Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

shaqal

Montaż Górnego Oświetlenia Z Tyłu

Recommended Posts

Pewnie nie wszyscy mają górną lampke z tyłu, więc opis montażu jej może sie przydać.

Zdjęcia i opis zapożyczone z >>

Please login or register to see this link.

<<

Here is the Installation How2 for the Rear Interior Light:

Description - Interior Lamp

Part Number - 13101642

List Price - £10.10

VAT - £1.77

Total cost - £11.87

My Vectra is a Hatchback. I've seen a couple of pictures of it being done on the Saloon, so don't know if it's any different.

Please login or register to see this attachment.

Firstly I unscrewed the rear side roof handles on both sides of the car.

Then pull back the rubber grip around the edge of the headlining from both sides of the rear doors. Then open up the hatchback boot, and pull back the headlining rubber grip from the back of the roof, so the headlining will come away slightly.

Then pull down the headlining from the back of the car. It's held on by 3 tough velcro strips. Don't force or it will rip them off.

Pull the headlining down slowly, so you have room to see behind it. Be careful of the ribbon wires going down the left hand side of the car that go down into the boot. You will need to pull the tape away from the back of the headlining so it has room to move without pulling the wires out.

Now on the passenger side of the car, the left hand velcro strip, about 6 inches towards the front of the car, there should be either 1 or 2 ribbon cables taped to the back of the headlining with sticky cloth tape. Carefully peel back this tape to reveal either 1 or 2 connectors with flat ribbon cable.

Peel back enough of the tape so the ribbon cable can be moved around freely for about 12inch.

You can now move the ribbon cables to the side of the car, so they are sticking out of the side of the headlining at the rear passenger door.

If you have 2 cables like the picture above. They are different. The wider ribbon cable is the rear light cable. The thinner ribbon cable is the rear park assist cable I think.

So you can now test each cable in the rear light itself to test if it works, before you start cutting up the headlining and finding out it doesn't work.

Here it is hanging out of the headlining and clearly it is working when the doors are open, and turns off when the doors close.

Now that you have tested that the light works ok, you can go head with the How2 to put the light in position, and cut the headlining...

Get a piece of card, and turn the light so the back of it is touching the card, and draw round it. Now cut it out. This is the template you will need to mark the headlining. DO NOT DRAW ROUND THE FACE OF THE LAMP AS THIS IS TOO LARGE.

Now return the the car, and pull the headlining down, far enough so you can see the indentation where the light is supposed to sit into.

In the back of the healining, you can see an outline of where the light roughly goes. Get a STANLEY KNIFE, and stab a hole directly in the middle, so that it pokes through the the inside of the car. Don't do it too big, just enough so it makes a mark on the other side. You will use this as a reference point.

Now put the headlining back up onto the velco pads so it is held in place. You now need to celetape the template you made, over the hole you just poked though. Make sure the hole is roughly in the middle of the template, and that the template is lined up with the sides of the car (don't stick on on wonky).

Now draw around the template with a pen/pencil.

Take off the template, and using a STANLEY KNIFE, cut out the shape you have just drawn.

You will see that the hole should be just below the framework where the light should sit.

Now locate the ribbon wire for the light, and pull enough of it away from the headlining so that you can feed it through the hole in the headlining about 2inch.

Put the ribbon cable connection into the back of the light, and push the light into position in the headlining. It will be held in by a clip of the left and right edge.

If you need to take it out to change a bulb, the just push it to the left/right and pull down.

Now you have a working rear light

Możnaby przetłumaczyć ten opis i przykleić go przy temacie lusterka fotochromatycznego itp. , choc i tak jest w miare dobrze to opisane

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="<fileStore.core_Emoticons>/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest benezis

Można by przetłumaczyć.

Nie wszyscy szprechają po angielsku.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Mi osobiście nie przeszkadza. Na zdjęciach wszystko widać jak na dłoni.

numer katalogowy części (lampy) 12 30 096

koszt w ASO od 45 do 55 zł

Please login or register to see this quote.

Numery katalogowe, niestety, zmieniają się, więc trzeba brać poprawkę

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Tak więc to numer aktualny na dzień 02.11.2007 - podany w ASO

zrobiłem edit.

