Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Aros

Pielęgnacja Lakieru :)

Recommended Posts

witam

mam zamiar sie wziąć za odnowe lakieru. więc tak:

-do usuniecia asfaltu,smoly czy zywicy uzyje Tar remover firmy K2 moze byc ?

jaki szampon polecacie ? jak juz robić to porzadnym szamponem

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> z woskiem czy bez ?

do wysuczenia lakieru yzuje szmatki z mikrofibry.

-jako pasty do polerowania użyje Farcla G3 , dobry wybór ? zastanawiam sie czy nakladać watą czy jakąś szmatką. i w czasie polerowania trzeba troche zraszać wodą tak ?

-jako zabezpieczenia karoserii mam zamiar użyć Farecla Wax Top, moze byc ?

-na koniec cos do plastikowych czarnych cześci. wiec jakies czernidlo. obojetnie jakas firma czy mzoe ktos zapropuje cos dobrego ?

-i jeszcze mam zamiar troche odnowic pod maską. najlepiej chyba benzyna ekstrakcyjna ?

prosiłbym o porady i wszelkiego rodzaju sugestie czy dokupić jeszcze jakies środki do pielegnacji auta oczywiscie od zewnątrz

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by Aros

Guest Laser

Witaj

Bylo na ten temat troche juz mowione, sam jestem autorem paru epopei na ten temat udokumentowanych fotkami ale jak piszesz konkretne pytania moge Ci konkretnie podpowiedziec.

Ad1 ) Do usuwania syfu z lakieru - benzynka ekstrakcyjna, z srodkow markowych widzialem w dzialaniu preparaty marki Loctite i Sonax, jednak jesli extrakcyjna nie da rady to one tez nie - generalnie wszystkie syfy pochodzenia bitumicznego mozesz nia zaatakowac. Zywice - to chyba dobrze terpentyna rusza ( ogien zwalczac ogniem

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> ), jednak radze wykonac najpierw probe jak dziala z lakierem ( mozesz miec malowany element i nie wiadomo jaka bedzie reakcja ). Po ekstrakcyjnej lakier moze byc matowy - trzeba go przepolerowac jakims mleczkiem. Co do K2 - troche sie bawilem ich produktami, ogolnie szkoda zachodu. ( szampon - slaby, zostawial dziwne smugi, woda z ludwikiem lepiej myla, mleczko - efekt schodzil po pierwszym deszczu, a o pascie Tempo to juz nie wspomne )

Ad2 ) Szampon - mam i uzywam preparatu marki Sonax bez wosku - strasznie wydajny i skuteczny ( kosztuje cos kolo 17pln za pol litra i starcza mi na caly sezon, a auto myje dosc regularnie ).

Ad3) Mikrofibra jak najbardziej - nie zostaja po niej slady, plamy, i nie rysuje lakieru w przypadku np dostania sie kamuszczka z niedomytej powierzchni.

Ad4) Jesli chcesz sie bawic w G3 na wlasna reke i caly samochod to uwierz mi ODRADZAM - nie uzyskasz recznie ladnego efektu, to nie jest pasta do recznego robienia calego auta bo wymaga mechanicznej polerki i dosc duzo czasu. Do recznego nakladania mozna uzyc produktow ktore nie daja takiego efektu ale po pierwsze sa do tego przystosowane ( nie wymagaja zraszania, i zaczynaja dzialac bez zwiekszenia temperatury - tarcie polerka ), ja uzywam mleczka 3M, jednak po takiej robocie ( mleczko + wosk = dwa dni nie czujesz rak ). Polerke radze wykonac u lakiernika, potem samemu juz piescic szczegoly ewentualnie.

A jesli chcesz sam ladnie przepolerowac lakier to polecam politury Sonaxa - ladnie wyprowadzaja mniejsze zarysowania, latwo sie je aplikuje i poleruje, dodatkowo mozna dobrac moc politurki do zniszczenia lakieru i jego typu.

Kazdego typu paste, czy wosk w wykonaniu domowym polecam nakladac zwykla apteczna wata, najdelikatniejsza, najskuteczniejsza, i poprostu najlepsza...

Ad5 ) WaxTop - mam, polecam, jesli ktos nie mogl zdobyc to kupowalem wysylalem - duzo znajomych nie chce juz nic innego.

