Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

januaryr

Kolektor dolotowy 1.9 CDTI Z19DTH 150KM

4579 posts in this topic

Please login or register to see this quote.

Akurat jestem w Warszawie, ale dostałem

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Mogę Ci coś pomechanikować.

0

witam,

niestety nie miałem czasu żeby przejrzeć dokładnie w/w temat, dlatego prosiłbym o pomoc. Otóż po krótkim przeglądnięciu tematu zobaczyłem, że brakuje listwy od kolektora, wogóle jej nie ma, nie wiem ile czasu mogłem tak jeździć ale pewnie od zakupu samochodu conajmniej kilka tys. km. Teraz pytanie jakie są konsekwencje braku listwy? Ogólnie gdy przyszła zima mam problem z zapalaniem auta na zimnym silniku bo pali na 3 gary no i troche dymi. Na ok. 2000 obrotów na 2 i 3 biegu słychać "gwizdanie" silnika. Czy to ten specyficzny odgłos to właśnie brak listwy? Jeśli by się okazało że kolektor jest ok, to czy można gdzieś znaleźć samą listwę? Dodam że na op-comie nie mam żadnych błedów. Jak sprawdzić czy kolektór jest do wymiany? Dzięki za pomoc! Pozdrawiam

0

Jak co to mam listwę zdemontowaną u siebie i leży w garażu,jedyny sposób na ten nieszczęsny patent to regeneracja tych elementów lub wywalenie tego badziewia i zaślepienie otworów po klapkach(pozbywasz się problemu na zawsze).

0

... ale trzeba zostawić siłownik klap aby sobie swobodnie pracował...

0

Dokładnie tak,zostaje na swoim miejscu wpięty w instalacje aby nie łapał błędów.

0

Witam wszystkich, vectre c mam od niedawna, i jak zwykle bywa z silnikem z19dth 150 bhp

pokazal sie problem z kolektorem ssacym a mianowicie luzne klapki wirowe, czytajac te posty tutaj zastanawiam sie (sam jestem mechanikiem w UK). Jaki sens jest regenerowac klapki na listwie od gory ??? Skoro klapki w srodku kolektora sa przykrecone na dwie male srubki kazda, razy cztery klapki, to daje nam osiem srub plus same klapki ktore maga sie zluzowac i zostac wciagnoete do silnika powodujac jego natychmiastowe zniszczenie, nawet jesli od gory bedzie ladnie sie trzymac to wewnatrz wystarczy maly luz i troche czasu do tragedii, jesli ktos chce wiedziec jak mozna sobie poradzic z tym problem na stale !!! caly myk polega na fizycznym usunieciu klapek wieowych, listwy z gory kolektora oraz zaslepieniu powstalych otworow kolektora

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> jesli ktos chce wiedziec wiecej prosze pisac,

0

Pytanko

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Gdyby były jakieś przedmuchy czy coś na kolektorze to by chyba na hamowni powychodziło to?

U mnie wykres wyszedł ładny, bez żadnych fal, zahamowań, moc trzyma więc na razie chyba nie muszę się martwić kolektorem?

0

Posted (edited)

Oczywiście, że tak...

Poza tym patrząc na ośki klapek widać czy gdzieś nie zaczynają się przedmuchy (byłoby widać to co dostaje się z wnętrza kolektora).

Edited by Piotreq
1

Ameryki nie odkryłeś

/emoticons/default_leze.gif" alt=":leze:">

0

Jak można sprawdzić czy kolektor jest zepsuty? wyskakują jakies błędy na op-comie?

0

Jeśli się uwali siłownik klap albo czujnik ciśnienia jest zasmołowany to tak...

To czuć wyraźnie podczas jazdy, nie musi być żadnych błędów...

0

Dzieki za info! a dokładnie podczas jazdy jakie są objawy?

