Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Line In w CDR 2005

Guest Kristof
 Share

Recommended Posts

Guest Kristof

Witam,

na forum było sporo pytań na ten temat. Jednak przeglądając forum nie znalazłem zadawalającego rozwiązania. To zaproponowane przez niemieckie forum ma poważną wadę ... cały czas chodzi czytnik CD, transmiter FM ... lepiej nie słuchać w ogóle :-), wymiana radia - po co?

Wypadało więc zakasać rękawy i .... zrobić. Wczoraj wykonałem małą przeróbkę:

wejście liniowe do radia CDR 2005 zrealizowane zostało poprzez włączenie sygnału ze źródła zewnętrznego w tor audio tunera. W momencie włożenia wtyczki jack w gniazdo, tuner zostaje odłączony a na wzmacniacz podawany jest sygnał z urządzenia zewnętrznego. Wszystkie regulacje dźwięku (volume, bas, treble, balans, fader) są oczywiście nadal dostępne. Na wyświetlaczu pozostają informacje RDS.

Zdjęcia są, więc wklejam opis wykonania.

Pozdr.

Do przeróbki potrzebne jest gniazdo Jack 3,5mm z 5 wyprowadzeniami (rozłączane), oraz taśma 5-cio żyłowa (słabe sygnały więc spokojnie można stosować cieniutkie przewody). Długość taśmy dostosowana musi być do odległości od miejsca w którym zamierzacie umieścić gniazdo. Nie można jednak przesadzać bo mogą się pojawić niepożądane zakłócenia.

post-19296-1205665512_thumb.jpg

Po zdjęciu pokryw z radia musimy wyjąć napęd CD (4 wkręty torx nr 9). Naszym celem jest wylutowanie dwóch kondensatorów oznaczonych na płytce nr 2601 i 2604

post-19296-1205665644_thumb.jpg

Elementy zostały oznaczone na rysunku (po tej stronie płytki jest tylko jeden duży układ scalony więc nie powinno być problemów z ich znalezieniem)

Po wylutowaniu kondensatorów ich końcówki oznaczone minusem (to te przy których na obudowie jest jasny pasek łączymy z przewodem wychodzącym do gniazda Jack. Następnie pozostałe przewody z wiązki łączymy z płytką w miejscu oznaczonym białym prostokątem oraz nóżką nr 3 układu TDA7313N (masa analogowa). Kolejna czynność to wlutowanie kondensatorów (tylko jedna nóżka i „na leżąco”).

post-19296-1205665706_thumb.jpg

Oznaczenia kolorów i które elektrony którym kabelkiem biegną :

Czarny - wyjście sygnału Tunera kanał lewy (płytka drukowana otwór po nóżce kondensatora 2601)

Niebieski - wejście sygnału do wzmacniacza kanał lewy (minus kondensatora 2601)

Czerwony - masa analogowa (nóżka 3 TDA 7313N)

Żółty - wyjście sygnału Tunera kanał prawy (płytka drukowana otwór po nóżce kondensatora 2604)

Brązowy - wejście sygnału do wzmacniacza kanał prawy (minus kondensatora 2604)

Wiązkę 5 przewodów łączymy z gniazdem Jack zamontowanym w dogodnym miejscu. Po prawidłowo wykonanych operacjach wszystko będzie działać od razu :-)

Myślę że zdjęcia i kolory przewodów mówią wszystko. Pytania i uwagi mile widziane :-)

Uwaga:

Skuteczności wykonania tej przeróbki byłem na tyle pewny, że nawet nie robiłem testów przed włożeniem radia do samochodu. W moim aucie układ działa zgodnie z oczekiwaniami. Mimo to nie ponoszę odpowiedzialności za efekty przeróbek jakie będziecie wykonywać na podstawie tego opisu. Za wszystkie działania i ich skutki sami ponosicie odpowiedzialność.

Miłego słuchania muzyki z MP3 :-)

Edited by Kristof

Pozwolę sobie tak na roboczo uzupełnić temat o LINE-OUT w tym samym radyjku, co można wykonać w banalny sposób przy okazji rozbierania wg. opisu Kristofa.

Potrzebne:

2x kondensator elektrolit 2,2uF

2x gniazda chinch z przewodem dł. w zależności od potrzeb

Podłączenie każdego kanału przez kondensator do nóżek "+" kondensatorów nr 2357 i 2358. Wspólną masę kanałów bierzemy np. z pustego miejsca na kondensator 2105.

lineoutud7.jpg

lineout1ac3.jpg

No i już mamy prawie ALPINE :lol:

Kristof - tak sobie myślę że gdyby zamiast gniazda jack zastosować jakiś mały przekażnik ze sterowanie można by było zrobić prosty zestaw głośnomówiący pod telefon

Guest Kristof

Co do zestawu głośnomówiącego.

TDA7313 ma 3 wejścia stereo i z tego co pamiętam w trzecim oba kanały są zwarte i jest z tego zrobione monofoniczne wejscie dla zestawu głośnomówiącego. Sterowane (załączane) napięciem na kostce "C" złącza ISO. Prawdę mówiąc to zastanawiam się czy nie wykorzystać tego wejścia jako Line In. Chwilowo brak czasu ... pomyślę po świętach.

Tadzio

TDA 7313 posiada 4 wyjścia (2xprzód + 2xtył) można więc zrobić line out 4 kanały - full wypas ;)

Bajtek

Jak napisałem na wstępie: to rozwiązanie zupełnie mi nie pasuje ze względu na potrzebę uruchamiania CD, stąd oddzielny temat.

