Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

HepiHipi

Kontrolki ABS TC Uszkodzony czujnik ?

218 posts in this topic

Witam

Zapaliły mi się już na stałe (wcześniej po kilku minutach jazdy się zapalały) kontrolki ABS i TC. Pojechałem więc do gościa, który komputerem zdiagnozował uszkodzenie prawego przedniego czujnika ABS. Jednak po lekturze forum postanowiłem sprawdzić czy faktycznie czujnik jest uszkodzony. W tym celu podłączyłem go do omomierza i okazuje się, że ma on rezystancję na poziomie 800 Ohm (podobnie jak lewy, który też sprawdziłem), więc wynika, że sam czujnik jest OK. Mam w związku z tym kilka pytań :

1. Czy ten test jest wiarygodny, czy tez nic nie znaczy i komputer jakoś inaczej sprawdza te czujniki ?

2. Ponieważ dużo się pisze o uszkodzonych kablach, chciałbym to sprawdzić, ale mam mały kłopot. Kable w nadkolu sprawdziłem i wyglądają OK. Jednak chciałbym być dokładny i sprawdzić też ten co wchodzi w nadwozie, ale nie wiem gdzie jest jego końcówka. Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie mogę znaleźć jego koniec ? A może ktoś ma jakiś schemat połączeń albo opis złącza w którym wpięte są wszystkie czujniki ABS?

3. Czytałem gdzieś, że można wpiąć zamiast czujnika rezytor o rezystancji około 1200 Ohm i jeśli zgasną kontrolki to oznacza faktycznie uszkodzenie czujnika ABS. Czy to także jest wiarygodny test ?

4. Trochę offtopic (a może i nie). Co może mi stukać w prawym przednim zawieszeniu (żadna końcówka ani wahacz, bo niedawno likwidowałem na zawieszeniu wszystkie luzy). Czy może to być faktycznie uszkodzona piasta gdzieś w środku i stukanie jest związane także z tym błędem ABS ? Stukanie to występuje na poprzecznych nierównościach (głównie na polnej drodze, niezależnie od prędkości) i nie wygląda i na stukanie czysto metaliczne (jakieś dziwne chrobotanie). Stukanie to było już dużo wcześniej, zanim pojawił się błąd ABS, dlatego tez wykluczam powiązanie tego z problemem ABS (a może jednak się mylę).

5. Czy ktoś próbował testować czujnik prędkości podłączając pod niego woltomierz i na stojaczkach rozpędzając koła sprawdzać generowane przez niego napięcie ? (gdzieś wyczytałem, że czujnik ten generuje liniowo zwiększające się napięcie o około 0,1 V na każde zwiększenie prędkości obrotowej koła o 1. Czy to prawda ?

Dzięki za przeczytanie całości i ewentualne podpowiedzi.

Pozdrawiam

PS. Problem dotyczy Vectry C 1.6 rocznik 2005 jeśli to ma znaczenie

0

Miałem identyczny problem. Debile w aso wymienili piastę a tc i abs dalej świecił. Kup kabel łączący do piasty za 80 pln wepnij i po krzyku

0

No właśnie się tego obawiam, że wymiana piasty może się okazać zbędna :/

A czy ty sam wymieniałeś ? I czy chodziło o kabelek ten krótki od samej piasty, czy ten dłuższy, który wchodzi w nadkole ? Ten krótki mam ok bo sprawdzałem, a tego drugiego nie mam jak sprawdzić. Może wiesz gdzie on się kończy, żebym mógł go sprawdzić. Możesz mi dać na PM swój telefon albo gg żebyśmy się szybciej dogadali ?

Może ktoś napisze mi gdzie się kończy ten kabel, który wchodzi w nadkole ? Wtedy mógłbym go jakoś sprawdzić.

0

Tel na pw.

0

Please login or register to see this quote.

Jak powinny zachowywać sie te kontrolki poprawnie. Jeśli chodzi o ESP wmomwncie kontroli trakcji zapala sie kontrolka na zegarach. Jeśli chodzi o ABS w momencie ostrego hamowania na sniegu (uruchamia sie ABS) kontrolka od ABSu nie zapala sie na zegarach i do tego ostro bije na pedał hamulca nożnego. Czy to jest poprawne tj. brak kontrolki i bicie na pedał.

