Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Navi za pomocą telefonu

shaqal
 Share

Recommended Posts

Ostatnio skupiłem się nad tematem gps'u w telefonie i mogę służyć pomocą w tej kwestii.

Na razie sprawdzam jak to działa na P910i i SX1. Do porawnego działania w telefonie musi być system operacyjny Symbian albo coś z pod znaku windowsa.

W SX 1 jest to S60, a w P910i UIQ. Mając telefon dokupujemy tylko nadajnik GPS (200-350zł), który współpracuje z telefonem za pomocą bluetooth, montujemy telefon w uchwycie w aucie i jedziemy w drogę.

W tej chwili mam wgranego Tom Tom'a 5 i jest bez zastrzeżeń.

Mapy zajmują krajów zachodnich obejmują praktycznie 99% dróg, Polska to coś około 30%.

Opisy można poczytać na angielskich forach : http://forum.gsmhosting.com/vbb/showthread...light=p910i+gps

Oraz na polskich : http://www.6630.com.pl/

Przykładowe fotki jak to wygląda "na sucho" w P910i

p910gps1zv5.jpg

p910gps2xj2.jpg

gpsikstrzakalk3.jpg

Wszystko to działa jak w PDA, ale w tym przypadku nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów kupna palmtopa :wink:

Guest Pawnick

No tak, ale PALM (np. ja mam MIO 350) ma wbudowaną antenę ( nie trzeba jej kupować) i kosztuje w sumie bez map 800 PLN. Wygoda korzystania w trakcie jazdy z dotykowego i większego niż w komórce ekranu jest bezporównania lepsza. Ekran reaguje nawet na puknięcie palcem ( nie ma potrzeby korzystania z rysika). Idealnie jest to rowiązane w programie nawigacyjnym Destinator, gdzie są b. duże ikony, ale nawet w Automapie się sprawdza. Ja szczerze mówiąc nie jestem zwolennikiem urządzeń-kombajnów, bo jak coś jest do wszystkiego, to jest do.... Palma używam tylko do nawigacji i Mio 350 jest do tego stworzony. W dodatku nie jest taki gruby jak specjalne urzadzenia do nawi typu Germin czy Tom Tom i można go wziąć do kieszeni. Generalnie polecam. Jeżeli ktoś woli telefononawigację, to ok, ale jest to mniej praktyczne w samochodzie i chyba kosztowo nie wychodzi lepiej od palma...

Ekran reaguje nawet na puknięcie palcem ( nie ma potrzeby korzystania z rysika).

W telefonie jest podobnie :wink:

większego niż w komórce

Oj w tej kwestii bym się spierał, ekran ma prawie 28cm kwadratowych :smile:

Palmy też są OK, ale jeśli można z nich dzwonić :smile: Poza tym nie mam aż takich dużych kieszeni żęby pomieścić dwa telefony i jeszcze palma :grin:

[ Dodano: Pią 22 Gru, 2006 ]

Ja szczerze mówiąc nie jestem zwolennikiem urządzeń-kombajnów, bo jak coś jest do wszystkiego, to jest do....

Co do tej kwestii to nie zgadzam się na pewno :smile: Przed p910i miałem przez długi czas p800 i w przyszłości na pewno kupie nowszy model, to jest cos w stylu "jak raz kupisz Opla to dalej będziesz kupował Ople" :wink:

Guest Pawnick

Oj w tej kwestii bym się spierał, ekran ma prawie 28cm kwadratowych

W Palmie mam 41,5 cm kw :smile:

Poza tym nie mam aż takich dużych kieszeni żęby pomieścić dwa telefony i jeszcze palma

a po co masz go nosić, jak używasz tylko do nawigacji?

jak raz kupisz Opla to dalej będziesz kupował Ople"

na pewno nie w moim przypadku :evil:

od dawna mam tomtoma- na swojej 9300i. jest takze dla innych os: s60, s80, s90 :)

testowalem na n70, n80, n91, 6680 :) ladnie to chodzi mimo malego ekranu :)

rzed p910i miałem przez długi czas p800 i w przyszłości na pewno kupie nowszy model, to jest cos w stylu "jak raz kupisz Opla to dalej będziesz kupował Ople"

mialem obydwa modele i raczej nastepcy nie bede mial mimo, że miałem już go w rękach - uciazliwa sprawa z tym rysikiem ;)

Guest Pawnick

Wszystko ładnie, tylko że navi na telefonach nigdy nie będzie chodzić tak szybko jak na palmach. Mio 350 ma procesor 400 MHz..., a nie marne 144 MHz...

