Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

k4syx

Terkotanie Vdo Cdr500

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu fabryczne VDO CDR 500 mi wnerwiająco terkotało przy włączaniu/wyłączaniu zasilania i po włożeniu/wyjęciu płyty. Jeśli tak macie, to daje się to prosto naprawić. Wyrabia się taki mały switch od czujnika pozycji głowicy.

Po wyjęciu radyjka zdejmujemy przedni panel (jest tylko na zatrzaskach).

Potem zdejmujemy górną i dolną blachę (też tylko zatrzaski).

Układamy radio w naturalnym kierunku czyli tak jak było w samochodzie. Na wierzchu widać kołyskę napędu i cztery śrubki torx 10 umieszczone w jej rogach.

Odkręcamy je i ostrożnie wyjmujemy ku górze całą kołyskę - uważając na taśmę sygnałową na dole, trzeba będzie ją odpiąć od płytki z elektroniką.

Teraz sobie kołyskę kładziemy silniczkiem i elektroniką ku górze i szukamy małego czarnego dzynksa plastikowego przykręconego jedną śrubką - w okolicy silnika. Powinien do niego dotykać kawałek zagiętej blaszki przyczepionej do głowicy lasera. Jak pokręcimy większą z białych zębatek aby odsunąć głowicę zobaczymy że z dzynksa wysuwa się plastikowy bolec. Ten dzynks to właśnie wyrabiający się switch.

Należy odlutować od niego dwa kabelki zielone i odkręcić śrubkę (w tej kolejności łatwiej).

Dzynks daje się rozebrać po podważeniu małego zatrzasku znajdującego się na boczku naprzeciwko otworu na śrubę. Drugi zatrzask jest pod otworem. Przy robieraniu trzeba uważać bo całość jest bardzo mała i znajdująca się w środku sprężynka też jest malutka.

Jak mamy rozebrany to czyścimy powierzchnie styku - kawałek drobnego papieru ściernego wsuwamy parę razy w widełki w obudowie, lekko też przecieramy fragment sprężynki na krawędzi (widać gdzie bo jest tam nieco ciemniejsze miejsce). Potem całość dzynksa składamy i spradzamy miernikiem czy pojawia się zwarcie jak wsuniemy bolec do środka i czy sprężynka go prawidłowo wypchnie. U mnie rezystancja po naprawie to około 0,4 Ohm.

Potem składamy całość radia w odwrotnej kolejności do kupy i cieszymy się szybciutkim i cichym włączaniem/wyłączaniem radia.

Sorry że bez zdjęć - ale nie mam ani pierścienia do tele ani dedykowanego obiektywu do makro i guzik na zdjęciach było widać (z pętelką).

Mam nadzieję że komus się to przyda..

Guest benezis

Mi tak terkocze w NCDC 2015.

Czy naprawa jest taka sama jak w twoim?

Prawdopodobnie tak, ten czujnik położenia to standardowe rozwiązanie stosowane też w napędach komputerowych. Trzeba by rozebrać i zobaczyć jak to wygląda, niestety nie mam dostępu do takiego radyjka jak Twoje...

Moje też terkocze ostatnio. Dzięki za info, jak znajdzie się czas to i fotostory się zrobi

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Siemka

wstawiłby ktoś fotki tego "dynksa"?

Ja też miałem chrobotanie w cd o do tego płyta nie chciała wyjść po rozebraniu radia okazało się że poprzedni właściciel myślał że ma zmieniarkę i wsunął 2 płyty

Please login or register to see this image.

Edited by Tomaj40