Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Wymiana Przegubów

Guest domi303
 Share

Recommended Posts

Guest domi303

witam mam pytanie jak wymiwnic przeguby. Czy jest to bardzo skaplikowane i lepiej sie samemu za to nie zabierac a moze jednak na odwrot???

Jakie przeguby kupi zamienniki czy orginal. Jak zamienniki to jakiej firmy najlepiej??

jak mozecie to prosze o szybka odpowiedz bo zaczyna mi chrupotac przy przyspieszaniu i chcialem w sobote wymienic.

witam mam pytanie jak wymiwnic przeguby. Czy jest to bardzo skaplikowane i lepiej sie samemu za to nie zabierac a moze jednak na odwrot???

Jakie przeguby kupi zamienniki czy orginal. Jak zamienniki to jakiej firmy najlepiej??

jak mozecie to prosze o szybka odpowiedz bo zaczyna mi chrupotac przy przyspieszaniu i chcialem w sobote wymienic.

Jeśli " chrupocze " przy maksymalnym skręcie - to na 100 % przegub. Przy skręcie w prawo - odzywa się lewy natomiast podczas skrętu w lewo - prawy. Podjedź na wszelki wypadek do jekiegoś serwisu, bo być może nie jest lub nie są to przeguby... Taka weryfikacja winna być darmowa.

Co do wymiany przegubu - po zdjęciu koła, wyciągasz zawleczkę przegubu, druga osoba siedzi w aucie i mocno naciska hamulec, a druga luzuje nakrętkę przegubu, dalej trzeba rozpiąć zawieszenie końcówkę drążka kierowniczego, łącznik drążka stabilizatora, odłączyć całą zwrotnicę od amortyzatora i wysunąć półośkę( przegub ) po odkręceniu poluzowanej wcześniej nakrętki z łożyska koła, gdzie siedzi walnięty przegub. Później powinieneś wyjąć całą półoś napędową wyjmując ją delikatnie ze skrzyni biegów - dobrym sposobem jest metoda " na wagę" ale delikatnie, by nie uszkodzić uszczelniacza skrzyni. Musisz mieć naszykowany jakiś 5 litrowy baniaczek, bo jak już wydłubiesz półoś ( przebub wewnętrzny ) za skrzyni - wyleci olej ze skrzyni a w OPLU to produkt specjalny więc czasem lepiej mieć w zanadrzu litr w zapasie...

Można spróbować bez wyciągania całej półosi ale nie zawsze sięto udaje. Jedna osoba trzyma sztagę i " naciąga " ją w stronę skrzyni a druga zbija sam przegub. Jeśli sięto uda odpada problem z płynem przekładniowym.

Jeśli się to nie uda trzeba wyciągnąć całość. Jak masz już półośkę w ręce - całość w imadło ( za sztangę ) - zdejmujesz zabezpieczenie osłony gumowej, samą osłonę i tutaj nie ma rady - jakiś " pobijaczek ", młotek i trzeba delikatnie ale stanowczo zbić zużyty przegub. Jak się już z tym uporasz - trzeba dokładnie wyczyścić wieloklin półosi, sprawdzićczy zęby są w dobrym stanie, czy nie ma zadziorów, bo jeśli coś będzie nie tak - będą problemy z założeniem nowego przegubu z jego uszkodzeniem włącznie...

Montujesz na odwrót - zakładasz osłonęgumową ( manszetę ), potem zabezpieczenie ( spinka albo pierścień stalowy ), wbijasz przegub na półośkę ( od strony gwintu - przez podkładkę z deseczki ), wciskasz smar, zapinasz zabezpieczenia manszety ( stalowe paski ) i składasz wszystko w odwrotnej kolejności... Jak wyleci olej ze skrzyni - trzeba go uzupełnić. Nie może go być za mało ani za dużo. Ile ubędzie tyle trzeba dolać...

Sam oceń czy jest sens mordować się samodzielnie zwłaszcza, że do takiej zabawy będzie Ci potrzebna druga osoba, która cokolwiek ma pojęcie w tym temacie... Ubrudzisz się po pachy...

Cena przegubu - powinien być kompletny, czyli z manszetą, zapinkami, smarem i śrubą - musisz dzwonić po hurtowniach, bo takich przegubów było kilka rodzai... Potrzebny będzie VIN samochodu i tak dalej. Zadzwoń z ciekawości do serwisu OPLA niech Ci podadzą numer oryginału części - to bardzo pomaga przy dobieraniu zamiennika. Taka informacja nic nie kosztuje... Poza tym czasem ORYGINAŁ jest praktycznie w porównywalnej cenie co zamiennik więc sam ocenisz co warto i dlaczego...

