Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Guest SNAKU

Sirio Triflex - Miał Ktoś Do Czynienia?

Recommended Posts

Guest SNAKU

Jako,że mam już dosyć ściągania i stawiania mojej antenki (President Alabama)-niestety muszę to robić bo w tym kraju nie można niczego zostawić na dłużej niż 60 sekund

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_dry.png" alt="<_<"> (moja poprzednia Alaska gdzieś sobie jeździ) zastanawiam się nad triflexem, głównie dlatego,że wyglada jak zwykła antena. Może ktoś coś powiedzieć na jej temat? Czytałem opinie na cb-radio.pl i zdania są podzielone-jak zawsze

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> Ale może ktoś doda jakieś uwagi, spostrzeżenia...

Guest szak

No ja nie pomoge nie miałem jeszcze okazji sprawdzić...

Powiem tylko tyle nie zamieniaj alabamy szkoda jej sie pozbywać.

A co do antenek takich jak triflex sie nie wypowiadam bo mialem okazje zalozyc 3 podobne i wypadały mizernie...

73!

kolega jeździ z Triflexem i ostatnio miałem okazje potestowania.

pierwsze wrażenia:wspaniałe

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> radio wogóle nie zbiera zakłóceń,wygląd bardzo fajny(choć duży napis Sirio i tak jest bardzo widoczny).Z zasięgiem niestety już nie tak wesoło.w kilku miarodajnych(baza-mobil) testach bardzo biednie.Miasto-max około 2,5-3 km(to akurat uważam za sukces bo myślalem,że będzie gorzej),w trasie(teren bardzo nizinny) około 5 km.

teraz pytanie do czego ma Ci służyć radio?jeśli używasz tylko i wyłącznie antymiśkowo spokojnie wystarczy.dużym plusem jest jej wygląd-tak szybko jej nie ukradną.

Guest djmothek

czysto zbiera ale bardzo krotkie(km) działanie...

Guest SNAKU

Please login or register to see this quote.

Generalnie radio mi służy tak jak większości, żeby mieć świeże informacje z drogi, korki, miśki, wypadki itd.

Jeżdże głównie po ekspresówkach i autostradzie, więc ruch spory i wymiana informacji też. Dlatego zasięg nie jest aż tak istotny.

OT

djmothek w nawiązaniu do Twojej sygnaturki masz husky-ego?

Dziękuje za odpowiedzi i proszę o jeszcze...

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest djmothek

OT a on mam:) hiihii KOCHAM TE PIESKI:)

Guest SNAKU

Moja bestia w avatarku

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Koniec OT

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest SNAKU

Odgrzewam kotleta.

Antenka już na dachu, napis Sirio starty, więc wygląda jak zwykła antena. Zasięg jak dla mnie wystarczający. Dlatego polecam, jakby ktoś myślał o takiej zmianie.

Guest MrSpike

hmm, a czy ta antena jest dwuczesciowa? w sensie czy ma demontowalna (wykrecana) ten 50cm "bat"? czy ten "bat" jest elastyczny? dosc czesto zdarza sie ze kradzieje zabieraja tez odkrecane czesci zwyklych anten...

pozdr

Guest SNAKU

^^^

Bat jest odkręcany i elastyczny-jak w zwykłej antenie.

Napisz jeszcze jak możesz któedy puściłeś kabel?

Pozdrawiam pliers

Guest blue_kris2

Witam

(opis montażu anteny TRIFLEX CB/FM/GSM )

Od kilku dni (chyba z tydzień) przeszukuje forum i inne strony odnoście instalacji anteny Sirio triflex. Zaczepiałem też (SNAKU dzięki wielkie) klubowiczów zasypując ich gradem pytań, niektóre z nich które nie dawały mi spokoju:

- oczywiście jak działa antena (czy warto ją kupić)

- czy pasuje w oryginalne gniazdo (miałem w pamięci, że kiedyś gdzieś wyczytałem, że pasuje ale ostatnio nigdzie nie znalazłem potwierdzenia)

- którędy pociągnąć kabel do CB oraz czy jest z tym dużo roboty?

