Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Guest ALVAROKR

Dziwne Terkotanie

Recommended Posts

Guest ALVAROKR

Witam. Od pewnego czasu w mojej Viki 1.6 16V dzieje się coś dziwnego..takie terkotanie od strony prawego koło( siedzac w aucie)..dzieje się to w momencie gdy troszke jej przycisne,nie wiem czy to skrzynia czy to przegłub.. Przy zakupie auta sprzedający poinformował mnie o tym..mówił że objaw znikał na pewien czas po solidnym nasmarowaniu prawego przegłubu zew..,a borykał się z tym 5 lat..i tak jeździł. To wygląda tak jakby o jakieś koło zębate coś ocierało( jaby abs nie dokońca odbijał) W momencie gwałtownego ruszenia i przyspieszania słychać terkot ale auto normalnie jedzie biegi wchodzą normalnie bez problemów.. Czy ktoś już miał taki objaw? Wolałbym to zlikwidować bo mnie drażni :/

Guest Laser

Witam

Objaw charakterystyczny dla zuzytego przegubu, czy jezdzil na tym piec lat czy piec tygodni to nie jestes w stanie stwierdzic, bo zalezy ile zrobil KM. Ale fakt jest faktem ze pospiesz sie z robota bo jak strzeli zupelnie to tylko hol/laweta - na jednym auto nie pojedzie.

Wykonaj prosty test jeszcze, znajdz jakis placyk czy pusta droge ze skrzyzowaniem - najpierw ostro wyjedz w lewo ( sprawdzisz lewy przegub ) potem w prawo - chodz oto zeby ostro ruszyc na mocno skreconych kolach, to zawsze obciaza jedna albo druga strone maxymalnie. Jesli bedzie strzelalo i terkotalo to bedziesz wiedzial czy oba czy jeden, glownie leca przeguby zewnetrzne bo pracuja we wszystkich wymiarach.

Edited by Laser

witam

kolego mam to samo w mojej veci (dźwięk jakby ktoś rozciągał starą sprężynę) dziś zauważyłem że poduszka zawieszenia silnika jest zerwana ( patrząc od przodu pojazdu lewa górna) wymieniłem ale niestety nie pomogło. nie mam pojęcia co to jest. Powiem tylko że wystepuje to już pół roku odkąd posiadam to auto i móówię że na 100% nie jest to przegub. jakbys coś wiedział daj cynka grzesiek.krawczyk@interia.pl dziś jak tak oglądałem widziałem że obudowa filtra powietrza jest oderwana od zaczepu na dole i lata sobie ale nie chcialo mi sie już grzebać. może jutro sprawdzę. pozdrawiam

Guest ALVAROKR

Dzis dokonałem małego testu. Stanąłem na szerokim pustym skżyrzowniu drug osiedlowych..przekręciłem kierownicę w lewo i gwałtownie zacząłem ruszac..terkotanie słychać..następnie skręciłem do oporu w prawo no i juz cisza bez terkotania..Wszystko wskazuje na to że to prawy przegub ale czy aby napewno?..

Guest ALVAROKR

Przegub zew prawy wymieniony no i wciąż to samo.. przy gwałtownym a czasem spokojnym przyśpieszaniu jadąc na wprost lub skręcając w lewo i tak do oporu słychać terkot,natomiast skręcając w prawo CISZA :/ Teraz pytanie czy to przegub wewnętrzny prawy czy też najgorsza dla mnie opcja coś nie tak ze skrzynią

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> Biegi wchodzą normalnie podczas całego tego terkotania nauto normalnie ciągnie nic nie szarpie

Edited by ALVAROKR

mam podobny problem i sam własnie nie wiem co z tym zrobić i mam nadzieje że to nie skrzynia bo jak u kolegi też biegi mi wchodza dobrze

Guest Damian_Vectra

No i wkońcu ktoś opanował temat? Bo u mnie podobnie... Przy ostrym przyśpieszaniu też takie terkotanie tak jakby w nogach pasażera... Jutro jeszcze sprawdzę przegubu skręcając, ale nic nie zauważyłem przy codziennej jeździe... To jest taki dźwięk jakby plastik drżał albo coś takiego...

