Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

pojemność butli na gaz ???

Guest zibi1976
 Share

Recommended Posts

Guest zibi1976

astra 2.0 x20xev KME IV

Mam mały problem posiadam instalkę z butlą w kole, butla wg homologacji ma 42 L objętości, zawsze po wyjechaniu gazu do końca tankowałem 34-36 L gazu. Wczoraj byłem w szoku weszło 41,5 L i dobiero zawór oddał, - dodam, że od początku tankuję na tej samej stacji i zawsze wchodziło 34-36. Troche się zdenerwowałem nie wiem w czym jest przyczyna. Facet ze stacji mówił że to już jest mieszanka zimowa (więcej propanu)

1. Czy to wina mojej instalacji moze coś się spiepszyło ??

2. A może stacja robi wszystkich w konia (ta stacja to duży Orlen)

3. Może to spowaodowała mieszanka zimowa ??

Może ktoś miał podobną sytuację - proszę o odpowiedź !!!

Mieszanka zimowa? :mrgreen: Możliwe ze na pare litrów poporstu cie naciagneli licznik bije, a gaz nie wchodzi... Albo zawór przy butli sie przyblokował, chociaż raczej mało prawdopodobne.

Ja mam butlę o pojemności 48L a zawsze wchodzi mi do niej max 33L jak byłem w niemcach to tam wchodziło mi 45, 46L

W Polsce nigdy mi nie weszło więcej naż 33L

Guest zibi1976

kolega mówił, że w Niemczech też wchodziło więcej niż w Polsce, ale oni dobijali "na siłę" to znaczy wielozawór się włączył a oni pompowali dalej

odnośnie mieszanki gazowej na zimę, któryś z kolegów się dziwił - to prawda na zimę zmienia się skład podobno dają więcej propanu

dokladnie, sklad gazu sie troszke zmienia. co do butli to zawor bezpieczenstwo nie powinien pozwolic na zatankowanie wiecej niz 80% pojemnosci butli.

Dokładnie tak jak pisze mark_a . Jest więcej propanu, a propan jest droższy i dlatego przeważnie na zimę LPG drożeje

Może też być tak że butla w jakiś sposób straciła poziom nie wiem jak to jest w butlach w kole ale w poprzednim aucie miałem zwykłą a w tej pojemność butli regulowało się przekręceniem butli, czyli jeżeli zawór był niżej mniej wchodziło gazu i odwrotnie. Masz może kontrolkę rezerwy? Zobacz czy ona działa prawidłowo a jak nie to jedź do gazownika bo nie jest dobrze mieć nadmiar gazu w butli zawsze musi być jakaś poduszka powietrzna która będzie reagować na zmianę objętości gazu w butli bo ten (ponoć, powołuje się na cudze opinie) zmienia swoją objętość wraz ze zmianą temperatury. Ale awarie wielozaworów bywają rzadkością, raczej pojawia się problem z ich regulacją

Guest kaliber_9mm

wg mnie nie odbil zawor i zatankowalo ci nie 80% pojemnosci butli a rawie 100%

zima nie ma z tym problemu bo butla sie nagrzewa i gaz nie zwiekszy objetosci gorzej latem... trzeba troszke zużyć :twisted:

Guest kaliber_9mm
To coś Ci mało chyba w chodzi bo u mnie 35 litrów koło 30-33 wbija.

to tobie kolego raczej za duzo wbija

jezeli butla ma 35 L to powinno na 28, niech bedzie 30 ale 33????????

a moze masz butle 40 litrow?

wtedy by sie zgadzalo ????

