Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Spryskiwacze Reflektorów

Guest PiotrPietak
 Share

Recommended Posts

Guest PiotrPietak

Witam wszystkich , na poczatku chcialem powiedziec ze przymierzam sie do zalozenia spryskiwaczy reflektorow ale z dnia na dzien napotykam nowe przeszkody :) obdzwonilem juz wszystkie mozliwe salony w okolicy i z tego co sie dowiedzialem to tak:

w M&M Cars :

"Trzeba wymienic pol samochodu" - to mnie wiecej znaczy wedlug nich ze trzeba nowe wiazki itp itd

w Opel Delta Chorzów :

Wszystko sie da zalozyc bezproblemu tylko drogo wyjdzie bo okolo 2000 zl

w Opel Mucha Mikołów:

"nie robilismy tego nigdy ale mysle ze bedzie duzo problemu i raczej bedzie duzy koszt" - na tym etapie przerwalem rozmowe bo kolega z serwisu ewidentnie nie wiedzial o co chodzi :/

w Opel Mucha Tychy:

tutaj dowiedzialem sie ze czesci to jakies +/- 600 zl , montaz 600 zl ale musza sprawdzic czy moj komputer jest przystosowany do obslugi spryskiwaczy reflektorow, to mnie w sumie nie zdziwilo bo generalnie to wszystko w tym "super" aucie podlaczone jest do komputera ale nie zdazylem do nich bo mechanik ktory umie obslugiwac Tech-a byl tylko do 16 , wiec zadzwonilem znowu do M&M cars zeby zapytac czy oni moga mi sprawdzic czy moj komputer jest przystosowany do spryskiwaczy i tu znowu mialem problem bo serwisant powiedzial ze komputer nie ma tu nic do gadania i kazdy jest w stanie to udzwignac .... takze krece sie w kolko i nie wiem juz kto mowi prawde, szukalem jakis tematow na forum ale niestety nic nie znalazlem takze prosze o pomoc

Guest Callun
Witam wszystkich , na poczatku chcialem powiedziec ze przymierzam sie do zalozenia spryskiwaczy reflektorow ale z dnia na dzien napotykam nowe przeszkody :) obdzwonilem juz wszystkie mozliwe salony w okolicy i z tego co sie dowiedzialem to tak:

w M&M Cars :

"Trzeba wymienic pol samochodu" - to mnie wiecej znaczy wedlug nich ze trzeba nowe wiazki itp itd

w Opel Delta Chorzów :

Wszystko sie da zalozyc bezproblemu tylko drogo wyjdzie bo okolo 2000 zl

w Opel Mucha Mikołów:

"nie robilismy tego nigdy ale mysle ze bedzie duzo problemu i raczej bedzie duzy koszt" - na tym etapie przerwalem rozmowe bo kolega z serwisu ewidentnie nie wiedzial o co chodzi :/

w Opel Mucha Tychy:

tutaj dowiedzialem sie ze czesci to jakies +/- 600 zl , montaz 600 zl ale musza sprawdzic czy moj komputer jest przystosowany do obslugi spryskiwaczy reflektorow, to mnie w sumie nie zdziwilo bo generalnie to wszystko w tym "super" aucie podlaczone jest do komputera ale nie zdazylem do nich bo mechanik ktory umie obslugiwac Tech-a byl tylko do 16 , wiec zadzwonilem znowu do M&M cars zeby zapytac czy oni moga mi sprawdzic czy moj komputer jest przystosowany do spryskiwaczy i tu znowu mialem problem bo serwisant powiedzial ze komputer nie ma tu nic do gadania i kazdy jest w stanie to udzwignac .... takze krece sie w kolko i nie wiem juz kto mowi prawde, szukalem jakis tematow na forum ale niestety nic nie znalazlem takze prosze o pomoc

Ja zakładałem u siebie i u Ciebie też nie powinno być żadnych problemów.

Późnym wieczorem Ci wszystko opiszę.

Guest Callun

Ja spryskiwacze zakładałem w przemyskim ASO w listopadzie 2006 r. Łącznie z robocizną wyniosło mnie to 942 zł (choć przed montażem uważali, że zmieścimy się w 500 zł).

