Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

zubert5

2.2 DTI zapowietrza się

62 posts in this topic

Auto stoi od 2 tygodni u mechanika i mech nie ma już pomysłu co sprawdzić. Podpowiadałem mu o wszystkim o czym wyczytałem na forum i brak rezultatu.

Wymienione przelewy, uszczelnienia na wtryskach, wstawiony zawór zwrotny przy filtrze, wymieniony filtr paliwa, wszystkie możliwe oringi i króćce + jakiś zaworek przy pompie i dalej się zapowietrza!!! Temperatura nie ma wpływu na zapalnie, nie ma żadnych błędów, auto jak stoi silnikiem w dół to pali ale jak tylko postawi się silnikiem do góry to po godzinie już nie pali!!! Macie jakiś pomysł? dodam jeszcze, że mech robił już takich DTI mnóstwo i z czymś takim się jeszcze nie spotkał, rozkłada ręce a jestem załamany

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_dry.png" alt="<_<">

0

Please login or register to see this quote.

Zubert5 ja mam podobny problem.

Co prawda nie sprawdzałem czy ma znaczenie jak auto jest ustawione, ale na równym parkingu po około 2 godz. nie pali. Tak jakby się zapowietrzał.

Co może być przyczyną bo każdy mówi co innego. Przelewy, pompka itp ale wszystko jest sprawdzone a Viki nie jara.....

0

Pisałem kiedyś na forum, w jaki sposób sprawdzać szczelność układu paliwa i jego poszczególnych elementów. I to trzeba zrobić - inaczej tylko gdybanie.

Sprawdźcie przewód paliwowy idący z baku do filtra paliwa, jego obudowę i ogólnie przewody paliwowe, czy nie są mokre, pocą się (wytrzeć je do sucha, postawić auto przodem w dół i rano sprawdzać cm po cm).

0

Mechanik sprawdził wszystko - nie robił tego pierwszy raz, przed filtrem jest założony zawór zwrotny. Wszystkie przewody przelewowe są nowe - sprawdzane wielokrotnie. Auto postawione przodem w dół odpala bez problemu, a przodem do góry nie pali już po godzinie. Mech rozkłada ręce tak jak ja.

0

ja tez tak mialem i okazalo sie ze obudowa filtra jest uszkodzona

ps.wezyki przelewowe masz wymienione ja tez wymienialem trzy razy i okazalo sie musi byc to wezyk zbrojony o srednicy w srodku 3mm a trojniczki wymienione ??

0

Jak odpala przodem w dół i jeśli trawersy są poprawnie wymienione, to muszą być przelewy i trójniki lub nieszczelne połączenie metalowych przewodów wtryskiwaczy (przy tej nakrętce przy silniku).

0

Koledzy zdjagnoznowałem problem u mnie. Rano w filtrze paliwa jest jedynie 3/4 poziomu. nigdzie nie widać wycieku........

czy może pomóc zawór zwrotny lub czy przyczyną tego zjawiska mogą być nie dokręcone dobrze do wtryskiwaczy przewody paliwowe??

Pomocy mam piękne auto i podziwiam je z zewnątrz......

0

Piszecie, że przelewy wymienione a czy układ był po tym odpowietrzany ?

Przewody przelewowe muszą mieć średnicę fi 3,2 mm i nie mogą to być byle jakie wężyki ale paliwowe - zbrojone ( na przykład Gates ). Swego czasu ArturL miał założone jakieś uniwersalne i ciągle były problemy z uruchomieniem silnika, po wymianie na właściwe i odpowietrzeniu pompy problemy ustały...

Zwróć uwagę na końcówki wężyka wychodzące z króćców z bloku - dość ciężko się je wkłada, powinien wskoczyć na centymetrową końcówkę do końca, często nie jest wkładany właściwie, zdarza się, że zostaje w gnieździe kawałek starego, sparciałego przewodu a to uniemożliwia prawidłowe założenie nowego a nie założony właściwie przewód powoduje chroniczne zapowietrzanie się układu. Być może to pęknięty trójnik - czy były wymieniane ?

W przypadku, kiedy były ruszane sztywne przewody wtryskowe też jest możliwość zapowietrzania się układu przez niedokładne dokręcenie śrub, możliwe, że baryłka nie zagnieździła się prawidłowo. Inna możliwość - przewody doprowadzające i odprowadzające paliwo do/z pompy czyli te plastikowe - jeśli były luzowane ( na przykład podczas prac przy kolektorze ssącym ) trzeba zwrócić baczną uwagę na ich gniazda, tak są uszczelki, które w zasadzie należy każdorazowo wymieniać przy odkręcaniu/luzowaniu, jeśli nie należy je "zglejować" ( zarobić ) i dopiero wtedy ponownie założyć i dokręcać przewody. Tą drogą też dochodzi do zapowietrzenia.

To są tylko porady, ale szukać trzeba już samodzielnie i lepiej to zrobić wcześniej niż za późno...

0

Przelewy wymieniłem na prawidłowe, metalowe przewody sa prawidłowo połączone z wtryskiwaczami. pozostaje wiec filtr lub obudowa a jak i to nie bedzie powodem to uszczelniacze wtryskiwaczy z tego co czytalem. Jeszcze dziś wsadze zawór zwrotny przed filtr i zobaczymy co to da.

0

a pierwsze słyszę o odpowietrzaniu układu po wymianie przelewow

0

... wybacz, ale to Twój problem...

