Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Guest januaryr

Kolektor dolotowy 1.9 CDTI Z19DTH 150KM

Recommended Posts

Please login or register to see this quote.

Stracisz to tylko klapki z kolektora.mocy w dolnych partiach obrotów przybywa po wywaleniu klapek i zaslepieniu kolektora. Nieznacznie spadnie spalanie.

Żadnych strat nie zauważyłem, jeździ jak wcześniej. Zaślep sobie egr blaszka z dziurkami przy okazji. I już mam spokój z klapka I od ponad roku, zaślepiony i amen. 

ja hamowałem ale razem z innymi modyfikacjami... jeśli się pytasz czy przybędzie Ci kucy to wątpię, ale przynajmniej pozbędziesz się problemu ze spadającą listwą - mi jak spadła to samochód jeździł jak sam chciał, ja mu gaz a on: "zastanowię się"... spróbuj w taki sposób wyprzedzić tira ;)

Ja też nie mówię że przybedzie koni czy niutow , twierdzę tylko że napewno jesli kolektor ma przedmuchy lub klapki latają jak żyd po pustym sklepie poprawia się dynamika w dolnych partiach obrotów(idzie bardziej liniowo) ,nie ma takiego uderzenia(przyspieszenia) po osiągnięciu 2000 obrotów, jest to rozłożenie tej mocy na dolne partie.(nie potrafię tego inaczej wytłumaczyć).Ostatnio miałem klienta z sprawnym kolektorem i bez przedmuchow , ktory postanowił wymienić kolektor na zaslepiony(pod podniesienie mocy) po tyg. Od wymiany pisałem do niego jakie ma wrażenia , opisał mi to samo co pisałem na początku. Że nie ma takiej turbo dziury

Padł mi sterownik klap wirowych w kolektorze przez co auto nie ma mocy, czy jak usunę i zaślepię klapy to problem zniknie? czy pomimo usunięcia klap i tak będę musiał wymienić sterownik?

Musisz wymienic sterownik.Pozbywamy sie fizycznie klap z kolektora ale sterownik dalej sobie pracuje.

Chyba, że można wyprogramować całość

Nie mozna tego wyprogramowac.

A jak mam check na desce i błąd P1109-wadliwe działanie nastawnika komory wirowej a klapy zablokowane od paru lat w pozycji otwartej to musze wymienić na sprawny czy moge np.wtyczkę odłączyć od niego? Dodam, że check mi wyskoczył od próby odpalenia auta na rozładowanym aku jak stał ponad miesiąc. I czy dostane się jakoś do nastawnika od góry czy muszę kolektor demontować?

Wtyczka musi być wpięta bo musi nim sterować z tym, że nie będzie podpiętego fizycznie cięgna i komputer będzie myślał, że niby steruje klapami z czego wychodzi, że musi być sprawny :) 

Dostaniesz sie od gory ale trochę będzie gimnastyki.

Panowie podpinam sie, temat ten sam klapy juz raz wymienial dolot wytrzymal 100 k km i dzis problem z wkrecaniem sie na obroty, rzut oka i listwa sterujaca lezy i przy kazdej klapie mokro... Mam pytanie czy moze ktos polecic fachowca w opolskiem ktory ogarnie zaslepianie klap i ogolnie przeglad silnika?

Można wyprogramować sterownik klap wirowych :D ja osobiście nie mam sterownika/nastawnika. Została sama kostka mimo że nastawnik miałem sprawny :D

Czyli jak wyprogramuje to check mi zniknie rozumiem?

Tak ale drogi biznes :D nastawnik sprawny za 50zl kupisz (mam). A wyprogramowanie nie wiem ile? Ale na pewno kilka stówek. Najlepiej przy usuwaniu egr, dpf i wirusie to zrobić. 

Tak właśnie będę robił, jak komplet to komplet:D. Jak coś to będę miał na uwadze twój nastawnik:ok:, dzięki

Witam a ja nam takie pytanie kolektor wymieniony na nowy orginał pierburg i po około 12 tys km ostatnia klapa liczac od lewej jest delikatnie przypocona... Myślałem że hak to wymienię bede miał problem z głowy i sucho na 100tys km a tu znowu jakis delikatny nalocik jest cześć jest na gwarancji czy robić coś z tym czy olać temat? Teraz jestem po ttasie 1000km i obszar po którym klapa sie otwiera jest sucho itp a na sciance delikatnie przybrudzone... 

Jeżeli delikatnie zapocone i nic więcej nie cieknie to nic się poważnego nie dzieje:ok:. Dla własnego spokoju jak już chcesz wymieniać na gwarancji to możesz ale nie ma takiej potrzeby

80-100tys zrobisz na nim ;)

Okazało się, że nastawnik/sterownik można wyprogramować, a więc niedługo viki przejdzie mały zabieg usunięcia klap i wyprogramowania sterownika. :)

A ja mam dla was powiew świeżości w temacie kolektora dla tych którzy wolą mieć sprawne klapy niż zaślepione :)

Otóż miałem kolektor w stanie agonalnym, oryginał, niemalże 300kkm nalotu, kupiłem auto z listwą częściowo spadnietą. Z braku funduszy znalazłem patent który sprawił że za 0zł listwa nie spadała i przejeździłem tak 15kkm. Oczywiście kolektor zawalony sadzą, klapy latają jak żyd po pustym sklepie, nieszczelne i brudne. Po zakupie nie miałem za bardzo funduszy aby zakupić nowy kolektor, a zaślepianie to dla mnie żadna metoda - nieważne, gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie, ja tu piszę o przywracaniu klap do sprawności a nie o ich wywalaniu więc nie idźmy w taką dyskusję ;)

W końcu zdecydowałem się na zakup kolektora, paczam na alledrogo a tu nowość, hit, no rewelacja. Zrobię trochę reklamy ale i zrecenzuję produkt.