Pomyliłem się w dacie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Chciałem być ponadczasowy

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by kier

Na dzień 12.11.2007? Przecież dziś jest 4.11.2007

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Zastanawiam się czy przy takim montażu oświetlenia lampka nie będzie wchodziła w konflikt z polem działania kurtyny... (odpukać

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">)

Edited by bajtek

Guest Tomin

A ja sie zastanawiam czy w naszych modelach ta tasiemka z koncowka tez bedzie po lewej stronie czy odwrotnie - jak to zwykle w wyspiarskich modelach :-))) ?

Lampkę już mam. Jak tylko zabiorę się do prac zdam relację

to pisz co i jak bo ja mam tez plany ze swiatelkiem

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Dzisiaj pogrzebałem w samochodzie. W wersji którą mam (kupiona w 2004 w Niemczech) nie ma tasiemki do oświetlenia z tyłu. W ogóle idzie tylko jedna tasiemka z tyłu do oświetlenia z przodu. Po rozkręceniu przedniej wew. lampy stwierdziłem obecność tylko tej jednej taśmy. Taśma ta idzie po lewej stronie podsufitki.

Z pociągnięciem przewodu nie będzie większego problemu, prawdopodobnie będzie to ten sam co do Audio CD (podobnie jak do lusterka). Prace jednak zostawię sobie na wiosnę, niestety garaż który posiadam jest wystarczający do tego by trzymać w nim samochód - jednak o pracach w nim nie ma mowy (przynajmniej jeśli chodzi o Viki w wersji kombi).

Nie wiem jeszcze czy mój samochód posiada mocowanie lampki do dachu, ale to się okaże dopiero po zdjęciu podsufitki.

edit

sprawdziłem kabelek - niestety bezpośrednio nie pasuje, byłoby zbyt pięknie. Będzie trzeba coś wykombinować.

Edited by kier

Guest Tomin

Z tego co czytalem na jakiejs niemieckiej stronce, to uchwyt nie jest potrzebny do zamocowania lampki. Podobno wystarczajaco sztywno siedzi w samej tapicerce. Choc trudno mi w to uwierzyc....

klosz lampki tylnej siedzi sztywno w samej podsufitce, wiem bo wymieniałem tam żarówki i żadnego uchwytu na 1000000000000% nie ma

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Muszę wymienić żarówke i nie wiem jak się do tego zabrać. Lampka siedzi sztywno... Czy koniecznie trzeba rozmontować całą podsufitkę??? W jaki sposób to zrobić?

jak hardcore to demontuj podsufitkę

weź cieńki śrubokręt i wsuń go między klosz a podsufitkę...wsuwaj go na krótszym boku klosza...i na zasadzie dźwigni uchwyt śrubokręta w góre a klosz pójdzie w dól i go masz jak na dłoni.

Czas demontażu: 5 sekund

Guest karciu

zamontowalem lampke po zmianie podsufitki - zafnego wzmocnienia nie ma, a kabelek do tej lampy byl zaklejony wzdluz tasmy prowadzacej do przodu

Guest Nuczek

Cześć Karciu,

opowiedz jak zbrać się w carawanie za demontaż oraz precyzyjniej podaj lokalizację przewodu.

CZy nie ma możliwości uszkodzenia kurtyny czy czujników?

czemu zmienałeś podsufitkę?rozumiem że lampka "wisi"na samej podsufitce?

pzdr Nuczek

Guest karciu

Nie ma mozliwosci uszkodzenia kurtyny, z kabelkiem musisz bardzo uwazac. On przebiega po lewej stronie podsufitki - minimalnie w lewo od glowy kierowcy. To jest tasma przyklejona jakas materialowa tasma do podsufitki - w podsufitce jest minimalne wytloczenie - dokladnie w miejscu gdzie biegna kable. Na wysokości tylnej lampki jest troche wiecej tej materialowej tasmy i tam wlasnie kryje sie kabelek. Moim zdaniem bez zdjecia podsufitki nie ma szans na ladne zrobienie tego - przynajmniej lewej czesci podsufitki. Podsufitka dodatkowo na srodku jest spieta z sufitem rzepami - takimi jak w butach - odchodzi bez problemu.

Zmienialem podsufitke, bo mialem strzal w drzwi i kurtyna strzelila. Z racji tego ze jestem perfekcjonista - podsufitka tez musialabyc nowa. Nowa zamowilem juz z otworem - koszt okolo 1500 zl do Caravan. Lampka rzeczywiscie wisi tylko na podsufitce.

