Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
szlapa4

Pęknięty kolektor wydechowy x18xe

Recommended Posts

Witam!

I okazało się, że moja niedawno nabyta vectra ma peknięty kolektor wydechowy - szpilki jeszcze całe - ale nadaje się do wymiany. Od kolegi bizo zarezerwowałem flanszę do x18xe i teraz chcę się za to zabrać po świętach, ale prosiłbym kolegów, którzy przerabiali już ten temat, żeby powklejali tu fotki ze swoich prac i podzielili się uwagami i radami. Chcę zastosować kolektor z c20xe, ale dół ( tę dwururkę ) zostawić oryginalną

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Proszę o wszelkie rady i serdecznie dziękuję

Please login or register to see this link.

Pozdrawiam

Tomek

Guest xt6000

Witam.

Nie chcę zakładać nowego postu bo tematów jest kilka, nawet taki jaki chciałem założyć - "pęknięty kolektor x18xe"

Sprawa wygląda tak że chce znowu go pospawać i mam do Was pytanie, jak skutecznie to zrobić ??? Czy znacie się na spawaniu ? Mam na myśli jakim prądem spawać żeliwo i czy trzeba nacinać pęknięcie czy nie, czy dużo nadkładać, czy mało ? Kiedyś troche go "połapałem" specjalna elektrodą ale po roku znowu popękał i przymierzam się znowu do spawania. Znacie może jakieś inne metody - lepsze ?

DLACZEGO ON PĘKA CIĄGLE W TYM SAMYM MIEJSCU ????? Teraz nie dość że pękł wzdłuż spawu to jeszcze po jego bokach....

taka jego wada że pęka w tym miejscu...

poczytaj kolego ten temat

choćbyś nie wiadomo jak wspaniale pospawał to i tak pęknie...

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Please login or register to see this quote.

Potwierdzam. Moj po spawaniu wytrzymal rok czasu. Mimo ze spaw trzyma kolektor peka na jego koncu.

Najlepsze rozwiazanie to nowy kolektor z grubsza uszczelka (podobno wtedy nie pekaja) albo kolektor rurowy - ten na pewno nie peknie.

Guest xt6000

Panowie, dziś byłem u kolegi z pracy. Kupiłem 4 elektrody do żeliwa, chyba chromowo-molibdenowe, ponad 5 zł sztuka, kupiłem zgrzewkę browaru i... pospawane

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">. Lepiej dać to pospawać komuś, kto się na tym zna

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> Wszystkie 4 elektrody poszły ale efekt jest hmmm, naprawdę ładnie pospawane i dużo jest naddane materiału co by lepiej trzymało. Zobaczymy na ile to wystarczy...

te pospawane przez fachowców i odpowiednimi elektrodami - około 1 roku

Już kilka razy pisałem, ale wysile sie po raz kolejny.

Żeliwo spawamy tylko i wyłącznie specjalnymi elektrodami a materiał spawany MUSI być rozgrzany. W innym przypadku już w trakcie spawania powstają mikropęknięcia, które przechodzą w większe pęknięcia po czasie. Pamiętajcie, że żeliwo ma bardzo dużą zawartość węgla czyli są twarde ale kruche a co za tym idzie bardzo ciężko to pospawać.

Mój kolektor już się tworzy - dużo roboty, ale jutro powinien być zrobiony

Guest xt6000

Ja już doszedłem do tego Panowie że.... kupuję używki. Chodzą znacznie dłużej niż spawane kolektory. Polecam innym

a ja polecam olewanie pekniecia i spokojna jazde dalej, u mnie urwana szpilka i kolektor pekniety i bujam sie tak juz z 1,5 roku

Mam zrobiony rurowy- wyszedł tak sobie - musi być splanowany - coraz bardziej myślę nad NOWYM i mieć to w d...e.....

kup uzywany w dobrym stanie, wloz grubsza uszczelke i ciesz sie nim do konca zywota Viki

Grubszą powiadasz.... a może dwie co by oddzielić go od głowicy? jakiej firmy kupić tę uszczelkę?

tylko tak moge pomoc bo nie mieszkam w PL

Guest JCK-PAJAK

Witam krótkie pytanko mam urwaną szpilke przy kolektorze tym przy silniku (chyba to jest ssący-nie znam się).Takie autko kupiłem ktoś to zakleił po zimie wszystko wyszło.Rozmawiałem z mechanikami i się trochę "boją" naprawy mówią ze trzeba rozwiercać, że kupa roboty,ciężki dostęp itd autko na parę dni trzeba zostawić, a nie ma takiej opcji. Znajomy mówił ze łatwo wyjdzie gdzie leży prawda. Jak sądzićie jestem sam we własnym zakresie tą usterke usunąć.Nie posiadam jakiś spejalnych narzędzi a za rozwiercanie się nie biorę.Nawet nie wiem jak to poprawnie zrobić- zrobię jeszcze więcej szkód. Wiem że muszę wymienić uszczelkę i chyba wszystkie szpilki odkręcić (i jedną kupić). Proszę o porady .Pozdrawiam.

