Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Adam102

Dodatkowe Oświetlenie

Recommended Posts

Witam !

Zastanawiam się nad żałożeniem takiego czegoś :

Please login or register to see this link.

. Montował ktoś już taki wynalazek ?? Chciałbym w lecie używać tych lamp do jazdy w dzień. Muslę je zamontować w dolnej kratce w zdeżaku na jego krawędziach. Czy to jest dobre miejsce jako światła dzienne ?? Może ma ktoś to zamontowane i podesłałby fotki ??

tylko sprawdź dwie rzeczy:

1. jaką mają homologację (czy są dopuszczone do użytkowania jako światłą do jazdy dziennej) - miśki się nauczyły i się czepiają...

2. jakie są wymagania co do umiejscowienia świateł do jazdy dziennej - wydaje mi się, ale nie mam pewności że powinny być wyżej niż w kratce zderzaka (nie wiem czy nie 45cm od jezdni)

Please login or register to see this quote.

Daj sobie z tym spokój. Świecić będą ale żadnego konkretnego efektu poza wizualnym nie osiągniesz. Z czasem pękną przednie soczewki ( podczas deszczu ), bo te lampki bardzo się nagrzewają.

Lepiej poświęć trochę czasu i parę groszy więcej na coś lepszego, zdejmij przedni zderzak, wytnij dziury ( chyba są od wewnątrz wytrasowane ) na oryginalne halogeny. Kup na Allegro zamienniki albo używki i kratki. Podłącz i ciesz się normalnymi światłami p.mgłowymi, bo takie Ci się przydadzą. To o co pytasz to moim zdaniem szkoda czasu i pieniędzy...

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Ale z tego co wiem to jeżeli zdeżak nie ma otworow na halogeny to również nie ma uchwytów do mocowania tych świateł. Jest to prawda ??

A może coś bardziej tradycyjnego ??

Please login or register to see this link.

Edited by Adam102

Z tego co widze to te nowe mają homologację przeznaczenia "B" - czyli na swiatla do jazdy dziennej sie nie nadaja... są przeciwmgielne...

Ad 1 - oznaczenie rodzaju światła na jakie jest nadana homologacja. Wyjaśnienie skrótów:

C - asymetryczne światła mijania wyposażone w żarówki konwencjonalne

R - przednie światła drogowe wyposażone w żarówki konwencjonalne

HC - asymetryczne światła mijania wyposażone w żarówki halogenowe

HR - przednie światła drogowe wyposażone w żarówki halogenowe

L - oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej

1, 1a, 1b, 2a, 2b, 3, 4, 5, 6, 6R, 6L, (D) - światła kierunku jazdy dla samochodów i ich przyczep

A, (D) - przednie światła pozycyjne

R, (D) - tylne światła pozycyjne

S1, S2, S3, (D) - światła hamowania

(D) - oznacza, że homologacja dotyczy pary świateł

B - przednie światła przeciwmgłowe

F - tylne światła przeciwmgłowe dla samochodów i ich przyczep

AR - światła cofania dla samochodów i ich przyczep

RL - światła jazdy dziennej dla pojazdów samochodowych

IA, IIIA, IB, IIIB - światła odblaskowe: B - wbudowane w lampy; I - dla pojazdów silnikowych; III - dla przyczep

Mogą wystąpić kombinacje literowe np.: CR, C/R, HCR, HC/R, 1D, 1aD, 1bD, 2aD, 2bD, 3D, 4D, 5D, 6D, 6RD, 6LD, AD, RD, S1D, S2D, S3D.

Ad 2 - jest to liczba cechowania oznaczająca maksymalną światłość reflektora (patrz poniżej).

Ad 3 - jest to znak homologacji międzynarodowej składający się z litery "E" i numeru określającego kraj w którym został wydany dany certyfikat. Wykaz krajów i przypisanych im cyfr [PDF].

Ad 4 - indywidualny numer homologacji na dany produkt.

Co to jest liczba cechowania?

Podstawowym parametrem charakteryzującym reflektor drogowy jest światłość maksymalna, odpowiedzialna za zasięg reflektora. O wartości światłości maksymalnej mówi liczba cechowania reflektora drogowego (w przybliżeniu, jeżeli pomnożymy liczbę cechowania przez 3 to dostaniemy światłość maksymalną wyrażoną w tysiącach kandeli). W większości reflektorów liczbę cechowania można znaleźć obok numeru homologacji.

Sam w zeszłym roku montowałem halogeny oryginalne. Mimo że w zderzaku nie ma otworów to mocowania są więc wystarczy wyciąć i wstawić oryginalne halogeny. Nawet część instalacji jest. U mnie wystarczyło kupić włącznik świateł, wstawić przekaźnik i przeciągnąć kabel od kostki która jest przy lewej nodze kierowcy (chodzi mi o te kostki ktore są za maskowinicą przy dzwigni podnoszenia maski). Koszt zamknął się w granicach 200 zł. Ale naprawdę warto.

