Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Wymiana podświetlenia tablicy rozdzielczej

simon78
 Share

Recommended Posts

Niedawno padła mi jedna z żarówek podświetlających licznik, dokładnie ta podświetlająca przedział 20-40 km/h (mam zegary bez obrotomierza).Chciałbym przy okazji wymienić całość na kolor niebieski. Czy mogę użyć dowolnych diód led, czy musze mieć żarówki.Jak to wszystko wygląda. Czy mają one jakieś oznaczenia,bo mnie chciałbym najpierw wykręcić licznika,a potem dopiero kupować wymienniki.Z góry serdecznie dziekuje za pomoc. Pozdrawiam.

witam.

ja u siebie zmienilem kolor na czerwony tymi wlasnie zarowkami diodowymi.efekt-jak dla mnie bomba!! :mrgreen: :mrgreen: dzis wieczorkiem zrobie fotki to wrzuce sie pochwalic :)

• 4 weeks later...

Piszecie o kolorach, a ja mam problem jak dobrać się do żarówek, gdzie one są i co trzeba odkrecić żeby je wymienić. Wiekszość już nie świeci. Jeżeli możecie mi pomóc, będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Mirek

Witam

Mirek - najpierw przestudiuj to http://www.vectraklub.pl/porady/7-demontaz..._wskaznikow.htm

Troche zabawy jest - za pierwszym razem szczegolnie. Ogolnie NIE polecam tego robic jak jest zimno - plastiki robia sie twarde i ciezko idzie ( ja sobie opuszki skasowalem ), poczekaj do wiosny przynajmniej :)

Jakbys mial problem z wyciagnieciem licznika - metody sa trzy.

- odpiac linke predkosciomierza od skrzyni

- odpiac linke predkosciomierza od licznika ( wymaga malych rak )

- odpiac linke predkosciomierza od licznika ( wymaga rozebrania konsoli sterowania nawiewem albo zdiecia szybki i przekrecenie licznika - szybka to 4 zatrzaski )

Jakbys sie za to zabieral i mial z czyms problem to pisz.

Dzięki, widzę, że pracy jest sporo i trzeba ciepła żeby plastiki nie postrzelały, konstrukcja zmyślna.

Dobrze, że silnika nie trzeba wyjmować :lol::lol:

Dzieki za poradę.

Zaopatrze się w ledy i poszukam ciepłego miejsca.

Pozdrawiam

Mirek

[ Dodano: Sob 18 Lis, 2006 ]

Dzięki za adres tych fotek. dopiero teraz je obejrzałem i wszystko jasne.

Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam

Mirek

Witam.Powiedzcie proszę,czy jest jakis inny sposób na wymiane żaróweczki w kontrolce check engine,tak żeby nie trzeba było wyjmować całych liczników.Dzięki i pozdrawiam

Guest Mediagott

raczej nie.

do tego trzeba rozebrac (wyciagnac) ale nie caly licznik z deski rozdzielczej.

Nie jest az tyle pracy.

Jezeli sie wszystko ma to powinna potrwac taka akcja jakies 1-2 godzinki (za pierwszym razem), potem to juz mozna sie w 30 minutach zmiescic przy nastepnym rozkrecaniu.

najwazniejsze to odczepic linke predkosciomierza, bo jest krotka i licznik nie "pokaze" nam swego "tylka" :mrgreen:

i uwazac aby linka nie uciekla nam w glab deski. A najlepiej odczepic ja przy skrzyni i wsunac ja do srodka kabiny od komory silnika jakies 10-20cm, poniewaz ciagnac licznikiem wraz z linka do siebie nie jest dobrym pomyslem.

Mysle ze to najwazniejsze wskazowki, bo reszta jest dosyc prosta, ale wymaga troche sprytu.

pozdrawiam

• 1 month later...

apropo wyciągania zegarów... ja musze całe wymienić i mam pytanie... jak zamienie W=1083 na W=1068 to czy dużo i w jaką stronę będzie okłamywał ?? a przy okazji chyba zmienie oświetlenie na czerwone :-)

Damian_, ja tez myslalem ze bedzie kiepsko ale nawet wyszlo:)

bylo niebieskie z bialymi wskazowkami, czerwone z bialymi wskazowkami i zostalo czerwone z czerwonymi wskazowkami :mrgreen:

raczej nie.

do tego trzeba rozebrac (wyciagnac) ale nie caly licznik z deski rozdzielczej.

Nie jest az tyle pracy.

Jezeli sie wszystko ma to powinna potrwac taka akcja jakies 1-2 godzinki (za pierwszym razem), potem to juz mozna sie w 30 minutach zmiescic przy nastepnym rozkrecaniu.

najwazniejsze to odczepic linke predkosciomierza, bo jest krotka i licznik nie "pokaze" nam swego "tylka" :mrgreen:  

i uwazac aby linka nie uciekla nam w glab deski. A najlepiej odczepic ja przy skrzyni i wsunac ja do srodka kabiny od komory silnika jakies 10-20cm, poniewaz ciagnac licznikiem wraz z linka do siebie nie jest dobrym pomyslem.