Guest Góralesq

Witam. Miałem podobny problem w swojej vectrze (2.0Diesel), Musiałem delikatnie ruszać bo inaczej słychać było stukanie od strony pasazera, tak jak by blacha o blache sie obcierała. Okoazało sie ze miałem poduszke pod silnikiem zerwaną i podłużnice pękniętą. Po naprawie tych elementów nie mam już problemów ze stukaniem..

Guest jakubkrasnik

Please login or register to see this quote.

Chyba mam to samo tylko wydaje mi się że od strony kierowcy.

A to terkotanie słychać cały czas i czy terkocze szybciej jak zwiększają się obroty?

U mnie jest to rytmiczny stukot niezbyt głośny ale denerwujący. Stukanie to ma miejsce przy jeździe na włączonym jakimkolwiek biegu od 1 do 5 np. przy rozpędzaniu gdy silnik jest obciążony. Na jeździe z włączonym jakimkolwiek biegiem bez gazu (np. hamowanie silnikiem) stukot nie występuje. Na podnośniku przy włączonym biegu i rozpędzaniu stukot nie występuję. Stukot ten a raczej jego częstotliwość narasta wraz ze wzrostem obrotów.

Byłem dzisiaj u mechanika, przejechał się i mówi że to chyba skrzynia, że pewnie jakiś ząb się ukruszył i przez to słychać stukanie. Polecił się rozejrzeć za używaną skrzynią. Sprawdził olej. Wszystko ok. Na korku było trochę opiłków, nie wiem czy to bardzo źle. Wszystkie biegi wchodzą super, nie zauważyłem żadnego pogorszenia poza tym cholernym stukaniem. Mógł się ukruszyć ząb i nie zablokowałoby skrzynki?

Edited by jakubkrasnik

jakubkrasnik chciałem Ci odpowiedzieć w poprzednim temacie ale jak już jestem tu to tu odpowiem.

Masz skrzynię biegów F15 lub F17.

Skrzynia to jest już większy wydatek.Może pojedz do innego mechanika niech zweryfikuje diagnozę poprzedniego.

Można odkręcić dekiel od skrzyni biegów zlać olej i moze po tej operacji będzie więcej wiadomo w jakim stanie jest skrzynia.

Sprawdz przeguby.

Na korku będa opiłki takie jego chyba jest zadanie aby je wyłapywać.

Skrzynia mogła się skończyć to też należy brać pod uwagę.

Terkota ci przy jezdzie na wprost przy skręcie czy to bez różnicy?

Guest jakubkrasnik

Terkocze mi cały czas, niezależnie czy skręcam w prawo czy w lewo, dziś sprawdzałem na placu. Ten odgłos jest równomierny, cykliczny, nasila się wraz ze wzrostem obrotów. To tak jakby wsadzić jakiś plastik w szprychy roweru. Przy puszczonym gazie czyli jeździe na nie nieobciążonym silniku z włączonym biegiem terkotania nie ma.

A propos skrzynki. Kolega ma skrzynię od VB 1.6 8v. Ciekawe czy by się nadała? Jak doszukać się tego typu mojej skrzyni bo przeszukiwałem forum z marnymi rezultatami.

Guest Przemo21

Please login or register to see this link.

słabo szukasz

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

post nr. 4

Guest jakubkrasnik

Zrobiłem tak jak napisane ale nie widzę żadnej tabliczki :-(

Może ktoś dysponuje jakimś zdjęciem czy szkicem gdzie tego typu szukać?

Guest jakubkrasnik

Panowie wydrapałem papierem ściernym pod deklem za lewym kole numer A19063 W4(wygląda na4) 19.

Ale nie widzę żadnego F???

Guest jakubkrasnik

Pytanko:

Czy Vectra B 1.6 16v ma przegub wewnętrzny bo słyszałem opinie że niekoniecznie, a ja zielonego pojęcia nie mam, proszę o odpowiedź...

Ma wewnętrzny i zewnętrzny.

Guest jakubkrasnik

A może orientujesz się czy opisywane przeze mnie odgłosy mogą być spowodowane uszkodzeniem przegubu wewn?

Tego nie wiem.

Moze to być przegub albo coś innego.