Natomiast wymiana takiego przegubu w serwisie - koszt w granicach 100 - 150 zł za stronę( przynajmniej w Warszawie )... ;)

Edited by Piotreq

Guest DTLKA

Mam pytanko-nie wiem jak w vectrze bo jeszcze nie robiłem,ale w kadecie miałem zabezpieczenie przegubu w vectrze nie ma ? :-)

jest w skrzyni, zawleczka a dokladnie na przegubie zalożona.

musisz wyszarpać przegub.

Guest DTLKA

No poczytałem -jest zabezpieczenie- w środku przegubu ,należy oczyścić smar , rozgiąć zabezpieczenie :-)

a dopiero potem jak już to życze miłego walenia

Guest domi303

dzieki za pomoc Piotreq Ztego co tu napisales to jednak nie bede sie w to sam bawil za duzo roboty a mechanik to ze mnie marny, co czuje ze jak bym sie za to wziol to dzien by mi moze nie starczył.

jeszcze jedno pytanie

czy 170 tys to duzo przebieg na jednym przegubie??

Edited by domi303

jeszcze jedno pytanie

czy 170 tys to duzo przebieg na jednym przegubie??

mało 250 tyś powinien wytrzymać spokojnie jak nie był katowany :)

• 1 year later...

Ale wygrzebałem kotleta :D

No dobra :D

Mam zamiar u siebie zrobić przeguby za jakiś czas :D

Pisałem do stachowiaka o ceny części.

- Lobro 220 zł

- Meyle 177 zł

- Metelli 165 zł

- 4Max 154 zł

- Ruville 130 zł

- Dello 85 zł

- Hart 76 zł

Które byście polecili zeby wymiana nie wyszła za dużo a żeby trochę to pochodzilo.

A tak wogóle ile oryginalny kosztuje??

Chodzi o sam zakup :) Wymienić mi wymieni znajomy mechanik :)

Narazie chce sie zorientowac w temacie ile i dlaczego tak drogo :D

Jest jeszcze firma Spidan

Ja u siebie założyłem właśnie spidany

Marka lobro też jest godna przemyślenia.

Wszystko zależy od tego jak dlugo zamierzasz jeżdzić viki,bo jak będziesz sprzedawał ją powiedzmy za 2 lata to niewarto kupować najdroższych.

A Stachowiak które Ci polecał ?

- Ruville 130 zł - myślę, że spokojnie wystarczą.

HMMM no ja chce się ogólnie z wymianą zmieścić w 400zł.

Jeszcze muszę odwiedzić sklepy u mnie w mieście :)

Ile bedę jeździł vectrą:D Ciezko stwierdzic :D

podejrzewam że max 2-3 lata ale wszystko zalezy od ogolnej sytuacji :)

• 5 weeks later...

No i nadeszla wikopomna chwila :D

wymiana przegubów :)

Ktorej firmy polecacie/mieliscie do czynienia ??

Lobro 220 zł

- Meyle 177 zł

- Metelli 165 zł

- 4Max 154 zł

- Ruville 130 zł

- Dello 85 zł

- Hart 76 zł

Osobiści mysle nad Ruville,4Max Co wy na to??

ile moze kosztowac oryginalny przegub??

Dzwonilem dzis do aso to koles mi wycedzil tysiac zl ;]

Nie wiem czy powiedzial dobrze czy juz weekendem zyje :D

Edited by Xspeed99

- Hart 76 zł

Ja Ci powiem tyle.

Kupiłem tarcze hamulcowe harta i były krzywe.

Ostatnio kupiłem osłonę przegubu od strony skrzyni biegów harta i okazało się, że osłona, którą dostałem nie była od strony skrzyni biegów, tylko od strony koła (różnica w średnicy). Gościu przy mnie otwierał pudełko w sklepie, bo było fabrycznie zapakowane, także ja jakoś jestem zniesmaczony co do tej firmy i raczej nic więcej tej firmy nie kupię ;) Tobie też nie polecam :P

Wiem, że może te dwie rzeczy co kupiłem to niby drobne rzeczy, ale żeby wymienić też trzeba się nakręcić, a człowieka trafia jak musi robić jedną rzecz kilka razy :P

Także nie polecam harta ;)

Wiem :D

Tez bralem kiedyś coś harta i bylo zaraz do sklepu niesione :) i dlatego zastanawiam sie nad Ruville,4Max :) W przyszlym tyg bede zamawial:) pewnie :)

Ja 4Maxa unikam, bo to marka Intercarsu z jakością Tesco. Przejechałem się na tym jeszcze za czasów Sierry. Jeśli chodzi o przeguby to polecam firmę Spidan. Jak koniecznie chcesz z tych wymienionych to Meyle lub Ruville.

• 1 month later...

Kupilem przeguby firmy kamoka o nr katalogowamy 6200 ale jak teraz patrze to mi zle sprowadzili do vici niekoniecznie bedzie to chciało pasowac :(

Mam racje ??

Ponoc ta kamoka to firma nieznana w polsce ale ogolnie produkty ma w miare :)

Pozdr