Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Followers 0
ssmmook

Jak odpowietrzyc układ chłodzenia

55 posts in this topic

Posted (edited)

Witam.

Spuściłem ostatnio płyn chłodzący z układu gdyż wymieniałem termostat. Po ponownym zalaniu okazało się że weszło mniej niż wylałem.

Czy układ chłodzenia w jakiś sposób się odpowietrza czy dzieje się to samoczynnie? Chodzi o vectre B 2.0 DTI. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Edited by ssmmook
0

Ja odpalam i czekam chwilę, w razie potrzeby trochę dolewam a później jadę się przejechać żeby się rozgrzał i jeszcze raz sprawdzam

0

robie to samo z wlaczonym ogrzewaniem na max - gdzies kiedys czytalem ze tak dobrze jak ogrzewanie jest na max bo plyn do nagrzewnicy jeszcze powinien zleciec, no i auto rozgrzac az sie wentyl wlaczy

0

Zrób tak jak pisze nJaro.

Max ogrzewanie

odkręcony korek od płynu chłodzącego

zostaw na jałowym, niech się rozgrzeje do momentu włączenia wentylatora

na koniec uzupełnij brak

0

ja jeszcze sciskałem gumowy wąż łączący chłodnice z silnikiem - wtedy szybciej ubywało płynu ale tak naprawdę to układ odpowietrzył się dopiero po jakimś tygodniu i ogrzewanie zaczęło grzać jak wcześniej.

0

fakt - sciskanie weza przyspiesza wypychanie powietrza z ukladu

0

Ostatnio jadąc na trasie zauważyłem że cos dzieje sie ze wskaźnikiem tmp raz w gore raz w dól az postanowilem zjechac i sprawdzic poziom plynu chlodzącego i okazalo sie ze zbiorniczek pusty więc kupilem koncentrat , wlałem litr + połtora litra wody poczekałem az układ sie odpowietrzy ale chyba do końca sie nie odp... bo czułem jakby w tym węzu od termostatu było powietrze.

Po przejechaniu kilkunastu km wszystko było OK ale po kilku dniach znowu jakby sie ukłąd zapowietrzył i nie wiem co jest przyczyną tego wszystkiego czy nie czasem uszczelka pod głowica skończyła żywot.

Wymiana uszczelki jaki to koszt ?

0

Posted (edited)

Please login or register to see this quote.

a czy Viki robi za soba zaslone dymna?

jesli tak to bedzie to uszczelka.

a jesli nie to nieszczelnosc ukladu

choc nie wykluczona rowniez uszczelka.

ale naj lepiej zaczynac od naj tanszych

tzn wlac naj lepiej plyn do chlodnicy

pojezdzic troche i pogladac chlodnice weze itp

czy nie pozostaly gdzies biale slady.

Edited by diablo2204
0

Posted (edited)

Musisz znaleźć przyczynę wycieku.

1. Jeśli woda idzie w wydech - może być widoczny ( choć nie zawsze tak jest ) biały dym z rury wydechowej, a na pewno spaliny będą miały słodkawy posmak.

2. Jeśli zaś woda będzie szła w układ olejowy to będzie się podnosił jego poziom, na korku wlewowym od spodu zrobi się maź, taka musztarda ( prawie dosłownie ), na bagnecie w oleju będą oka wodne...

3. W przypadku, gdy ani 1. ani 2. jeszcze nie nastąpiły to ciesz się ale natychmiast zlokalizuj wyciek płynu. Albo kanał albo podnośnik, jeden siedzie w samochodzie i gazuje silnikiem a drugi pod spodem obserwuje możliwe ślady wycieków, na przykład połączenia węży z blokiem, pęknięcia samych węży ( ich kordów wewnętrznych ), DOKŁADNIE zobacz jak wygląda chłodnica cieczy 0 jej obrzeża oraz połączenie rdzenia z plastikiem, no i nagrzewnica oraz jej magistrala. Czy w środku nie czuć zapachu płynu chłodniczego ? Czy po jeździe, jak podniesiesz maskę i nie wyłączysz jeszcze silnika nie wydobywa się gdzieś para wodna o takim dziwnym zapachu i posmaku ?

4. Zobacz jak zachowuje się termostat - być może się przycina. Jak silnik się zagrzewa, wzrasta temperatura cieczy i ciśnienie, przytkany termostat ( wkładka jest wymienna i kosztuje grosze - wymień dla pewności ) działa jak tama na rzece, a nadmiar płynu spowodowany wzrostem objętości wydostaje się przez korek zbiorniczka wyrównawczego.

5. Sam korek też może być wadliwy - na ten temat jest mnóstwo postów i uwag.

Reasumując, jeśli to " uszczelka " to uszkodzenie może dotyczyć albo jej samej, albo pęknięcia kanału wodnego w samej głowicy ( niestety lubią pękać, dlatego koniecznie trzeba ją wpierw dać na próbę ciśnieniową przed szlifem, aby nie robić 2 razy tego samego ), albo uszkodzenie jest w bloku ( przegrzanie silnika ).