• 3 years later...

odgrzeję kotleta

bylem na przeglądzie dzisiaj i pan se tak czyta paszport butli i klepie w kompie "butla 42 L"

a ja go pytam - tyle ma pojemnosci czy tyle powinno wejsc gazu

to mi mowi ze powinno wejsc 80% z 42 czyli 34 L ........ a mi wchodzi 41,5 do 42 L

koles mi powiedzial ze wielozawór nie dziala,

podczas tankowania gazu nie odbija pistolet - spowalnia tankowanie, spowalnia, spowalnia az stanie............

mam tak od kiedy kupilem auto... (ponad rok czasu)

co mam zrobic ? :)

tak jak Kolega DOMLO pisze niedziała Ci zawór a to nie jest jakaś wielka usterka tak że spokojnie ja mam butle 42l i wchodzi 41,5l ale dzięki temu na pełnym zbiorniku robię 400km :lol: :lol: a czy walą w rgi na stacjach to raczej na każdej jest przekłamanie na naszą niekorzyść oczywiście ..zalej do pełna i zobacz ile km zrobisz jak Ci się nie zgadzają km zmień stacje :lol: :lol: pozdrawiam ps jak masz uszkodzony zawór to jak będą zwalniać cyferki na dystr.. to powiedz że jes pełno i niech wyłączy

Niekoniecznie uszkodzony, może ramię pływaka podgięte. Lepiej sprawdzić/ustawić/wymienić dla własnego bezpieczeństwa. Generalnie rozchodzić się o to, że gaz zwiększa objętość wraz ze wzrostem temperatury (ileś tam procent na stopień Celsjusza) i przy wzroście temperatury o 50st wychodzi bodajże 20%. Dlatego zostawia się taki margines bezpieczeństwa. Popraw co trzeba i zostaw z 2L margines chociaż.

Edited by pablo.see

Guest grzesiekstec

ja w tym roku jak wracalem z urlopu z nad morza to w jakiejs malenkiej miejscowosci tankowalem gaz oczywiscie do pelna a juz mialem pusta butle, no i normalnie na pelnej butli czyli jakies 34l gazu a mam butle 40 albo 42l robilem 350km no i zatankowalem zaplacilem przy kasie jakos tak duzo wiecej niz zwykle ale niezwrocilemuwagi nato ile za gaz wyszlo bo jeszcze kilka rzeczy kupilem i gdy odjechalem to po przejechaniu 220km skonczyl sie gaz bylem w szoku bo to 100 km mniej niz zwykle i gdy popatrzylem w paragon to bylo nabite 53litry gazu :o jak to mozliwe?? ze do tej 42 litrowej butli weszlo ponad 50 ??:D podejzewam ze niedosc ze niedotakowali to mnie w H*** zrobili ;) teraz stoje zawsze przy tankowaniu przy dystrybutorze i czuwam:)

Pilnować, pilnować. Zwłaszcza na małych stacjach. Mi zawsze wchodziło 37-38 litrów. Ostatnio jak tankowałem-kilka dni temu weszło 39.5. Lekki szok bo tyle jeszcze mi nie weszło, ale ok. Zobaczymy jak będzie następnym razem

astra 2.0 x20xev KME IV

Mam mały problem posiadam instalkę z butlą w kole, butla wg homologacji ma 42 L objętości, zawsze po wyjechaniu gazu do końca tankowałem 34-36 L gazu. Wczoraj byłem w szoku weszło 41,5 L i dobiero zawór oddał, - dodam, że od początku tankuję na tej samej stacji i zawsze wchodziło 34-36. Troche się zdenerwowałem nie wiem w czym jest przyczyna. Facet ze stacji mówił że to już jest mieszanka zimowa (więcej propanu)

1. Czy to wina mojej instalacji moze coś się spiepszyło ??

2. A może stacja robi wszystkich w konia (ta stacja to duży Orlen)

3. Może to spowaodowała mieszanka zimowa ??

Może ktoś miał podobną sytuację - proszę o odpowiedź !!!

stacja nie robi w konia.

