Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

RAFAKOL

Wymiana łożysk amortyzatorów

407 posts in this topic

Posted (edited)

Muszę wymienić łożyska amortyzatorów. Pytanka:

1. Czy wymieniać razem z poduszkami, nawet jeśli są jeszcze dobre?

2. Robić taką wymianę w pierwszym-lepszym zakładzie, czy może spróbować wymienić samemu?

Edited by zubek73
0

Please login or register to see this quote.

W pierwszym lepszym na pewno nie. Natomiast jeśli masz ściski do sprężyn (to podstawa) i klucz dynamometryczny (wskazany) oraz co nie co zdolności mechanicznych to spoko. Nie jest to skomplikowana operacja. A musisz mieć jeszcze klucz oczkowy wygięty nie pamiętam 19 lub 21 oraz imbus torx chyba T50 aby rozebrać kolumnę Mcpersona a dokładniej odkręcić nakrętkę na trzpieniu amortyzatora. Bez tego nie wydłubiesz łożyska.

0

Właśnie wymieniłem sam te łożyska. Pożyczyłem ściski i bezproblemowo sam wymieniłem. Zajęło mi to około 1h. :mrgreen:

0

No to właśnie zaoszczędziłeś parę setek :grin:

0

Gratuluje

ja mialem do wymiany prawe lozysko i drazek stabilizatora, skonczylo sie na obu lozyskach (lewe juz tez sie zacieralo)i obu drazkach. 85 za lozysko i 42 za drazek+ robocizna> 390plntotal w malym lokalnym warsztacie.

Pozdrawiam

0

Mi łożyska(oryginalne GM) udało się kupić po 66 zł. Żeby nie robić reklamy firmy nie podaję. Oczywiście robocizna 0zł, bo jak wspomniałem sam majsterkowałem :smile:

0

a ja kupilem orginaly (łożyska) za 50 zl

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> w Gliwicach, chyba ziemianie wiedza gdzie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

To pogratulować! Ja i tak się cieszę, że tak tanio kupiłem. W Koszalinie wszystko jest dużo droższe( części , paliwo itd). Tu jest normalnie "kóniec świata". :sad:

0

Informuję niniejszym, że oto Łopel wprowadził nowość mającą na celu ochronę łożysk amortyzatorów, które mają zwyczaj wybitnie szybko padać. Remedium nosi nazwę Osłona łożyska amortyzatora.

Numer kat.: 03 44 454 i kosztuje niecałe 6 zł

/emoticons/default_blink.png" alt=":blink:">

Wygląda tak:

os322onkacz2.jpg

Zakłada się między sprężynę a łożysko. Ma osłaniać łożysko przed nadmiernym zabrudzeniem, co było przyczyną jego zgonów.

Najfajniejsze jest to że bidule w ASO sami nie wiedzą co mają i trzeba im palcem pokazać i uświadomić, że ich władca GM taką nowość wprowadził

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:">

/emoticons/default_cool.png" alt="B)">

Z innych nowych części, które nie były do tej pory dostępne to wymienna sprężynka pedału sprzęgła.

Nr kat.: 90 06 348 - cena 34zł

Lubi ponoś skrzypieć. Do tej pory trzeba było nabyć cały moduł pedałów sprzęgła i hamulca. a teraz proszę:

spr281380uo0.jpg

1

O !!! to z kolegą "RAFAKOL" smigamy po tym samym mieście. Pozdrawiam Pozdrawiam

ps. to znaczy ja chwilowo nie smigam bo "skrzynka" się robi w Poznaniu......

jakie są objawy zużycia łożysk.?..

0

chrobotanie przy kręceniu kierownicą (najlepiej na postoju). Łatwo pomylić z przeskakiwaniem sprężyny w dolnym kielichu amortyzatora gdy brak sławetnej rureczki na sprężynie.

0

a później to nawet w czasie jazdy chrupocze...

0

U mnie właśnie sprężyna zaczęła przeskakiwać i to mnie zmusiło do wymiany łożyska w prawym kole. Zapłaciłem, rok temu, 68 zł i robocizna 10 zł bo wymieniałem u "pana mietka

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">" w garażu z moją pomocą, ogólnie prosta sprawa, zajęło nam to ok 30 min.

A "pan mietek", mądra głowa, rozłożył stare łożysko i zaproponował żeby wszystko umyć, pordzewiałe łożyska zastąpić nowymi bo akurat miał takie na stanie, nawalić smaru i "będzie chodziło drugie tyle"

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> :D

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> :D

Uznałem że 80 zł to nie taki majątek i nie dałem się skusić.

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

O 3 miesiace za pozno, bo wtedy wymienialem. U mnie te lozyska normalnie walily w czasie jazdy, co zreszta opisywalem. Po rozebraniu okazalo sie, ze nawet kulek brakuje.

0

Heh, a ja zakładając jakieś 3 miesiące temu te gumki wymieniłem od razu profilaktycznie łożyska.

0

Niczego nie brakuje. Po prostu musi być dystans (?) Nie jestem mechanikiem ale tak jest.

Ja pozwiliłem sobie kiedys na wymiane w ASO a teraz to mam już dożywotnią gwarancję na te łożyska, z racji 24 miesięcznej gwarancji na części montowane w ASO. Jakie łożysko wytrzyma 24m.??!!

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:">

W razie co, mam dwa "zużyte" w zapasie. Rozebrane wyczyszczone i zakonserwowane jak u Melchiora

/emoticons/default_cool.png" alt="B)">

0

Niestety nie byłem tak zapobiegliwy i moje stare łożysko trafiło do kosza...

0

Osłona łożyska amortyzatora:

a gdzie można kupić taką osłone łożyska amortyzatora i gumy pod sprężyny(a moze to to samo)

bardzo prosze o odpowiedź bo w mojej Vectrze C stukanie z przodu w zawieszeniu zaczyna mnie już denerwowac i coraz bardziej się nasila.pozdrawiam i czekam na odpowiedź

0

W ASO. Osłona łożyska i gumy na sprężyny to co innego. Stukanie z przodu jest raczej spowodowane brakiem tych gum. Koszt w ASO to jakieś 30 zł plus monatż ok 150 zł.

0

Posted (edited)

hm, u mnie w prawym przednim chrobocze, takie chrup, chrup, ale tylko na dziurach (nie sa to gumy stabilizatora bo wymieniałem i nie skrzypią) jak jade na równej drodze to cisza, jak kręce kierą to tez cisza...czy to będą łozyska amorków...(osłonki na spręzynach mam) czy może amortyzator (sprawdzany na ścieżce diagnostycznej w ASO i wszystkie amory OK).

aha, czy po wymianie łozyska amorów wskazane jest ustawianie zbieżności i geometrii?

Edited by rafix1
0

Nie trzeba. Ale zawsze można

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

no i dzisiaj w ASO wymieniłem oba łożyska amorków + te pierścienie i jeszcze na gwarancji wymienili mi gumy stabilizatora przód...czyli z przodu na dziurach mam ciszę, został jeszcze tył, czyli bananki

/emoticons/default_dry.png" alt="<_<"> bo juz pukaja trochę

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

koszty:

łożyska 2szt. 113zł

osłonki 2szt. 12zł

robocizna obie strony 224zł

razem: 349zł

/emoticons/default_blink.png" alt=":blink:">

0

Gumy na zwoje sprezyn zaklada sie na gorne zwoje czy dolne, bo dzisiaj troche zglupialem?

0

na te bliżej koła = dolne

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Kolega ma na gorze zalozone

/emoticons/default_huh.png" alt=":huh:"> W EPC tez na schemacie sa na gorze. I co powiesz?

0