Mysle ze to najwazniejsze wskazowki, bo reszta jest dosyc prosta, ale wymaga troche sprytu.

pozdrawiam

ja bym jeszcze dopisal ze lepiej od razu wymienic wszystkie zarowki w liczniku niz za miesiac badz dwa rozbierac ponownie :grin: :cool:

• 3 weeks later...
Witam

Mirek - najpierw przestudiuj to http://www.vectraklub.pl/porady/7-demontaz..._wskaznikow.htm

Troche zabawy jest - za pierwszym razem szczegolnie. Ogolnie NIE polecam tego robic jak jest zimno - plastiki robia sie twarde i ciezko idzie ( ja sobie opuszki skasowalem ), poczekaj do wiosny przynajmniej :)

Jakbys mial problem z wyciagnieciem licznika - metody sa trzy.

- odpiac linke predkosciomierza od skrzyni

- odpiac linke predkosciomierza od licznika ( wymaga malych rak )

- odpiac linke predkosciomierza od licznika ( wymaga rozebrania konsoli sterowania nawiewem albo zdiecia szybki i przekrecenie licznika - szybka to 4 zatrzaski )

Jakbys sie za to zabieral i mial z czyms problem to pisz.

witam,

widze że służysz fachowa poradą. Przy wyjnowaniu licznika posłużyłem sie

Twoim opisem.

Jednak jak juz rozkręciłem to zbaraniałem które miejsca są do podświetlenia deski!?

Kupiłem 4 DIODY z allegro

http://allegro.pl/item156182833_diody_do_z...war_new_ss.html

Napisz w które gniazda je wetknąć. Czy wogóle nadają sie do czegoś.

wpiełem je byle gdzie złożyłem i świeci sie takie cos ( O ).

Pzdr. Oskay

Napisz w które gniazda je wetknąć. Czy wogóle nadają sie do czegoś.

wpiełem je byle gdzie złożyłem i świeci sie takie cos ( O ).

Wpinasz tam gdzie były żarówki.

Ale musisz pamietać, że żarówka zaświeci jakkolwiej ją wepniesz a dioda tylko wtedy gdy + bedzie po odpowiedniej stronie diody. ;)

• 2 years later...
Witam a jakie to diody link jakiś ?? BO ja mam vectra a z 92 r

Heh każdy opelek z tych lat ma te same żaróweczki. Akurat w naszych licznikach masz 4 żarówki po 1.2W każda. wykręcasz jedną a zastępujesz diodą LED na cokole T5/R5 naprzemiennie stosowanym w allegro. Są potrzebne 4 szt a kolor to Twoja dowolna sprawa - fantazja i do dzieła. Demontaż zegarów masz w dziale porad naszego klubu a to jakie kupić, to wpisz w allegro żarówka led t5/r5 i poszukaj z cokołem (kołnierzem) nie sposób się pomylić ;) Aha, weź szerokokątne aby ładnie świeciły bo te starego typu świecą bardzo punktowym światłem. Ja z tradycyjnych żółtych oplowskich podmieniłem na bialutkie. Teraz mam wszystko jasne i czytelne. Ps. polecam też zmodyfikować oświetlenie nawiewu i klawiszy aby całość ładnie wyglądała ;) poszukaj moje posty - tam jest poglądowa fotka jak to wygląda u mnie

• 2 weeks later...

Ponawiam na każdym z działów, bo to ostatnio ciekawy temat zmiany podświetlenia na ledy.

Miałem się pochwalić co zrobiłem, zatem czynię swoją powinność ;)

Aby nie zaśmiecać forum, podaję link do obejrzenia moich wypocin dotyczących właśnie zmiany podświetlenia.

http://www.paluki.pl/vectra/ledy.htm

Guest Autounfall

Witam,

Wczoraj wymieniałem podświetlenie zegarów. Bardzo pomocne okazały się instrukcje zamieszczone na forum ale udało mi się pominąć jeden punkt: "demontaż zespołu sterowania ogrzewaniem". Wystarczy lekko odchylić licznik i przycisnąć blaszkę zabezpieczającą linkę przy liczniku. Miejsca nie ma zbyt wiele pod licznikiem ale rękę jakoś da się tam wcisnąć... Blaszka ma kształt litery U, trzeba ją przycisnąć do obudowy licznika, bezpośrednio pod linką prędkościomierza. Gdy zwolni się zabezpieczenie, można wyczuć "kliknięcie" i wówczas linka gładko schodzi z mocowania przy liczniku.

Pozdrawiam

Edited by Autounfall

• 1 year later...

Witam

Czy zarówki t5/r5 z cokołem wpina się też do zespołu sterowania oświetleniem??

Proszę o odp

Nie, to zespołu sterowaniem nadmuchu we VA jest tylko jedna żaróweczka 1.2 W wsuwana w cokolik. Taka żaróweczka na stacji kosztuje około 1zł :) Z cokolikiem są tylko do zegarów !

• 3 weeks later...

Chciałbym wymienić podświetlenie zegarów i konsoli od nawiewu na kolor niebieski. Jakie tam są żaróweczki ?? W poprzednich postach wszystkie linki do allegro już wygasły a chciałbym być pewny, że kupie dobre.

Znalazłem takie coś: http://allegro.pl/item1085040320_diody_led_r5_t5_w_oprawkach_zegary_tarcze_wyprzed.html#gallery

Czy one będą pasowały, i ile mniej-więcej sztuk muszę zakupić ??

• 7 years later...