Poprostu na różnych stacjach maja różne ciśnienia ustawione w pistoleci. na jednej stacji odbija szybciej, na innej później.

ogólnie zasada jest jak pisza koledzy 80% butli. zdaża się ze ktoś umawiał się z gazownikami, aby "podgieli" miarkę.

co do cen paliwa - istotnie - skład bardzo nieznacznie sie różni, cen zmienia się również z powodu temp. powietrza ( kiedy jest zimno objetość gazu jest mniejsza - tak krótko pisząc ) co za tym idzie litr w zimie nie jest równy litrowi w lecie:) w skali stacji jest to duża różnica.

wszystko ok koledzy - tylko te posty od nr 1 do 10 to są z 2006 roku :D

ja się dopiąłem do tematu z zapytaniem co mam robic :) nie musicie juz odpowiadać kolegom co pisali w 2006 :D ale mozecie odpowiedziec mi ;)

pozdro

ale mozecie odpowiedziec mi wink.gif

pozdro

Lepiej sprawdzić/ustawić/wymienić dla własnego bezpieczeństwa. Generalnie rozchodzić się o to, że gaz zwiększa objętość wraz ze wzrostem temperatury (ileś tam procent na stopień Celsjusza) i przy wzroście temperatury o 50st wychodzi bodajże 20%. Dlatego zostawia się taki margines bezpieczeństwa. Popraw co trzeba i zostaw z 2L margines chociaż.

toz masz odpowiedz :P

toz masz odpowiedz

dzieki :)

ale jak mam

sprawdzić/ustawić/wymienić

?

Popraw co trzeba i zostaw z 2L margines chociaż.

ale nie wiem jak :D bo moze dam rade sam ?

czy nie ma co liczyc ze sam ? ;)

Guest vectramaniac

spokojnie dasz rade sam odkręc miedź z wielozaworu jedną bedziesz miał 6mm drugą 8 mm pozniej odkręc kilka srubek imbus i wyciag wielozawór ( bedzie troche z tym zabawy troche nim pomanewrujesz i wyjdzie) wtedy zobaczysz czy masz sprawny i kompletny wielozawór zrób fotki i wklej tutaj

wielozawór ma swój oring wiec spokojnie mozna go odkręcić ewentualnie jak bedzie zuzyty to wymienisz na nowy

Edited by vectramaniac

wszystko ok koledzy - tylko te posty od nr 1 do 10 to są z 2006 roku :D

ja się dopiąłem do tematu z zapytaniem co mam robic :) nie musicie juz odpowiadać kolegom co pisali w 2006 :D ale mozecie odpowiedziec mi ;)

pozdro

racja:) błądzić rzeczą ludzką:)

ja jednak z tym pojechał bym do gaziarzy , koszty raczej nie powinny być duże - jeśli jest tak od czasu zakupu może być " podrasowany " wielozawór, żeby wchodziła max pojemności ( mogło być to celowo zrobione przy montażu ) . według mnie jest to jednak kwestia bezpieczeństwa - a koszty diagnozy, ewentualnie wymiany nie powinny być wysokie.

ja bym sam się z tym nie bawił.

jesli chodzi o pojemność bytli to masz ją na homologacji zbiornika.

Guest vectramaniac

a ja bym nie proponował do gaziarzy jechac bo jak ktoś ma małe pojecie do lpg to go tak oskubia te pseudo fachowcy ze wróci bez grosza niesprawnym autem

Toż to działa jak spłuczka w kiblu :D

Wypal gaz, opróżnij zbiornik i wymontuj wielozawór. Zobacz czy nic nie było kombinowane z pływakiem. Jak nie to wymień wielozawór.

http://www.megapol.com.pl/kategoria470_WIE...al_200_204.html

http://www.megapol.com.pl/kategoria471_WIE...al_220_225.html

Pewnie masz TOMASETTO i tej firmy przeważnie są montowane. Dobierz do wyskości i rodzaju butli oraz kątu montażu. Np do wysokości 220mm, butla toroidalna, kąt montażu 30st.

Pamiętaj o sprawdzaniu szczelności!!!

Jak nie czujesz się na siłach to kup wielozawór i jedź do gaziarza. Jedyny minus, że gazu będzie mniej wchodziło, o ile nie podegniesz pływaka (tylko sensownie!) oraz trzeba będzie ustawić wskaźnik poziomu paliwa.

• 5 years later...

Pozwole odgrzac, mam w VB nowke butle 45L z czego.jej 80% to jest ok.38L

A mi na pustej butli wchodzi tylko 25 L gazu ocb?

Coś z plywakiem?

Edited by Crazy