Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Followers 0
JACKFANS

Podłączenie suba bezpośrednio do radia ?

31 posts in this topic

Witam mam pytanie czy można podłączyć Sub bezposrednio do radia , mam radio Sony i ma sterowanie Subem z tyłu wyjscie na Sub tzn czincz.. tak mi sie zdaje (tak jest opisane )tak pisze na wyjściu.. czy mozna podłaczyc do niego Suba bezposrednio bez wzmaka?? i jesli tak to zrobić jak z suba mam normalne przewody tzn 2 żyłya tu wejscie do radia to czincz?? i czy to ma sens ,,dzieki za info i oświecenie

0

W radiach sony mozna sterowac glosnioscia suba z poziomu radia.

Bedzie to chodzic, i to nawet lepiej niz bez suba, ale wiadomo ze ze wzmacniaczem dzwiek mialby lepsza jakosc i glosnosc.

Jesli masz wyjscie w swoim modelu poprostu podepnij czincze do radia i ciesz sie tuba

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

hmm to jest tak

to wyjscie i sterowanie subem to jest i tak tylko i wylacznie przez wzmacniacz, jezeli chesz podlaczyc bezposrednio suba pod radio to jedynie mozesz to zrobic poprzez wyjscie na gosniki no chyba ze masz suba aktywnego (z wbudowanym wzmacniaczem - dla nie znajacych:)) to wtedy mozna poprzez chincz, wiec lepiej bezposrenio nie podlanczaj pod radio bo mozesz sobie spalic koncowki mocy w nim i bedziesz musial oddac do naprawy a to kolejne koszta, a moze byc tak ze nie da sie naprawic juz radia nawet po takim spaleniu, wiec jezeli zamierzasz kupic suba to jedynie ze wzmacniaczem

0

Jak sub to jednocześnie wzmacniacz (niestety :mrgreen: )

0

zaraz zaraz to po co jest taka opcja w radiu i wyjscie bezposrednio na niego ? czegos tu nie rozumiem

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Please login or register to see this quote.

sterowanie subem = np. zmiana fazy suba, dodanie więcej basu tylko na suba, regulacja częstotliwości na suba

0

tak wlasnie jest, poprostu to tak jest nazwane ale lepiej samego suba nie podlanczac pod radio bo mozna je zjarac

0

jeżeli wzmak jest za słaby do głośnika to:

1. za głośno sobie nie posłuchasz

2. jak będziesz próbował słuchać głośno to głośnik zaczyna charczeć

3. nie jest to oznaka, że głośnik nie może przetworzyć otrzymanego sygnału tylko, że wzmak jest za słaby

3a. jak charczy tzn., że otrzymuje nie czysty (sinusoidalny) sygnał ze wzmaka tylko zakłócenia (sygnał prostoliniowy)

4. zakłócenia = nagrzewanie cewki i potem jej spalenie = głośnik do kosza

!!!Generalnie jest tak:

lepiej mieć trochę za silny wzmak i trochę za słaby do niego głośnik niż odwrotnie.

Mocy nigdy nie za wiele i mocnym wzmacniaczem trudniej spalić takiego firmowego suba niż podłączając go pod samo radio.

WNIOSKI:

SUB + RADIO :evil: :evil: :evil: na Twoją odpowiedzialność, ja odradzam.

SUB + WZMAK + RADIO :grin: :grin: :grin: polecam (moc RMS wzmaka = lub nieco > moc RMS głośnika).

To tyle i więcej nie kombinuj :wink:

0

rafix ale to nie ja kombinuje:) z tego co napisales tak wywnioskowalem jak bys do mnie pisal:)ja ciagle odradzam takie sposobu zeby podlanczac suba pod samo radio a co do wzmacniacza ze musi miec troche wieksza moc to wiem bo musi wkoncu dobrze sterowac glosnikiem, bo jak nad glosnikiem sie nie zapanuje to tez dziwne odglosy wychodza i na dluzsza mete nie jest to wskazane bo wlasine tak jak napisales mozna go zjarac i w sumie nie tylko jego

0

v4kos, oczywiście, że nie Ty kombinujesz tylko JACKFANS,

sorka, że tak to wyszło :oops: :mrgreen: :razz: nie miałem nic złego na myśli :wink:

0

tak dokładnie ja ..

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> i dzięki za pomoc

a więc tak sub mam nie aktywny i wmak tez mam JBL 4x 50 W

ale zastanawia mnie ten temat i nawet zainwestowałem w instrukcję od radia i przy opisie tych wyjść jest napisane tak;

..wybieranie rodzaju dżwieku REAR ALBO SUB

- wybierz ustawienie Rear aby wyprowadzić dżwięk na wzmacniacz

_wybierz ustawienie ustawienie SUB aby wyprowadzić dżwiek na głosnik basowy..

i wiadomo jak mam ustawienie SUB jest regulacja przez radio

i teraz co :?: podłączyć te wyjscia na wzmak i co ustawić REAR czy SUB

czy podączyc tam sub?bo przecież będzie podłaczony wzmacniacz a do niego sub :grin:

wiadomo lepiej wzmak ale zastanawia mnie co autor miał na mysli ??

0

sprawa wygląda tak:

w radio ustawiasz tylne wyjścia wzmaka (rodzaj dźwięku) na SUB i podłączasz czinczami wzmak.

Dalej przewody głośnikowe od wzmaka do suba i wszystko gra jak należy.

Teraz chyba pomogłem w 100% :mrgreen: i wszystko jest jasne.