Popytaj innych mechaników o diagnozę.Szkoda kasy wywalać na skrzynię jak po wymianie skrzyni będzie tak samo.

Guest jakubkrasnik

Byłem wczoraj u czwartego mechanika, jeździliśmy trochę, na koniec rozpędził koła na podnośniku i przy dodawaniu gazu słychać coś w skrzyni. Postawił diagnozę że może być luz w mechanizmie różnicowym i zęby całkiem nie wchodzą na siebie do końca i stąd terkotanie. Polecił spuścić olej i zajrzeć przez dolną pokrywę. być może taki luz można zniwelować podkładkami. Czy taka diagnoza może być prawdziwa? Czy jeżeli faktycznie jest taki luz to można go wyregulować?

Guest Przemo21

Napisze krótko. Chyba musisz się rozejrzeć za nową drugą skrzynią.

Pierwsze słyszę o regulacji luzów na mechanizmie różnicowym jakimiś podkładkami. Nierealne.

Luzu na mechanizmie różnicowym nie można regulować.

Moja diagnoza?

Ułamany ząb na mechanizmie różnicowym, ale wszystko się okaże po odkręceniu dekla skrzyni i spuszczeniu oleju, wtedy wszystko będzie dobrze widać.

Guest jakubkrasnik

No nic Przemo21 w czwartek się okażę to napiszę co i jak. Tylko pytanie, jeżeli okazałoby się ODPUKAĆ PUK PUK, że ten ząb jest ułamany czy ukruszony to:

1. Czy można dostać gdzieś same satelity i inne bajery do mechanizmu?

2. Czy z takim ukruszonym zębem można jeździć czy czymś to grozi?

3. Czy nie czuć byłoby że samochód źle ciągnie, przeskakuje itp itd, że po prostu coś ze skrzynią się dzieje?

Guest bobek358

Hmm według mnie, wymiana jednej satelity na taką z innej skrzyni może się źle skończyć, dlaczego ? ponieważ satelita z innej skrzyni na pewno będzie wykazywała inne zużycie, co może spowodować bardzo szybkie zniszczenie pozostałych 3 satelit. Jeśli wymieniać to cały komplet na nowy lub z używanej skrzyni. To jest podobnie jak do napędu w motocyklu, nie wymienia się tylko łańcucha ponieważ nowy łańcuch zniszczy się po około 2- 5 tys. km od starych zębatek - wymienia się komplet.

Możesz szukać na allegro jakiejś uszkodzonej skrzyni z dobrym mechanizmem, ale będzie ciężko ponieważ to zazwyczaj on siada i jak są takie skrzynie to mają uszkodzony mechanizm różnicowy a skrzynia jest ok...

Guest jakubkrasnik

kurcze, żeby się okazało że to nic poważnego. Za skrzynie trzeba wypakować z 1.5 tys plus wymiana a może się okazać że będzie lipa. Różnie mi mechanicy mówili. Że równie dobrze może być jakaś skaza na zębie i tak pyka i żeby jeździć, ale weź i jeździj jak się strach gdziekolwiek wybrać dalej od chałupy.

A wracając do tematu mechanizmu to uważacie że jakby np była walnięta satelita np. brak zęba to samochód poza tym rytmicznym stukiem raz za razem będzie zachowywał się normalnie? Takie stukanie nie powinno być co jakiś czas?

Guest bobek358

Co do tej satelity i zachowywania się samochodu nie powiem Ci, bo nie wiem.

Ale co do skrzyni, nie wiem jaką masz wersje w silniku 1.6 - ja właśnie wczoraj kupiłem skrzynię do swojego - f18 za 600 zł - bardzo ciężko dostępna skrzynia w dobrym stanie. Stan satelit jest bardzo dobry i jeśli nie będzie miała żadnej innej wady to wymiana wyniesie mnie 1000 zł:

- 600 zł skrzynia,

- 250 przekładka,

- 150 zł olej i uszczelniacze półosiek.

Do twojego silnika - 1.6 16v znalazłem na allegro skrzynie nawet za 250 zł także jest o wiele tańsza

Guest jakubkrasnik

To nic, trzeba poczekać do czwartku, jestem umówiony z mechaniorem może coś będzie widać, mam nadzieje ż niezbyt kosztownego.