- czy będę musiał ciągnąć nowy kabel do radia FM, (opinie na ten temat są podzielone jedni twierdzą, że trzeba inni, że nie), napisałem do sirio i odpisali mi, że "Kabel antenowy w instalacjach radiowych ma impedancje 75 Ohm i nie nadaje się do wykorzystania należ użyć kabel 50 Ohm dodany w komplecie z anteną."

Na ich stronie jednak pisze:

"Impedancja:

AM-FM band: 150 niezbalansowana

CB and GSM bands: 50 niezbalansowana"

I dalej nic nie wiem! tzn. teraz wiem ? zostawiłem stary kabel, okazało się ze wtyczka pasuje idealnie, (co też potwierdził SNAKU, lecz nie byłem pewien czy dobrze go zrozumiałem)

Żałowałem, że tak mało jest na ten temat i postanowiłem napisać relacje z montażu anteny.

Zrobiłem kilka fotek, lecz na koniec padła mi bateria (niektóre niestety nie nadają się do pokazania).

fot. 1 - pokazuje anteny, są bardzo podobne wymiarami i wyglądem.

Please login or register to see this link.

fot.2-7 - odkręcenie listwy od rolety wystarczy jedną odkręcić (4 śruby na torc- jedna na mniejszy). Listwa odchodzi bez problemu, na 9 widać ile jest tam miejsca na kabel, początkowo chciałem tam właśnie puścić kabel i dalej progiem, lecz zrezygnowałem, ponieważ, nie mogłem zdemontować plastików z progu (chyba trzeba fotel odkręcać)

Boczne plastiki są na zatrzaski, odchodzą bez problemu widać na dalszych zdjęciach. Uwaga na górny plastik, wchodzi na zasuwkę z bocznymi, ja odłamałem kawałek języczka i niestety teraz mi odstaje z jednej strony.

fot. 8 - kable i wtyczki anteny Fm, śruba do odkręcenia anteny 17.

Było więcej fotek gniazda i wnętrza podsufitki niestety niewyraźne. Dostęp jest utrudniony niemniej nie było większego problemu z dostaniem się tam. Trzeba też wymontować lampkę, podważa się śrobowkrętem. Jak pisałem wcześniej wtyczka do Fm pasuje idealnie, w oryginale jest wzmacniacz, który odłączyłem i działa idealnie bez.

fot. 9-10- porównanie oryginalnej anteny z triflexem, gniazda są identyczne.

fot. 11 - połączone kable Fm i kabel cb. Metalowe wtyczki owinąłem taśmą izolacyjną, pomyślałem, że to bardziej wygłuszy ewentualne stuki gdyby kabel się ruszał. Oryginalna antena była owinięta samoprzylepną gąbką, niestety przy odklejaniu część się zniszczyła. Kable przeprowadziłem dziurami w nadwoziu,

fot. 12 -znudzony pomocnik, z prawej strony widać boczne plastiki na słupek.

fot. 13 - pierwsza opcja ciągnięcia kabla, dołem, listwą rolety. Po dotarciu do progów, spowrotem do podsufitki i dalej górą.

fot. 14 - pomocnik drzemie. Na wcześniejszych zdjęciach widać, że podłączyłem kable bokiem i dziurą od lampy- musiałem rozłączać i ponownie dobrze podłączyć.

fot.15 - słupek przedni, tego też się bałem (nigdzie nie znalazłem jak go zdemontować, a kiedyś szukałem, bo skrzypiało mi przy słupku i szybie, przy okazji nasmarowałem smarem silikonowym.) Lecz wyszło bez problemu, dwa zatrzaski. Kabel puszczony po uszczelką i w dół słupkiem.

fot. 16 - odkręcony schowek, 4 śruby. Kabel puszczony tyłem schowka i na podłogę bokiem dywanika.

fot. 17 - plastik słupka środkowego, odchodzi po pociągnięciu - zatrzask. Kable puściłem uszczelką i podsufitką (tam gdzie się dało, nie odkręcałem uchwytów do trzymania, więc tam podsufitka przylegała ściśle).

