Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Czujnik spalania stukowego.

Leon
 Share

Recommended Posts

Witam ,wyskoczył mi błąd 0325 -nieprawidłowy sygnał z czujnika spalania stukowego i 0505 - usterka w   układzie regulacji  biegu jałowego. Koledzy co może być przyczyną tych błędów ,czy walnięty jest czujnik spalania stukowego jak on to w którym miejscu go szukać ,czy można go w jakiś sposób sprawdzić.Może jest jakaś inna pośrednia przyczyna wyskakiwania tych błędów, dodam że obecnie błąd 0325 wyskakuje po przejechaniu 500-1000 m na benzynie jak i na gazie i są problemy z jazdą do 1000 obrotów , szarpie i gaśnie :angry2: , potem jest wszystko w normie. Czy w tej sytuacji można tym samochodem jeżdzić. 

Pozdrawiam Leon.

na początek proponuje posprawdzać świece zapłonowe ,czy nie są powypalane, a najlepiej wymienić na nowe ,to samo z przewodani wysokiego napięcia

na początek proponuje posprawdzać świece zapłonowe ,czy nie są powypalane, a najlepiej wymienić na nowe ,to samo z przewodani wysokiego napięcia

Świece zapłonowe i kable wysokiego napięcia były sprawdzane i są dobre.

Byłem teraz u znajomego mechanika stwierdził że najprawdopodobnie to zawieszający się silnik krokowy, miał już parę takich przypadków .W piątek będę wiedział wszystko dokładnie a sam czujnik spalania stukowego jest prawie niezniszczalny .

Pozdrawiam Leon.

Temat przerabiany przeze mnie prawie rok temu, notabene walczę z tym do teraz.

http://forum.vectraklub.pl/index.php?showt...mp;#entry603651

Przy czym ostatni post i tak nie wyeliminował problemu.

Pozdrawiam!

U mnie jest już po problemie ,  zawieszony silnik krokowy [był na gwarancji] ,mechanik powiedział że lepsze można kupić na szrocie niż w sklepie.Posprawdzał podociskał jakieś wężyki z tyłu silnika mówiąc przy tym że może to być jakaś drobna pierdoła  a potem problem niesamowity , pokasował wszystkie błędy i vicia śmiga jak nowa. :D  tylko zobaczymy jak długo.

Pozdrawiam Leon.

Edited by Leon

• 3 weeks later...

Co do tematu czujnika spalania stukowego: (X16XEL, gaz II gen, nowe świece, kable, nowy parownik, regulacja nie wyeliminowała problemu - problem w 90 % występuje na gazie)

Przy przekraczaniu 3 tys. obr. nadal wywala mi checka i błąd 0325 - nieprawidłowy sygnał z czujnika spalania stukowego. (jedyny).

Zczytałem błędy i odłączyłem czujnik - komputer innego błędu informującego o tym fakcie nie pokazał, check też się nie zaświecił.

Ale co ciekawe, podczas jazdy próbnej z odłączonym czujnikiem po przekroczeniu 3 tys. obr. znów check i błąd 0325.

I ciekawostka, czujnik nie podłączony a pokazuje błąd (nie brak sygnału) tylko nieprawidłowy sygnał.

Czy możliwe jest, że komputer sam sobie generuje ten błąd, bo na to wychodzi jeżeli pokazuje się check bez czujnika?

Rocznik 1997 - czytałem, że wyszła partia autek X16XEL, gdzie ten problem bardzo często się pojawiał.

Podłanczam się pod pytanie kolegi. Mam to samo . A być moze czujnik jest uszkodzony a działa on an tej zasadzie że jesli podaje jakąs informacje to komputer wie że jest wszsytko dobrze a jak nie ma sygnału z tego czujnika to że jest właśnie błąd. To by wyjaśniało dlaczego takrze się pokazje błąd przy odłączonym czujniku.

Niekoniecznie, przy odłączonym czujniku powinien wykazać brak sygnału z czujnika (uszkodzony czujnik), a nie nieprawidłowy sygnał z niego bo to różnica. Na benzynie to w zasadzie nie występuje, tylko na gazie. Dlaczego? Sprawdzałem wszystko i pozostaje mi tylko pytanie czy winne może być wadliwe działanie ecu?

