Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Ile Powietrza Do Opon (kombi) ?

garfield
 Share

Recommended Posts

witam

Jakie macie ciśnienie w oponach, szczególnie chodzi mi o kombi (dla opcji niezaładowany tylko 2 osoby)?

Pytam bo w przodzie mam 2,5atmosfery a na tyle mam nowe opony, według opla powinno być 2,4 ale wulkanizator dał mi 2,2 i powiedział że opel za dużo podaje i opony się źle zużywają, że 2,2 jest odpowiednio, mial rację czy nie?

opony standard 195/65/15

Edited by garfield

witam

Jakie macie ciśnienie w oponach, szczególnie chodzi mi o kombi (dla opcji niezaładowany tylko 2 osoby)?

Pytam bo w przodzie mam 2,5atmosfery a na tyle mam nowe opony, według opla powinno być 2,4 ale wulkanizator dał mi 2,2 i powiedział że opel za dużo podaje i opony się źle zużywają, że 2,2 jest odpowiednio, mial rację czy nie?

opony standard 195/65/15

Ja pompuję przód 1,9 a tył 2,4 - ale mam butlę z gazem normalnie Opel chyba zaleca przód 1,9 tył 2,1 -dane dla 2 osób

P.S. Dane dla silnika Z18XE

Edited by Pałasz

według opla powinno być 2,4

według opla to napewno nie tyle

W instrukcji masz:

X20DTL - 1,9/1,9 (3osoby) i 2.0/2,9 (max obciążenie)

X20DTH - 2,1/2,1 (3osoby) i 2,2/3,1 (max obciążenie)

Zobacz jeszcze co masz na klapce paliwa

powiedział .....że 2,2 jest odpowiednio

Ja tam też dmucham po 2,2 wszystkie koła i jakoś nie zauważyem szybaszego zużycia

bez przesady panowie z tymi zaleceniami

jak ktoś jeździ spokojnie i lubi komfort to sobie upuszcza o ok 0,2 atm i jest gut

ja jestem zwolennikiem że im sztywniej tym pewniej wiec mam zawsze troche wiecej nadmuchane ;)

gumiarze mają swoje nawyki i zazwyczaj dmuchaja wszystim 2,0 lub 2,2 aby wszędzie bylo równo ;)

Edited by hapko

przy zbyt dużym cisnieniu opona wyciera sie szybciej na środku - ten problem zauważyłem tylko przy bardzo szerokich oponach niskoprofilowych

analogicznie przy zbyt niskim - na bokach - w większosci aut boki opon zużywają sie szybciej - aby tego uniknąć lepiej dmuchać wiecej ;)

według opla to napewno nie tyle

W instrukcji masz:

X20DTL - 1,9/1,9 (3osoby) i 2.0/2,9 (max obciążenie)

X20DTH - 2,1/2,1 (3osoby) i 2,2/3,1 (max obciążenie)

Zobacz jeszcze co masz na klapce paliwa

Ja tam też dmucham po 2,2 wszystkie koła i jakoś nie zauważyem szybaszego zużycia

No wlasnie ja tez w flamandzkiej instrukcji oraz na klapce mam 2,4 a w polskiej dla tego samego samochodu mam to co piszes :).

Krakowskim targiem jezdze na 2,2.

No wlasnie ja tez w flamandzkiej instrukcji oraz na klapce mam 2,4 a w polskiej dla tego samego samochodu mam to co piszes :).

Krakowskim targiem jezdze na 2,2.

no właśnie na klapce mam 2,4 i 2,4 bez obciążenia i 2,5 i 3,4 z obciążeniem ale dałem 2,4 i 2,2

i już sam nie wiem jak to ma byc

No Panowie jaja sobie robicie juz napewno nie ma róznicy w zużywaniu sie bieżnika O,2 w te czy w te. Kurde to jak jeździcie samemu i później pakujecie rodzinę i jedziecie na wycieczke to pompujecie 0,2 wiecej i jak przyjeżdzacie to upuszczacie tylko dlatego, że może oponki sie zdzierają. Przecież to śmiech na sali i chyba nie macie co robic!!! Napompuj se jeden z drugim ze 2,2 i dajcie spokój z tą satyrą.

73!

• 4 years later...