Radio Fm działa świetnie bez wzmacniacza(a bałem się, że biedzie źle), cb gorzej, (ale wcześniej miałem 1, 5 metrową antenę, która i tak więcej przejeździła w bagażniku niż na aucie), ale jak na razie jestem zadowolony, odbiór jest czystszy niż wcześniej.

I to wszystko, na wszelkie pytania chętnie odpowiem. Może się komuś przyda, ja szukałem takiego właśnie opisu przez ponad tydzień i nie znalazłem.

Pozdrawiam.

Edited by blue_kris2

Super opis. Sam czegoś takiego szukam tylko że do VC.

Którędy w końcu poszedł kabel? najpierw listwą rolety, potem w dół progiem do środkowego słupka a potem znów do góry, przednim słupkiem za schowek i na podłogę tak??

Ja się właśnie boję bo mam poduszki powietrzne w słupkach bocznych i niechciałbym czegoś tam narobić złego. W każdym razie wielkie dzięki za opis.

Acha...rozumiem że kabel FM zostawiłeś oryginalny...

Kabel stosowany oryginalnie w FM ma rzeczywiście 75 ohm ale pierwsze słyszę żeby dodawali do anteny kabel FM 50 ohm!

50 ohm to impedancja kabla do CB

Pozdrawiam pliers

Guest SNAKU

Świetny opis. Proponuje, żeby mod podwiesił.

Jeszcze jedna uwaga dla chętnych na triflexa a mających lotkę (szklarnia) niestety przy otwieraniu klapy antena obciera o spojler

/emoticons/default_dry.png" alt="<_<">

P.S. Pomocnik nie drzemie tylko ma lampkę nakierowaną prosto w oczy!!!

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest blue_kris2

Ostatecznie kabel poszedł podsufitką (jej bokiem,trochę na uszczelce drzwi, trochę podsufitką) do słupka przedniej szyby i w dół. Myślę, że to najlepszy sposób.Początkowo chciałem puścić dołem (tj. słupkiem z tyłu bagażnika i listwą rolety, zdjęcie 13,) i doszedłem do plastiku progu lecz uznałem że więcej roboty będzie z demontażem plastików progu (chyba trzeba fotel odkręcać- tak gdzieś wyczytałem)

Kabel Fm został oryginalny. Wtyczka kabla od Fm idealnie pasuje do gniazda triflex-a, kabel od Fm został fabryczny i radio chodzi chyba nawet lepiej, mimo, że nie ma wzmacniacza.

Guest blue_kris2

może i ma światło w oczy, ale musiałem go jakoś rozruszać !

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

powiedz jeszcze czy zauważyłeś może którędy biegnie oryginalny kabel anteny FM??

Guest blue_kris2

NIestety, nie wiem którędy biegnie kabel, wydaje mi się że idzie w lewą stronę podsufitki tzn. w stronę kierowny, ja ciągnąłęm kabel po stronie pasażera dlatego nie spotkałem orginalnego kabla.

No witam wszystkich zainteresowanych w Nowym Roku.

Udało mi się zamontować Triflexa w VC Combi no i chciałbym się podzielić spostrzeżeniami :-)

Najpierw kwestie techniczne:

- zdemontowałem tylną listwę przy podsufitce

- poluzowałem plastikowe boki z tyłu

Dostałem się do oryginalnej anteny. Aby ją zdemontować i założyć w jej miejsce Triflexa będą potrzebne klucze 17 i 19.

FM

Ku mojemu zaskoczeniu kabel od radia FM podłączony był niestety zupełnie inną wtyczką niż ta przy Triflexie; było to takie niebieskie plastikowe złącze przyczepione do karoserii auta. W związku z tym że złącze nie pasowało uciąłem je od strony oryginalnej anteny, następnie odciąłem końcówkę od kabla FM dostarczonego z Triflexem, zlutowałem ze sobą i już miałem łączkę dzięki której mogłem połączyć trilexa z oryginalnym kablem antenowym FM. Przy okazji odciąłem kabel zasilania od wzmacniacza antenowego wbudowanego w oryginalną antenę.

