Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Głośnik W Desce Rozdzielczej Vc

Tadzio
 Share

Recommended Posts

Po wymianie głośników w drzwiach na "mocniejsze" przypomniał o sobie głośniczek w podszybiu, który zaczął być bardziej słyszalny - ZA BARDZO. Pewnie dlatego, że ma delikatniejszą konstrukcję i sprawniej działa przy stosunkowo małej głośności. Nie mogę go regulować oddzielnie z radia bo jest wpięty razem z głośnikami przednich drzwi. Do tego jest to wynalazek 2w1 tj. jedna membrana dwie cewki po 8ohm z kondensatorami filtrującymi 33mikro. W związku z tym nie znalazłem "cięższego" zamiennika o podobnej konstrukcji i wymiarach.

Pytanie: jak można go "przydławić"?

tak też mi sie wydawało, że po środku gra jakieś badziewie...jak do tego sie dostac aby wyłączyc i czy jakiś komp nie pokaże błędu (bo w VC nigdy nic nie wiadomo :lol: ) ... może wsadź jakąś watę, zaklej plastrem...ciężko mi powiedzieć bo nie wiem jak on wygląda i jak jest umieszczony.

Może masz jakieś fotki lokalizacji tego ustrojstwa i czy ciężko jest do niego sie dostać.

..jak do tego sie dostac aby wyłączyc i czy jakiś komp nie pokaże błędu (bo w VC nigdy nic nie wiadomo :lol: )

Może masz jakieś fotki lokalizacji tego ustrojstwa i czy ciężko jest do niego sie dostać.

... guma do żucia :D itp. he he może to i dobry pomysł...Ale skąd ja w tych czasach watę wezmę ;):lol:

Wygrzebałem i nic się nie stało bo i niby czemu? :lol: Krateczkę z czujnikiem nasłonecznienia delikatnie podważasz odpinasz czujniczek i masz już swobodny dostęp do głośniczka. Dwa torxy wykręcasz i odpinasz głośniczek. Pilnuj kabelka aby nie uciekł do środeczka bo kiepsko się tam manewruje ze względu na szybkę.

Sam głośniczek wygląda tak (innych zdjęć nie mam):

img0833ze1.jpg

img0834jt3.jpg

... guma do żucia :D itp. he he może to i dobry pomysł...Ale skąd ja w tych czasach watę wezmę ;):lol:

Wygrzebałem i nic się nie stało bo i niby czemu? :lol: Krateczkę z czujnikiem nasłonecznienia delikatnie podważasz odpinasz czujniczek i masz już swobodny dostęp do głośniczka. Dwa torxy wykręcasz i odpinasz głośniczek. Pilnuj kabelka aby nie uciekł do środeczka bo kiepsko się tam manewruje ze względu na szybkę.

Sam głośniczek wygląda tak (innych zdjęć nie mam):

img0833ze1.jpg

img0834jt3.jpg

Możesz dać potencjometr (rezystancje musisz dobrać sam) to ci da płynną regulacje głośności. Podłączasz tak:

prht3.th.jpg

ale to może wpłynąć negatywnie na jakość dźwięku a w skrajnych przypadkach uszkodzić radio

Guest Paweł z Poznania

Czy wszystkie radia mają ten głośnik??. Ja też mam CD30 i nic takiego nie słyszę. To może dlatego mam taki do d... odsłuch. Całkowity brak górnego pasma, na dłuższą metę masz wrażenie dudnienia.

Sprawdziłem, nie ma głośnika i nie ma kabelka. Taraz pytanie za 100 punktów - powinien być czy nie, bo po dotychczasowych doświadczeniach mam czarne myśli. Jutro sprawdzę w kombi.

Edited by Paweł z Poznania

• 3 weeks later...
Guest jeti
Czy wszystkie radia mają ten głośnik??. Ja też mam CD30 i nic takiego nie słyszę. To może dlatego mam taki do d... odsłuch. Całkowity brak górnego pasma, na dłuższą metę masz wrażenie dudnienia.

Sprawdziłem, nie ma głośnika i nie ma kabelka. Taraz pytanie za 100 punktów - powinien być czy nie, bo po dotychczasowych doświadczeniach mam czarne myśli. Jutro sprawdzę w kombi.

Siódmy głośnik na podszybiu jest standardem np. przy radiu CD30 MP3. Natomiast CD30 nie ma tego głośnika w ogóle. Tak przynajmniej powiedziały mądre głowy w salonie.

A jak będzie w rzeczywistości, to napiszę za ok. miesiąc jak odbiorę Vectrę C.

Wtedy napiszę czy coś słychać...

no to teraz moge już coś skrobnąć:

zrobilem w pare dni 500km, a ze nie mam jeszcze zamontowanego cb, to sluchalem radio/cd. nie moge powiedziec, zeby cokolwiek tam szumialo, albo dudnialo, niemniej mi w dziecinstwie slon nadepnal na narzady sluchu, wiec dla mnie fabryczne audio jest wystarczajace.

a tak w ogole, to jak ktos duzo jezdzi, to i tak koncentruje sie na sluchaniu cb... :)

pozdrawiam,

Edited by jeti

Są wersje z 6, 7 i 9 głośnikami.Radio nie ma tu raczej nic do rzeczy. Każde ma tylko 4 wyjścia głośnikowe (LF, RF, LR, RR). Głośniczek z podszybia podłączony jest do kabelków z przednich kanałów bez żadnych udziwnień.

