Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

drakiz10

Wymiana gum stabilizatora tylnego

198 posts in this topic

Posted (edited)

Witam,

Przyszedł czas wymiany gum stabilizatora (stukanie i pukanie na dołkach i nierównościach stało się zbyt uciążliwe).

Zakupiłem gumy u Stachowiaka (oryginały GM 17mm) do mojego nadwozia (polift) za całe 31 Pln-ów z przesyłką i umówiłem się ze znajomym mechanikiem na wizytę.

Ogólnie cała operacja nie jest zbyt trudna i czasochłonna, pod warunkiem, że nie ma po drodze jakiś jaj w stylu zapieczone śruby, nakrętki i inne tego typu upierdliwości.

A więc do rzeczy:

Auto trafia na podnośnik. Niestety okazało się, że trzeba zdjąć koła tylne dla lepszego dojścia do stabilizatora. Zdjęcia przedstawiają:

Zdj. nr 1 próby poluzowania zapieczonej śruby, przy pomocy spray'a. Tutaj uwaga: guma jest umieszczona w swego rodzaju klamrze zakończonej z jednej strony "kołyską" a z drugiej, przy mocowaniu do podwozia, śrubą. Śruba nie ma tradycyjnego łba sześciokątnego ani charakterystycznego dla Opla Torxa, tylko okrągły łeb, którego dolna część klinuje się w klamrze. Na pozostałych zdjęciach będzie lepiej widać. (chyba);

Zdj. nr 2 odkręcanie śruby przy pomocy wyrafinowanej przedłużki;

Zdj. nr 3 ....idzie lekko;

Zdj. nr 4 .... odkręcone;

Zdj. nr 5 rozłączone obie części blachy w której znajduje się guma;

Zdj. nr 6 miejsce na drążku gdzie znajduje się guma stabilizatora. Normalny rozmiar gumy na drążek to 17mm, u mnie drążek miał średnicę 15,4mm - ładnie wyszarpany. Trzeba było zastosować środki zaradcze w postaci owinięcia tego miejsca specjalną taśmą, bo inaczej wymiana gum nic by nie dała. Środek tymczasowy - wkrótce wymiana drążka;

Zdj. nr 7 owijanie taśmą;

Zdj. nr 8 ....owinięte;

Czynności montażowe w odwrotnej kolejności.

Główna trudność to przytrzymanie okrągłego łba śruby przy dokręcaniu na nowej gumie i rozłączenie klamry przy demontażu starych.

My docisnęliśmy ją łyżką od opon tak, że ani drgnęła, a przy demontażu trzeba było użyć noża i systematycznie klinować obie części blachy.

Refleksje:

Po wymianie znacząca poprawa. Nie słychać stukania na nierównościach, auto jakby lepiej się prowadzi (ale może to złudzenie).

Czas wymiany to około 30 - 40 min. (zdjęcie kół).

Warto przemyśleć, że przy wymianie można by kupić trochę ciaśniejsze gumy niż w oryginale uwzględniając zużycie samego drążka. Gdybym tak zrobił nie musiałbym owijać drążka żadną taśmą a tak za jakiś czas (niedługo) wymiana drążka na jakiś mniej zmęczony.

Pozdrawiam.

Please login or register to see this attachment.

Edited by drakiz10
4

Ja się dołączam do tematu, mam pytanie jaką średnicę ma stabilizator w VB 2.0 DTL Kombi 97 rok. Z tego co się orientuję to są dwie, a nie chcę kupić złych gum. Proszę o poradę

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Please login or register to see this quote.

MaciekZG Zadzwoń do serwisu i zapytaj o dostępność części . Podajesz model, rok... na koniec zapytaj o nr. oryginalnej części. Ja mam Vectrę B z silnikiem 2.0dti ('00) i mam 18mm średnicy w środku, nr. GM 44 41 59.. Polecam oryginał (15zł. za szt.) ale święty spokój. Może się zdarzyć tak że masz wytarty drążek w miejscu gdzie guma stabilizatora opasa drążek.

Pozdrawiam Jenot

0

Sęk w tym że w serwisie powiedzili mi że mogę sobie kupić cały stabilizator za 400zł i gum oni nie mają.

