Jump to content
XXX ZLOT

NOWY TEMAT - NOWY OŚRODEK

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

https://forum.vectraklub.pl/forum/329-xxx-zlot-vkp-20-23062019/

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Loniaq

Jaki jest oryginalny rozmiar rozmiar opony 14"

Recommended Posts

Witam.

Dzisiaj chcę kupić zimówki. Auto jak kupiłem przyjechało na 14" felgach ale nie wiem jaki rozmiar powinna mieć oryginalna opona. Próbowałem przytrzymać dłużej przycisk do resetowania przejechanych km (nawet 20-30 sek) i nic. Na klapce wlewu paliwa mam tylko info o ciśnieniu ale nie jest napisane przy jakiej rozmiarówce.

Samochód:

Vectra B, rok produkcji 1996, poj. 1,8, rozstaw śrub 4x100.

Z góry dziękuję za pomoc.

Please login or register to see this quote.

Zobacz co masz na zapasie.

Moja pierwsza 1,6 97r jak przyjechała z DE też była na 14'' rozmiar 185/70/R14

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by mar_jas

Guest matek222

W ogole przydał by sie taki temat pt. rozmiary koł do VA/VB/VC itd... kazdy przed zakupem opon mogl by sobie zobaczyć jake potrzebuje, jaki zamiennik bedzie odpowiedni do danego rocznika itd...

u mnie tez było 185/70/R14

No właśnie, moja przyjechała na zimówkach 175/70/R14... 2 opony mam na śmietnik a 2 w dobrym stanie. Chciałem kupić 2 zimówki ale chyba będzie lekki wałek jak kupię teraz 185 zamiast 175. Nowe chciałem dać do przodu ale większe z przodu mniejsze z tyłu to już w ogóle...

w VB:

185/70/14

195/65/15

205/55/16

215/45/17

i to by było na tyle

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> innych ekstremalnych rozmiarów nie ma sensu przytaczać

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

moja przyjechala na 195/65/15

Guest matek222

Polecam stronke:> mozna obliczyć zaminniki od orginałow w innym rozmairze

Please login or register to see this link.

dla przedliftowej VB 1.8 opony 14" (a o takie jest pytanie) opony fabryczne były w rozmiarach:

175/70 R14 (84Q M+S) - i to są raczej zimówki

oraz

185/70 R14 (88H)

oprócz tego zakładali standardowe 195/65 R15

Edited by zubek73

zubek jak zawsze służy pomocą. Skąd Ty to wszystko wiesz? Składałeś Viki w fabryce czy jak??

akurat to w instrukcj obsługi jest napisane

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Przepraszam za odświeżenie tematu tak starego jak początki vectry B, ale w dzisiejszych czasach oszczędzania postanowiłem troszkę zamieszać.

Długo zastanawiałem się nad zakupem letnich opon na lato. Trochę późno moje postanowienie się wyklarowało i w miesiącu czerwcu szukałem opon z felgami.

Wyboru nie było już w tym okresie za dużego. Przyzwyczajony do opon 175/70/R14 jakie były założone na mojej vectrze nie budziły mojego estetycznego "co to za koła?" i ich rozmiar mieścił się w granicach proporcji.

Moje pragnienie posiadania większych felg i opon ostudziły ceny opon i felg oraz fakt , że nie było już innych jak 14". Kierowany błędnym przypuszczeniem , że 185/70/R14 na alufelgach będzie dobrym wyborem postanowiłem za namową sprzedającego spróbować.

Niestety wybór okazał się pływającym autem i brakiem stabilności w koleinach drogi, co przy dużych prędkościach powodowało uczucie , iż zaraz wylecę z drogi.

Ostrzegam balonów nie zakładajcie. 185/70/R14 to takie balony.

Wróciłem do sprzedającego. Oczywiście wymyślał mi różne powody do tego by pozostać przy tym rozmiarze, ale moje postanowienie było ostateczne - wymiana na inny rozmiar. I tutaj muszę stanowczo zarekomendować opony 175/70/R14 lub 175/65/R14. Jak pewnie większość zauważyła jest to rozmiar R14 i tylko (moim zdaniem) do tych felg można zakładać opony 175/70 max. Autko nie wygląda tragicznie - koła z felgami 14" wyglądają proporcjonalnie i nie są za małe. Ale muszę zaznaczyć , że mniejszych już nie można zakładać i jest to rozmiar dla osób oszczędnych. Alufelgi wyglądają przyzwoicie, a wypełnienie wnęki nadkola jest do przyjęcia.

Zazdroszczę kolegom którzy maja fajne 16" lub 17" alufelgi z dobrymi oponami. Ale ich koszt jest nie na moja kieszeń. Czasem koszt jednej felgi jest równy kosztom zakupu opon z felgami 14".

Temat poruszyłem teraz ponieważ jest w ostatnim okresie duży przypływ tych samochodów i może ktoś ma dylemat jakie kupić koła. Oczywiście dla tych, których stać na 17" ten temat nie będzie interesującym , ale dla mniej zamożnych pomoże w wyborze.

