Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Guest CZH1

Jak Naprawić Silniczek Krokowy (porada)

Recommended Posts

Guest CZH1

Witam wszystkich, prawdopodobnie znalazłem sposób na naprawę silniczka krokowego. Sposób jest następujący:

- wymontować silniczek z auta

- za pomocą srubokręta rozgiąć zaprasowaną końcówkię

- po jej zdjęciu ukazuje się naszym oczom miedziana nakrętka

- odkręcić ją za pomocą srubokręta płaskiego

- gdy mamy ją odkręconą wyjmujemy ją na zewnątrz

- w środku znajduje śię trzpień z dwoma stożkami

- należy go bardzo dokładnie wyczyścić ponieaż owe stożki są elementami uszczelniającymi które oddzielają dwie komory od siebie

- następnie czyścimy miejsca przylegania stożków

- jeśli mamy wszystko już czyste składamy silniczek do kupy i cieszymy się z jazdy

- jeżeli nie uda nam się zaprasować dekielka kleimy go na silikon.

Metoda ta jest skuteczniejsza od czyszczenia WD40 ponieważ nie jesteśmy w stanie samym WD tego dokładnie wyczyściś a i sam silniczek jest złożony tak że jego konstrukcja to uniemożliwia. poniżej zamieszczam zdjęcie poglądowe w celu ułatwienia Życzę owocnej pracy.

Please login or register to see this attachment.

Na razie podpinam, żeby nie zginęło a jak parę osób potwierdzi skuteczność metody to może dodać to do porady o czyszczeniu krokowca? Proszę o wpisy komu pomogło; jak nie pomogło to też pisać - wtedy porada pójdzie w kosmos ;-).

Doda dodaję jeszcze link do forum omegaklub gdzie są foty do tego zabiegu

Please login or register to see this link.

Edited by zubek73

Dodam tylko żeby łatwo odkręcić dekielek mosiężny można go podgrzać nagrzewnicą jak ktoś ma co daje lemowe wykręcanie. Wynika to z tego że producenci smarują gwint dekielka przed skręceniem preparatem(wurth albo locktite) do uszczelniania i zapobiegania jego odkręcaniu.

Mam też pytanie

- czy na silnik krokowy idzie zmienne napięcie które reguluje wielkością otwarcia zaworku ?

- czy może jest stałe i są wtedy dwa stany zamknięty lub uotwarty ?

Please login or register to see this quote.

odpowiedz trzecia: jak stoi jest podawane stale napiecie a jak ma sie obrocic to zmieniaja sie sygnaly w odpowiednich uzwojeniach tak by sie obrocil o odpowiedni kąt ( w odpowiedniej sekwencji).

WW opisy dotycza nastawnika opartego na krokowcu.

Faktycznie ten nastawnik jest oparty na elektromagnesie. Zwykle nastawniki były oparte na silnikach krokowych ze wzgledu na precyzje. Tu widac producent zaszalał i zastosował PWM....

Edited by otest

Guest neuratownik

Czesc. Czy ktos mi może pokazać na zdięciu gdzie znajduje sie silniczek krokowy ?? bo ja jakos nie potrafie go dostrzec?? pozdrawiam

To ta blyszczaca czesc po prawej stronie z zlaczem dla przewodow.

Faktycznie ten nastawnik jest oparty na elektromagnesie. Zwykle nastawniki były oparte na silnikach krokowych ze wzgledu na precyzje. Tu widac producent zaszalał i zastosował PWM....

Edited by otest

Tutaj masz zdjecie gdzie dokladnie znajduje sie silniczek krokowy,w poradzie

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> :

Guest neuratownik

Jak go znajdę według tego zdjęcia to będę najszczęśliwszym człowiekiem na wyspach.. pozdrawiam i dziekuje miało być odwrotnie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest neuratownik

Czesc. Chcę wrócić do tematu silnika krokowego. W moim aucie ta owa część chyba nie występuje. Przejrzałem wszystkie zakamarki tego miejsca gdzie mógł on występować i nic. Dołączam zdjęcia miejsca w którym rzekomo miał być silnik krokowy ..

/emoticons/default_dry.png" alt="<_<"> może ja mam inny silnik?? Pozdro

Guest baca_cwaniak

Witam

Ja potwierdzam ze pomaga ale ... czesto nawet raz w miesiacu czyscilem bo tak sie brudzily . Mowa tu o rokowym w omedze b , ciagle mi sie paskudzil od oleju , beznadziejnie to opel wymyslil . Oczywiscie warto od razu przeczyscic przepustnice glownie klapke.