Najpierw postaraj się zlokalizować wyciek, być może to tylko to ale nie bagatelizuj tego, zrób to natychmiast, bo ubytek wody, zwłaszcza w takiej ilości to zły omen...

Edited by Piotreq
0

mam mala uwage co do pkt 2

wszystko jest ok tylko ze ta "musztarda" moze pokazac sie rowniez jesli silnik nie jest dogrzany

a wszystko bedzie ok.

po za tym to zgadzam sie w pelni z Toba choc sam napisalem "troche" krotsza wersje(tak mi sie wydaje)

pzdr

0

co zrobic gdy po wymianie termostatu silnik długo się grzeje i osiąga raptem 85st. i nic więcej

0

Silniki diesla dosyć długo się nagrzewają

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

ale może kupiłeś najtańszy zamiennik i jak to z zamiennikami bywa - działa jak chce

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Albo przekłamuje Ci czujnik temp. podający info na zegary.

Wentylator się włącza na chłodnicy ?

przy jakiej temp. na zegarach ?

0

nie doprowadziłem go do takiej temperatury żeby wentylator się załączył. nie chce się nagrzac do takiej temperatury

0

Nie ma takiej możliwości, musi się zagrzać do temperatury roboczej jeśli nie ma mrozu...

0

Dokładnie tak

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

no powinien ale nie grzeje się. Dodam że jak stoi to temperatura się nie podnosi a bywa i tak że spada

0

To wygląda na uszkodzony termostat.

0

mam to samo - na postoju zimą temperatura spada do 80 stopni, podczas jazdy miejskiej trzyma około 90

termostat wymieniony razem z czujnikiem temp.

przekłamań raczej nie ma bo op-com pokazuje prawie to samo co zegary

0

Ale to w czasie mrozów - a nie teraz ?

0

hhmm ostatnimi czasy jak było jakieś 0 - 3 stopnie to tak samo

0

Aż wierzyć się nie chce... Albo zbyt krótki dystans przejechałeś, albo jednak to sprawa termostatu i czujnika temperatury... Spróbuj pojechać samochodem kilkanaście km z wyłączonym nawiewem, bez klimy ale z przekręconym na max. temperaturę ogrzewaniem... I w miarę możliwości weryfikuj dane z zegara z danymi z OpComa...

A jakim płynem masz zalany układ chłodzenia ?

Ja zaryzykowałbym i wymienił na to co GM daje w oryginale. Odżałowałbym jeszcze te 120 - 140 zł ( bo to chyba tak wychodzi ).

Wymieniałem u siebie " zegary " to znaczy mam założone tarcze INDIGLO ( z Allegro - MoMan, które polecam, jak ktoś się chce już w to bawić i tak upiększać autko

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20"> ), po spociku oddziału mazowieckiego w lutym zrobiło się o tym u nas głośno i kilka osób już zamówiło to samo

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:"> ... No, ale to ja byłem pierwszy...

Ale co do tematu - aby je założyć należy zdjąć wskazówki ze starych tarcz, nowe wraz z inwerterem zakłada się na stare. Po tym oczywiście należy założyć z powrotem wskazówki... No i miałem tutaj mały problem właśnie ze wskazówką temperatury cieczy. Obrotomierz i prędkościomierz ( wskazówki ) zakładamy na przekręconym zapłonie, paliwo - trzeba " zapamiętać " w jakiej pozycji wskazówka była przed demontażem natomiast temperatura cieczy - osobiście sugeruję zakładanie jej na pracującym i zagrzanym silniku. Przed wymianą temperatura wahała się w granicach 88 - 90 st.C, teraz 92 - 94 st.C. Wzrokowo jest lepiej, zakładałem z podpiętym OpComem, założyłem wskazówkę jak odczyt pokazał 90 st.C.

0

Sprawdzilem i wszystko wskazuje na uszczelke pod glowicą i w dodatku jeszcze pokazał sie błąd 0130 czyli sonda a to pewnei za sprawą wody w układzie wydechowym bo po dobrym przegazowaniu na postoju zauważyłem ze tłumikiem końcowym leciało dosyć dużo wody.

Jutro jade do mechanika umowic sie na naprawe.

0

Wody czy pary wodnej ? Bo to różnica... czy spaliny mają słodkawy posmak ?

0

sporo wody było pod samym wylotem jak i w odleglosci do półtora metra za autem ale po okolo 10 minutach juz leciała tylko para .

Ogólnie dzisiaj znowu dolałem 1,5litra wody , wyciekow nie ma , poziom oleju OK tylko te spaliny dosyć gęste o barwie jasnej .

0