Ale wszysko zalezy od tego co kto lubi, ja nie lubię nosić telefonów cegieł, a palma używam tylko do navi....

Miałem palmtopa jakiś czas i jak dla mnie połącznienie telefonu i navi bardziej odpowiada. Telefon mam non stop z soba a zeby palma nosic jeszcze to kieszeni nie starczy na wszystko

nigdy nie będzie chodzić tak szybko jak na palmach.

zdziwiłbyś się :) TomTom na tel nie odbiega prędkością na tomtom-a na PDA. Porównywałem czasy obliczania tras, jak i samą płynność nawigacji - nie zauważysz różniy :)

Ale wszysko zalezy od tego co kto lubi, ja nie lubię nosić telefonów cegieł,

N70 czy N80 nie jest taka duża, podobnie jak 6680. Natomiast N91 jest już troszkę duża, podobnie jak 9300.

Używam podobnie jak Ty do navi PDA(gdy wybieram się w dalszą trasę), a w telefonie tylko gdy jeżdze po większych miastach i nie chce mi się montowac pda.

Niestety pokrycie dla reszty kraju tomtom ma w stosunku do AM malutkie ;)

mialem obydwa modele i raczej nastepcy nie bede mial mimo, że miałem już go w rękach - uciazliwa sprawa z tym rysikiem

Też oglądałem p990i ale p910i bardziej mi pasuje, poczekamy na nowszy model :smile:

Wszystko ładnie, tylko że navi na telefonach nigdy nie będzie chodzić tak szybko jak na palmach. Mio 350 ma procesor 400 MHz..., a nie marne 144 MHz...

Akurat tu prędkość taktowania procesora nie ma wiekszęgo znaczenia, większe znaczenie ma jakość nadajnika, podobno najlepsze są nokii, najszybciej łapią sygnał i nie gubią go.

Poza tym jedni wolą wolną zmiane biegów automatu, a inni szybką zmianę w manualu :razz:

Generalnie dzięki za zainteresowanie tematem, użytkowników podobnego rozwiązania proszę o jakieś sugestie, rady itp. itd. :smile:

Ale wszysko zalezy od tego co kto lubi, ja nie lubię nosić telefonów cegieł, a palma używam tylko do navi....

Nie po raz pierwszy zgadzam się z Pawnickiem co do joty. Mam co prawda tylko Mio 168. Dłużej trwa wczytywanie wszystkich danych niż w wyższych modelach lecz sama nawigacja zarówno z Automapą jak i Destinatorem bez uwag.

Mam pytanie do posiadaczy kombajnów: jak zachowuje się nawigacja w chwili przychodzenia rozmowy? Co ma priorytet?

W moim pokładowym kombajnie (CD 70 + telefon) priorytet ma telefon. Podczas mojego ostatniego przejazdu przez Antwerpie żona akurat zadzwoniła na chwilę przed jakimś istotnym manewrem i nawigacja wyłączyła się. Niestety jak jedzie się "na nią" to człowiek zachowuje się jak małpa i wypatruje informacji podanych przez navi. Zmylenie drogi kosztowało co najmniej 20minut kluczenia - po zakończeniu rozmowy. Teraz już o tym wiem i jeżeli pamietam to przed ważnymi miejscami wyciagam telefon z uchwytu.

Potwierdzam, telefon służy do rozmów telefonicznych, aparat fotograficzny do robienia zdjęć a palm z oprogramowaniem nawigacyjnym do sprawnego przemieszczania się w nieznanym terenie.

Mam pytanie do posiadaczy kombajnów: jak zachowuje się nawigacja w chwili przychodzenia rozmowy? Co ma priorytet?

Sposobem jest zablokowanie połączeń (niestety gdy włączymy "flight mode" nie działa bluetooth) na używanym do gps'u telefonie, a do drugiego mam zwykle słuchawke bluetooth włączoną :smile: Ustawienie mam takie, że gdy nie odbieram jednego telefon/jest poza zasięgiem/jest wyłączony to wszystkie połączenia przechodzą na drugi telefon, w którym numer różni sie tylko ostatnią cyfrą :smile:

Potwierdzam, telefon służy do rozmów telefonicznych, aparat fotograficzny do robienia zdjęć a palm z oprogramowaniem nawigacyjnym do sprawnego przemieszczania się w nieznanym terenie.

Jestem tego samego zdania, ale palm bardziej kojarzy się mi się z przedstawicielami handlowymi i dostawcami, którzy wszystko tam zapisują, a nie z nawigacją :wink:

wyciszona zostaje nawigacja i przełączony zostajesz do telefonu i dostajesz informację kto dzwoni, a po odebraniu połączenia ekran nawigacji wraca i widzisz dalej trasę jednocześnie prowadząc rozmowę.