Jest jeszcze jeden sposob na rokowy - mozna sobie samemu podwyzszyc obrotki

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> mi to akurat przeszkadzalo w automacie ale inni tak robili (mowa tu o kolegach z bestiales omegales czyli klubu omegi) juz nie pamietam jak to dokladnie robili ale podkladali w srodku malutkie okragle gumeczki

polecam co potrzebne:

Szmatka

Benzynka

WD40 lub castrol oil

Szczoteczka do zebow

Sprezone powietrze

Srubokrety

pzdr

Edited by baca_cwaniak

może to jest silnik x18xe1?

Który masz z tych:

Podejrzewam na 99% , ze X18XE1 - bo krokowca na focie nie mi i przepustnica inna niż w X18XE.

Guest neuratownik

na stówe jest to ten silnik X18XE1. I co Wy na to ?? co zrobić zeby to normalnie gadało?

ale nie napisałeś jaki masz problem - jak falowanie obrotów to czytaj to:

Kurde jakos nie moge doczytac nigdzie...czy wyczyszczenie krokowego (juz mi nie falują obr) ma wpływ na spalanie?

Edited by pawel73

jeśli obroty utrzymuje na odpowiednim poziomie to NIE

Mo,ze żle sie wyraziłem. Chodzi mi o to czy bedzie róznica w spalaniu przed wyczyszczeniem i po,kiedy obroty juz nie faluja.

Bo miałem wrażenie ,ze mi cos duzo paliła od jakiegos czasu.

Ale pewnie jak sama nazwa silniczka wskazuje to na spalanie podczas jazdy nie ma chyba wpływu jego stan ?

Guest BraTeK

A czy w Vectra A 2.0 tez można wyczyścić silniczek krokowy ?? ;]

wpisz w wyszukiwarkę krokowy w dziale VA i zobaczysz.

Witam

Wyczyściłem sobie krokowy wg instrukcji ze strony Omegi. Samo moczenie go w WD40 moim zdaniem nie przynosilo dobrych efektów. Na zaworku i wewnątrz obudowy pozostawalo wciąż dużo brudu. Zdecydowałem się więc na bardziej dogłebną operację. Rozklepałem, rozkręciłem, wymyłem w benzynie (wg mnie lepiej zmywa zgromadzony brud niż wd40) rozciągnąlem spręzynkę troche, poskładałem do kupy i założyłem. Odpaliłem silnik. Pracował równo, jednakze po kilku minutach pracy zgasł. Winna chyba była za mocno rozciągnięta spręzynka, którą przywróciłem do pierwotnych wymiarów (u mnie ok. 20,4mm mierzone troche zdezelowaną sufmiarką). Mosiężny cylinder u mnie był wkręcony na 3 obroty + ok. 15-25stopni. Może te info się komus przyda.

Ps. to nie jest silniczek krokowy tylko najzwyklejszy elektromagnes. pozdro.

Edited by dannn

Porada jest jak najbardziej OK

tylko proponuje po wyczyszczeniu wszystkiego kapnąć trochę oliwy do elektromagnesu - tam gdzie wchodzi rdzeń

Śrubę mosiężna wkręcić do momentu, aż zaworek się przymknie prawie całkowicie (ja dmuchałem i kręciłem) - jak będzie uchylony to będą obroty falowały, a jak za bardzo dokręcony to będzie gasł

na forum omegi pisze o rozciąganiu sprężynki jak dla mnie to nie jest dobre rozwiązanie- lepiej dokręcić nakrętkę

Guest Raxy

Czy w silniku 1.6 silniczek krokowy jest w tym samym miejscu, co w 1.8 i 2.0 ?

tu masz fotę w 1.6

Edited by zubek73

Witam. Próbowalem tej metody czyszczenia silniczka ale u mnie okazala się bezskuteczna.faktycznie po zdjęciu tego dekielka i wykręceniu miedzianej śruby mozna tam ladnie wszystko wyczyścić(ja tak zrobiłem) ale po założeniu krokowca auto nie miało wogóle wolnych obrotów.Wyjąłem go znowu i poluzowałem tą miedzianą srubę, były juz wolne obroty ale i tak czasami gasł i obroty falowały(myślę że odpowiednie dokręcenie tej śruby ma znazczenie). Po kilku próbach naprawy krokowca poddałem się i kupiłem zamiennik firmy MAXGEAR(czy coś takiego) za 107pln. i wkońcu mam spokuj

/emoticons/default_rolleyes.gif" alt=":rolleyes:">

Edited by marcin78