Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Guest toshiro

Osuszacz klimatyzacji

Recommended Posts

Guest toshiro

Witajcie.

Wyczytalem w Internecie, ze w autach z klima powinno sie wymieniac co 2-3 lata filtr-osuszacz.

Czy ktos z Was wymienial moze ten filtr-osuszacz klimatyzacji u siebie w aucie?

Jak sie go wymienia? Czy da rade samemu to zrobic?

Moze ktos zna orientacyjna cene oryginalu GM? Bo na allegro sa zamienniki po 70zl.

Bo gdyby GM kosztowal np 90zl to bym kupil oryginal

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Tak jak piszesz co 3 lata, ale samemu tego nie zrobisz chyba że masz możliwość nabić układ na nowo. U mnie zrobił to majster przy okazji wymiany chłodnicy klimatyzacji i za osuszacz nissensa zapłaciłem 80 zł. Osuszacz jest to filtr który należy wymieniać. Pozdrawiam

Guest toshiro

Rozumiem, ze przy wymianie osuszacza caly gaz R13a w ukladzie klimy ucieka?

Dobrze,ze zauważyłem ten temat.

Auto mam z Niemiec od Helmuta klima działa i miałem zamiar jechać na serwisowanie klimy.

Wątpię aby osuszacz był wymieniany w mojej kobyle.Chyba sobie go wymienię przy okazji tym bardziej,ze koszt nie jest aż tak duży.

Please login or register to see this quote.

Nie ucieka, "klimiarz" najpierw odpompuje czynnik, zmieni filtr a potem nabije ponownie układ, uzupełniając przy okazji ubytki, zmieniając olej i wysuszy układ.

Ja na dniach zmieniam również na nowy filtr i nabijam klimatyzacje w serwsie:)

Guest toshiro

I jak tam? Wymieniles?

Please login or register to see this attachment.

ja robiłem ten filtr nabicie klimatyzacji uv olej sprawdzanie na szczelność i montaż jego 199 zł natomiast zakup filtr nissens robi dla gm czyli to samo co oryginał no i 2 lata gwarancji mam kosztował mnie 160 zł w sumie 359 zł wyszło razem z montażem czyli robocizna nabicie klimy no i filterek czyli części,jakby co mogę podać namiary do sprzedającego ma super ceny można się dogadać pozdrawiam vectra007

Guest toshiro

1. Czy ten filtr osuszacz klimy rozni sie np miedzy rocznikiem 98 przed liftem, a rocznikiem 99 po lifcie?

2. Gdzie jest ten filtr? Z ostatniego zdjecia domyslam sie, ze jest on przy chlodnicy tuz za zderzakiem po prawej stronie stojac w kierunku auta. Dobrze domyslam sie? Jesli tak, to czemu nie moge w swoim X20XEV ten filtr znalezc? A moze ja go nie mam?

3. Zauwazyles jakies roznice po wymianie tego filtra?

4. Jak u Ciebie wyglada sprawa z zapachem powietrza z wlaczona klima i z wylaczona klima, tylko ECO itp?

Chodzi o to, ze ostatnio zdezynfekowalem sam klime wg porady na stronie tj. rozebralem wszystko i dotarlem do samego parownika i psiknalem 1 i 1/2 butli preparatu Wurth. Pozostalem pol butli psiknalem w kanaly wentylacyje w aucie. Razem zuzylem 2butelki czyli powinno byc OK. A jednak nie jest.

Problem polega na tym, ze jak jest klima wlaczona to swiezutki zapach, nic nie czuc itp. Pojezdze z klima troche powiedzmy z 5min. i przed zgaszeniem auta wcisne ECO. Sprezarka sie wylacza, leci wylacznie powietrze z zewnatrz z wentylatorka malego. I teraz czuje dziwny zapach wilgoci, wilgotnego powietrza itp.

Jak wlacze klime to jest swiezutki zapach, bez zapachu. Jak wcisne ECO to czuje zapach wilgoci.

Czy tez masz tak u siebie?

U mnie filtr ten znajduje się zaraz za zderzakiem koło chłodnicy IC, po wymianie filtra czuć lepsze chłodzenie i nie ma wrażenia duszności, co do samej wymiany co 2 lata trzeba go wymieniać, ja wymieniłem i jest lepiej bo stary już był na maxa zużyty pozdro

musze to napisać..robie w klimie lata i CZY ten osuszacz/filtr w układzie chłodniczym sie wymienia w działającej,szczelnej instalacji?-NIE NIE NIE

co 2,3 lata.. ludzie kit wam wciskaja i tyle,TYLKO w przypadku rozszczelnienia sie,wycieku,czyli gdy dostanie sie powietrze/wilgoć do układu i wkład się napełni i wtedy przy okazji dobry klimiarz o tym pamięta a nie tylko "dobija".

Absolutnie odradzam wymiane,spuszczanie czynnika czy nawet wymiane oleju co też wciskają chyba że macie dużo kasy..przy sprawnie działającej klimie to jest hermetyczny zamknięty układ bezobsługowy na lata pracy,tylko odgrzybianie parownika i filtr pyłkowy.amen

Tzn, że podważasz opinie profesjonalnego serwisu klimatyzacji webasto&eberspracher, że nie nalezy wymieniac filtra osuszacza co 2 lata ?? dodam, że jest to serwis klimatyzacji w niemczech

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

oni muszą gonić klientele w każdy możliwy sposób a że wiedza ludzi na temat chłodnictwa jest niewielka..tego elementu po prostu sie nie dotyka jak nie trzeba,oczywiście sam może ulec zatkaniu,może sie rozpaśc wkład wewnętrzny ale wtedy to jest normalna usterka do usunięcia ale to sie zdaża raz na 10000urządzeń,a pozatym to w swojej lodówce,chłodziarce,czy klimie w biurze/domu też wymieniasz?wątpie.

