie 9kun, Cola 2l 12kun i to ceny z lidla w innych sklepach drożej.

Lody gałka 7-10 kun. Tak jak patrzyłem na pln to wszytsko jest dubeltowo jak w PL.

Jeśli ktoś będzie w Makarskiej to na ryneczku warzywnym jest kobitka sprzedająca rakiję w różnych smakach po 40 kun za 1L, towar OK przetestowany - ja zasmakowałem w Rogaczu ( rakija z chlebem świętojańskim )

Jedzenie miałem zapewnione w hotelu, jednak w lokalu obiadek to wydatek lekko 50pln na osobę.

Pomimo cen zamierzam tam jeszcze wrócić, w przyszłym roku planuje Grecję wiec może za dwa lata.

Edytowano przez xmorus

Jakby ktos cos potrzebowal to po raz piaty lece jutro do CRO.

Tym razem trasa przez SK i H ( cos nowego, moze Budapeszt? 🤔 )

W CRO to w sumie nie wiem... moze Primosten, moze Omis...

Bede mial klucze, cos do diagnostyki, moge pomoc, poratowac 🙂

Trasy przez SK i H na pewno nie będziesz żałował. Omis na wycieczkę tak. Na dłużej juz nie. 

Wróciłem... Trasa przez Barwinek nie jest najlepsza, pełno zakrętów, górek, generalnie nie ma gdzie pocisnąć. SK podobnie, dopiero Węgry idą dobrze. Na szczęście pyszny gulasz wynagrodził drogę :D

Przez CZ I A dużo sprawniej to idzie.

Całe szczęście że w jedną i w drugą stronę jechałem w nocy więc jakoś poszło.

Drugi raz podczas podróży kierowca przede mną usypia i doprowadza do wypadku. Tym razem właśnie wracając zaraz za Barwinkiem przed mną była taka sytuacja. Całe szczęście kierowca z przeciwka zjechał i uderzyli się ,,rogami". Auta do kasacji, w jednym koło odpadło 100 metrów do rowu ale nic poważnego nikomu się nie stało.

A co do urlopu jak zwykle udany, odpoczęliśmy, pozwiedzali i nacieszyli się sobą :D

Obserwując od 5 lat CRO stwierdzam że robi się dość drogo, ceny co rok idą o 10% w górę. I tak np gałka lodów 10 kun, dobry obiad +picie min 60 zł os, diesel 6 zł.

Ale nie ma się co dziwić. Ludzie jest pełno, coraz więcej Niemców dla których i tak to grosze więc Chorwaci korzystają.

Co do auta miałem jechać OPC ale rozsądek zwyciężył i po raz kolejny zawiozła mnie czarna. 3200 km, spalanie 5.9, śr prędkość 90 km/h :D

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.