Please login or register to see this link.

Zestaw naprawczy, oryginalnie pochodzący chyba z UK i to prawdopodobnie od Polaka, jest film na YT.

Najprawdopodobniej on też tym handluje na ibaju

Please login or register to see this link.

Wyprodukowane jest to nie wiem gdzie, na ebay pisze, że niby w UK. Grom go wie, nie kontaktowałem się z tym człowiekiem, zadzwoniłem jedynie do sprzedawcy na allegro, pogadałem, ponoć jeździło to w UK w Alfie przez rok i wszystko było ok bla bla. No sprzedawał jakąś historię żeby się uwiarygodnić. Zaryzykowałem, kupiłem, najwyżej odeślę.

Dotarło, pierwsze wrażenie - no kopia 1:1, wygląda solidnie ale jest jeden szkopuł. Jakieś te uszczelnieni takie mało pewne - wtedy jeszcze nie wiedziałem jak ono wygląda w środku. Stwierdziłem, że zaryzykuję, może jak wcisnę w kolektor to będzie inaczej. Całkowicie nie przypadkiem miałem kolektor w garażu w spadku po braciaku więc wszystko na spokojnie. Wybiłem klapy, wyczyściłem, skleiłem, wtłoczyłem te klapki no i kurde jakoś to tak luźno lata. Na pewno lepiej niż stary ale czy to będzie szczelne?

Sorry za film w pionie. Widać jaki jest luz osiowy, luz promieniowy tez występował. Pytanie czy w oryginale nówce jest podobnie? Szkoda, że wcześniej Was o to nie pytałem :unsure: Nie podobało mi się to, polałem pod listwą wodą z mydłem, dmuchnąłem kompresorem od wnętrza kolektora i bąble szły aż miło... No nie, pogniewałem się na niego, wyciepiłem kolektor w kąt i tak sobie leżał, a ja myślałem.

Za jakiś czas wyjąłem klapki i stwierdziłem, że jedną rozbiorę - nie mam nic do stracenia, taki układ i tak mi się nie podobał. Na oddanie sprzedawcy i tak było już za późno z uwagi na czas i nieodwracalne podgięcie blaszek które mocują klapki w kolektorze. Uwaga - rozbiera się inaczej niż oryginał.

Szkoda, że nie robiłem zdjęć. Ci co rozbierali wiedzą jak to wygląda. Taki jakby X-ring ale wewnątrz ma niezależną wargę. No wygląda, że jest w tym przejaw jakiegoś pomysłu i powinno to działać. Oryginał ma podobnie, ale może w tej podróbce spasowanie gorsze czy coś?

Stwierdziłem, że sam sobie dobiorę uszczelniacz. Chciałem X-ringi ale nie mogłem dostać. Dokupiłem więc kilka o-ringów w różnych wymiarach i próbowałem różnych kombinacji. Ostatecznie dałem na spód o-ring jakieś 7,2x2,3 czy coś w tej okolicy i na to ten oryginalny uszczelniacz, złożyłem do kupy i skleiłem na kropelkę dźwignię. Stało się to zdecydowanie sztywniejsze, szczelniejsze i pewniejsze. Złożyłem zusammen do kupy i w sobotę wymieniłem kolektor. Na razie wszystko dobrze, wróciło równomierne przyspieszanie, równy i bezdymny coldstart, ogólnie silnik chodzi płynniej i elastyczniej jak z nowym kolektorem :) Jeżeli się to sprawdzi to 500zł w kieszeni. Jak się nie sprawdzi, to nie wiem ale wieszać się z tego powodu nie będę  ;)

Jestem jednak bardzo ciekaw jakby to działało bez mojej modyfikacji uszczelnienia, bałem się jednak to wkładać nie będąc pewnym czy to będzie szczelne - ci co robili to własnoręcznie wiedzą ile to pierdzielenia z wymianą kolektora :D

Bardzo żałuję, że nie robiłem zbyt wielu zdjęć ale w sumie to tak mi się rozwlekło w czasie, że zakupu dokonałem chyba pod koniec stycznia, a do skutku doszło w minioną sobotę :D

Podsumowując - gdyby to Pierburg zrobił ten zestaw naprawczy - brałbym w ciemno. Fajnie, że ktoś to w końcu zrobił ale najlepiej gdyby porównał jakość uszczelnienia w nowym Pierburgu z tym zamiennikiem. Ja takiej możliwości nie miałem. Gdyby oryginał miał tak samo to bym tych kombinacji nie robił tylko wymienił 1:1. Ale w mojej ocenie to rozwiązanie nie było do końca poprawne i dokonałem pewnej modyfikacji. Zobaczymy jak z trwałością. Jak na razie funkcjonuje dobrze i nie żałuję wyboru - zobaczymy jak z czasem.

Asierozpisaem :D W razie czego jest otwarty na wasze pytania i przemyślenia :)

Pozdrawiam :)

Edited by najt154
literówka

Nie mam klap I nie dymi  I płynnie przyspiesza. Powodzenia, ale one  puszczają po 20-40tys. jak już. Każda ma swoją drogę do socjalizmu względem klapek, ale zauważ, że nie tylko w oplach są i nie tylko w Oplu je wywalają. W beemkach na starcie są wywalane i zaslepiane. Ale może Tobie się uda. 

Już nawet takie kwiatki widziałem chyba w sprawie usprawnienia kolektora(uszczelnienia) ludzie wszystkiego próbowałali, no ale może komuś sie uda.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.