Szczelnego układu sie nie rusza w sensie aby dostało sie powietrze atmosferyczne bo to dla klimy szok,klima chodzi np.10lat a po opróznieniu i ponownym montazu w innym miejscu szlag trafia spręzarke i jest płacz a taka była zdrowiutka

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by thomy

Wg serwisów renomowanych ten element zmienia się co 2-3 lata i mają rację chyba że znasz się od nich lepiej

Ja mialem przez co najmniej dwa lata dziurawa klime. Gosc ktory mi spawal przewody i uszczelnial sprezarke stwierdzil ze osuszac wymienia sie tylko jak sie sprezarka rozleci o moga sie jakies opilki dostac do ukladu. Ewentyalna wilgoc ktora sie mogla do ukladu dostac usuwa pompujac proznie itd.

Klima juz ponad rok chodzi od jej naprawy i ma sie bardzo dobrze. Wydaje mi sie ze thomy wie co pisze.

Niektore opinie serwisow (zwlaszcza tych autoryzowanych ) sa malo wiarygodne.

Tak w przypadku wymiany lub naprawy spreżarki obowiazkowo,tam oprócz wkładu higroskopijnego jest sitko wyłapujące drobiny,gdy klima stoi pusta długi czas należało by oprócz zrobienia porządnej prózni/kilka godzin/a nie 10 minut jak robi pan zenek..wlać odrobine specjalnego odkwaszacza bo czasem moze sie zrobić w środku zielona galaretka

/emoticons/default_rolleyes.gif" alt=":rolleyes:"> z czego?z wody lub jak pan zenek pomyli olej przy wymianie.

Co do niepotrzebnych wydatków i naprawde zbędnych musze dodać wymiane co 2,3 lata całego czynnika i oleju w sprężarce,zapewniam was że firma serwisuje urzadzenia pracujące od lat po24h w extremalnych warunkach gdzie jest pełny monitoring parametrów i tego sie nie robi,a gwarancja producenta jest np.5lat,a ten osuszacz to element każdego urządzenia chłodniczego więc ja w swojej lodówie bym już 5 razy wymienił

Tomy już cie lubie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Pracjuesz gdzies w katowicach bo potrzebuje sprawdzić klimę w rozsądnej cenie u kogoś kto wie co mówi (pisze) a to co piszesz jest dla mła w 100 % klarowne

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Daj info na PW:) dziekuje bardzo

Ja tam co 2-3 lata zmieniam i po kłopocie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> to jest moja opinia

Please login or register to see this link.

- Dlaczego trzeba wymieniać filtr-osuszacz?

? Filtr-osuszacz usuwa z układu klimatyzacji wilgoć oraz cząsteczki stałe, zabezpieczając sprężarkę i zawór rozprężny przed zniszczeniem i gwarantując optymalną wydajność chłodzenia.

Część wilgoci z układu klimatyzacji jest wychwytywana przez filtr-osuszacz, który w systemach z dyszą rozprężną zamiast zaworu jest nazywany ?akumulatorem". Element ten osiąga ?punkt saturacji" po ok. dwóch latach działania. Jeśli filtr-osuszacz nie jest wymieniany regularnie, rosnąca zawartość wody w układzie doprowadzi do korozji wszystkich jego elementów. W następstwie tego procesu może dojść do znacznie zwiększonego zużycia układu i jego elementów. Może też dojść do zalodzenia zaworu rozprężnego, czego konsekwencją będzie uszkodzenie skraplacza i sprężarki.

Edited by vectra007

No to ja zadam inne pytanie: Gdzie w ksiazce serwisowej samochodu jest punkt: Wymiana osuszacza co 2 lata? Jesli byloby to konieczne to znajdowaloby sie tak samo jak wymiana plynu hamulcowego i rozrzadu lun oleju w automatycznej skrzyni biegow....

BTW: Przypomina mi to sytuacje gdy niektore serwisy zalecaja wymiane w nowym samochodzie oleju silnikowego po pierwszych 2000...3000 km mimo ze nigdzie (ani w ksiazce serwisowej ani w instrukcji obslugi nie ma o tym ani slowa).

Edited by otest

Witam, muszę wymienić osuszacz gdyż według waszych sugestii powinno się go wymieniać co 2-3 lata. Samochód mam dopiero drugi rok (Vectra 1,6 16V 97r.), ale myślę że nigdy osuszacz nie był zmieniany. Mam pytanie w serwisie proponują mi osuszacz Hella? Dobry będzie? Myślę że firma powinna być wporządku. Oświetlenie robią dobre nie wiem czy elemety klimy też. Za całość czyli osuszacz (110zł), wymianę (60zł), nabicie (110zł) i wymianę oringów chcą 300zł. Co sądzicie o tym producencuie osuszaczy?

Pozdrawiam

/emoticons/default_rolleyes.gif" alt=":rolleyes:">

Ja mam nissensa a to najlepszy producent tego typu produktów

Please login or register to see this link.

Chyba tak zrobię wlaśnie dzwoniłem że cena taka sama jak za osuszacz Helli.

Edited by Sylwek

Nissens najlepszy wybór

WITAM

podzielam opinie o wymianie osuszacza raz na 2,3 lata NAPEWNO NIE ZA SZKODZI

czy ktoś zna PROFESJONALNY ZAKŁAD W WARSZAWIE ,OKOLICACH ?