Ad6) Czernidlo ... no i tu sie zaczynaja schody, ja do tej pory czernilem plasitki ktore czarne nie maja byc ze wzledu ze z fabryki wyszly w innym kolorze ( antracyt ), czyms co sie nazywa Silol - jednak jest to efekt na gora dwa trzy tygodnie, obecnie wypatrzylem w ofercie Sonaxa specjalna paste do plastikow ZEWNETRZNYCH ( jak do butow ), mam zamiar kupic i wyprobowac- nie moge powiedziec narazie o niej nic wiecej, jednak nie moze byc zla. Odradzam polskie wynalazki typu Fixol - dziadostwo jakich malo.

Ad7 ) pod maska czyli co ? Myje sie wszystko ekstrakcyjna a jak chcesz plasticzki zrobic zeby sie swiecily to kupujesz plaka w promocji w hipermarkecie i psikasz na szmate potem na plastik - generalnie tez czasem tak dla poprawy humoru sobie robie, ale tam akurat efekt dosc szybko znika.

Jak chcesz cos wiecej to poszukaj postu o "pucowanku" opisalem tam co i jak.

Generalnie do pielegnacji z zewnatrz moge jeszcze Ci zasugerowac blyszczyk ( tez sonaxa ), jednak to poprostu pasta ktora jest dobra na dzien dwa - auto sie przykurzy, spadnie deszcz i nie ma, efekt prysnie.

Szyby picuj woda z octem i wycieraj papierowym recznikiem, uszczelki zasuwaj silikonem i tyle.

Please login or register to see this link.

Edited by Laser

Laser czytalem juz Twój temat wczesniej dlatego nie pytalem tutaj czym najlpeiej polerowac tylko zadalem konkretne pytania z konkretnymi produktami

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

1. po benzynie ekstrakcyjnej nic sie lakierowi nie stanie ? bo jednak takie z asfaltu musialbym wcierac troche szmatką. ale dzis wlasnie juz probowalem maske z syfu zrobic i ładnie idzie pastą TEMPO lekkoscierna ale trzeba dosyc szmatką wcierać.

2.ale mowisz o koncentracie Sonaxu ? a jaka jest dokladna nazwa ? bo na allegro cos nie widze.

4. zakupiłem juz ten preparat G3 i mysle ze sprobowalbym jakos tym zrobić razem ze ztraszaniem wodą

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> moge recznie lub polerką którą mam. czy zakupić jednak te Sonaxa co mowisz ?

5. tego Farecla Wax Top zakupilem w takich zaszetkach 2x500ml. czym to najlepiej nakladac i robić ? szmatką zwykłą ? bo tu juz chyba nie watą.

6.no to musze zastanowic sie nad tym czernidłem Sonaxa

hmm szyby wodą z octem

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> ? myslalem ze moze jakis dobry preparat moze jest do szyb.

a te uszczelki to jakim silikonem ?

Guest Laser

Ad1 ) Co robi smola na masce to wole nie pytac, zwykle jest to obszar pod listwa do polowy dzwi przednich ... Lakierowi sie od ekstrakcyjnej nic nie stanie, ale trzec zabardzo nie mozesz bo brud zadziala niszczaco, to samo tempo - ono samo w sobie niszczy lakier a co dopiero wcierane... Na smole wiem ze testowali maslo jak sie boisz ekstrakcyjnej - nie smiej sie to dziala

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">, aha sama ekstrakcyjna dla lakieru jest bezpieczna, jednak zauwazylem ze trzeba uwazac bo w chwili mycia lakier jest bardziej podatny na zadrapania, jak odparuje jest ok.

Ad2 ) Na allegro to wogole sonaxu moze nie byc bo jest rozprowadzany tylko w sieci dystrybutorow ( chyba ), cala game tych preparatow oferuje sklep www.sonax.katowice.pl .. teraz wyszla nowa seria tych szamponow.( tu sa

)

A ten co ja mam wyglada tak

Ad4) w zyciu bym calego samochodu sam G3 nie robil, recznie to nie da efektu - politurka sonaxu tak, g3/g10 sam - nigdy.

ad6)

Co do szyb - sa, ale poco wydawac kase skoro to sie swietnie sprawdza, kosztuje 69groszy za 3/4litra

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> ? ( skoro nie widac roznicy to poco przeplacac ? )

Uszczelki ... najlepiej silikonem do uszczelek, jest nawet polski produkt o jakze wdziecznej nazwie "Uszczelka" aplikator na gabeczce latwo i przyjemnie. A jak nie to dowolny smar silikonowy, szczegolnie wazne przed zima i w najwieksze upaly.

Co do wszelkich aplikacji preparatow nie wazne czy czyszczacych czy polerujacych na lakier - polecam do wszystkiego Wate, naprawde wdzieczny material.