CB

Kabel do radia CB puściłem następująco:

zacząłem z lewej strony bagażnika (tam gdzie są bezpieczniki) i przeciągnąłem kabel do góry nad podsufitkę i w prawo do anteny; potem znów wróciłem do bezpieczników żeby pociągnąć kabel w drugą stronę... przepchnąłem go nad nadkolem aż wyszedł tuż przy krawędzi tylnej kanapy, potem do przodu wpychając kabel pod plastikową listwę. Ja mam radio z przodu po stronie kierowcy więc dlatego wybrałem taką a nie inną drogę.

I to tyle jeśli chodzi montowanie anteny, jak będą jakieś pytanie to chętnie odpowiem.

Nadszedł czas na najważniejsze czyli sprawdzenie jak działa antena.

FM

Jak pisałem powyżej unieszkodliwiłem wzmacniacz antenowy więc miałem obawy o działanie anteny w zakresie FM. Po około 1,5 tygodniowej obserwacji powiem tak: według mnie nie ma różnicy jeśli chodzi o zasięg…ani lepiej ani gorzej; nadmienię że poruszam się po całym kraju i w każdym większym mieście lub okolicach ustawiam Chilli ZET (POLECAM!) i zasięg kiedy mijam dane miasto jest praktycznie taki sam jak na oryginalnej antenie. Wcześniej gdy bałem się że zasięg się znacznie pogorszy, miałem plan zaopatrzenia się w uniwersalny wzmacniacz antenowy ale zrezygnowałem bo nie ma potrzeby.

CB

Do tej pory używałem anteny President Florida. Czy jest różnica? Jest. Według mnie na lepsze.

Antena zestroiła mi się idealnie na 20 kanale, powiem szczerze że myślałem że mi się miernik popsuł bo SWR wyszedł praktycznie 1,0.

Zasięg nie jest oszałamiający (kilka kilometrów) ale po co więcej? Wiem że są „nawiedzeni” którzy zaraz powiedzą że co to za antena taka krótka to się nie nadaje do pasma 11m nie wspominając że jak jest do trzech rzeczy to już na pewno do niczego…Ja uważam że ta antenka spisuje się bardzo dobrze.

Antena magnesowa ma jedną wadę: przy każdym schowaniu i ponownym wyjęciu na dach trzeba by ją stroić. Uważam że lepszy zestrojony Triflex niż nie zestrojona magnesówka (no chyba że ktoś z Was jest tylko nasłuchowcem i nie udziela się w eterze, wtedy zestrojenie anteny w ogóle nie jest konieczne 

Podsumowując:

PLUSY:

nie gwiżdże na dachu dodatkowa antena

nie rysuje dachu

nie trzeba jej zdejmować

zestraja się bardzo dobrze

minusów na razie nie zauważyłem.

P.S. na koniec wziąłem markera i zamazałem logo SIRIO co by nie kusiło złych ludzi 

Jak się komuś przydało to, co napisałem to PODZIĘKOWAŁ :--)

Założenia montażu zestawu CB+antena w viki B kombi 2000r:

radio do 200zł + antena niewidoczna dla złodzieja i misiaczków ze sreberka

Zestaw CB + antena:

onwa mk3 (180 zł) + sirio triflex (199zł)

Montaż:

-radyjko Cb schowane do schowka pasażera, wyprowadzony zewnętrzny głośnik pod łokietnikiem (26zł), zasilanie radia wykonanie dodatkowego gniazda zapalniczki (4zł) wewnatrz schowka, zasilanie wyciągniete z podświetlenia schowka (przewody ze złaczkami 2x2zł) zakładałem że przy wyjęciu kluczyka ze stacyjki wszystko zostaje wyłączone, montaż radia + zasilanie w schowku ok 2 godzin (wiercenie otworów pod uchwyt radia i otwory pod gniazdo zapalniczki), zasilanie wykonane bez cięcia oryginalnych przewodów i wtyczek podświetlenia.