• 1 month later...

Mam ten sam problem Vectra B 2.0 16V + gaz drugiej generacji :-(

Kasowałem już 2 razy błędy czujnika spalania stukowego Wyjechałem od gościa i po 500 metrach zapalił sie check I tak sobie jeżdże z tym checkiem 2 litry pod maską a osiągi jak w maluchu tzn. 28 sekund do 80km/h Zaczyna mnie to drażnić Pomocy

Co do tematu czujnika spalania stukowego: (X16XEL, gaz II gen, nowe świece, kable, nowy parownik, regulacja nie wyeliminowała problemu - problem w 90 % występuje na gazie)

Przy przekraczaniu 3 tys. obr. nadal wywala mi checka i błąd 0325 - nieprawidłowy sygnał z czujnika spalania stukowego. (jedyny).

Zczytałem błędy i odłączyłem czujnik - komputer innego błędu informującego o tym fakcie nie pokazał, check też się nie zaświecił.

Ale co ciekawe, podczas jazdy próbnej z odłączonym czujnikiem po przekroczeniu 3 tys. obr. znów check i błąd 0325.

I ciekawostka, czujnik nie podłączony a pokazuje błąd (nie brak sygnału) tylko nieprawidłowy sygnał.

Czy możliwe jest, że komputer sam sobie generuje ten błąd, bo na to wychodzi jeżeli pokazuje się check bez czujnika?

Rocznik 1997 - czytałem, że wyszła partia autek X16XEL, gdzie ten problem bardzo często się pojawiał.

komputer tylko nakierowuje na uszkodzony element to mechnik musi sprawdzić co się dzieje brak sygnału i jego nieprawidłowy sygnał to dla komputera to samo (zwłaszcza w tak starych komputerach ) bardzo często wynikiem tego kodu usterki jest brak oleju w silniku a następnie niskiej jakości paliwo

komputer tylko nakierowuje na uszkodzony element to mechnik musi sprawdzić co się dzieje brak sygnału i jego nieprawidłowy sygnał to dla komputera to samo (zwłaszcza w tak starych komputerach ) bardzo często wynikiem tego kodu usterki jest brak oleju w silniku a następnie niskiej jakości paliwo

Dzięki za podpowiedź - dziś sprawdzę stan oleju; a co do jakości paliwa - próby na kilku różnych stacjach już się odbyły i to nie wyeliminowało problemu.

...

Olej sprawdzony - stan taki jak powinien być.

Edited by inz_mamon

• 2 years later...

Witam

Od niedawna jestem właścicielem vectry ( 1,6 16v +lpg sekwencja) i mam z nią kilka problemów ,

po odpalaniu silnika i przejechania kawałka drogi wyświetla mi się kontrolka silnika ;

zczytalem błędy

P0325 Nie znajduje "Czujnik spalania stukowego 1 (Bank 1 lub poj.czujnik) - usterka

P1602 Nie znajduje "Sterownik - uszkodzenie modułu czujnika spalania stukowego"

chcialem sprawdzić stan tego czujnika lecz nie moge go znaleźć (szukałem na całym bloku z tyłu i przodu silnika) ale zastanawia mnie jedno poniewaz mam jedna wtyczke 2 pianową nigdzie nie podpiętą

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/acc7217123090ede.html

i z tyłu w bloku znalazłem takie miejsce:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f177ba43544f5d94.html

i mam do was pytanie czy w tym miejscu czasem nie powinien byc przykrecony owy czujnik,

lub gdzie dokładnie sie ten czujnik znajduje , z góry dzieki i pozdrawiam

To było włąsnie to miejsce , kupiłem czujnik i zamontowalem , check juz sie nie pojawia

auto odrazu jest żywsze

Edited by swietlik188

• 2 years later...

Witam,

Sorki za odgrzewanie kotleta, ale opisany problem dotknął również moją Viki.

Mam VB 1.6 8v '96 75km benzyna + LPG (LPG od 12-2012) auto w rodzinie od 2000 roku. przebieg 240 tyś.

