Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Janow

Nierówna praca silnika przy załączonej klimie

Recommended Posts

Martwiło mnie to trochę od czasu zakupu auta - przy załączonej klimie na jałowym biegu silnik dostawał delikatnych nieregularnych drgań. Wyczuwalne tylko na nadwoziu, na obrotomierzu niewidoczne. Objaw znikał w trybie Eco, więc sprawa dotyczyła sprężarki.

Postanowiłem sprawdzić klimę w zakładzie.

Podpięcie do urządzenia wykazało 2/3 ubytku czynnika. Mimo, że klima chłodziła normalnie.

Wymiana oleju, sprawdzenie szczelności i napełnienie czynnikiem (razem 150 zł ) i objaw ustąpił.

Teraz wzdrygnie go bardzo rzadko, niewykluczone, że to w chwili załączenie wentylatora.

Warto wydać te 150 zł raz na 2 lata.

Ciekawostka - cykl sprawdzenia, wymiany itp w cyklu automatycznym przy użyciu "kombajnu" do klimy wg serwisanta musi trwać ok 30 min.

Odsysanie, wytworzeni próżni, szczelność, napełnienie czynnikiem i olejem, kontrola ciśnienia pracy kompresora.

Tak więc uwaga na warsztaty robiące to w 10 min...

----

z przykrością muszę stwierdzić, ze problem jednak powrócił. Praca sprężarki powoduje znowu podrygi silnika wyczuwalne na fotelu, kierownicy itp.

Więc klimę warto serwisować, ale niekoniecznie ma to związek z drgawkami... Jeśli mi wkrótce padnie sprężarka to dopiszę c.d. ... oby jednak nie

Edited by Janow

Dobrze to wiedzieć. Ja jeżdżę cały rok na auto, a ostatni przegląd robiłem w grudniu.

Czeka mnie więc mini-przegląd klimy.

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Też ostatnio byłem na serwisie klimy, 30 min. trwało samo tworzenie próżni w układzie, czyli odwilgocenie. Cały zabieg trwał ponad godzinę.

Guest kotwic

Hej, ja mam w swojej viki podobne przygody! Czyli falowanie obrotów silnika na biegu jałowym - przy włączonej klimie. W aso opel sprawdzałem klime i powiedzieli mi, że niby układ jest szczelny - mimo, iż musieli uzupełnić czynnik. Więc podejrzenie padło na sprężarkę...

Wybieram się właśnie do speców od klimy...MOżesz podpowiedzieć, jak skończyłą się twoja przygoda z tym tematem ?? Jak usterka została naprawiona i ile Cie to kosztowało.. ?

Pozdrawiam!

Please login or register to see this quote.

Cały czas to samo. Tzn podryguje, ale chłodzi. Błędów brak. Taki jego urok

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Miałem VB 1.8 i szarpało, teraz mam VC 1.9 CDTI 150 KM i też szarpie z klimą. Widać taki urok GM. Zauważyłem tylko, że szarpie przy dużej różnicy temperatur (tzn 30 na zewnątrz, 21 wewnątrz), przy małej jest OK. Klima sprawdzana, a w VB też serwisowana co 2 lata.

Zaczynam podejrzewać sterowanie sprzęgłem elektromagnetycznym sprężarki. Dzis wymuszając zimny nawiew dałem temp. na "Lo" i nawiem ręcznie na 4. Czyli zrobiłem z niego klime manualną. No i albo jakby ustało, albo chwilowo było lepiej. Sam nie wiem.

A co do różnicy temperatur - owszem, jak gorąco to szarpie częściej, ale i częściej klimatronik załącza klimę. Widać po spalaniu na postoju. Skacze od razu z 0,8 do 1,3.

Edited by Janow

Powiem tak: 8 lat jeździłem VB z takim objawem, jak było bardzo upalnie trzęsło kabaryną, jak trochą zimniej szarpanie ustawało, nic się nie stało, nic nikt nie zdiagnozował. Waszędzie miałem odpowiedź: jeździć i nie przejmować się.

Janow - zrób odwrotnie: włącz automatykę i ustaw małą różnicę pomiędzy temp zewnętrzną, a wewnętrzną, np 4 stopnie, wtedy zobaczysz - szarpanie ustanie

nie powinno być mniej wewnątrz niż 22stC i mniej o 8stC niż na zewnątrz! (latem)

Moim zdaniem nie musi to miec zwiazku ze sprezarka. Bo u mnie 150KM 1.9CDTI silnik ostatnio ma mniej mocy

nie wiem czy jest to wina przypchanego DPF'a czy EGR'a czy jeszcze czegos innego. Jakby nie bylo kiedys nie

trzeslo a teraz trzesie na biegu jalowym(tylko przy wlaczonej klimie).

Edited by eclipseFFM

Ale kotleta odgrzałeś.

Ale jak już,to wciśnij sprzęgło i zobacz czy telepie.

U mnie tak jest : bez klimy na wolnych nie telepie,z klimą telepie,jak wcisnę sprzęgło z klimą nie telepie,jak się rozgrzeje z klimą na wolnych nie telepie.

Podejrzewam że to przez padającą dwumasę.

A sprawdźcie sobie z ciekawości koło pasowe. U mnie po wymianie w ogóle nie czuje ze klimę włączam.

________

Wysłane z telefonu