Zrób tak - w momencie kiedy nie masz problemów z odpalaniem silnika, uruchom go, niech pochodzi. Potem zdejmij sobie przelewy, załóż je ponownie i spróbuj uruchomić silnik... Powtórz próbę za godzinę, jeśli będziesz miał problemy z rozruchem - to odpowiedź masz gotową.

Poza tym, uszczelniaczami wtryskiwaczy możesz sobie głowy nie zaprzątać w ogóle, chyba, że chodzi Ci o uszczelniacze trawersów ( mostków ). To są 2 różne rzeczy.

0

Piotreq. Byłem dziś w ASO i rozmawiałem z mechanikiem. opowiedziałem mu sprawe a on odpowiedział, że powodów zapowietrzania może być wiele, ale olej w filtrze paliwa świadczy o tym, że nic innego nie jest przyczyną, tylko uszczelniacze wtrysków. A podobno to nie jestem pierwszym samoukiem, który o to go pyta

Oczywiście tych "oringów" pod przelewami, pod wałkiem...

Chodzi o to, że te uszczelki są takie magiczne, że zgniatają się raz a po rozkręceniu są bezużyteczne.

0

Zgoda, ale nigdzie wcześniej nie napisałeś, że masz ślady oleju w filtrze paliwa. Gdybyś o tym wspomniał odpowiedź od razu byłaby inna. I uwierz mi, że nawet po wymianie filtra paliwa TIS zaleca odpowietrzenie układu paliwowego a co dopiero po wymianie przelewów czy innych pracach związanych z układem zasilania paliwowego... Dlatego tak istotne jest odpowietrzanie układu paliwowego, bo podczas tej czynności widać co znajduje się w paliwie ( olej, plamy, smugi czy bąbelki powietrza... ).

A uszczelki są po prostu zużyte, przecież to część gumowa puszcza ( nie uszczelnia jak powinna ). Jeśli auto ma 9 lat i jeszcze nie były wymieniane to osobiście się nie dziwię...

0

Nie wspomniałem o oleju w filtrze bo nie sprawdzałem czy jest.

czyli jednak uszczelniacze. I tak jak napisałem są jednorazowe. Właśnie zabieram się za rozebranie tego balaganu. jak złoże to się odezwe i napisze co i jak.

0

A jeszcze jedno pytanko do Ciebie.

W jaki prosty sposób odpowietrzyć układ.

Wyjaśnij mi to łopatologicznie

0

Sanchess1, jest w kilku miejscach na forum podane parę sposobów - przycisk SZUKAJ

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Prawdę mówiąc już mnie palce bolą od pisania wciąż tego samego...

Można to zrobić samodzielnie albo w warsztacie, wszystkie metody są dokładnie opisane na forum, są nawet zdjęcia...

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Prawdę mówiąc już po temacie. Jak sie okazało po wymianie uszczelniaczy wszystko wróciło do normy.

A więc pamiętajcie, że jak wyciągacie wtryski w Y2.2DTR to konieczna jest wymiana uszczelniaczy!!!

Prawda jest to, że z ciska się je raz i są nie do powtórnego użytku.

0

I to jest wiadomość kluczowa w tej sprawie dla innych: niech mechanik nie wmawia Wam, że można je wykorzystać ponownie. Koszt niewielki, a kłopot z głowy

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">. Dzięki.

0

ArturL To na dobry początek komunikacji na forum wklep mi podziękowanie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">)

0

... na dobry początek moim zdaniem to Ty powinieneś komuś podziękować...

A na drugi raz pisz dokładnie o co chodzi...

0

Podziekowałem nie raz. Nikomu konkretnemu, bo przecież to ja wpadłem na rozwiązanie problemu oczywiście też za pomoca forumowiczów.

Ale skoro "dziekuje" ciezko Ci przechodzi przez gardło to nie trzeba.

0

Nie o to chodzi, że nie "przechodzi mi przez gardło" jak to określiłeś. Zauważ, że w tym temacie również jestem osobą udzielającą porady a nie jej oczekującą, a niektórzy nie potrafią określić właściwie o co im chodzi.

A skoro "zbierasz punkty" to zapisz się do jakiegoś programu partnerskiego, na przykład Klub BP albo Orlen...

/emoticons/default_cool.png" alt="B)"> ( osobiście zbieram te punkty )...

Nie prowadzę statystyk ilu osobom pomogłem doraźnie oraz via mail, chociaż miło jest jak ktoś za poradę napisze "dzięki" albo da "pomocnika"... Ale przecież nie o to chyba tutaj chodzi, nieprawdaż ?

1

No i problem rozwiązany - auto pali od strzała w każdych warunkach. Problem tkwił w pompie wtryskowej - koszt 2 zł słownie dwa złote polskie

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Podejrzewam, że w 80% przypadków kiedy auto nie pali "specjaliści" diagnozują padniętą pompę i każą płacić po 2-3 tysiące złotych, a po cichu wymieniają pewien tajemniczy oring w pompie za 2 złote... czas naprawy 20 min. Szkoda gadać.

A tak ogólnie co do odpowietrzania silnika DTI naczytałem się na forum wielu rzeczy i pewien jestem jednego. Jeśli silnik się zapowietrza i zdiagnozujemy gdzie (np. przelewy) to najszybciej odpalić go na PLAKA i jeśli układ paliwowy jest szczelny to silnik sam się odpowietrzy - sprawdzane wiele razy.

To to by było na tyle. Pozdrawiam.

0

Posted (edited)

Który "oring" ?

Edited by Ravcio1985
0