Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
lukasxx

Kierownica Bije Przy 55-60 Km/h I Potem Powyżej 110 Km/h

Recommended Posts

Witam wszystkich! Tak jak w temacie, jadąc sobie po równiutkiej drodze 55-60 km/h bije mi kierownica - chociaż są to nie tyle wibracje, co jakby wyrywanie kierownicy z rąk. Potem przestaje. Ale jak jadę po tej samej drodze powyżej 110 km/h, tutaj już są wyraźniej wyczuwalne wibracje - testowałem tak do 130, ale to się nasila, więc nie chcę zaliczyć rowu. Co ciekawe, zauważyłem, że samochód lekko ściąga na lewo... Przyjechałem z pracy w poniedziałek, postawiłem samochód przed blokiem, stał sobie grzecznie do dzisiaj rana. Dzisiaj przychodzę, patrzę, lewe koło kapeć... Dobra, zmieniłem, okazało się, że zapasówka ma inny bieżnik, niż pozostałe koła. Do pracy musiałem dojechać, więc założyłem. I, co ciekawe: jadąc do prędkości tak 80-90 km/h samochód idzie jak po stole, mimo różnych bieżników. Potem zaczynają się drgania, ale takie: ok 10 razy szybciutko bije (cały samochód lata, ale kierownica jest ok), potem chwilka przerwy i znowu.

Zastanawiam się nad jednym. Czy te wcześniejsze drgania mogły być spowodowane walniętymi gdzieś oponami? Na trzepaczce wszystko ok, wymieniłem tylne tuleje przedniego wahacza, wyważyłem koła, tarcze mam nóweczki, klocki też.... Czyli na logikę biorąc mogą to być opony...

A to, że na innym bieżniku lata samochód, to raczej normalne... Zresztą jedna opona została stara, więc może z nią coś jest nie tak...

Ktoś ma jakieś inne sugestie? Naprawiać starą oponę (na wiosnę miałem wymieniać cały komplet), czy wymienić dwie na przodzie auta (na wszystkie nie mam kasy...)?

Guest Laser

Witam

Na temat drgan kierownicy, trzepania nadwozia, sciagania byly juz pisane epopeje - poszukaj.

Zeby naprowadzic powiem tak.

Zbieznosc - sciete opony, dlatego moze sciagac ( ale nie bic, od zbieznosci tylko sciaga )

Niewywazona felga - zwykle gumiarze odwalaja fuszere, poszukaj dobrego zakladu, takie wywazenie kosztuje i 20pln za kolo ale jest zrobione jak ma byc ( czesto tam gdzie robia geometrie robia tez wywazanie )

Krzywe tarcze/tarcza - to by tlumaczylo wibracje przy 130km/h - wtedy powinny byc najsilniejsze, przy przyhamowaniu powinno mocno zaczac drgac kierownica.

Jesli masz zamiar kupowac nowe opony, to zrob geometrie - inaczej istnieje szansa ze nowe tez zalatwisz.

To narazie tyle, wiecej - > szukajka

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Do tego jescze moze byc krzywa felga jak to ma miejsce u mnie.

Co do tego, że powietrze zeszło, to okazało się, że opony są już sparciałe, i między felgą i oponą uciekło... Poczekam jeszcze jakiś czas i zmienię na zimówki. A co do trzęsienia, to przyczyny znaleźli mi dwie: niewyważone koła i trochę krzywa felga... Ale jak człowiek porządnie wyważył, to teraz ledwo czuć lekkie drganie... Zbieżność i geometria są OK, ani już nie ściąga, ani nie bierze źle opon - wszystko w normie. A tarcze mam prościutkie, przy hamowaniu nic nie bije kierownica, zresztą niedawno wymieniałem tarcze, a same z siebie, tak "bez pomocy" tarcze raczej się nie krzywią...

Dzięki w każdym razie za pomoc, teraz pozostaje mi znaleźć tanie zimówki, no i komplet felg do nich kupić - wczoraj oponiarz mi wyliczył, że komplet opon i felg (stalowych) wyniesie mnie od 750 zł w górę. Nigdy się w tym nie orientowałem, więc może ktoś powie coś na temat tej ceny? Może gdzieś w Szczecinie lub okolicach taniej można nabyć?

A na wiosnę kupię kolejny komplecik felg i opon letnich

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

I jeszcze jedno: słyszałem, że są jakieś środki w aerozolu, które wstrzykuje się do opony i one od środka uszczelniają. Czy warto takie coś stosować? Czy w ogóle na takie sytuacje jak uciekanie powietrza między feglą i oponą to może pomóc?

Guest Laser

Ja juz kupilem najtansze z markowych opon ( Fulda ) i zaluje ze nie doplacilem tych 50pln do czegos lepszego, wiec na tanioche nie idz.

Te srodki uszczelniajace uszczelniaja i pompuja opone, tylko potem opona nadaje sie do wyrzucenia, a felge bedziesz skrobal tydzien. Szkoda zachodu

Mój ojciec w Nexii jeździ na najtańszych Dębicach, i jest zadowolony. Miałem okazję przejechać się kilkukrotnie tą Nexią w zimę - oponki są naprawdę super... Więc sam już nie wiem...

Witam.

Mi również bije kierownica tylko że między 80 a 100 km/h sprawdziłem zawieszenie: tarcze, wachacze, zbieżność i nie doszukałem się powodu.

W końcu jeden z mechaników stwierdził że to musi być krzywa felga i tak też jest.

Ale ostatnio zauważyłem dziwną rzecz: dobiłem wiatru w gumy do 2,2 bary i drgania ustały lecz niestety nie na długo

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest PatrykVA

Witam koledzy mi biła kierownica również po zakupie felg 15" do Vectry A okazało się że było to spowodowane brakiem pierścieni centrujących w felgi takie plastikowe pierścionki po zakupie bicie ustało

Guest Laser

Please login or register to see this quote.

Ano tak jest to mozliwe jak sie zaklada felgi od VW czy inne 4x100 ale nie do Opla ( centrujacy 56.6 zdaje sie ), ociupinka luzu i woogie boogie gotowe.