Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Tc (traction Control) I Esp (electronic Stability Program)

Teleś
 Share

Recommended Posts

Szukam informacji jakie są składowe elementy systemów:

* stabilizacja toru jazdy - ESP (Electronic Stability Program)

* kontrola trakcji - TC (Traction Control)

piszę tak rozlegle jakby ktoś w przyszłości szukał, bo chyba w archiwum o tym nie ma ... :-(

aktualizacja:

znalazło się, zwłaszcza o TC - już pisali o tym:

* VectorC,

* c-traxx oraz

* Unikal i Grzegorz13

Chcę założyć do swojego auta takie cuda ale potrzebuje wiedzieć jakie elementy trzeba wymontować z innego auta aby to się uaktywniło u mnie. Co do ESP to chyba jest inna pompa ABS ale pewności nie mam. Możliwe, że różni się nawet wtyczką do elektroniki. Wydaje mi się, że jeżeli jest inna pompa to także może być inne złącze oraz muszą być jakieś kostki - przekaźniki czy elektronika rozmieszczona po aucie - pytanie gdzie. Dowiedziałem się, że przy ESP jest potrzebny żyroskop czy coś takiego. Ogólnie układ, który będzie wiedział czy auto się kreci czy nie. Co do TC to jest dioda w zegarach gdy system działa. Jak jest przy ESP? Też jest jakaś kontrolka? Jeśli tak to która? --> pytanie zwłaszcza do

Znających temat lub mogących się fachowo popytać proszę o informacje. No i przyłączam się do pytania MaciejPOSH bo sam mam diesla Y22DTR '01

Temat zacząłem drążyć bo wyłączał mi się ABS (zapalała mi się samoistnie kontrolka ABS). Po przeczytaniu błędów okazało się że jest to C0121 - ASO opisał jako "Nie występuje. Nieprawidłowe działanie obiegu prądowego przekaźnika zaworów" i serwisant powiedział, że to są zacinające się zawory w pompie ABS. Znalazłem używaną pompę ABS wraz z ESP i zastanawiam się czy tego nie dałoby się "doczepić" do mojego autka.

Edited by Teles

Z jakiego auta chciałbyś "ukraść" ESP? Vectra takiego luksusu nie miała...

Spróbuję się nie zgodzić z przedmówcą. Mam u siebie już archiwalna ofertę salonu Opel Mucha modeli 2002 w której to widnieje:

Program stabilizacji toru jazdy ESP+ - wersje Club i Comfort - dopłata 3000 PLN (wtedy), wersja Elegance w standardzie

Mogę zrobić skan... :-D. I to w Polsce, w wersjach które ponoć są gorzej wyposażone niż wersje przeznaczone na rynki Europy Zachodniej.

Dowiedziałem się w temacie instalacji TC, że inne czujniki ABS przy kołach są inne w systemach z samym ABS i inne w systemach gdy jest ABS i TC. Czy to prawda - nie wiem. Mój rozmówca mówił, że dowiedział się o tym bo sam chciał przełożyć do siebie pompę ABS z TC.

ja także nigdy o tym układzie w VB nie słyszałem..

:-)

Zrobię Wam skana ...

:-)

Myślę, że gra nie warta świeczki. Sprawa skomplikowana, wiec będzie i kosztowna. To tak samo jak zakładanie klimatyzacji.

o ESP nie slyszalem

w 2002 juz C wychodzila wiec moze to od tego modelu masz papier

szczegolnie z tymi wersjami

club, komfort itd itp byly vectry C a nie B

a co do TC to wsio do wymiany

od pompy przez czujniki

po sterownik ABS

gra nie warta swieczki

Edited by gawlak

poliftowki 2,2 DTI maja ;)

No i właśnie chyba nie zawsze, bo sam posiadam coś takiego (od niedawna, pochwalę się jak dopieszczę :)) ale TC w nim nie mam. Przynajmniej nie mam przełącznika i lampki pod zegarami - jest puste miejsce.

Czytałem gdzieś na forum, że może być TC zainstalowane w aucie ale nie ma wyłącznika - możliwe to jest? Bo mnie się wydaje, że nie bardzo. A jak można sprawdzić czy ten system w ogóle jest w aucie?

Patrzyłem do EPC i nie ma tam wzmianek o systemach TC i ESP, a system TC na 100% był montowany. Części dotyczące ABS jakie znalazłem to:

* układ hydrauliczny ABS (? pompa ?),

* układ sterowania ABS (? sterownik ?),

są podzielone na grupy silników:

--> 1. 16LZ2, X16SZR, X16XEL, Y16XE, Z16XE, X18XE, X18XE1, Z18XE, Z18XEL, 20NEJ, X17TD, X20DTL, X20DTH, Y20DTH, Y22DTR (chyba wszystkie inne niż poniżej),

--> 2. C20SEL, X20XEV, X25XE

--> 3. C22SEL

--> 4. Z22SE, Y26SE

ZTCW (z tego co wiem / widziałem) w 2,5 V6 i 2.0 16V TC jest, bo chyba nie widziałem tych modeli bez tego systemu - to byłaby grupa nr 2. Z kolei nie widziałem także jeszcze diesla i słabszych benzynówek (grupa 1) mających wyłącznik TC na konsoli. Może faktycznie w grupie nr 1 nigdy nie było systemów TC... Gawlaku, na jakiej podstawie twierdzisz, ze poliftowe 2,2 DTI miały TC ?

Tyle o TC. Ale czy ktoś ze 100% pewnością może stwierdzić, że ESP nie było nigdy montowane w Vectrach B?

Uwaga:

moje wnioski mogą być mylące gdyż nie jestem biegły w poruszaniu się po EPC - prosze o sprawdzenie.