Oto niezbędne części wraz z numerami katalogowymi:

1. dysza spryskiwacza - 1451006

2. dysza spryskiwacza - 1451007

3. przewód 3 m - 1451018

4. zawór - 1452667

5. zacisk do spryskiw.refl. 5 szt. - 1452869

6. pompa spryskiwacza - 1452104

7. uszczelka - 1452200

8. trójnik - 1452442

9. zbiornik - 1450519

10. sitko - 1450578

11. przekaźnik - 6238620

12. uszczelka 2 szt. - 1400908

13. przedłużka 2 szt. - 1452440

14. opaska 8 szt. - 1235905

oraz dodatkowo uaktywnienie spryskiwaczy reflektorów Techem 2.

Te wszystkie części są niezbędne, by całość działała jak należy.

Polecam również kupno wcześniej tych dysz spryskiwaczy, żeby je pomalować na kolor nadwozia, bo po zamontowaniu malowanie będzie dość trudne. Na montaż weź też swój płyn do spryskiwaczy, bo się przyda na próby, a na pewno będzie tańszy niż ten w ASO.

Jak masz jeszcze jakieś pytania, chętnie odpowiem.

Jakby ktoś potrzebował, to ja mam zbędne atrapki spryskiwaczy reflektorów. Są to właśnie te dysze pomalowane w kolorze mojego auta. Używałem je przez jakiś rok i z zewnątrz wyglądają identycznie jak prawdziwe spryskiwacze. Dalsze info udzielę na PW

Edited by Callun

Guest PiotrPietak

dzieki serdeczne kolego :) teraz przynajmniej wiem jakie czesci potrzebuje bo niektorzy w aso nawet tego nie wiedzieli, dam znac jak mi poszlo :)

Guest Callun
Piotr z Gdanska to zrobil profesjonalanie i bez duzych kosztow.

No właśnie coś mi się tak wydawało, że Piotr nie posiadał spryskiwaczy od początku.

Ja też mam profesjonalnie zrobione, ale czy bez dużych kosztów, to nie powiem.

Pewnie można trochę oszczędzić na wężach i ich mocowaniach, kupując poza ASO.

Guest Pawnick
No właśnie coś mi się tak wydawało, że Piotr nie posiadał spryskiwaczy od początku.

Ja też mam profesjonalnie zrobione, ale czy bez dużych kosztów, to nie powiem.

Pewnie można trochę oszczędzić na wężach i ich mocowaniach, kupując poza ASO.

Piotr założył to za ułamek tych kosztów, z tego co pamiętam... , ale niech on się wypowie..

aha - mam na zbyciu dodatkową pompkę do spryskiwaczy za 80 PLN ( kupiłem za stówę nową na allegro, ale zmieniłem markę samochodu, więc mi została)

Edited by Pawnick

Guest Callun
Piotr założył to za ułamek tych kosztów, z tego co pamiętam... , ale niech on się wypowie..

Piotr to złota rączka i na pewno sporo zaoszczędził

Guest PiotrPietak
aha - mam na zbyciu dodatkową pompkę do spryskiwaczy za 80 PLN ( kupiłem za stówę nową na allegro, ale zmieniłem markę samochodu, więc mi została)

a to jest moze ta pompka ??

pompa spryskiwacza - nr.1452104

Guest 6074_1456163537
:) no moze nie az tak tanio..ja jak wymienialem w poprzedniej VC bo byly uszkodzone to musialem z Niemiec przywiezc bo ci w ASO nie wiedzieli jak sie za to zabrac:) no i te czesci nie byly zbyt tanie...

Guest Pawnick
a to jest moze ta pompka ??

pompa spryskiwacza - nr.1452104

nr z oznaczeń na pompce:

GM 90 508 709

TEXTRON 19222

made in U.K.

Pompkę nabyłem z polecenia Piotra, więc chyba musi pasować :)

Edited by Pawnick

Guest Callun
Pompkę nabyłem z polecenia Piotra, więc chyba musi pasować :)

Tylko trzeba pamiętać, że przy zbiorniku na płyn są 2 pompki. Ta do spryskiwaczy reflektorów różni się od tej do szyb.