0

Posted (edited)

No właśnie są nawet 3 (z czego pozycji nr 2 już się nie stosuje) - zależnie od numeru nadwozia

1. WAŁEK TYLNY, STABILIZATOR (17 MM ŚREDN.) X25XE, X20DTL, X20DTH KOMBI 31, F35

-W1999999

-W7999999

GM90497791 kat: 4 44 003

2. WAŁEK TYLNY, STABILIZATOR (18 MM ŚREDN.) (JNS - STOSOWAĆ 24455460 4 44 078) X25XE, X20DTL, X20DTH KOMBI 31, F35

X1000001-- 11074689

X7000001 - 17035668

(9191934) (4 44 018) - tych juz się nie stosuje

3 WAŁEK TYLNY, STABILIZATOR (17.5 MM ŚREDN.) X25XE, X20DTL, X20DTH KOMBI 31, F35

11074690-

17035669-

GM24455460 kat:4 44 078

Edited by zubek73
0

Posted (edited)

....i pozamiatane,

Generalnie dzwoni się do Stachowiaka i podaje dziesiątą pozycję numeru nadwozia i finał.

Gość z miejsca mówi jaka średnica do jakiego auta.

Ale Zubek73 wyczerpał temat.

P.S. Pamiętaj o zużyciu samego drążka. Lepiej go wcześniej pomierzyć.

Pozdrawiam.

Edited by drakiz10
0

no co za osły patentowe

0

A ja od razu wsadziłem fi 16 i pasowało jak ta lala troche więcej się pomęczyłem przy skręcaniu ale mam pewność że teraz trzyma jak należy

0

kup fi 16 bo zawsze drążek jest lekko podtarty, to miejsce owiń lekko taśmą izolacyjną i bezie git. Ja tak zrobiłem

0

Tak też właśnie planuję, przetoczę drążek aby był równy(mam to za darmo) i wsadzę nowe gumy

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Posted (edited)

drakiz10 - dzięki - zrobiłem z Twoimi poradami i teraz jest ok - nie skrzypi na "martwych policjantach" i nie tłucze się na nierównościach. Mechanik stwierdził że to tuleje się tłukły i wymienił (łączny koszt 420 zł

/emoticons/default_ohmy.png" alt=":o" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/ohmy@2x.png 2x" width="20" height="20"> ) i nadal się tłukło - a tu dwie gumy (koszt 8 zł) i gra

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> .

Jeśli są zainteresowani to macie tutaj fotki w lepszej rozdzieczości:

serw1:

Please login or register to see this link.

serw2:

Edited by lukaszek
0

Spoko - nie ma jak to forum i porady - zawsze możesz liczyć, że ktoś pomoże. A oszczędność też nie mała.

Pozdrawiam.

0

BTW przydałoby się analogiczne HOWTO dla przodu (też mi skrzypi)

0

a takie nie wystarczy?

0

w zasadzie to nie - bo o gumie jest tylko wspomniane - interesuje mnie czy da się to zrobić bez zdejmowania koła i z kanału. Za 2 tyg. będę się nad tym męczył bo jutro już wracam do lbn

0

wystarczy popatrzeć na zdjęcie nr 6

popza tym nie wiem co za problem w zdjęciu koła...

0

i szlag je trafił bo nie pracowały tak jak powinny. Później kupiłem w serwisie 15zł. szt. które sam wymieniałem.

0

Posted (edited)

zubek w tym że mam bardzo wąski garaż że ledwo przechodzę obok auta a co dopiero zdjąć koło (chyba że wjechać bez

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> ) i albo kanał bez zdjęcia koła albo świeże powietrze

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">. No ale to już mniejsza z tym. Jak wymienię to napiszę z której mańki było lepiej wymienić

czyli wszystko jasne, dzięki

Edited by lukaszek
0

wymieniał ktoś te gumy nie robiąc tego na kanale lub podnosniku tylko normalnie zdjęte kolo + lewarek ???

0

Posted (edited)

Tak, średnio wygodnie ale da radę, trzeba jeszce kobyłki do tego bo pod podnośnik lepiej się nie kłaść.

Edited by SlaVeeK
0

ja tak robiłem

/emoticons/default_huh.png" alt=":huh:"> i to bez kobyłek (tylko 2 lewarki miałem dla zabezpieczenia) zobacz zdjęcia które wstawiłem na serwer parę postów wyżej

0

Może się komuś przyda

numery i rozmiary gum tył V-B

o4 44 153 - 15mm

04 44 200 - 16mm

04 44 201 - 17mm

04 44 159 - 18mm

numery i rozmiary gum przód

03 50 130 - 16mm

03 50 080 - 17mm

0

Posted (edited)

Uważam że powinno być podpięte , w temacie zawieszenia .

Edited by Jenot
0

Posted (edited)

witam

posiadam VB 98 przedlifta i też mi tłucze na "zadku"

do mojej wchodzą 17

mam także zamiar wymienić gumy

mam rozumieć że 1 komplet (2 gumy) wystarczą na wymianę kompletu gum z tyłu?

jeszcze tam nie zaglądałem to nie mam orietacji ile potrzeba

Edited by zubek73
nie cytuj całych postów - masz opcję "cytuj zaznaczony tekst" - usuwam / zubek
0

tak

0