Zakup alufelg wiąże się czasem z problemem średnicy piasty i tutaj jak już się zorientowałem na pomoc przychodzą pierścienie centrujące, których jest całe mnóstwo na Allegro. Pamiętajcie o tym przy zakupie felg.

Osobiście uważam że te pierścienie powinny być stalowe. Obserwując schematy kół i mając już nie jeden samochód uważam, że dopasowanie otworu felgi do piasty ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa.

Zakładając koło na oś felga jest centrowana na piaście. Spora część sił przy jeździe jest przenoszona na piastę i dalej na zawieszenie. Śruby w przypadku fabrycznych felg mają za zadanie dociśnięcie felgi do tarczy hamulcowej, a na same śruby największe siły tnące działają w przypadku ruszania i hamowania. Przy równej jeździe te siły już nie mają takiego znaczenia.

W przypadku gdy mamy w feldze otwór większy niż piasta bez dobrze dobranego pierścienia centrującego na śruby działąją non stop siły tnące co w szczególnych przypadkach (skrajnych) może spowodować urwanie koła. (zakręty, wpadniecie koła w dziurę...etc.)

Dlatego wydaje mi się, iż pierścienie powinny być wykonane z metalu i w celu zabezpieczenia przed zapieczeniem nasmarowane.

Przy wyborze felg warto również zastanowić się nad oporami toczenia co ma wpływ na zużycie paliwa. To pole zostawiam kolegom. być może mają już jakieś doświadczenie.

Trzeba nadmienić, że im większy profil opony tym opory są większe i zużycie może wzrosnąć. Należy tu zwrócić uwagę, że obwód koła również wpływa na zużycie.

Żeby to przeanalizować trzeba mieć wiedzę, jakie opony są zakładane fabrycznie i przyjąć je za wyjściowe. W tym miejscu mogę polecić prosty kalkulator opon i jakie niosą różnice w prędkości wskazywanej przez prędkościomierz, a rzeczywistą :

Please login or register to see this link.

W przedstawionym linku w pozycji "opona wzorcowa" wpisujemy rozmiar opon fabrycznych, a poniżej rozmiar jaki chcemy zastosować. Strona wylicza nam jakie są wymiary i jaka jest prędkość rzeczywista.

No cóż mam nadzieję, że moje odświeżenie tematu okaże się jednak pomocne.

Pozdrawiam wszystkich i polecam zakup alufelg. Autko ładnie wygląda i koła nie rdzewieją

Volito.

Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę na nowo... :-)

A jeszcze pytanie na jak szeroką felgę obrałeś te kapcie. Ja w swojej mam 185/70 felga 6J i jakoś mnie tam z drogi nie chce zrzucać. Komfort jazdy jest bardzo dobry ale nie zauważyłem pływania po drodze

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> A do jazdy w mieście idealne. Nie dobijesz do krawężnika

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Takie były, na takich jeżdżę. Pozdrawiam

w poprzedniej VB miałem na lato 185/70/14 i auto nie pływało na zime miałem 185/65/14 i tez jeździło normalnie, później miałem 175/65/14 i tez bylo ok.

Teraz mam 205/55/16 i na koleinach auto rzuca ale podobno to normalne dla szerszej opony i sztywnego zawieszenia, kolega w GTS-ie też narzeka na takie cos.

Także jestem trochę zdziwiony że na 185/70 rzuca autem ...

1. kwestia jakie miałeś felgi

2. kwestia jekiej firmy opony...

3. VB wychodziły i w wersji 175 (sedan,hb) i 185 (kombi) /70/14

ja od samego poczatku wg. VIN miałem 185, nawet zapas taki był

Guest Iw4n3q

Mam ten sam silnik i rok. Posiadam 14' stki alusy i stalówki. Alusy są na zimę, stalówki na lato. Zawsze używam rozmiaru podanego jak wyżej 185/70/R14. Jest to jak patrzyłem w wykazach opon u gumiarza rozmiar przewidziany dla takiej felgi.

Znaczy dla jakiej? Dla średnicy 14"???

Przeciez rozmiar opony naciaganej na dana felgę zależy od tego co producent sobie zażyczył. A że jest akurat ten rozmiar najpopularniejszy to inna kwestia.

Dodam tylko, że oprócz średnicy wazna jest też szerokość felgi...

Guest Iw4n3q

w katalogu opon, tak dla felgi 14` bo taka jest opisana w temacie.

ja mam szerokość felgi 5" i oponę 165/70. Kupiłem nówki opony w Lipcu i jest gitara. Komfort ok, kręci się lekko. Mogłem wrzucić 175/65 lub 165/70 i wulkanizator powiedział mi, że lepiej 165/70 do tej felgi.

Teraz chcę kupić zimówki i mam problem czy nie wziąć 175/65 (z vectrą się wkrótce żegnam a te opony będę miał do drugiego auta jakby co).

Jakiego auta???

206 - tam mam już 175/65 ale po tej zimie wywalam bo już 5 latek mają, więc te co do Vectry chcę kupić teraz (to mój Daily) w przyszłej zimie wylądują w 206.

no i pytanko czy ktoś śmigał na Michelin Alpin? Ja letnie mama Falkeny i Goodyear a zimówki Fulda Montero w 206 a do VB chciałem te Alpiny spróbować