Dotyczy to zestawu na kablu, lub normalnego odebrania telefonu, o ile GPS masz na bluetooth.

Ja juz przerabialem niejeden gps, najlepszy i najprostszy w obsludze to ktorys z orginalnych Tom tomow, osobiscie uzywam tom tom go 700 z mapa calej europy a wpracy mamy Tom Tom Go 300, bo nawet instalujac oprogramowanie tom toma w telefonie lub pda nigdy nie bedzi mialo takiej funkcjonalnosci i szybkosci dzialania jak orginalny tom tom

• 3 weeks later...
Guest krzysiekjaslo

Spieracie się co lepiej działa.Otóż nawigacja w telefonie z systemem symbian działa tak samo jak w palmie czy palmfonie różnica jest taka że do telefonu trzeba dokupić antenę gps (około 270zł).Najtaniej to:nokia 6600 jakieś 340zł,antena 270zł i wgranie tom toma nz minimum wiedzy u siebie w domu na komputerze.Za 600zł mamy godny polecenia fon z nawigacją,super mapą,oczywiście z lektorem,super dużym lcd.I niech się schowają palmy w których rysik służy do ciągłego wciskania przycisku reset.

ja co prawda niedawno nabyłem palmfona HP 6340 ale musze powiedziec że widziałem kiedyś w nokii zainstalowaną mapkę (nie pamietam co to była za mapa - ale to nie ważne) i niestety marne szanse na jazde z taką navigacją Jedyny pozytywny efekt to navigacja głosowa bo odczytanie graficzne z mapy niestety ale wiąże się z odwróceniem na dłuzej uwagi od drogi a skupieniem się na palmie -A TO JUż STWARZA NIEBEZPIECZEńSTWO

Nie ma się co oszukiwac wyświetlacze w telefonach są marnej wielkości (nie mowie tu o telefonach za 3000pln bo zdarzają się porównywalnie wielkie jak PDA tylko cena....)

Pewnie każdy bedzie miał swoje zdanie w tym temacie i niekoniecznie zgodne z moim (całe szczęście bo głupio by to wyglądało)dlaego ja opisałem tylko swoje wrażenia z kontaktem z taką właśnie navi pod telefon kom.

Jechałem po swoją VC z pomocą Noki 6680 która nawigowała mnie całą drogę i serio nie wiem co tu chcieć od prędkości działania i wyświetlacza...jeżeli ktoś pragnie sie przeglądać w LCD to faktycznie może być mały...

Edited by Piotr z Gdańska

.I niech się schowają palmy w których rysik służy do ciągłego wciskania przycisku reset.

Chyba nigdy nie używałeś palmtopa.Mam takie cos od dwóch lat i reset zdażyło mi się robić dosłownie pięć razy. A zapewniam Cię że używam tego urządzenia codziennie przez ładnych pare godzin. A nawigacja w telefonie może i tak ,ale ciekaw jestem jak jade i ktos dzwoni i właśnie mam wykonać skręt za 100 metrów i nawigacja znika i co dalej.Zgubiłem się . A czy telefon ma wyświetlacz dotykowy ?

A czy telefon ma wyświetlacz dotykowy ?

Telefon widoczny fotkach czyli p910i ma dotykowy ekran.

Taki mały apel do wszystkich: temat było po to, aby Ci co mają telefon i chcą go w pełni wykorzystać, dowiedzieli się o gps'ie przez telefon, nikogo nie namawiam do zakupu danego telefonu czy palmtopu.

U mnie wygląda to tak, że ten telefon pasuje mi idealnie a opcja gps'u przyda się w wakacje;)

• 4 months later...

Po dłuuuugich poszukiwaniach w sieci i ciężkich bojach ze sprzętem udało mi się wreszcie zainstalować TomTom'a na mojej Nokii 9300. Działa bez najmniejszego zarzutu.

Problem z komórkami polega na tym, że trzeba znaleźć wersję softu dopasowaną do danego systemu operacyjnego...

Teraz więc dysponuję wersjami TomTom'a 5.20 na S60, S80 i S90 oraz wersją 6 z czymś na S9.1.A zatem mam wszystkie wersje, aby zainstalować nawigację na dowolnym telefonie z Symbianem.

