Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Jak Zdjąć Osłonę Progu?

Dannyxxx
 Share

Recommended Posts

Witam

Chciałem zdjąć plastikowe osłony na progach, wyjąłem te plastikowe czarne grzybki co mają kołeczki sztuk 7 i osłona progu trzyma się jeszcze na czymś pod spodem jakies zaczepy czy coś . Jak to zdjąc żeby nie połamać osłony?

Ktoś to już przerabiał?

Szczerze powiem ze nie wiem o jaki oslone progu chodzi bo mnie te "koleczkiw ilosci 7 szt" zmylily. Jesli masz na mysli oslone wewnatrz auta. Trzyma sie ona na metalowych zatrzaskach. Ale aby mozna bylo calkowicie ja zdjac trzeba odkrecic przedni fotel. Aby odkrecic fotel wystarczy odkrecic "tylko" 2 sruby torx na koncach prowadnic. Pisze "tylko" gdyz fabrycznie sa one skrecane na klej i ja chyba 2 klucze na nich zlamalem ale sie udalo. Takze jesli wczesniej nie miales odkrecanych prowadnic foteli to bez dobrego torxa nie podchodz.

Chodzi o ZEWNETRZNA oslone progu w VB po lifcie (Rys. nr 1)

listwapu7.jpg

Wlasnie po tych 7 trzpieniach rozporowych poznalem :) (Rys. nr 7), ktore sa od spodu.

(Koleczki rozpierajace wpadaja przy demontazu do zamknietego elementu progu i tam zostaja. Zeby potem zamontowac nowe "grzybki z koleczkami". Z tego co pamietam kosztuja po 70gr/szt ale ja dostalem w ASO garsc gratis.

Nie piszesz, ze sciagnales tez pokrywe na koncu oslony (Rys. nr 4 - jest juz praktycznie w tylnym nadkolu, montowana rowniez trzpieniami rozporowymi). Jesli ja scigniesz, to cala listwe przesuwasz do przodu (przynajmniej ja tak zrobilem - w razie potrzeby popchnij ja do przodu uderzajac z tylu mocno reka i powinna zejsc.

Podczas przesuniecia do przodu listwa zjedzie z haczyka (Rys. nr 9), ktory jest calkiem z przodu oraz z jak sie nie myle 5-6 listew montazowych (Rys nr. 6). Moze sie zdarzyc, ze jakas listwa montazowa sie polamie (u mnie tak bylo - po latach listwy traca elastycznosc i robia sie twarde, wiec nic dziwnego). To tez nie problem - taka listwa montazowa (6) kosztuje w ASO okolo 3 zl o ile pamietam. Wiem, ze kupilem 5 nowych i wymienilem wszystkie.

Edited by weutec

Dzięki

No właśnie o to mi chodziło.

Pokrywe na koncu oslony (Rys nr. 4) też zdjąłem teraz trzyma tylko na tych listwach montazowych (Rys nr. 6) i to dosyć mocno.

Tu jest opis z podrecznika samodzielnego majsterkowicza:

listwajf3.jpg

listwa2xm0.jpg

Dzięki. No właśnie o to mi chodziło.

Pokrywe na koncu oslony (Rys nr. 4) też zdjąłem teraz trzyma tylko na tych listwach montazowych (Rys nr. 6) i to dosyć mocno.

Te listwy montazowe nr 6 maja swoje "lustrzane odbicie" na oslonie progu (nie mozna tego jednak kupic oddzielnie - jest do oslony progu przygrzane/przyspawane). Przy montazu oslony takie jakby szyny na tych listwach zazebiaja sie o siebie i to tak strasznie trzyma. Dlatego przesuniecie calosci do przodu pomaga - nie wyrywa sie zazebionych hakow tylko szyny powiedzmy zjezdzaja z siebie.

Tez sie balem, ze cos drogiego polamie bo mimo wszystko trzeba uzyc sily. Wyszlo na to, ze tylko te listwy montazowe po 3 zlote musialem/chcialem kupic nowe.

Zycze powodzenia i jakby sie udalo to prosze kliknac na zielony plusik pod moim avatarem. Kolekcjonuje pomocniki ;)

Edited by weutec

Dzięki Weutec ,przesunięcie całości osłony do przodu pomogło.

Parę listew było już połamanych

Masz odemnie plusika.

Dzięki Weutec ,przesunięcie całości osłony do przodu pomogło.

Parę listew było już połamanych

Masz odemnie plusika.

Z przyjemnoscia :) I dzieki za plusika!

Najlepsze jest to, ze w ksiazce "Sam naprawiam" nie ma ani slowo o przesunieciu do przodu.

Pisze tylko "Zdjac oslone progu" i mecz sie czlowieku sam.

Edited by weutec

• 6 months later...

Panowie i Panie - mam problem.

Na pierwszym rysunku wsadzonym powyżej przez kolegę weuteca jest m.in. listwa montażowa - część nr 6.

Pojechałem do ASO Opel, poprosiłem o nowe 5 sztuk, facet mi dał i okazało się że są trochę inne niż te, które ja miałem w swoim progu.

Czy wie ktoś czy można dostać inne?

Różnią się sposobem mocowania ich do śrub i te na rysunku (nazwijmy to umownie 'stare') mają taką 'kratkę' na środku, w nowych jest sam plastik bez żadnych wzorków. Sam się nie brałem za mocowanie progu, blacharz stwierdził, że zrobi mi to w komplecie z blacharką i do niego z tym pojechałem a on tylko spojrzał i stwierdził, że nie będzie pasować. stare są popękane więc też nic z tego - muszę zdobyć nowe, dokładnie takie jak na powyższym rysunku...