Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sonda lambda- falowanie silnika

Guest fuks87
 Share

Recommended Posts

Guest fuks87

witam

przy okazji wymiany tlumika chce poruszyc problem sondy lambda

otoż kiedy jeszcze mialem katalizator + oryginalna sonde autko strasznie falowalo, nie rowna praca silnika.

jako ze katalizator byl juz pewnie zuzyty( przebieg 112 tys przy 10 letnim aucie w co osobiscie nie wierzylem) postanowilem wstawic strumienice( czego teraz zaluje i z tego co wyczytalem na forum najlepiej ja zamienic imitacja katalizatora ze wspawana rurka wzdluz-poprawcie mnie jesli sie myle).

Oczywiscie to nic nie dalo, dalej problem z falowaniem. Kupilem nowa sonde ale nie oryginalna za 70zl. problem dalej trwa. mierzac pomiary okazalo sie ze lepsza jest ta stara wiec zamontowalem ponownie stara sonde. Falowanie silnika ciagle na topie ale gdy odlaczam sonde falowanie ustaje, silnik pracuje normalnie. w czym moze tkwic problem?? brak sprawnego katalizatora??

poruszanie sie bez podpietej sondy z tego co slyszalem moze byc ryzykowne, moze sie cos uszkodzic?

dodam ze mam instalacje gazowa sekw. silnik x16xel

prosze o porady

Jeżeli już kupować sondę to porządną nową dedykowaną do tego auta.

NGK lub podobną markową ale to spory wydatek.

Temat falowania to temat rzeka.

Zacznij od wyczyszczenia silnika krokowego,przepustnicy i egr.Sprawdz cały dolot,wężyki.Lewe powietrze.

Wydaje mi się,ze też nie szczelny wylot może powodować falowanie.Pęknięty kolektor wydechowy,walnięta uszczelka pod nim.

Poruszanie się bez sondy to wieeelkie spalanie.

Sam mozesz zrobić to co pisałem wyżej.Jak podejrzewasz sondę-można ją pomierzyć i jeżeli jest uszkodzona to nie ma co sie szczypać cza zainwestować w nową.

Jak u mnie padła sonda lambda to niestety trzeba było zainwestować 270zł za sondę + wymiana i oczywiście gwarancja, a te sondy po 70zł to można wstawić ale tylko jak się sprzedaje auto- taka jest moja opinia. Co prawda ta nowa kupiona sonda miała inną wtyczkę więc wystarczyło uciąć kabelki i podłączyć do starej wtyczki.

A co do pracy sondy to pracuje w zakresie 0,0 - 1,0V,

Sonda może mieć wpływ na pracę silnika jeżeli w układzie wydechowym jest nieszczelność ale tylko przed sondą lambda, np. pęknięty kolektor. Za sondą raczej nie ma to znaczenia.

""dodam ze mam instalacje gazowa sekw. silnik x16xel""

I jeszcze jedno sonda, gaz jest bardzo czuły na pracę sondy i czasami może się zdarzyć że sonda na benzynie będzie pracowała prawidłowo lub silnik za bardzo nie odczuje wadliwej sondy, natomiast na gazie jeżeli sonda zaczyna niedomagać wówczas pojawią się problemy w pracy silnika a gazownicy zwalają winę na sondę ponieważ oni nie potrafią wtedy ustawić gazu.

Edited by grzechh

Guest fuks87
Sonda może mieć wpływ na pracę silnika jeżeli w układzie wydechowym jest nieszczelność ale tylko przed sondą lambda, np. pęknięty kolektor. Za sondą raczej nie ma to znaczenia.

wezme to pod uwage i w najblizszym czasie sprawdze kolektor, dzieki za pomoc

po sprawdzeniu wszystko napisze

jeśli faluje na wolnych obrotach to sprawdź przepływomierz, ja tak miałem i po kilku tygodniach padł wtedy auto odpalało ale zaraz gasło na wolnych obrotach. pozdrawiam.

jeśli faluje na wolnych obrotach to sprawdź przepływomierz, ja tak miałem i po kilku tygodniach padł wtedy auto odpalało ale zaraz gasło na wolnych obrotach. pozdrawiam.

W 1.6 16V xel niema przepływomierza. Ja myśle że można by sprawdzić krokowiec. Tylko niewiem jak to ma do gazu.

Guest pl.mario021

Witam :D do niedawna też miałem problem z delikatnym falowaniem obrotów wyczyściłem wszystko co się dało a i tak dalej falowało ostatnio wymieniłem tłumik końcowy bo był dziurawy po założeniu nowego zauważyłem że obroty przestały falować :D

falowanie obrotów w 1,6 16v to normalny objaw

odbywa sie ono wraz z pracą sondy - taki urok 1 kablowej sondy 1V

szczególnie zauważalne jest gdy mamy "rozluźniony" wydech (brak katalizatora, wypalone tłumiki itp)

z tym sie jeździ i w niczym to nie przeszkadza

po odpięciu sondy falowanie ustaje gdy sonda nie podaje sygnału - wzbogacić/zubożyć/wzbogacić/zubożyć ;)

moim zdaniem to nie jest normalne w tych silnikach, że obroty falują, mam x16xel i przejechane 220 000 km, więc katalizator swoje już dostał, mam czysty krokowy, przepustnicę, EGR i zaślepiony, podłączony do kompa widzę, że sonda podaje cały czas małe i duże parametry natomiast jeśli jest nagrzany obroty stoją bez drgnięcia na 900 obr jak jest chłodniej i 850 jak cieplej, nie ma falowania, falowanie występuje tylko w fazie nagrzewania, może warto sprawdzić termostat, bo to, że się nagrzewa motor to nie znaczy, że termostat jest w 100% sprawny

Ja też mam x16xel i mam tak samo jak Rafał X16Xel.