• 6 years later...

Witam. Czyli ten mały głośnik ma pełne pasmo skoro mówisz że jest podpięty pod przednie drzwi?? Mam zamiar zabrać jego sygnał do Suba i podłączyć go przez hi-input i mam pytanko... Czy ma to jakis sens??? Dodam że radio cd30 mp3 oczywiscie bez RCA :/ Doradzcie mi cos panowie...

Tak, to głośnik dwucewkowy 2x8ohm, na każdą cewkę ma własny filtr w postaci kondensatora. Na niego idzie pełny sygnał z radia.

Ja Ci poradzę tyle:

wiem wiem... ale za dużo z tym roboty :0 ale skoro idzie pełny sygnał to mój pomysł powinien wypalic??? licze sie z tym ze bedzie gorsza jakosc dzwieku ale miałem tak podłączone w mazdzie 6 i bylo (jak dla mnie) ok :) tylko najpierw podłączylem pod tylne glosniki i sub gral bardzo cicho bo w mazdzie jak i chyba w vectrze nie jest rowny podzial mocy tyl a przod... dobrze mówie??? dlatego pytam o ten maly glosniczek :) byloby to dla mnie wygodne bo latwo sie pod niego podpiac. dzieki za szybka odpowiedz.

Tak, możesz wziąć stamtąd sygnał i puścić na wyjście wysokopoziomowe wzmacniacza.

Owszem, jednak okazuje się że nie we wszystkich radiach opla ale większości jest tak, że tył ma inne wzmocnienie. A ten centralny jest z przednich głośników zasilany.

Są wersje z 6, 7 i 9 głośnikami.Radio nie ma tu raczej nic do rzeczy. Każde ma tylko 4 wyjścia głośnikowe (LF, RF, LR, RR). Głośniczek z podszybia podłączony jest do kabelków z przednich kanałów bez żadnych udziwnień.

ten centralny jest z przednich głośników zasilany

Może zależy z jakim radiem?

Przy CDC 40 Opera - na ten głośnik jest osobne wyjście z radia:

IMAGE_007a.jpg

Piny CS+ i CS- to CentralSpeaker.

Ten przedni głośnik i tak jest do tego by komunikaty TMC, RDS i Nawi były lepiej słyszane, nic więcej. Nie warto sobie nim głowy zawracać.

Przy CDC 40 Opera - na ten głośnik jest osobne wyjście z radia:

Owszem, przy tym radiu tak jest. Ma osobny kanał na TDA7375A na centralny i 4 kanały na TDA7564.

cdc40_opera_baugruppen.jpg

ciekawe czy w radiach opera był mocniejszy ten średniak???? wie ktoś?

Tak, mocniejszy o 1W. Tego głośnika tam być nie powinno, psuje stereofonie, ma ograniczone pasmo, nie ma odpowiedniej komory, ogólnie porażka.

Choćby był mocniejszy o 5W to i tak byś tego nie odczuł - co najwyżej może być większe wzmocnienie na niego ustawione w przedwzmacniaczu przed końcówką mocy.

hmm czyli może być kiepsko jak wezmę z niego sygnał do wzmaka? ale chyba zaryzykuje bo latwo sie do niego dostac i zobacze jak bedzie :) Jesli bedzie lipa to wtedy podepne się pod przednie drzwi.

A mi ten glosnik ze tam jest sie podoba! Po wymianie radia i ustawieniu dzwieku podemnie jest bajka...

Probowalem bez i z... Po odpieciu brakowalo mi srednich tonow... ;)

Kwestia dzwieku dla kazdego jest inna...

Po wymianie radia na Pioneer dzwiek jest naprawde przyzwoity - jak dla mnie oczywiscie ;)

hmm czyli może być kiepsko jak wezmę z niego sygnał do wzmaka? ale chyba zaryzykuje bo latwo sie do niego dostac i zobacze jak bedzie :) Jesli bedzie lipa to wtedy podepne się pod przednie drzwi.

No może, bo kto wie, czy oprócz kondków 22uF nie ma wbudowanego filtra aktywnego ten centralny. Wtedy nie będzie basu na nim, a więc z suba nici i będzie trzeba się wpinać w przednie kanały.

A mi ten glosnik ze tam jest sie podoba! Po wymianie radia i ustawieniu dzwieku podemnie jest bajka...

Probowalem bez i z... Po odpieciu brakowalo mi srednich tonow... ;)

Kwestia dzwieku dla kazdego jest inna...

Po wymianie radia na Pioneer dzwiek jest naprawde przyzwoity - jak dla mnie oczywiscie ;)

To właśnie świadczy o tym, ze przednie głośniki są niedopracowane - za mało z nich średnich i Opel musiał się ratować centralnym...

Ok, wymieniłeś radio - jak podpiąłeś centralny głośnik, skoro masz 4 kanały w Pioneerze?