Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

daro

Drążki Kierownicze

Recommended Posts

Witam,

Na kierownicy czuc było delikatne stuki i okazało się że mam do wumiany drązki kierownicze, lewy i prawy.

Koledzy może wiecie czy wystepuje jeden rodzaj tej części czy rózne w zależności od modelu. Moja VC sedan z 2003r 2,2DTi.

Jakiej firmy kupic drązki?

Wyszło to przy okazji sprawdzania głosnych szumów dochodzących z tyłu autka - ząbkowanie opon = wymiana amaortyzatorów tył.

Pozdrawiam.

Zapomniałem, jeszcze jedno pytanko... a mianowicie, wiem ze tzreba ustawic zbieznośc i geometrię ale czy wystarczy normalnie czy trzeba ustawiac i korygować komuterowo/TECHem/KTSem? pytam, poniewaz tak słyszałem ze w autach z TC trzeba... podobno to się nazywa wyzerowanie kierownicy do kół.

Edited by daro

Please login or register to see this quote.

Różne drążki są do zwykłej VC oraz do GTSa.

Zbieżność trzeba ustawić. O "zerowaniu" kierownicy nie słyszałem.

Drazki mialem wymieniane w GTS po 4 latach - teraz jezdzi sie zdecydowanie lepiej

a czym sie róznia te do zwykłej VC a czym do GTSa? jak je odróznic: na oko, czy pomiarami?

może grubsze są? raczej dłuższe/ krótsze nie będą, a moze skok gwintu?

Edited by Piotr z Gdańska

Różnica wynika z innego przełożenia:

VC i Signum: 16:1

GTS:15.2:1

Mechanicznie drążki do GTSa mają jedno małe wyfrezowanie przy przegubie gdzie standardowy drążek go nie ma. Przez co troszkę głębiej sie wkręcają.

Mają też inne nr części GM ale nie mam teraz dostępu do EPC więc nie podam.

Edited by Tadzio

koles mnie pytal w ASO czy Sport czy nie ja mu ze do GTS a on czy sport czy nie;p hehe

Zalezy tez jakie masz felgi. Od 18" sa wzmacniane drazki.

jeżeli masz ESP to należało by zrobić kalibrację czujnika skrętu żeby układ ESP nie wariował .

Dzieki Tadziu własnie o to mi chodziło, a zamienniki tez sie tym róznia czy tylko GM?

ESP to chyba wszystkie VC mają, i własnie o ta kalibracje czy tez zerowanie mi chodziło... to jednak cos takiego sie robi (dobre rzeczy o uszy mi sie obijają). dzieki Jacol.

Kali, mam 16" koła, jakis kompromis pomiedzy komfortem dla rodziny a polskimi drogami (dziurawymi jak stół spelunowy) trzeba zachować

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by daro

a jak to sie robi?

to podobno Techa/KTSa sie podłącza a jak dalej to nie wiem. Jutro jestem umowiony w warsztacie to moze będę po wszystkim deko mądrzejszy

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

kalibrację robi się techem w cime bo tam znajduje się czujnik kąta skrętu z tego co pamiętam

Zgadza sie....u mnie wlasnie cim nie chce wspolpracowac z tym czujnikiem i wywala bledy skutkujace wyswietlaniem sie kierownicy z wykrzyknikiem + kontrolka TC.......ehhhh.....bleeeee

a ja nic nie kalibrowałem i jest ok....no nie wiem podczas hamowania lekko naciskam pedał hamulca i czuje drżenie pod pedałem ale chyba to nie ma nic wspolnego

słyszałem ze jak sie tego nie skalibruje to autko bedzie miało tędencje do samoskretu (bedzie koła przestawiało ciutek w lewo lub w prawo), ... ale jezeli tak jest to teoretycznie przy hamowaniu mogą Ci kołka uciekac w którąc strone delikatnie i mozesz odczuwac jakies drzenia. Zanaczam raz jeszcze ze tylko słyszałem i fachowcem nie jestem w tej dziedzinie

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

a sciagac tez moze?

zapewne tak, bo czuje ze mi teraz ciutek sciaga przy delikatnych luzach. A chyba własnie o to chodzi ze by skalibrowac zeby kierownica i koła miały ten sam pkt zerowy (tak na chłopski rozum heheheee)

pogadam z kumplem jutro jak to beda robic to sie wypytam co i jak.

z Wawy nie masz daleko w razie jakby co heheheee

mi ta kalibracje robili na drazku i na kompie na geometrii wyswietlal mu sie kąt dopuszczalny itd...a kolega ma techa??

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Drążki wymienione na nowe

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> niestety na ocznie nie widziałem jak to sie robi, ale spytałem sie jak to sie odbywa: po wymianie drazków geometria i zbieżnosć a pozniej podpieli albo techa albo kompa i w drogę i kalibrowali to w czasie jazdy ... chodzi o to zeby pkt "0" z cima zgadzał sie z kołami. Załuje, ze nie byłem przy tym (niestety nie mogłem

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> ) ale pytałem się też czy bez tego ustawienia da sie jezdzic, podobno tak ale moze sciągac i ESP moze nie działac jak powinien tzn moze nieraz zaszkodzic niz pomóc.

Guest Suszek

U mnie dziwny objaw po wymianie drazków. Wydaje mi sie ze mam wiekszy luz na kierownicy i wydaje mi sie ze mi bardziej przenosi drgania. Cokolwiek dziwne :>

U mnie po wymianie poprawa zdecydowana - po prostu czuc roznice i auto zdecydowanie lepiej sie prowadzic i szybciej reaguje na ruch kierownicy...

Ile płaciliście za wymianę?

Trzeba wymieniać całe drążki, czy wystarczy same końcówki. Cena jaką mi podali to 105 zł + wymiana 40 zł od strony. Ale wydawało mi się, że końcówka powinna kosztować ~20 zł, a nie ponad 100...

/emoticons/default_rolleyes.gif" alt=":rolleyes:">

jak drazki to i koncowki po co dwa razy rozbierac:)

No kompletne drążki to ponad 250 zł/szt. Mam nadzieję, że uda się jeszcze coś stargować z tej ceny.

a po wymianie, ustawianie zbieżności obowiązkowo

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">