Dzięki za odp.

0

Tak jak opisujesz jest prawidłowo. ESP - jego włączenie sygnalizuje ikonka na zegarach, ABS- świecąca ikonka świadczy o usterce tego systemu.

0

Ok. Ale czy przy uruchomieniu ABS powinna zapalać sie ikonka informująca na tablicy?

0

Odszukaj koniec i Sprawdz koniecznie kabel. Staraj sie też nim ruszać, będziesz widział czy coś sie zmienia.

Jeśli nie to czeka Cie jednak zmiana piasty.

Jeśli sie nie myle to czujników w VC nie da sie już sprawdzić omomierzem

Tak sie dało sprawdzac tylko w starszych autach

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

kontrolka ABS pojawia sie przy rozruchu auta tak jak wszelkie inne

układ jest testowany i kontrolka gaśnie tak jak i inne kontrolki

jeśli kontrolka pojawi sie podczas jazdy oznacza to awarię systemu

0

Nie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Kurcze ! wyszło to dzisiaj kiedy to na sniegu musiałem mocniej przyheblować.

Powiedz + - gdzie szukać tego przewodu (moje jakiś screenik bu sie znalazł)

0

Ja właśnie zdiagnozowałem problem (tak mi się wydaje). Okazuje się że jest to główny kabel, który przechodzi przez nadkole do pompy ABS (chyba, takie duże złącze czarne o bok akumulatora). Na tym złączu jedna żyła kabla ma przejście, a druga nie. Chyba, że tylko jedna żyła ma połączenie z tym złączem. Sprawdzałem inne piny w złączu i są trzy kombinacje, które mają rezystancję w okolicach 800 Ohm. Czwartej nie mogę znaleźć więc wnioskuję, że to jest ten kabel. Jak mrozy puszczą to będę się bawił w podmiankę kabla. Jak się uda, to dam znać co i jak.

0

Ten środkowy to już paru osobom z forum strzelił. Ma prawo, podczas pracy zawieszenia nieźle jest naginany. Ale główny to trochę dziwne. Sprawdź dokładnie styki i pryśnij jakimś płynem poprawiającym przewodzenie. Co do środkowego kabla to sprawdź na żarówce, najlepiej dobrze go wyginając.

0

No właśnie też mnie dziwi, że to nie ten środkowy. Byłby najmniejszy koszt naprawy

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Jak tylko te -20C ustąpi, to na pewno wyciągnę jeszcze środkowy i się nim pobawię, choć już raz go sprawdzałem.

Przy okazji ponawiam pytanie. Czy ktoś ma schemat złącza przy pompie ABS, żebym mógł się upewnić swojej usterki ?

0

dzisiaj trafilo i mnie

/emoticons/default_dry.png" alt="<_<">

wyjezdzajac z samego rana z podziemnego garazu okazalo sie ze podjazd jest oblodzony,

wiec ostro buksujac kolami mozolnie po pare centymetrow po dluzszej chwili dotarlem do gory,

no i teraz abs i esp sie pali nonstop, po zgaszeniu i ponownym odpaleniu pala sie dalej

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

czy taki opis przyczyny sugeruje wam co moglo sie uszkodzic? mam cicha nadzieje ze

moze jeszcze same zgasna za ktoryms razem...

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Ostatnio mialem problemy z kontrolkami ABS+ESP do tego jeszcze AFLe. Problem zniknal, gdy wymienilem akumulator, który bezposrednio zasila te uklady.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Witam

Ja mam taki sam problem, świeci mi kontrolka ABS i ESP. Mam Opla Vectre C kombi rok 2004 silnik 2,0 DTI

Kontrolki zaswiecily kilka dni temu w te wielkie mrozy. Pewnego dnia rano odpalilem silnik a kontrolki juz nie zgasly. Samochod nie stoi w garazu lecz pod golym niebem, w nocy bylo okolo -20 stC.

Dzis wymienialem olej i magik podczas kasowania inspekcji olejowej odczytal mi że za swiecenie tych kontrolek odpowiada czujnik w lewym przednim kole i że błąd ciągle występuje.