Do tego mapki:

1. Polska, Czechy, Słowacja, Węgry;

2. Niemcy, Austria, Szwajcaria;

3. Francja;

4. Wielka Brytania;

5. Włochy;

6, Belgia, Holandia, Luxemburg;

7. Hiszpania, Portugalia

8. Norwegia, Finlandia, Dania, Szwecja

Całość zajmuje ok 1,90GB. Głosy polskie są ubogie, bo tylko dwa - męski i żeński, ale całkiem akceptowalne... za to po angielsku mam przeróżnych głosików w duckę i trochę i aż ciepło się robi na sercu jak jedna panienka mówi "turn left", a przy "U've reached Your destination" to orgazm normalnie . Inne języki też są w pliku, łącznie z Suomi.

Generalnie, jako wspomaganie dla kierowcy: wspaniała sprawa - w Krakowie, pomimo nieustannie trwających prac na drogach prowadzi szybko i pewnie - a co najważniejsze: ZA FRAJER

Teraz to już tylko na wakacje jechać !

ainstalować TomTom'a na mojej Nokii 9300

oczywiście, że działa - jeżdżę tak już kawałek czasu.

niestety dokładność map tomtom-a w kwestii polski jest jak na razie na mało zadowalającym poziomie. Duże aglomeracje i owszem, są bardzo dokładne jednak pozostałe rejony już nie. Jedyny plus dla TT to jest to, że właśnie posiada wersję na telefony.

Dlatego też jeśli chodzi o Polskę to wolę używać Automapy albo iGO - ten produkt zresztą uważam za dużo lepszy od TT. Dlaczego? Wystarczy odbyć podróż z TT i z iGO by się tego dowiedzieć.

Dodatkowo zobaczcie jak będzie wyglądać nowa wersji iGO:

NNG_iGO8_cityscape.jpgNNG_iGO8_terrain_daylight.jpg

A czy wiesz jaka wersja pasuje na nokię 6680 ?? jakie są koszty zakupu tego programu ??

Jest to TomTom Mobile

Licencja TT z mapami Polski , Czech , Słowacji, Węgier to ok. 400zł

Pełen zestaw to ok. 650 zł

Guest Tjank

Może i ja wtrącę słówko. Jeśli chodzi o programy - posiadam 3 sztuki licencjonowane !!! ( nie polecam tych z emula). Najgorsze badziewie to TomTom. Być może w dużych miejscowościach się sprawdza. Ja mieszkam w Ciechanowie i niestety w miejscu ulic blisko centrum ( ulic, które istnieją od 100 lat ) są niestety szare plamy.

Zaskoczyła mnie za to totalnie Automapa XL z Chołowczycem.( wersja 3.9.7. całkiem OK, ale 4.0 dokładniejsza). Dokładność poraża. Największe było moje zdziwienie gdy po włączeniu mapy pod moim domem ( nowe osiedle, powstałe 2 lata temu) ukazała się nazwa mojej ulicy i numer domu !!!! Przeliczanie trasy, wszelkie manewry po zjechaniu z trasy błyskawiczne. A i jeszcze jedna rewelacja - punkty uzytkownika w internecie - jest strona na, której są dziesiątki punktów na terenie Polski w wielu kategoriach - http://www.mobilne.net/ - dodatkowo możliwość synchronizacji palmtop - strona www w wybranych kategoriach. Ja w tej chwili, używam 3 katagegorii - radary stac, suszarki, radiowozy z kamerą - jest tego ok 15000. Pytanie, który telefon to potrafi ?????

Urządzenia - zdecydowanie palmtop i to o bardzo dużej jasności wyświetlania. W lato bardzo wygodne. Dlatego wybrałem HP rx5730 - bodaj najlepiej świecący wyświetlacz na rynku. Druga sprawa akumulator w nim wbudowany wystarcza na kilka godzin jazdy - brak dodatkowych kabli, wbudowana antena.

Ten kto mówi, że procesor, pamięć itp. nie ma wpływu na szybkość działania mapy nigdy chyba nie używał naprawdę szybkiego palmtopa.

Dla zainteresowanych fragment instrukcji od AM 4

Funkcje przewidywania pozycji możesz właczac/wyłaczac wybierajac odpowiednia opcje w Ustawieniach GPS w menu głównym. W tym miejscu można również dobrac recznie czas, z jakim AutoMapa bedzie przewidywac /wyprzedzac pozycje GPS odczytana z odbiornika sygnału GPS. Czas ten zależy także od

szybkosci procesora, ekranu oraz pamieci komputera.

A i jeszcze jedna sprawa. Nie chcę się z nikim spierać, ale używałem urządzeń na Symbianie, używałem urządzeń na starych WM i nie rozśmieszajcie mnie przy niedzieli, że urządzenie symbianowe działa tak jak szybki palmtop pod WM 5.

Edited by Tjank