0

Będzie się dławił, tracił moc, może się źle zbierać w całym przedziale obrotów... Może śmierdzieć spalinami spod maski (osłona silnika), zazwyczaj towarzyszą temu dziwne odgłosy pracy silnika. Oczywiście kiedy kolektor jest już w totalnej rozsypce.

Nadweręża się także turbina i jeśli się zbagatelizuje uszkodzenia kolektora to odbija się to zazwyczaj czkawką...

0

Najbardziej widoczny objaw uwalonego kolektor to uwalona listwa, która widać zaraz po zdjęciu pokrywy silnika

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> W czasie jazdy tak jak napisał Piotreq

Widzę, że robi się coraz więcej spawaczy amatorów inwestycja w inwertera chwilka zajęć praktycznych i już można wciskać ludziom, że zaspawane klapy to to samo co sprawne klapy

/emoticons/default_dash.gif" alt=":dash:"> Później ludzie wydzwaniają i pytają czy jestem w stanie to dziadostwo rozwiercić i znowu wstawić klapy. Już mi się nawet nie chce poruszać tematu zasadności występowania pewnych elementów osprzętu silnika bo zaczyna to przypominać dyskusje o wyższości świąt wielkanocnych nad świętami bożego narodzenia, szczęśliwie, jeszcze trochę myślących zostało

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Możecie polecić dobrego mechanika co dobrze zna temat kolektorów w Krakowie lub okolicach?

0

Skocz do Redmana do Rybnika

0

Kolego a co te klapy powodują (jak są) bo jestem bardzo ciekaw?

0

... powodują zawirowania powietrza w kolektorze ssącym. Nie ma to wpływu na moc silnika (pośrednio) lecz na wymogi ekologiczne czyli normy emisji spalin (Euro4). Dzięki temu lepiej spala się mieszanka oraz powstaje mniej cząstek sadzy i popiołu...

To tak w skrócie...

0

Ok dzięki,niedługo mam przegląd i poproszę diagnostę o sprawdzenie spalin zobaczę co powie.

0

Zgadzam się z Tobą. Też stwierdziłem, że dyskusja o tym nie ma sensu. Choć ja jestem zwolenikiem wywalania tego wynalazku co też u siebie uczyniłem.

0

wszystko jest fajnie, ale co zrobić z ludźmi, którzy wydzwaniają bo mają założony kolektor regenerowany i po pół roku zaczyna puszczać olej? kazać wszystkim turbiny regenerować? czy wciskać kit że tak ma być? a może winny jest mechanik, który wymieniał kolektor?

a może jeszcze mówić ludziom, którzy mają wirusy, że wymiana i tak nie ma sensu bo za chwilę zacznie puszczać

coś tu chyba jest nie tak, prawda?

0

Posted (edited)

Bo kazdy jest przekonany że po wymianie dłuższy czas bedzie spokój , a tak nie jest

Ludzie wywalają klapy bo mają dość tego wynalazku nawet jesli miało by to byc kosztem paru niutków , ale i tak jest coraz wiecej opini ze nie warto wywalać około 1 tys na klapy które są awaryjne nawet te regenerowane

Większość się pozbyła juz egra i dpfa wiec polece to kazdemu kto jeszcze nie ma za dużego wycieku oleju zeby odłaczył i ustawił w pozycji otwartej i cieszył się jazdą , bo tak czy siak to się.kiedys wyrobi .

Edited by krystian8
0

i dlatego każdemu polecę przedliftowy kolektor regenerowany, a poliftowego nikomu

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Troszkę odbiegając od tematu opla,bmw też swojego czasu stosowało patent z klapami w genialnym silniku 3,0l jak i w 2,0l,tylko że tam awaria klap kończyła się zazwyczaj końcem silnika(po prostu klapka stalowa wpadała do komory spalania i dalej...)Wielu użytkowników wywalało te klapy na własną rękę aby cieszyć się z przyjemności jazdy.

BMW dość szybko dostrzegło ten problem i zaczęli montować fabrycznie kolektory bez klapek.

0