Nie mialem jeszcze czasu wchodzic pod samochod, chialem wczesniej przygotowac sie troche do tej naprawy i poszperac w necie, wiec jesli ktos ma jeszcze jakies propozycje jak usunąć te usterke to bede wdzieczny.

Czy mając średnią wiedze o mechanice i niewielkie zaplecze narzędzi podołam sam z naprawą lub wymianą tego czujnika ?, na co powinienem zwrócić szczególną uwage ? Czy po wymianie lub naprawie (czyszczeniu) czujnika błąd sam zniknie i kontrolki zgasną? czy może konieczne bedzie kasowanie błędu z komputera? a może wystarczy akumulator na chwile odłączyć ?

Wszelkie odpowiedzi mile widziane,

Pozdrawiam

P.S.

Oczywiście jak naprawie to napisze co bylo, jak mi poszlo, albo dlaczego ponioslem klęske

0

Witam mialem taki sam problem. Polecam sprawdzenie kostek od czujnikow. Na moje oko jest to problem ze stykiem. Najlepiej "popsikac" jakims plynem na polepszenie stykow w kostkach. U mnie problem wystapił na drugiej kostce od czujnika ABS-u.

powodzenia

0

Witam!

To chyba epidemia jakaś

U mnie z kolei od 2 tygodni rozswiecila się na stałe kontrolka od kontroli trakcji, a po ok. 30 sekundach od rozpoczęcia jazdy wyświetla się na żółto (na desce rozdzielczej) symbol kierownicy z wykrzyknikiem. Nie znalazłem w necie, co jest przyczyną, ktoś się może spotkał z czymś takim i co począć?

pozdrówka

dodam że samochód to Vectra C z 2003r., 1.8

0

U mnie takze swieca sie kontrolki TC i ABS po odpaleniu zgasna a jak rusze to sie swieca.Byłem na techu i wykazało bład lewego czujnika w kole, jutro zobacze przewody moze w nich jest problem

0

Trochę czasu minęło zanim się uporałem z problem. Obiecałem napisać jak się u mnie zakończyło, więc piszę.

A jednak miałem rację. Okazało się, że walnięta była główna wiązka przewodów, przy samym złączu do tego krótkiego kabelka do czujnika. Mechanik mi to polutował i gra gitara

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Ludzie pamiętajcie, żeby pilnować tych mechaników, bo dwóch mi sprawdzało i obydwaj diagnozowali piastę a nie kable. Gdybym nie był upierdliwy i nie kazał drugiemu sprawdzić głównej wiązki, to bym pewnie niepotrzebnie zapłacił za piastę. Tutaj macie szerszy opis mojej historii :

Please login or register to see this link.

Przy okazji. Jeśli chcecie sprawdzić główną wiązkę dla przednich czujników, to poniżej opis pinów w złączu przy pompie ABS (mam nadzieję, że dobrze pamiętam)

7-8 pin - Prawe przednie koło

9-10 pin - Lewe przednie kolo

Sam czujnik powinien mieć około 1200 Ohm rezystancji.

Trzymajta się i nie dajcie sie naciągać na nowe piasty, dopóki nie wyeliminujecie problemu.

1

Kurka - mam to samo. Zapalily mi sie jak jechalem do Zakopca - po kilku dniach jak zrobilo sie sucho i cieplo zgasly....a moglbys zrobic fotke o ktore kabelki chodzi...?

0

Mogę Ci zrobić fotkę tego złącza, może dziś wieczorem wrzucę do sieci. Opiszę dokładnie jak można wstępnie sprawdzić, czy kable i czujniki są OK. Jeśli chodzi o kabelki przy kołach, to idą tam tylko po jednym (oprócz lewego przedniego gdzie dodatkowo jest kabel od czujnika zużycia klocków, jego łatwo zlokalizować, bo po podłączeniu omomierza musi pokazywać prawie 0 OHm, chyba że masz klocki do wymiany to będzie przerwa). Tak więc wieczorkiem spróbuję opisać dokładniej sposób sprawdzenia.

0

Dzieki i czekam na fotki !

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Ciezko jest wyciagnac ta wtyczke z piasty??U mnie bedzie to samo

0