• 2 weeks later...
  • 6 months later...
Guest ziggie

Czesc. Mam nastepujacy problem - podczas proby wylutowania kondensatorkow 1uF 50V nie za bardzo mi poszlo ( za diabla nie chcialy "puscic" ) i sa do wymiany.

Czy moge je zastapic takimi o napieciu 63V ? Pojemnosc ta sama..

Jestem laikiem wiec nie mam pojecia czy jest jakas wieksza roznica a radia wole nie spalic :D

Dzieki za rady :)

Pozdro,

ziggie aka Sebastian

Guest tomeeh
Czy moge je zastapic takimi o napieciu 63V ? Pojemnosc ta sama..

Jestem laikiem wiec nie mam pojecia czy jest jakas wieksza roznica a radia wole nie spalic :D

Dzieki za rady :)

Możesz jak najbardziej! Ważne, by napięcie nie było niższe, niż w oryginale (50V). Przy wlutowywaniu uważaj na biegunowość (nie pomyl + z -).

Możesz jak najbardziej! Ważne, by napięcie nie było niższe, niż w oryginale (50V). Przy wlutowywaniu uważaj na biegunowość (nie pomyl + z -).

A to mnie kolega uprzedzil, bo mialem sobie sam odpowiedziec :)

Uzylem kondensatorkow 63V w zamian za te, ktore "zalatwilem" i wszystko gra i trabi!

A serwisant, od ktorego kupilem kondesatory mnie pocieszyl, ze w wylutowywanie starych nie ma co sie bawic - najlatwiej uciac stare i nowe wlutowac B)

Teraz jeszcze line-out i biore sie za bagaznik ;)

Dzieki i pozdr,

ziggie aka Sebastian

Witam

Mam nastepna zagadke - gdzie by mozna podlaczyc REM od wzmacniacza? :)

Pewnie w najgorszym wypadku moglbym zrobic jakis zewnetrzny guziczek, ale moze macie pomysl, gdzie by to w CDR wpiac? :D

Dzieki bardzo,

ziggie aka Sebastian

• 3 weeks later...
mam to samo pytanko,cdr2005 gdzie podpiac REM, aby po wylaczeniu radia i wzmacniacz wylaczyl sie?

nadal nie znalazlem rozwiazania :(

Ktos na sieci sugerowal, ze w takich przypadkach mozna probowac wpiac sie w wyjscie na antene, jesli ono ma zasilanie, ale nie wiem czy tak jest w przypadku CDR 2005..

pozdr,

ziggie

czesc

czy mozna podobną zabawe z line OUT wykonac w CD30MP3? ogladal juz ktos to? ja to radyjko w srodku wyglada?

Edited by kiciak

• 1 month later...

Super porada.

Dokonałem już przeróbki B) lecz pojawił się kolejny problem :o .

Do "nowego wejścia AUX" podłączyłem navigację, z której słucham muzy. Problem pojawia się wtedy gdy nawigację podłączę do gniazda zapalniczki. Słychać wtedy szum trzask i pisk w głośnikach :angry: ?!??! Bez zasilania navi na bateryjce długo nie pociągnie.

Czy ktoś może mi pomóc. Dlaczego tak się dzieje?

Masz słabą ładowarkę navi, mozesz próbować ją ekranować, albo dać pierścienie ferrytowe na przewód. Ja załatwolem sprawę stabilizatorm liniowym 7805 i radiatorem i zero szumu, bo na oryginalnym o CB nie było mowy. Sporo jest na forach o ładowarkach do navigacji. szukaj.

• 4 weeks later...
sprawdzaliscie dzialanie IN oraz OUT ????

sa jakies zakłócenia, szumy czy cos innego nie pozadanego ???

U mnie działa SUPER

Oczywiście jest to wejście gdzie trzeba np. mp3 odkręcić na max bo inaczej możesz usłuszeć jakiś delikatny przez duże D szumik.

• 4 weeks later...

koledzy ja rozebralem radio cd30 z 2005 i wszystko jest w smd i plyta inaczej wyglada, niema układu TDA7313N tylko dwa TDA7375 przykrecone do radiatora. na plycie niema oznaczen kondesatorow. a niemoge tego badziewia wymienic bo jest w tym sterowanie komputerem pokladowym niestety.

• 1 month later...

a czy ktoś może mi poradzić czy w radiu CCR600 też się da takie cuś zrobić?mam car400 i chciałem zamienić na ori na cd, ale skoro można mp3 podłączyć to czemu nie kupić jakiegoś tańszego radia typu właśnie CCR 600 i podziałać

• 1 month later...
Guest gumbasik

Witam.

Mam pytanko,czy mogę to samo zrobić w moim Delco CDR 500,jeśli nie to podajcie jakiś link jak to właśnie w tym radiu zrobić.

Dzięki.

• 2 weeks later...
Guest everr

Witam

Panowie zrobiłem coś takiego w swojej omedze bfl, radyjko oczywiscie CDR2005

Na płycie cd jest super, wszystkie głosniki graja i wzmacniacz działa. Natomiast gdy włącze radio lub podepne playera działają tylko głosniki po lewej stronie auta, czyli te znajdujące sie w dzwiach kierowcy i pasażera z tyłu. Natomiast cała prawa strona nie gra, półka tez nie, wzmacniacz również cisza. Ktoś ma jakiś pomysł co się mogło stac ??

Pozdrawiam