Kolega Adam102 szuka swiatel do jazdy dziennej a nie przeciwmglowych (chyba dobrze zrozumialem?)

... skoro tak to tym bardziej nie powinien kupować tego badziewia z Allegro. Światła do jazdy dziennej muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości nad ziemią, nad zderzakiem oraz w odpowiednim rozstawie pomiędzy sobą. To wszystko regulują przepisy i nie ma od tego odwołania. Te halogeny mogą być używane jako dodatkowe a nie jako główne światło do jazdy dziennej. Jak miśki wykukają Vectrę z takim wynalazkiem to zatrzymają samochód i dupną mandacik " za niemanie świateł " albo za jazdę na samych halogenach. Maluchowi być może dadzą spokój...

zapomniałeś dodać że odbiorą równieą dowód rejestracyjny za oświetlenie nie spełniające wymogów

Co napisales jeszcze latwo da sie zrobic ale dodatkowo przepisy wymagaja zielonej kontrolki swiatel dziennych i zabezpieczenia przed wlaczeniem nieprawidlowej kombinacji swiatel - roboty w pigule zeby dobrze zrobic

Cytat:

"...zielonej kontrolki swiatel dziennych..."

Koniec cytatu

Właśnie się ostatnio zastanawialem - dlaczego nie ma (a może tylko u mnie ;-)? kontrolki na tablicy informującej że światła mijania sa aktualnie włączone? Mogłoby coś takiego być... A może Ktoś z Szanownych Forumowiczów ma jakies doświadczenia w tym temacie? Oczywiście wiem, ze jest podświetlenie wszystkich wskaźników, komputera a także jest płynna regulacja tego podświetlenia - ale mam tu na mysli właśnie 1 zieloną kontrolkę na tablicy zegarów.

Za wszelakie sugestie jak i informacje/uwagi w tej dziedzienie

Z góry i z dołu

Dzięk's

Darz bór

Rafin

nie tylko u Ciebie - po prostu konstruktorom opla wydała się niepotrzebna i nie wyposażyli auta w ten dodatek.

Guest robosz

Mam zamontowane światełka do jazdy dziennej. Włączają się automatycznie po odpaleniu samochodu, a gasną w momencie włączenia świateł mijania (układ własnej produkcji). może nie wyglądają zbyt pięknie ale oszczędzam prąd - paliwo i przedewszystkim drogie żarówki +90%.

Zanim je zamontowałem zapoznałem się z przepisami, światła do jazdy dziennej mają znajdować się na odpowiedniej wysokości i odpowiedniej odległości od obrysu pojazdu. Razem ze światłami do jazdy dziennej muszą świecić się pozycyjne tylne. U mnie świecą się pozycyjne przód i tył. Z przodu ładne diody.

Mogłbyś zamieścić fotki tych świareł ?? Jak mowia te przepisy odnośnie umiejscowienia swiateł ??

Otest, gdzie w annałach znalazłeś zapis o zielonej kontrolce?

Kolego, Adam102, ja posiadam takie same światła. Jest to największy badziew jaki można było wymyśleć. Efektu świetlnego nie ma. Szybko odpada odbłyśnik w środku i rdzewieje, zwłaszcza po zimie, obudowa. Soczewki rysują się strasznie od zanieczyszczeń z drogi(piach itp). Nie warto wydawać na nie kaski. Do jazdy dziennej też się nie nadają. Poza tym jaki sens zakładać światła o mocy 55W gdzie żarówki w reflektorach mają taką samą moc.

Wszystkie wiadomości o ilości, jakości, montażu etc. podane są w rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów

Światła dzienne:

dolna krawędź min 250 mm nad jezdnią, zewnętrzna krawędź nie dalej niż 400 mm od obrysu, wewnętrzne krawędzie nie bliżej niż 600 mm, barwa: biała, liczba: 2, włączane przynajmniej z tylnymi światłami pozycyjnymi, muszą się automatycznie wyłączać, gdy przełączymy na inne światła (nie dotyczy to świateł ostrzegawczych - mignięcia drogowymi), nie przewiduje się żadnego sygnału kontrolnego działania, czy włączenia.

Czyli można montować, lecz nie niżej niż przeciwmgłowe.

Edited by grzecz

Od znajomego kierownika OSD. Co innego jak sie stosuje jakies automaty zalanczajace swiatla mijania a co innego jak sa to dedykowane swiatla do jazdy dziennej.

Poza tym gdzies to jeszcze przeczytalem....ale nie bede sie przy tym upieral.....chyba ze znajde cos konkretnego

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by otest

Ok, nie trać czasu na szukanie.

Już się obawiałem,że polucjant mi będzie analizował kolory na pulpicie