Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Recommended Posts

Witam. Jakieś 2 lata temu wymieniłem chłodnicę klimatyzacji bo poprzednia była uszkodzona i uciekł cały gaz z układu, ale do tej pory nie została nabita klimatyzacja i teraz chciałbym to zrobić. I mam takie pytanie czy po tak długim czasie bez nabitego układu klimatyzacji mogło się w nim coś uszkodzić czy nie? Czy wystarczy nabić i wszystko będzie działać? I czy trzeba też uzupełnić olej w sprężarce czy nie? Jak to się robi? Samochód Vectra C GTS 1.8 122km 2004r.

Ciekawe w jakim stanie jest kompresor po takim czasie nie używania. Jak nie używałeś, to może odmówić posłuszeństwa. Często się zdarza, że ktoś przez zimę nie używa klimy i na wiosnę zdziwienie, bo kompresor nie chce działać.

U siebie po 3 latach w VB nabiłem klimę, bo wcześniej tego nie robiłem i chłodziło 1 dzień. Okazało się, że kompresor do wymiany, bo czynnik uciekł.

Edited by Cretux

Ale aby dowiedzieć się czy będzie działać to chyba trzeba nabić? Tak? I jak to jest z tym olejem? Trzeba go też uzupełnić i jak to się robi? 

Olej podawany jest z czynnikiem.

Jak Kolega @darioG73 napisał. Czynnik dodawany jest z olejem. Dobry gość od klimatyzacji powinien wiedzieć. A tu masz dane m.in. ile czynnika idzie

z18xe.pdf

Dane z mojej wklejki 730g.

20210618_195403.jpg

To mamy tak samo.

• 3 weeks later...

A co z olejem? Bo w tych puszkach razem z gazem chyba nie ma? Po takim długim czasie już go chyba nie ma w układzie? 

Nie wiem po co kombinować jak można to ogarnąć w profesjonalnym warsztacie.

@darioG73 do uzupełnienia paru gr czynnika myślę, że warto. Raczej nie nadaje się do typowego serwisu klimy i full napełnienia.

Posted (edited)

@Cretux z tego co się zorientowałem, to dobicie 100g czynnika oscyluje w kwocie 30 zł.Więc czy warto?????

Edited by darioG73

Nie orientuję się teraz w cenach, ale jeśli faktycznie tyle kosztuje, to nie warto.

Czynnik sam nie ucieka. Jeśli jest nieszczelność to i ten specyfik w końcu wydmucha.
Szkoda kasy. Tylko dobry serwis.
Koszt za 100gr ok30pln.

5 godzin temu, marekp24 napisał:

Jak masz niewielka nieszczelnosc to kup po prostu uszczelniacz do ukladu AC.Zrob prawidlowy serwis ukladu i przed koncowym nabiciem klimy zaaplikuj uszczelniacz. Ja tak zrobilem i w mojej VC klima chodzi juz trzeci sezon.

22 godziny temu, darioG73 napisał:

@Cretux z tego co się zorientowałem, to dobicie 100g czynnika oscyluje w kwocie 30 zł.Więc czy warto?????

Daruś wrócę do tej ceny. Dziś z ciekawości luknąłem dziś w necie jaka jest cena za 100g czynnika. I na paru portalach motoryzacyjnych napisali, że pierwsze podłączenie do układu i nabicie 100g większość warsztatów liczy sobie w okolicy 150zł. Dopiero kolejne 100g liczą po 30-50 zł.

Wiem, że praktycznie wychodzi podobnie jak ten środek z alledrogo, ale warto mieć na uwadze jak mechaniory od klimy liczą sobie uzupełnianie czynnika.

Różnie liczą. Ja u siebie w swoich okolicach mam warsztat który policzył mi 50zł za podpięcie i 10zł za 100g. Inni liczą po 30 a za podpięcie potrafi krzyczeć 80. Mnie najbardziej śmieszy to jak ludzie jeżdżą "wymieniać" czynnik a mechanior ściągnie stary, wpompuje go spowrotem i policzy jak za nabicie pustej

3 minuty temu, cichy117 napisał:

Mnie najbardziej śmieszy to jak ludzie jeżdżą "wymieniać" czynnik a mechanior ściągnie stary, wpompuje go spowrotem i policzy jak za nabicie pustej

Daniel, już od paru znajomych słyszałem, że tak właśnie mieli zrobione i liczone mieli za całość.

Jeżeli dajemy robić się w bambuko to inna sprawa...Ja zawsze życzę sobie wydruk ile ściągnięto czynnika z mojego układu.Mam czarno na białym.

Nie każdy z nas ma wiedzę n/t napełniania klimy. Dlatego myślę, żeby opisywać Kolegom z forum na co zwracać uwagę i o co pytać przed podłączeniem fachowca do uzupełnienia czynnika. Żeby nie było sytuacji, że koleś ściągnął cały czynnik, napełnił z powrotem i "skroił" przykładowo 3 stówy.

Mnie jeden fachowiec tłumaczył że to nie jest tak do końca z tym odzyskiwaniem swojego czynnika.
Mi tłumaczył że ten odzyskany czynnik jest zanieczyszczony i nie nadaje się tak od razu do ponownego użycia. Musi zostać oczyszczony itd. Niestety nie wiem czy to robi od razu naszyna czy jak.

Fachowiec z prawdziwego zdarzenia tak zrobi. Ale już się spotkałem w realu z tym, że ściągają zużyty czynnik i napełniają nim next klientom. Podobnie jak z olejami z beczki. Nigdy do takiego warsztatu już nie wejdę jak mają olej z beczki.

Dnia 7.07.2021 o 20:19, Cretux napisał:

Fachowiec z prawdziwego zdarzenia tak zrobi. Ale już się spotkałem w realu z tym, że ściągają zużyty czynnik i napełniają nim next klientom. Podobnie jak z olejami z beczki. Nigdy do takiego warsztatu już nie wejdę jak mają olej z beczki.

Dokładnie tak. Olej z beczki niech sobie leją do swoich samochodów. Ja bym nie ryzykował . Szkoda silnika bo nie wiadomo co to