0

hmm ale powiem wam ze takie cos do konca sie nie sprawdza, moim zdaniem lepiej zastosowac zwrotnice do suba, powiedzmy odciecie zrobic na jakies 80 - 100 hz i wystarczy i wtedy glosniczek ladnie gra, mozna tez odciecie zrobic troche wyzej, ale jak kto woli:)

0

Nie wiem jak radio sony ale np. pioneer ma na wyjściu SUB wbudowaną filtr z odcięciem pasma np. 80Hz...ponadto nawet jeśli nie ma to we wzmacniaczu musi być filtr dolnoprzepustowy z ustawieniem odcięcia...więc nie bardzo rozumiem, o jakiej zwrotnicy mówisz/piszesz :wink:

0

oK ale na wzmaku też się ustawia odcięcie pasma , tak więc jak odetniemy na radiu to potem ustawiamy na wzmaku to samo ??

rafix1 dzięki za zgłebianie tematu ?

0

To zależy, musisz zobaczyć w instrukcji radia i wzmaka jaka jest stromość filtra podawana w decybelach na oktawę i wybierasz sprzęt ten, który ma większą stromość = lepsze odcięcie pasma = częstorliwości powyżej odcięcia są mniej słyszalne.

Zazwyczaj wzmak lepiej odcina pasmo.

Przykład:

ustawiasz filtr LP na odcięcie powyżej 80Hz

stromość filtra w:

radio 6dB / oktawę

wzmak 12dB / oktawę

wybierasz wzmak, gdyż lepiej odcina zakres częstotliwości powyżej 80Hz=mniej słyszalne

Jeżeli radio i wzmak mają tę samą stromość filtra np. 6dB / oktawę to możesz ustawić i w radio i we wzmaku (nie zaszkodzi powtórzyć odcięciae.

0

rafix chodzi mi o to ze te odciecia w radiu i wzmaku nieraz nie sprawdzaja sie zalezy od firmy, a co do zwrotnicy to odcinasz na niej (robisz konkretnie pod glosnik) i nie ma prawa nic sie przedostac z wyzszego zakresu niz jest ustalone wczesniej i moim zdaniem glosnik lepiej spisuje sie wlasnie pod taka zwrotka niz wlasnie z ustawionymi na wzmacniaczu czy radiu filtrem

0

Zgadzam się z Tobą w 100% :grin: można wykonać oczywiście taką zwrotnicę jeżeli mamy klocki (radio, wzmak) firmy "no name" natomiast gdy klocki są firmowe to wg mnie dobrze odetną niepożądaną częstotliwość.

Wybór jak odcinamy wyższe pasmo zależy już od samego użytkownika, my możemy jedynie tu zasugerować = oboje mamy rację :razz: :mrgreen:

0

no oboje, ale co do tego no name:) to ja i tak wole nawet do firmowych zakladac zawsze to jest moim przynajmiej zdaniem lepiej:)zawsze jest pewnosc ze odetnie w tym miejscu co sie chce:)

widze ze wlasciciel tematu juz nie odpowiada wiec chyba wszystko dla niego wyczerpalismy jako odpowiedz, a my tutaj teraz robimy male ot:) wiec chyba mozna zamknac ten temat:)

0

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ale ciągle na temat car audio :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

0

Jakos nie jest powszechen robienie specjalnych zwrotek do suba...

Dobry markowy wzmak (zwlaszcza mono) posiadaja odpowiednie filtry i nic wiecej nie potrzeba grzebac bo jest to bez sensu....

Co innego zwrotki pod system przedni....

0

poniewaz od drugich wyjśc jest rozrysowane podłacznie albo na wzmak i tylne głosniki albo od razu na sub i opis ze wyjscie moze pracować albo w trybie REAR lub SUB

ale jak ustaliliśmy to bez sensu i niebezpieczne dla radia więc nie wnikam co autor miał namysli :mrgreen:

poza tym znalałem ze mozna czestotliwośc odciąc na radiu na 78 Hz i 125 Hz natomiast w wzmaku mam od 32 Hz do 320 Hz

czyli ustawić tak jak radzicie a skoro was tu mam to z chęcia wykorzystm waszą widzę

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> jesli można wzmak jest czterokanałowy 4 x 50 W wiadomo jak podłączyc przód pytanie o sub

tzn na wyjsciu mam wiadomo na górze lewy kanał" +" i "-" obok prawy to samo pod spodem napis BRIDGED i zaznaczony"-" z lewego i " + " prawego rozumiem ze to by podłączyc sub moje pytanie czy tak podłaczyć i już zostawic wolne + i - czy je zmostkować (zewrzeć ) - jesli to głupie pytanie i pomysł wybaczcie :oops:

0

najlepiej jakbyś zapodał fotkę tej strony instrukcji tu na forum, bo ja to co napisałeś tak rozumiem:

wzmak czterokanałowy = 8 wyjść (dwie pary po cztery)

np.

LF+- i RF+- = lewy/prawy przód i tu podłączysz przednie głośniki (sprawa prosta jak piszesz)

LR+- i RR+- = lewy/prawy tył i tu podłączasz mostkiem LR- i RR+ suba natomiast pozostałe gniazda nie podłączasz nigdzie a tym bardziej nie zwierasz, czyli LR+ i RR- pozostają niepodłączone

0

Z prostej przyczyny pominieto w tej instrukcji rysunek wzmaka...

sa suby aktywne i wtedy mozna bezposrednio pod wyjscie...

W kazdym innym przypadku wzmak konieczny...

Oczywistych spraw nie podaja w instrukcji przeciez....

0

wiadomo, że są suby aktywne...ale dla jasności mogli zrobić * i opisać, że * to sub aktywny...no ale wtedy nie byłoby tego tematu na forum i nie moglibyśmy się tu mądrować :mrgreen: :razz: :grin:

0