Na zimnym bardzo delikatnie faluje ale jak się nagrzeje to obrotomierz stoi jak wryty.

Też mam wszystko czyste co może mieć związek z falowaniem.

Przebieg mam 165tyś według licznika.

Ja bym wyczyścił wszystko co można i obejrzał cały dolot i wylot.

Na gazie u mnie też stoi na 950obr/min jak jest ciepły i nie drgnie :)

Katalizatora nie mam, kolektor wydechowy sportowy i tylny tłumik od 2,5 V6 - tyle, że sonda z grzaniem 4 przewodowa :)

Ale wcześniej przed przeróbkami, też mi nie falował nigdy - krokowego czyściłem 2 razy w ciągu 5 lat.

Guest fuks87

piszecie ze jak sie Wam autko "nagrzeje" to wtedy falowanie ustaje... u mnie juz tak pieknie nie jest. przy podpietej sondzie nawet na rozgrzanym silniku jest to samo. po odpieciu falowania brak( no moze raz na minute o jakiej 50 wskazowka spadnie w dol). jutro jade na warsztat

u mnie jest bardziej pod autem tylko nie wiem gdzie dokladnie ten przewód idzie i wpinany jest w instalacje.

Czy podczas jazdy na gazie sonda ma jakiś wpływ na prace silnika ?

Check zapala sie po przejsciu na gaż ale czasem tez podczas ciagłej jazdny na PB

• 1 month later...

Ja ma 2.0 rok temu wymienilem sonde kupiłem u Stachowiaka (polecany przez klubowiczów sklep) oryginal 360 zł. Wswadziłem, już nie pamiętam od kiedy zaczęły mi się problemy ale wyglada to tak ze jak odpalam na benz to bija obroty do dolu gasnie nie ma mocy jak jedziesz, przelaczysz na gaz i wszystko ok procz tego ze lata na obrotach. Czasami wyskakiwał błąd : za małe naterzenie sondy lambda Własnie dzis dostalem używaną sonde z dokładnie takiego samego silnika jak moj (gazownicy powiedzieli ze podobno sa dwa rodzaje sondy od 0-5v i od 5-0v) i może mamk żle dopasowaną. Stachowiak twierdzi ze jest jeden rodzaj sondy i serwis opla tez. Po podłączeniu dziś sondy (przelutowałem wtyczkę według kolorów kabli) zapaliła się na stałe lampka silnika. jutro zczytam błędy.

Może już ktoś może coś doradzić??

wiesz co chyba tak wkońcu zrobie bo mam juz dosyc problemow z tym zwiazanych. trzoch szkoda tylko bo to tamiej gazie wiec jak bylo by ok to bylbym zadowolony, ale jak nie bedzie wyjscia to tak zrobie. Na gazie juz przelatane ma i to jest II generacja

tankujesz taniej ale w czesci zaczynasz ładowac kase a to juz mniej oplacalne ;)

Mi ostatnio zaczal silnik skakac na biegu jalowym, momentami trząsł sie jakby gubił zaplony.

Po jakims czasie zapalił sie check - pierwsza sonda

Po dwoch dniach przeszlo jej i chodzila jeszcze przez dwa tygodnie ale wczoraj znow check - znow sonda

Dzis przy okazji zmiany Downpipe zalozylem nowa sonde Boscha i od razu zupelnie inna praca silnika.

• 3 weeks later...

Ja mam podobny problem na komputerze wyszedł błąd obwodu sondy lambda jednak wziołem od kolegi drugą sonde i dalej to samo mechanik powiedział że pewnie mam katalizator zapchany czy to może być wina katalizatora

Ja mam podobny problem na komputerze wyszedł błąd obwodu sondy lambda jednak wziołem od kolegi drugą sonde i dalej to samo mechanik powiedział że pewnie mam katalizator zapchany czy to może być wina katalizatora

Po pierwsze w Viki sonda jest tylko przed katalizatorem i w dużej odległości (w kol.wydech) więc raczej nie wyczuje że katalizator jest nie sprawny. Jeżeli w innych autach jest druga sonda zaraz za katalizatorem wówczas jakakolwiek niesprawność kata zostanie wyłapana.

A co do zapchania katalizatora to sprawdź w pierwszej kolejności ciśnienie w ukł.wydechowym (moim zdaniem nie ma co go wywalać niepotrzebnie)

Ja mam podobny problem na komputerze wyszedł błąd obwodu sondy lambda jednak wziołem od kolegi drugą sonde i dalej to samo

W tym przypadku dobrze by było sprawdzić okablowanie sondy

nie gadajcie ze katalizator, czy tłumik nie ma wpływu na sonde - ma i to duży

też w to nie wierzyłem, ale jak zrobiła mi się dziurka w tłumiku auto nie chciało jechac

wina ? dziwne odczyty zbierała sonda lambda - ze ma za duzo powietrza