Od początku był problem z "checkiem" zapalanie się po wrzuceniu dwójki, lub przepiłowaniu na jedynce. Przed zapaleniem się check-a silnik "żywszy", po zapaleniu się przymulony trochę.

Zawsze ten sam komunikat o czujniku spalania stukowego (nie znam kodu błędu opieram się na info od magików-diagnostyków którzy diagnozowali). Co więcej ostatnimi czasy na wolnych obrotach zaczęły falować obroty - nie wiem do jakich wartości dokładnie (brak obrotomierza) ale był efekt rozhuśtania od min aż w końcu do maxa - wiszenie przez chwilę i od początku. Czasem potrafił zgasnąć.

Przejąłem auto w grudniu 2012 i wypowiedziałem wojnę "checkowi". z uwagi na ekonomię zaczynałem od najtańszych sposobów nie koniecznie w kolejności kosztów ;)

W grudniu od razu zamontowałem gaz i magik mi powiedział by kupić nowy czujnik spalania stukowego (kupione Delphi-opisane poniżej), tak się złożyło, że jakimś cudem kontrolka przestała się zapalać i jeździłem szczęśliwy aż do kwietnia 2013. kiedy zapaliła się ponownie i już nie gasła. To samo: odpalenie, kawałek przejechany zapalała się i przymulenie silnika :/ Problem występował i na benzynie i na gazie.

Więc, przewertowałem wszystkie fora związanych z tą usterką zrobiłem:

- paliwo czyli wycieczka po okolicznych mieszalniach paliwa z wodą; bez zmian

-kupno nowego czujnika spalania stukowego Delphi, bez zmian (opisane wyżej)

-krokowy - czyszczenie, ostatecznie kupienie nowego ("okazja od magika gazownika" - jakiś meksykański miał jeździć tydzień na podmiankę - śmiga już 11 miesięcy LOL i zawiesza się może 2 razy do roku:D) :woot:

-czyszczenie EGR bez efektu

-zaślepienie EGR poprawa mocy; problem "checka" bez zmian,

-retepa (inspekcja) wszystkich wężyków, czyszczenie niektórych; bez zmian

-świece wymiana, bez zmian,

-przewody zapłonowe wymiana; bez zmian,

-pomysł modułu zapłonowego odpadł na dzień dobry - wydanie ok 1000 PLN na nowy dobrej firmy dodatku BEZ GWARANCJI PRODUCENTA !!(skandal) jest ostateczna ostateczność a o używce wówczas nie myślałem.

-wyczytałem o luzie na kole zębatym (z czymś w rodzaju ząbków - przepraszam za "fachowe" słownictwo) z którego czujnik położenia wału szczytuje potencjalnie nieprawidłowo pozycje i podaje do kompa - luz był minimalny (na granicy wykrycia dla niewprawnego oka) wykasowałem amatorskim sposobem (ale skutecznym;)), jednak jak się okazało to nie było to ; czyli nadal bez zmian.

Listopad 2013 ostateczne jedwabne zdenerwowanie i bezsilność pchnęły mnie do wojny poprzez lokalne zakłady magików elektryków. Dostałem z polecenia kontakt go gościa z którym dość ciężko się gada, ale nie bez pardonu mówią, że od niego wszystkie auta wyjeżdżają na własnych kołach i o własnym prądzie. (okolice Węgrowa, na prv mogę z chęcią podesłać namiary - zdecydowanie polecam).

Diagnoza: sterownik silnika - krótka piłka wizyta na szrocie to bardziej gra na loterii jeśli chodzi o tak skomplikowaną elektronikę - zaryzykowałem - bo jak mówią nie grasz.... Wystarczy że 8 największych cyfr z obudowy się zgadza i producent jeśli tak to powinien pasować. Kupiony zamocowany i problem zniknął - jak ręką odjął!!!!!!! auto ma moc (jak na 75 km to naprawdę jedzie - czuć że ciągną wszystkie konie żaden nie odpoczywa !!!!! :joopi::D:ok: Brak już falowania opisanego na początku!!:D Opłacało się zaryzykować - problem rozwiązany!!!!

Posumowanie kosztu działań skutecznych:

-diagnoza ok 80 PLN

-sterownik 150 PLN

-montaż 100 PLN (bez kodu kluczyka 120 by kosztowało - chodzi o adaptację "immobilajzera" - bez przekodowania auto nie odpala).