-antena zamontowana po antenie fm (otwór pasuje idealnie)

odkrecona została prawa prowadnica rolety 4 wkręty, zdjety tylny prawy słupek, osłona koncowa podsufitki, przedni prawy słupek.

przewody antenowe cb+fm (oryginalne sirio ok 5m) poprowadziłem kanałem w prawym górnym rogu dachu gdzie leci rurka spryskiwacze tylnej szyby, wyszedłem otworami w prawym przednim słupku dalej do schowka

cb podłaczyłem pod nowo zaciągniety kabel, a fm pod oryginalny oplowski (złączki pasują)

kabel antenowy +zasilania wzmacniacza u mnie leci prawym tylnym słupkiem do dołu, przechodzi pod prawą prowadnicą rolety nad nadkolem w strone podłogi i pewnie progiem do radia

montaż anteny zajął mi ok 3 godziny (jedna osoba)

Zasięg:

-odbiór

miasto ok 3-4km

teren ok 7km

bazówki do 15km

-nadawanie

teren ok 2km

Wrażenia odsłuchowe i użytkowe:

dla poczatkującego CB-mobilka bardzo pozytywne, brak szumów, wystarczający zasięg, plusem jest montaż w dziurze, zestaw niewidoczny po zamalowaniu napisu siro na antenie (farbą a nie markerem na słońcu blaknie)

Strojenie:

SWR pokazuje nawet ponizej 1 (moim zdaniem montaż w dziurze anteny 50 centymetrowej typu sirio triflex lepiej wykona swoje zadanie niz magnesówka ok 1m)

FM:

bałem się że stracę zasięg fm, jest słabszy ale u mnie np. RMF daje sobie radę w różnych odległościach od nadajnika

Wrażenia koncowe:

Polecam antenką sirio triflex, łatwy montaż, bez ingerencji w karoserię, niewidoczna, zasieg ok

Minusy:

cena!!!!!

Witam, jestem ciekawy czy Ktoś założył to cudo do chabety, bo tam orginalna antenka jest razem z spryskiwaczem. Jedynie ten spryskiwacz powoduje że nie założyłem Triflex-a.

Moim zdaniem jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego, jak ci nie zalezy na duzych zasiegach to triflex sie sprawdzi w granicach kilku km da sie pogadac.

Guest Calwas

Jeżdżę na tym goowienku od roku i nie kce żadnej innej anteny. Zalety praktyczne triflexa ( przynajmnej dla mnie) zdecydowanie biją wady tej anteny ( mniejszy niż przy dłuższych antenach zasięg ). Zero zdejmowania gdziekolwiek, Zero zakładania gdziekolwiek. Zero pałętania się zdjętego bata w bagażniku. Zero rysowania lakieru. Zero pamiętania że zostawia sie na dachu antene. Zero kuszenia złodziei anteną jak i zawartością samochodu ( antena CB wskazuje na radio CB w środku). Non stop nasłuch na mieście bez potrzeby wyjmowania anteny z bagaznika, bo ona zawsze jest na dachu. Zasięg odsłuchu maks do 10 km. Zasięg nadawania max. 4 km. Jest to wystarczające na drodze, a w mieście nawet staje się zaletą. o sytuacji na drodze wiem zawsze wszystko co chce wiedzieć, a w mieści eśmieci z drugiego kopńca miasta nie sa mi potrzebne. Antena jest zmasowana na stałe do karoserii, co nieco równoważy krótszy bat w stosunku do magnesówek. Konieczne natomiast było dokupienie za 20 zł. wzmacniacza antenowego do radia FM bo triflex go nie ma. Zapaleńcy CB i tak pewnie wiedzą swoje i po triflexie pojadą ale ja mam to w d.... , bo triflex dla mnie to je to!!!

Ostatnio też mnie zaczyna drażnić ciągłe ściąganie 1.6m bata w mieście :/ Przy zmianie auta zastanowie się nad zakupem triflex'a

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20"> Jeżdżąc głównie po mieście to jest najlepsze rozwiązanie.

wczesniej mialem presidenta floride (45cm) n aklapie w sedanie i mozliwosci mi odpowiadaly w 98% (nieraz brakowalo zasiegu ale nie na tyle zebym zakladal bata 150cm) teraz ma triflexa i jest OK ...juz nie musze ciagle chowac anteny

he_niu dzieki za pomoc i ustawienie anteny ...Najlepszy Sewis CB - Modlińska 22

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> POLECAM