Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Ładowanie spada w czasie jazdy z 13.8V do 12.4V

Recommended Posts

Panowie taka sytuacja...

Po tym jak w czasie jazdy straciłem wspomaganie, wymieniłem za radą forum regulator napięcia i to rozwiązało problem - ładowanie 14.2 - 13.8V - naładowałem aku i cieszyłem się rozwiązaniem problemu niskim kosztem :) ale problem powrócił. Wygląda to tak że po odpaleniu ładowanie wynosi teraz 13.8 ale jak przejadę ok. 5km to potrafi spaść nawet do 12.4V i już się nie podnosi - jak zgaszę silnik i odpalę po chwili to znowu mam max 13.8 i spada 13.4V, 12.8V minimum jakie miałem to 12,2V więc kompletny brak ładowania.

Dzisiaj miernikiem zmierzyłem napięcie na wyjściu z alternatora i pokazuję 14.3V gdy na aku i menu serwisowym 13.8V. Nawet na pełnym obciążeniu (długie, ogrzewanie szyb, klima, radio) alternator daje 14.3V

Zrobiłem więc z kabla rozruchowego prowizoryczną masę silnik>aku ale kompletnie żadnej zmiany to nie wywołało. Jutro jak przyjdzie mi przewód plusowy to dołożę alternator>aku ale obawiam się że i to nie pomoże. Dam znać.

Jest jeszcze taka kwestia że często wywala mi błąd SafeGuard i Oświetlenie prawej tylnej lampy - Pytanie czy te błędy pojawiają się z powodu niskiego stanu aku czy może powinienem szukać tutaj jakieś przyczyny uciekania prądu? Bo tak to wygląda że jak naładuje aku to się raczej nie pojawiają a jak już aku trochę się rozładuje to sypie praktycznie przy każdym odpaleniu po czym po chwili gasną, później znowu się pojawiają i tak w kółko.. Na forum wyczytałem że wiązka w lewych drzwiach lubi się przecierać ale wstępnie bez rozbierania plastików progów pod gumą wygląda wszystko w porządku.

Może macie jakieś pomysły gdzie szukać problemu? Może pompa wspomagania - da się jakoś sprawdzić miernikiem czy działa prawidłowo? Największe spadki mam przy kręceniu kierownicą

Może jednak alternator jak się nagrzeje to coś mu dolega? - może mostek diodowy? czy mogą być takie objawy czy jednak mostek diodowy jest zero jedynkowy albo ładuje albo nie ładuje wcale?

Vectra C kombi z19dth 2005, alternator to bosch 105A (0 986 048 791 - chyba regenerowany już?) nowy regulator to AS-ARE4004M

Prócz regulatora napięcia warto przy okazji wymieniać mostek diodowy, bo lubi padać równie szybko. Wymieniając u siebie regulator za radą mechanika, wymieniłem mostek. Być może u Ciebie jest ten problem.

4 godziny temu, crejzus napisał:

Może jednak alternator jak się nagrzeje to coś mu dolega? - może mostek diodowy? czy mogą być takie objawy czy jednak mostek diodowy jest zero jedynkowy albo ładuje albo nie ładuje wcale?

Nie, nie jest 0-1. Tak może być, że pod obciążeniem, któraś z diód przestaje działać i wtedy alternator przestaje ładować z pełną mocą. Dlatego tak drastycznie spada napięcie ładowania po rozgrzaniu...

Dołożyłem kabel plusowy alternator->akumulator (OCZKOWY 2x M10 35mm2 100cm - sięga ale warto kupić trochę dłuższy żeby ładnie schować) oraz masowy silnik->akumulator (MASOWY M8 ELASTYCZNY 16mm2 60cm) I mam praktycznie stałe U-Term30 - 14.1V / 14.2V - czasami pojawią się spadki do 13.5V podczas kręcenia kierownicą ale bardzo szybko wraca 14.1V praktycznie trzeba ciągle patrzeć w ekran żeby zauważyć spadek - nawet nie zdąży zmienić się w MODE: "U" na "NONE". Natomiast Alternator nie daje rady pod pełnym obciążeniem (wszystkie światła, grzanie szyby, klima, radio, nawiew i kręcenie kierą - spada do 12.5V i nie wstaje dopóki nie wyłączę urządzeń) dlatego też czekam na nowy mostek i zabawa z alternatorem od nowa :) - Czy jak mostek polutuje cyną zwykłą pistoletową lutownicą to będzie ok? czy to trzeba zgrzewać czymś mocniejszym?

Co do błędu żarówki - wypalona oprawka w lampie na klapie - zabielone cyną i jest git.