PS w/w magik miał do testów oba czujniki spalania stukowego (oryginalny też był Delphi i nowy) i potwierdził że obydwa są sprawne i nie jest w stanie wyjaśnić dlaczego przez 4 miesiące się nie zapalał "check" - być może sterownik lepiej radził sobie z gazem przy zimnym powietrzu atmosferycznym (na benzynie tyle co odpalenie auta więc jakby nawet to nie zdążył by się zapalić), ale kogo to teraz obchodzi!! :yahoo::joopi::luz:

Mam nadzieje że komuś pomogłem. W razie dodatkowych pytań zapraszam.

:yahoo:

Edited by j.zyczliwy

miałęm to samo

w silniku X18XE1 lub Z18XE1

byłem w oplu diagnoza 60zł

koszt sterownika 600zł !! :((

nie dało sie naprawic

bład p0505 - Usterka w układzie biegu jałowego

jak to macie to na 100% sterownik !!!

• 6 months later...

Witam !

MOje autko Vb 2.0 16v + KOLTEC pokazywało błąd czujnika spalania stukowego -nieprawidłowy sygnał, jednak po wymianie dalej pokazuje ten sam błąd auto pracuje tak samo bez względu na to czy czujnik jest w ogóle podpięty czy nie o co może chodzić ? Proszę o poradę :)

• 2 years later...
Dnia 10.01.2014 o 21:22, Spider11511 napisał:

miałęm to samo

w silniku X18XE1 lub Z18XE1

byłem w oplu diagnoza 60zł

koszt sterownika 600zł !! :((

nie dało sie naprawic

bład p0505 - Usterka w układzie biegu jałowego

jak to macie to na 100% sterownik !!!

zmień elektryka kolego bo Cie oszukuje :P

• 10 months later...

Matko z córką i teściową. Bujak sie z tym problemem od ponad roku. Ba  nawet się pokusilam o wymianę czujnika stuku .  Problem się przyczepil jak rzep do psiego ogona. 

Z tą różnicą że u mnie nie ma braku spadku mocy . No może lekko ledwo odczuwalny. Zmiana paliwa nic nie dała. Resety komputera też. Najczęściej check  się zapala gdy jade jadę pod górkę. Co ciekawe gdy wyruszam z zimnym silnikiem to mogę objechać cały glob i nic się nie zapali. Nie daj boze zgasze i taki ciepły silnik zapale ponownie to check gwarantowany po ujechaniu 100 metrów nawet na drodze bez wzniesień. 

Niech mnie ktoś utwierdzi  w przekonaniu  że to ten sterownik broi .....

Przy okazji czy ktoś zna cud magika  mechanika w okolicy Grudziądza ktory podejdzie do tego problemu z sensem a nie na zasadzie "babo czego chcesz"?

Edit: samochód był wielokrotnie podpinany pod komputer. Pojawiał się tylko błąd czujnika stuku i żadnych innych dodatkowych.

Edited by hekate

Hej ja 2 lata temu to przerabiałem .Silnik Z18xe , i okazał się niestety sterownik .

Po naprawie sterownika problem automatycznie znikł .

Jeszcze może taka z pozoru błaha rzecz. Jak przykręcacie ten czujnik to z odpowiednim momentem czy na wyczucie. Czujnik spalania stukowego działa na zasadzie czujnika piezoelektrycznego czyli drganie przekształca w sygnał elektryczny(tak po krótce). Za mocno lub za słabo przykręcony nie będzie dzialał prawidłowo, Taie info znalezione w sieci:

Dokręcić czujnik 20Nm /po ewentualnym odkręceniu/

Zachować właściwy moment dokręcania gdyż jest to ważne dla właściwego działania czujnika.Zapewnić wzorową czystość podczas wkręcania.Nie stosować podkładek.

Rybkins o to już bym musiała pytać mechanika.... wątpię by pamiętał robotę sprzed pół roku :)

W poniedziałek jadę na diagnozę. Koszt 30 zl u  mnie.  Myślę ze grosze w porównaniu z tym co inni naprawiali

Edited by hekate