Czujnik poduszki jest na dole slupka srodkowego, "zasilanie" poduszki jest z tylu samochodu

powodzenia

Guest Nuczek

DZięki!

Browar już płunie wartkim strumieniem do Gliwic...

Zastanawiałem się nad możliwością wycięcia skalpelem dziury z szablonu bez zdejmowania podsufitki,poprzedzając to mniejszym cięciem

aby sprawdzić czy nie ma kabli.

Następnie włożenie "łapy" do dziury i wycągnięcie kabla ,podpięcie, klik i gotowe????co ty na to?

Skąd rozpocząć demontaż podsufitki??Kufer tylny słupek?

jeszcze raz dzięki!

Nuczek

Guest karciu

Moim zdaniem nie dasz rady namac tego kabelka przez dziure, Spróbuj zdemontowac tylko czesc podsufitki zaczynajac od tylnego lewego slupka i srodkowego lewego - to jest dosc proste do demontazu. Na jednym ze zdjec w tej dyskusji widac wlasnie tak demontowana podsufitke.

Guest Nuczek

Na pewno zastosuję się do rady kogoś kto to robił.

Dzięki.Nucheck

zastanawiam się czy we wszystkich modelach VC jest ten przewód do tylnej lampki bo nie chce mi sie dwa razy rozbierac podsufitki

Chyba nie... taśma do czujnika deszczu też miała być we wszystkich autach, a w mojej Viki nie ma

/emoticons/default_dry.png" alt="<_<">

to wypadało by rozkrecic i zobaczyc czy jest. Ale jak sprawdzic czy wewentualna wtyczka bedzie do tego oswietlenia (ma moze ona jakis opis, ile pinowa jest itd) ?

Guest Nuczek

Wczoraj zamontwałem według podpowiedzi KArcia i udało się .

1)odkręciłem torx'em (z zestawu koła zapasowego)Sruby mocujące "rączki" na podsufitce lewy przód i tył(uchwyty zostają w tapicerce , a odkręcenie śrub uwalnia podsufitkę)

2)pojechałem po dużego torx'a do leroya ,aby odkręcić 2 mocowania do siatki

trzymały b. mocno

3)pociągając za rączkę lewy tył, oraz odwijając uszczelkę palcami uwolniłem część z tyłu itd powoli

4)aż odstawał cały tył aż do słupka przy lusterku kierowcy

5)Aby znaleźć właściwą taśmę należy zlokalizować kostkę : w tym celu należy włożyć dłoń pod podsufitkę w okolicy

uchwytu -rączki drzwi tylnych, około 20cm i pomacać.kostka jest z jednej strony wolna w odróżnieniu od przelotek które również wyczujesz

6)ja od razu znalazłem ten przewód i odkleiłem go z 80 cm tylko u mnie leciał ze strony bagażnika co mnie zmyliło oraz po próbie włożenia

wtyczki do gniazda stwierdziłem że nie pasuje.

7)szukałem dalej i nic!

8)spróbowałem włożyć odwrotnie - pasowało świeciło poprawnie :-))

9)TAśma ma 4 żyły kostka również 4 styki(żeńska)

10)gniazdo w lampce ma 3 bolce

11)wycięcie dziury z szblonu(u góry nie było takiej blachy jak w sedanie z Wysp- siedzi w samej tapicerce i mooocno się trzyma

12)mimo uwolnienia dość dużej części podsufitki łatwiej było taśmę podepchnąć do dziury niż włożyć bezpośrednio ręką

13)rzepy oderwały się od podsufitki ale trzyma bez nich(może przekłuję się przez tapicerkę i zapodam kropelkę...)

14)posprzątanie bałaganu z przykręceniem śrub to max.10 min- robiłem to przy latarce o 21.30.

Wszystko ślicznie pasuje - w VW złożenie tyłu zajęło mi prawie godzinę.

najtrudnie jest na słupkach- trzeba paluszkami odwijać uszczelkę i trochę podpychać...

Powodzonka

0

Super sprawa, też będę musiał u siebie to zrobić...

Jeszcze jedno pytanko: czy ta lampka włącza się, kiedy otwarte są jakieś drzwi, czy tylko jeśli ręcznie się ją włączy?