Edited by Teles

2,2 DTI i 2,6 V6 maja TC bez mozliwosci wylaczenia

przynajmniej wszystkie 2,2 ktore widzialem tak mialy

ja mam tak u siebie TC jest

a wylacznika brak :(

to samo u kilku znajomkow z 2,6

a co do ESP to jestem pewien na 100% ze nie bylo

Edited by gawlak

Ale wiocha... Po co im TC skoro one i tak nie jadą... :)

ze co prosze ??

2,2 w klekocie daje rade jak na diesla

a 2,6 to inna liga ;)

Ale wiocha... Po co im TC skoro one i tak nie jadą... :)

Zobacz sobie jaki moment ma diesel i od jakich obrotow. TC przydaje sie wlasnie wtedy kiedy auto zwija asfalt a to sie zaczyna na niskich obrotach. Jak juz auto jedzie i jest na wyzszych obrotach to nawet 2,6 nie potrzebuje TC.

na szybko znalazlem:

2,2 DTI ma 280 Nm przy 1500 obrotow

2,5 V6 ma 230 Nm przy 3200 obrotow

Edited by otest

hehe

a mi przy zmianie na 2 i 3 potrafi TC zamrugac

wiec dziala nawet przy wyzszych predkosciach

hehe

a mi przy zmianie na 2 i 3 potrafi TC zamrugac

wiec dziala nawet przy wyzszych predkosciach

Nie jezdzilem 2.6 wiec nie wiem :( ale moje 2.0 DTH przy szybszym ruszaniu zrywa wiec dieslowi na pewno by sie przydal. Na pewno jest trudniej stracic przyczepnosc na wyzszych biegach ale nie twierdze ze jest to nie mozliwe :) wszystko zalezy od nawierzchni, opon, mocy silnika i masy auta.

2,2 DTI i 2,6 V6 maja TC bez mozliwosci wylaczenia

przynajmniej wszystkie 2,2 ktore widzialem tak mialy

ja mam tak u siebie TC jest

a wylacznika brak :(

to samo u kilku znajomkow z 2,6

a co do ESP to jestem pewien na 100% ze nie bylo

I jak tam, wyłącznik TC jeszcze nie zrobiony, ja u siebie już zrobiłem.. pali gumki oj paaaali. :lol::lol::lol::lol:

Montaż to jakieś 15-20min

Edited by G.Redman

No to właśnie jestem w kropce.

Vectra, do której myślałem włożyć TC a może nawet ESP to właśnie 2,2 DTI a Wy tutaj piszecie, że one miały TC standardowo ale bez wyłączników. Ostatnio ruszałem kilka razy szybciej i wydawało mi się, że kółka normalnie paliły gumki, tzn. TC nie działało ale jeszcze dokładnie sprawdzę i napiszę.

Jeżeli możecie sprawdzić..., numery z okolic mojej pompy ABS to 90 468 702 (Bosch, numer wybity na metalu) i 90 576 560 (numer na nalepce).

G.Redman:

Co do instalacji to wystarczy założyć wyłącznik i żaróweczkę po zegary? I co, wtedy przy autodiagostyce systemów (po włączeniu zapłonu) zapala się kontrolka TC?

A jak sprawdzić (bez dymienia kółkami) czy ma się TC w aucie?

No to właśnie jestem w kropce.

Vectra, do której myślałem włożyć TC a może nawet ESP to właśnie 2,2 DTI a Wy tutaj piszecie, że one miały TC standardowo ale bez wyłączników. Ostatnio ruszałem kilka razy szybciej i wydawało mi się, że kółka normalnie paliły gumki, tzn. TC nie działało ale jeszcze dokładnie sprawdzę i napiszę.

Jeżeli możecie sprawdzić..., numery z okolic mojej pompy ABS to 90 468 702 (Bosch, numer wybity na metalu) i 90 576 560 (numer na nalepce).

G.Redman:

Co do instalacji to wystarczy założyć wyłącznik i żaróweczkę po zegary? I co, wtedy przy autodiagostyce systemów (po włączeniu zapłonu) zapala się kontrolka TC?

A jak sprawdzić (bez dymienia kółkami) czy ma się TC w aucie?

Ja u siebie miałem TC od początku ale bez wyłącznika, po przekręcenie kluczyka w stacyjce włączała mi sie kontrolka TC po włączeniu silnika gasła, zamontowałem tylko wyłącznik w desce (obok radia) bo nie podobało mi się że mam TC na sztywno (zawsze ON)

Edited by G.Redman

Siemka niby, że włożysz przyciski będziesz miał esp, albo tc?? pozdro

nie zakumales

jak masz TC nie odlaczane

to wystarczy zamontowac wylacznik

a jak nie masz TC to musisz wymienic sporo gratow

a to sie nie oplaca

a ESP

jak napisane bylo kilkakrotnie

nie bylo dostepne w vectrze B

Więc OK. Poddaje się ale tylko przy ESP i tylko na razie :-)

Co do TC to:

* chyba i tak muszę chyba wymienić pompę ABS (błędy C0121 - patrz pierwszy post) więc może taka obsługująca TC mi podejdzie,

* czujniki ABS zamontowane przy piastach są jednakowe w wersjach z TC i bez TC, we wszystkich Vectrach B są te same,

* co jeszcze może być innego ?

Co Wy na to? Jest szansa, ze inna pompa podejdzie? Ktoś już się bawił pompa ABS i ma doświadczenie?

Próbując szukać na forum znalazłem nieodległe zapytania mercil'a i nolimit'a jednak żadnych konkretnych odpowiedzi.

Aktualizacja:

Co do błędu ABS C0121 znalazłem inną przyczynę, która wcale nie musi oznaczać wymiany pompy..... Spróbuje naprawić, zobaczymy ale wymiana dla uzyskania TC także mnie kręci :D.

Edited by Teles