Guest Pawnick

Tylko trzeba pamiętać, że przy zbiorniku na płyn są 2 pompki. Ta do spryskiwaczy reflektorów różni się od tej do szyb.

no właśnie nabyłem jako pompkę do sprysków reflektorów... oto ona:

post-5974-1180561720_thumb.jpg

Edited by Pawnick

Guest PiotrPietak

napewno bedzie pasować ?? bo wedlug ebay takie oznaczenia to pompka do szyby przedniej do saab-a 9.5 :D

napewno bedzie pasować ?? bo wedlug ebay takie oznaczenia to pompka do szyby przedniej do saab-a 9.5 :D

Kolego ta pompka pasuje do wszystkich opli od corsy, a na omedze konczac. Pewnie w saabach jest to samo, bo to GM. Cena oficjalna 222,48zl.

Edited by Kali

Pompka do spryskiwaczy reflektorów jest większa od pompki do szyb. Saab 9-3 ( pewnie 9-5 tak samo) ma trzy dysze po dwa otwory - potrzebuje więc więcej wody. Stąd wytłumaczenie.

Guest PiotrPietak

montował ktoś sam te spryskiwacze reflektorów razem ze wszystkimi cześciami ?? bo lubie się bawić z takimi duperelami a wizyta w ASO to jak zawsze nic fajnego, potrzebował bym tylko jakis schemat co gdzie zamontowac z czym połączyć itp

Guest Callun
montował ktoś sam te spryskiwacze reflektorów razem ze wszystkimi cześciami ?? bo lubie się bawić z takimi duperelami a wizyta w ASO to jak zawsze nic fajnego, potrzebował bym tylko jakis schemat co gdzie zamontowac z czym połączyć itp

Ja mimo wszystko zleciłem to ASO

Jak sie lubisz bawić to dasz sobie radę bez żadnych instrukcji. Jak masz "dwie lewe" to odpuść sobie i jedź do warsztatu. Nie polecam serwisu bo tam niekoniecznie takie coś juz robili. Cała operacja - mechanicznie- to poziom podstawowy dla początkujacego majsterkowicza. Drugi raz zrobisz w godzine.

Edited by Piotr z Gdańska

Guest Callun
Jak sie lubisz bawić to dasz sobie radę bez żadnych instrukcji. Jak masz "dwie lewe" to odpuść sobie i jedź do warsztatu. Nie polecam serwisu bo tam niekoniecznie takie coś juz robili. Cała operacja - mechanicznie- to poziom podstawowy dla początkujacego majsterkowicza. Drugi raz zrobisz w godzine.

Fakt. Z obserwacji wiem, że etap wiercenia dziur w zderzaku, montażu dyszy i puszczenia wężyków jest banalnie prosty i może to zrobić każdy sam. Natomiast już podłączenie zbiornika i pompek jak dla mnie było zbyt skomplikowane. Ale zaznaczam, że jestem zupełnym laikiem w kwestiach warsztatowych

• 2 weeks later...
Guest PiotrPietak

moze ktos podeslac zdjecie auta z przodu ze spryskiwaczami zebym wiedzial gdzie mam sobie dziury wywiercic \??

Guest Callun
moze ktos podeslac zdjecie auta z przodu ze spryskiwaczami zebym wiedzial gdzie mam sobie dziury wywiercic \??

zderzak od spodu ma specjalne znaczki w miejscu do wiercenia otworów

zderzak od spodu ma specjalne znaczki w miejscu do wiercenia otworów

Tak jest. Większy zbiornik montuje sie na tych samych uchwytach, kable z wtyczkami są (pomylić się nie da). Potem tylko tech i gotowe. Oryginalne wężyki są na tzw. szybkozłączki - można załozyć zwykłe igielitowe zbrojone fi 6 plus zwykłe opaski zaciskowe lub nawet tąsmy do mocowania kabli. Tymi tasmami ( i uchwytami do nich) mocowałem wężyki do wnętrza zderzaka. Trzeba pamiętać o trójniku z zaworkiem zwrotnym - bez niego spryskiwacze "płaczą" gdy jest pełny zbiornik i przy hamowaniu. Ja nie miałem w chwili montażu (zapomniałem) i wytoczyłem sobie i polutowałem zwykły trójnik z mosiądzu. Jest OK. Działa.

• 1 month later...
Guest Callun

I jak, bo cisza w temacie, spryskiwacze założone??