Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

elektryczne otwieranie tylnej szyby - nie działa

rafix1
 Share

Recommended Posts

dzisiaj zauważyłem, że nie moge otworzyć elektrycznej lewej tylnej szyby (za kierowcą) :angry:

ale po kolei co sprawdziłem i takiego przypadku jeszcze nie widziałem....nie wiem co juz sprawdzać i co sie popsuło i dlaczego <_<

dotyczy wszystko poniższe lewej tylnej szyby (za kierowcą) reszta działa bez zarzutu,

1. otwieranie nie działa z przycisku w drzwiach kierowcy (wybór szyb mam ustawiony oczywiście na tylne szyby ;) )

2. zamykanie działa z przycisku w drzwiach kierowcy

3. otwieranie i zamykanie działa z lewych drzwi tylnych (czyli tych o które mi się rozchodzi)

4. otwieranie nie działa po przytrzymaniu przycisku otwierania pilota kluczyka (pozostałe szyby się otwierają)

5. zamykanie działa po przytrzymaniu przycisku zamykania pilota kluczyka (wszystkie szyby sie zamykają)

6. sprawdziłem bezpieczniki w bagażniku, są OK na 100% (zresztą zamykanie działa a otwieranie właśnie nie działa) ... może są jeszcze jakieś inne bezpieczniki, chociaż w instrukcji nie znalazłem

7. odłączyłem aku i po chwili podłączyłem...nic to nie dało :angry: szyba tylna dalej sie nie otwiera

8. robiłem kluczykiem w drzwiach, otworzyłem i przytrzymałem kluczyk w pozycji otwieranie, szyby sie otwieraja, ale bez tej tylnej

9. robiłem kluczykiem w drzwiach, zamykałem i przytrzymałem kluczyk w pozycji zamkniete, szyby sie zamykaja, nawet ta co sie nie otwiera

10. przyciski w drzwiach kierowcy otwieraja/zamykaja wszystkie pozostałe szyby

11. nie wiem od kiedy to nie działa, bo nie otwieram z tyłu szyb ;) ... może jak wymieniałem kierownice i odłączałem/podłączałem aku cos sie spie****iło....chociaz teraz też odłaczałem/podłączałem aku i żadnych zmian

12. reasumując, szyba się otwiera tylko z przycisku w tych drzwiach i w żaden inny sposób nie idzie jej otworzyć! Zamykanie tej szyby działa ze wszystkich sposobów :)

jeśli w ogóle ktoś powyższe zrozumiał :P

to propozycje naprawy poproszę :)

lokalnie otwierasz i zamykasz bo wihajster w tylnych lewych drzwiach działa bezpośrednio na silnik. Zdalnie, masz chyba nieczynny jeden obwód z BCM (otwieranie). Zamykanie działa bo jest oddzielny. Jakiś OPCOM lub Tech by pewnie pokazał o co cho. Otwieranie nie działa w żadnej kombinacji kluczykowej bo to wszystko przez sterowniki przechodzi.

Grzebałeś coś gdzieś?

lokalnie otwierasz i zamykasz bo wihajster w tylnych lewych drzwiach działa bezpośrednio na silnik. Zdalnie, masz chyba nieczynny jeden obwód z BCM (otwieranie). Zamykanie działa bo jest oddzielny. Jakiś OPCOM lub Tech by pewnie pokazał o co cho. Otwieranie nie działa w żadnej kombinacji kluczykowej bo to wszystko przez sterowniki przechodzi.