Dodam że to viki 1,8 16v 1997r silnik x18xe

Edited by JCK-PAJAK

Witam!

Jestem szczęśliwym posiadaczem auta, które podobało mi się i podoba jak tylko się pojawiło i pomimo jego lat i wad nadal uwielbiam przy nim grzebać i udoskonalać je.... Niestety dopadł mnie ten sam problem jaki dotyka wielu z WAS tj. pęknięty kolektor wydechowy i tu mam parę pytań do znawców tematu

1. Mogę zespawać mój stary ( już raz był i pękł na spawie ) - mam kuzyna w odlewni żeliwa i mówi, że może pospawają to dobrze, ale to "może" koszt + - z planowaniem 70zł ..... dałbym może grubszą uszczelkę lub zastanawiałem się nad dwiema uszczelkami i może byłby spokój - może....

2. Zrobiłem z kolegą rurowy, ale wyszedł tak sobie - dużo przeróbek, bo trzeba inaczej poprowadzić rurki - muszę go dać do porządnego zespawania raz jeszcze oraz potem do splanowania + - 100zł ( wydałem na flansze 130 i kolektor od c20xe 100zł ), ale brakuje tych dziurek do tej rurki od powietrza wtórnego - czy to nie pogorszy parametrów silnika, spalin, czy nie będą wyskakiwać jakieś błędy w komputerze - czy nie zmieni się to że będzie więcej palił?

3. Kupić zupełnie nowy na allegro- założyć i olać wszystko? koszt + - 550zł

4. Zaproponowany przez kogoś z forum - kupić nie pęknięty używany - splanować i założyć grubą uszczelkę - z jakąś blachą - i wtedy tez już nie pęknie....

+- od 150 do 350zł

5. A może ( mój pomysł ) splanować kolektor ten stary a miejsce pęknięcia kupić jakiś klej wysoko temperaturowy - mocny i twardy i zakleić?

Tylko jaką max temp osiąga kolektor - nie wariuję swoim autem.....????

I nie wiem co począć dalej... Może jakieś opinie, sugestie, bo vectra stoi i czeka i nie wiem co mam zrobić ( mam kadetta więc może trochę stać )

Pozdrawiam

Tomek

Edited by szlapa4

łatwo to zależy jak bardzo tam siedzi- czy się zapiekła czy nie... oraz od umiejętności mechanika - i pomysłowości - od doświadczenia

Zaczales jeden topik to go ciagnij i nie zaczynaj nastepnego na ten sam temat. Polaczylem. Chinskie ostrzezenie.

Spoko, ale co to chińskie ostrzeżenie? Kilka razy słyszałem ten tekst, ale nie wiem co on oznacza

EDIT by ZIZ: Narazie takie ostrzezenie nie pociaga za soba zadnych konsekwencji.

Edited by ZIZ

Kupiłem nowy kolektor

Pytanie o te momenty dokręcania- znalazłem gdzieś 25Nm - czy to wystarczy?

Edited by ZIZ

Guest domax44

Witam mam pytanko ile może kosztować używany kolektor wydechowy i czy ewentualnie można dostać jakiś zamiennik i w jakiej cenie

ja kupiłem nowy i polecam nowy nowy i jeszcze raz nowy... używka od 100 do 350zł + planowanie 50, nowe szpilki i śrubki +- 50zł + uszczelka 50zł + nowa uszczelka pomiędzy kolektor a dwururkę też z 10-20zł, a tak kupiłem za 520 z przesyłką nowy z wszystkim... założyłem i mam spokój.....

Kupiłem ten:

przy moim spokojnym trybie jeżdżenia - 5-7tys na rok styknie na życie mojej viki u mnie....

Edited by szlapa4

Guest Franco

Wtrące sie bo na innym temacie nie moge dostać odpowiedzi, może nie do końca na ten temat ale podobne: mam problem w uszczeką pod kolektorem wydecjowym lub jest pęknięty w 2,5 v6 i to z wewnętrzym kolektorem w jaki sposób to uszczelnić trzeba wyjąc silnik żeby dostać się do tego kolektora czy można dostać się do niego jakoś inaczej bo miejsca to tam nie ma za dużo.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Jakby ktoś miał jakieś doświadczenia z tym to byłbym bardzo wdzięczny.

Guest domax44

Dzięki kolego to i ja tak zrobie kupie nowy bo faktycznie suma sumaru może wyjdzie troszeczke drożej ale co nowe to nowe a nie spawane)pozdro.

Guest JCK-PAJAK

Ja kupiłem

-używkę 200zł (Szczecin)

-uszczelki 50zł

-montaż 200zł dwie szpilki były urwane i trzeba było odkręcić pompę wspomagania i wiercić w głowicy.

razem 450zł

a orginał to zawsze orginał z tymi zamiennikami bywa różnie.