No Panowie jaja sobie robicie juz napewno nie ma róznicy w zużywaniu sie bieżnika O,2 w te czy w te. Kurde to jak jeździcie samemu i później pakujecie rodzinę i jedziecie na wycieczke to pompujecie 0,2 wiecej i jak przyjeżdzacie to upuszczacie tylko dlatego, że może oponki sie zdzierają. Przecież to śmiech na sali i chyba nie macie co robic!!! Napompuj se jeden z drugim ze 2,2 i dajcie spokój z tą satyrą.

73!

Fajnie by było gdybyś miał rację ale właśnie te 0,2 atmosfery robi różnicę, opona ma się zużywać równomiernie i tu nie chodzi tylko o ekonomię zużycia opony ale również paliwa, przyczepność i przenoszenie obciążeń na zakrętach.

Prawidłowo dobrane ciśnienie daje możliwość uzyskania parametrów toczenia jakie zdołał wysupłać producent (co jest często kompromisem pomiędzy czymś a czymś), czyli odprowadzenie wody, błota, pokonywanie nierówności (tłumienie), a także o czym się zapomina ma wpływ na pracę amortyzatorów i drogę hamowania!!!

• 1 month later...

Ja mam kombi i od pół roku pompuję 2,2 i jest OK. Opony mam nowe i nie zauważyłem nadmiernego zużycia. Co do spalania to może ta różnica 0,2 spowoduje podniesienie zużycia benki o 1 szklankę na 100 km. Co do odprowadzania wody i błota to za to głównie odpowiada profil bieżnika i rodzaj opony.

Edited by chemikx3

• 2 months later...

A ja u siebie mam aż 2,8 z przodu i z tyłu, co w sumie mnie trochę dziwi. To dużo więcej niż by wynikało z zaleceń, ale dobrałem sobie to ciśnienie eksperymentalnie, na śniegu i lekko mokrym asfalcie - wtedy widać jak opona się układa. Przy 2.2 środek był zapadnięty, a opona jechała na krawędziach (czyli typowy objaw zbyt niskiego ciśnienia), więc drogą prób i błędów doszedłem do ciśnienia 2,8 przy którym opona zostawia równomierny ślad całą szerokością.

Nie do końca wiem dlaczego tak się dzieje. Może opony z racji wieku mają już miękkie boczne ścianki (mają 6 lat, więc nie jakoś specjalnie dużo).

Właśnie najdziwniejsze jest to, że tak samo jest na ciepłej oponie. Od czasu jak je założyłem mam zboczenie i zawsze na lekko mokrej nawierzchni sprawdzam we wstecznym lusterku jak wyglądają ślady. Przy 2.2 zawsze były wyraźnie odbite krawędzie, a przy tym moim 2,8 ślad jest równomierny na całej szerokości. Może taki urok tych opon (Bridgestone Turanza)

• 2 months later...

Od czasu jak je założyłem mam zboczenie i zawsze na lekko mokrej nawierzchni sprawdzam we wstecznym lusterku jak wyglądają ślady. Przy 2.2 zawsze były wyraźnie odbite krawędzie, a przy tym moim 2,8 ślad jest równomierny na całej szerokości.

Ciekawe jak jesteś w stanie dojść do takich wniosków patrząc w lusterko wsteczne???? :blink: ? Przecież jak latem w upale masz ponad 3 atm. i wjedziesz w dziure to oponę może szlag trafić...

Ja na letnich jeżdzę wg. info na klapce. Na zimówkach przy pompowaniu do 2 atm to mam flaka takiego, że felga prawie dotyka ziemii. Muszę wtedy dawać >2.5atm

• 2 weeks later...

Ciekawe jak jesteś w stanie dojść do takich wniosków patrząc w lusterko wsteczne???? :blink: ? Przecież jak latem w upale masz ponad 3 atm. i wjedziesz w dziure to oponę może szlag trafić...

Całkiem zwyczajnie. Wjedź w kałużę i jedź potem po równym alsfalcie. Zerknij w lusterko wsteczne i zobaczysz ślad zostawiany przez oponę

Ja mam 2.2 przód i tył sprawdzane po nocy. Po szybszym poiwrocie z pracy 38km ciśnienie wzrosło do 2.6.

Ważne żeby nie bylo za mało bo przy szybszej jeździe w zakręcie można zdjąć opone z felgi.