Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Followers 0
jurlich

Odpowietrzanie chłodnicy

18 posts in this topic

Witam

Chciałbym odpowietrzyć chłodnicę, ale nie bardzo wiem w którym miejscu jest od tego zawór :/ Może ktoś poratować zdjęciami lub schematem/opisem gdzie tego szukać i jak skutecznie odpowietrzyć chłodnice? Z góry dzięki.

0

VB sama się odpowietrza

0

Nalewasz płynu do stanu w zbiorniczku, włączasz silnik, czekasz aż się zagrzeje i włączy wentylator na chłodnicy, potem aż się wyłączy, gasisz silnik, delikatnie odkręcasz korek od zbiorniczka wyrównawczego aby się nie poparzyć i dolewasz płynu do stanu.

Cała filozofia - oczywiście ogrzewanie na max. w tym czasie ustawione musi być.

0

Dziękuję za odpowiedź, a zbiorniczek wyrównawczy to jest ten sam do którego wlewa się wodę z płynem?

0

Please login or register to see this quote.

tak - to ten. dodam jeszcze od siebie, ze u mnie silnik co prawda odpowietrzyl sie odrazu ale nagrzewnica odpowietrzala sie chyba ze 3 dni (codziennie po 40km do pracy)

0

No i stało się, nie byłem w stanie zagrzać silnika do momentu włączenia się chłodnicy :/ a paliłem go dobre pół godziny

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> z czego ok. 15 min. na wysokich obrotach

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">( i coś mi się wydaje, że czujnik/termostat może być walnięty :/ Czytałem na forum wypowiedzi innych osób, że temp. ok 80 st. C w vectrach to normalka, ale u mnie coś jest chyba nie tak, bo znowu wyszła mi dziura na chłodnicy podczas grzania silnika :/ zalepiłem suk*, ale coś czuje, że w sobote czeka mnie wizyta na szrocie po chłodnice :/ ogólnie wydaje mi sie, ze po tak dlugim czasie chlodnica sie odpowietrzyla, bo podczas grzania widac bylo babelki uciekajace z chlodnicy w zbiorniczek. Moje pytanie jest nastepujace: jak sprawdzic, czy chlodnica wogole dziala? Moze wiatrak jest zrypany, bo wogole jeszcze nigdy nie chodzil, co powinienem sprawdzic na poczatku? No i jeszcze jedna kwestia - dziad spalil mi na ok 30 milach prawie 10l benzyny :/// Czy jedno ma cos wspolnego z drugim? z gory dzieki za odpowiedz

0

Posted (edited)

Chłodnica sie nie włacza tylko wentylator. Do chłodnicy idzie gorący płyn po to by go schłodzic albo pedem powietrza albo w razie potrzeby wentylatorem.

Ja wczoraj wymienilem termostat. Przy ok 85st otworzyl sie termostat przy 92 zaskoczyl wentylator.

Zdejmij wtyczke zasilania wentylatora i podłacz zasilanie,bedziesz wiedział czy silnik wentylatora działa.

Po zdjeciu wtyczki z czujnika temp. na kompa też powinien zaczać chodzic went.

A chłodnice moze masz przypchaną a do tego jeszcze jak przegrzałes (went sie nie wł) to ja rozszczelniło.

Edited by pawel73
0

Jaką pokazuje temp. na zegarach ?

może termostat masz do wymiany, bo cały czas jest otwarty i nie nagrzewa się odpowiednio silnik - wtedy dużo pali

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

on nie jest pod kompa podłączony.

0

Posted (edited)

Zle,zle napisałem.Posty wyzej poprawiłem i skasowałem.

Wentylator powinien zaskoczyc po zdjeciu wtyczki z czujnika który daje sygnał do kompa!

Edited by pawel73
0

po pierwsze nie szukaj chlodnicy na szrocie tylko zainwestuj troche i kup nową, oplowskie mają to do siebie ze lubią sie rozszczelniac w miejscu łączenia z plastikiem.

zawsze jak robiłem autka kupywałem u www.chlodnice.net dobrej jakosci i dają gwarancje, sa to oczywiscie zamienniki

apropos odpowietrzania tak, aby odpowietrzyc nagrzewnice....

zalewasz płynu do zbiorniczka wyrównawczego troche ponad max, byle nie pod korek bo mozesz zobaczyc jak korek odfruwa

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> wsiadasz do srodka ustawiasz nawiew na powietrze gorące ale dmuchawy nie włączasz, tak zeby nie wiało nic. (szybciej złapie temperature i nagrzewnica sie nie zapowietrzy), jak właczy sie wetylator odkrecasz dmuchawy na maxa, dlaje pozostawiając na gorącym nawiewie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Zakładam że czujnik znajduje się po lewej stronie patrząc z góry po podniesieniu maski, który trzeba odkręcić płaskim kluczem? A przwody z wiatraka chłodnicy idą w stronę prawą nieco niżej, tam tez jest niby jakaś kostka, te dwa przewody też powinienem zmostkować żeby sprawdzić czy wiatrak sie kręci? No i jeszcze pytanie o termostat - jak wygląda, gdzie jest i jak sprawdzić kiedy jest otwarty/zamknięty?

0

Mam pytanie odnośnie odpowietrzania,ponieważ przeczytałem gdzieś,że odpowietrza się na odkręconym zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodzącego.

W takim razie jak jest prawidłowo?Czy na zakręconym zbiorniczku,czy odkręconym odpowietrza się układ chłodzenia?

0

Posted (edited)

Tak jak w cytacie Miłego. Pamiętaj o włączeniu ogrzewania na max, wentylator ( dmuchawa ) winna być wyłączona. Po wyłączeniu się wiatraka chłodnicy wyłącz silnik, ostrożnie odkręć korek zbiorniczka wyrównawczego i w razie potrzeby uzupełnij poziom. Jak korek będzie odkręcony to wywali Ci płyn ze zbiorniczka...

Edited by Piotreq
0

nie wywali - przynajmniej ja zrobiłem 120km w lecie z odkreconym korkiem i nic nie wywaliło.

0

Posted (edited)

Ja dwa razy tak odpowietrzałem z odkręconym korkiem i nic niewywaliło,tylko nie jestem pewien,czy układ odpowietrzył się prawidłowo?

A może problemy z temperaturą w mojej VIKI,opisane w tym temacie są spowodowane złym odpowietrzeniem układu :

Please login or register to see this link.

?

Edited by D.A.N.I.
0

pewnie, ze nie wywali, ja tez jezdzilem bez korka i wylewalo sie jedynie na zakretach troche. mozesz spokojnie na postoju z odkreconym korkiem odpalic auto.

0

U mnie wywalało ( diesel ) w momencie otwierania się termostatu. A generalnie układ powinien się sam odpowietrzyć...

0