Grzebałeś coś gdzieś?

no własnie nigdzie nie grzebałem...tylko w poniedziałek zmiana kiery i odłaczenie/podłaczenie aku ...ale aku wcześniej ileś tam razy też odłaczałem i wszystko było OK...a może akurat teraz przez aku coś pierdut :)

A może przypadek i coś nie halo z modułem drzwi kierowcy ? Op-com prawdę ci powie chociaż jeśli to faktycznie moduł drzwi kierowcy to czy jest uszkodzony czy sprawny to i tak błąd występuję już nawet w TISie piszą żeby go ignorować.

otwieranie nie działa z przycisku w drzwiach kierowcy (wybór szyb mam ustawiony oczywiście na tylne szyby)

a przednią otwiera, jak przestawisz na przód?

a przednią otwiera, jak przestawisz na przód?

tak, przednią otwiera i zamyka bez problemu (patrz pkt. 10 mojego post #1 :) )

i ta sytuacja jest tragikomiczna ;)

chyba wyjmę to całe sterowanie i przeczyszczę, może coś pomoże <_<

chyba wyjmę to całe sterowanie i przeczyszczę, może coś pomoże <_<

to nie to - bo, patrz Twój punkt 4 i 5. A w tej operacji sterowanie z drzwi kierowcy nie bierze udziału.

faktycznie pkt 4 i 5 sygnał leci raczej z centralki. Może wiązka w drzwiach się poszła .... kochać ?

W zasadzie to wygląda jakbyś nie miał sygnału na jednym przewodzie sterującym otwieraniem tej szyby.

poproszę trochę jaśniej, jakiej centralki :)

właśnie, co powoduje, że z pilota otwierają/zamykają się wszystkie szyby...ja myślałem że za to jest odpowiedzialny moduł drzwi kierowcy i może tam coś nie halo

No właśnie w innych samochodach jest specjalna centralka odpowiedzialna za elektryczne szyby, szczerze to nie wiem czy w VC jej rolę pełni moduł drzwi czy też jest osobna centralka.

Trudno jednoznacznie określić która konkretna centralka odpowiada za otwieranie szyb... Tylne to BCM, a przednie to moduły DDM i PDM.

W przypadku sterowania tylnymi szybami z guzików przy kierowcy to po prostu klikając guzioł moduł DDM odczytuje ten sygnał i wysyła komunikat już po CAN do BCM a ten sygnał sterujący (-) do silnika tylnego okna.

Używając guzika na tylnych drzwiach obchodzi sie wszystko i steruje bezpośrednio silnikiem okna.

A jak steruje się z kluczyka to jeszcze CIM macza w tym procederze paluchy.

Edited by Tadzio

w tylnich dzwiach palce jeszcze macza REC , wejdz OP-COM w moduły i przetestuj czy chodzi i jeszcze jedno kable które wchodzą do dzwi na łączeniu ze słupkiem potrafią się łamać już to przerabiałem

• 3 years later...

Jaki element generalnie kwalifikuje sie do wymiany jeśli prawa tylna szyba nie działa ani z konsoli kierowcy ani z samych drzwi a jedynie opuszcza się z kluczyka(ale już nie podnosi-musiałem zakleic okno) ZAKLADAM że silniczek/motorek/mechanizm szyby jako taki jest sprawny skoro okno sie opuściło, więc chodzi o jakiś obwód co?

dzieki za podpowiedź

Cześć,

Mam podobny problem, żaden przycisk nie steruje tylną lewą szybą, pozostałe szyby działają ok.

Wydaje mi się, że cos tam nie styka.

Może u Ciebie jest podobnie?

Ruszyłem wiązką elektryczną idącą z samochodu do drzwi - coś zatrzeszczało i udało mi się zamknąć szybę. Na razie więcej nic nie robię, czekam na chwilę czasu aby się zająć dokładniej.

Z tego co się doczytałem, to mogą to być złamane kabelki w tej wiązce, lub złe styki wtyczki - ta wiązka kończy się wtyczką wpinaną w drzwi, zamierzam ją wypiąć (wciskając ten niebieski pierścień), psiknąć jakimś środkiem polepszającym styki i zobaczyć co dalej.

Popatrz tu:

http://forum.vectra-...ad.php?p=872063

porada Montaż szyb elektrycznych tył - dużo wyjaśnia.

Sławek